werktuig en voor de kamerhuur verstrekt; Fieschi heefc vuur ge* gevenMorey heefc hem bijgestaanen Boireaudie op den boulevard, buiten het bereik van het helsch werktuig, was ge plaatst heeft het sein tot de losbranding gegeven. Binnen veer tien dagen zullen wij weten, of de getuigenissen van Fieschi door de instructie bevestigd of gelogenstraft zijn, en of de vermoe dens van medepligtigheid op eenen beteren en hechten grondslag rusten, dan op de bloote verklaringen vaneen enkel beschuldig de. Het schijnt dat door het regcerlyk onderzoek een groot aan tal feitendie over de geheele zaak licht verspreidenaan den dag zijn gekomen. Ziedaar hoe verre het voor het Hof der pairs aanhangige regts. geditig omtrent het misdrijf van Julij gevorderd is. Wij hebben redenen, om de hierboven daaromtrent medegedeelde narigten voor echt te houden, die wij niet zoo zeer geven, om aan de nieuws gierigheid van het publiek te voldoen, dan wel om hetzelve voor de dwalingen en teleurstellingen te behoeden, welke.het gevolg moeten zijn der sedert eenige dagen in omloop gebragtegeheel onjuiste geruchten wegens deze zaak." Het ministeriele ochtendblad doet opmerkendat bijna al de departementale raden zich hebben beklaagd over het toenemen de aantal vondelingen, en de^steeds vermeerderende last, welk daardoor op de departementale kassen wordt gelegd. De schrij ver erkent, dat het beste middel, om dit kwaad tegen te gaan, moet worden gezocht iu de verbetering van de zeden der menigte maar vermeent tevens, dat dit middel te langzaam zal werken, en stelt diensvolgens voorom vooreerst al de zoogenaamde draai- kassenin welke de kinderen bij de daarvoor beschikte godshui zen worden nedergelegd afteschaffim, Het getal der vondelingen welke door den Staat werden onderhoudenbeliep in 1833 niet minder dan 127,507, en is sedert 1830 met omtrent 10,000 ver meerderd. Het gerucht, dat D. Carlos willens zoude zijn, om een uitval in Castiliie te ondernemenis nog niet bevestigd. Men verzekert thans, dat hij Vittoria zal aantasten, en, bijaldien de Christino's die plaats willen ontzetten, dezen slag zal leveren. De iaatscen bezetten steeds de linie van de Ebro, en pogen, achter de Arga, eenige plaatsen te bevestigenteneinde dege- meenschap van Logrono met Pampeluoa ten allen tijde te ver zekeren. Zoo men de monarchalen wil gelooven, zouden de engelsche hulptroepen in Bilboa de britsche vlag hebben geheschen- De monarch tien verzekerendat de graaf d'Espanna niet door de troepen der Christino's vervolgd werd, maar verdwaald was, toen hij op franschen bodem is aangehouden. Zij geven niet onduidelijk te kennsnte geloovendat de graaf zich wel heeft willen laten aanhouden, en betreuren zeer, dat de bevelhebbers Samso en Mutchaco met hemin handen der Franschen ge raakt zijn. HgbéflAttbjétt» 'sGravenhagê, den 26 OctoberDe Tweede Kamer der Staten Generaal heeft heden in eene zitting met gesloten deuren beraadslaagd over het ontwerp van adres aan den Koning in antwoord op de troonrede, en zich daarmede vereenigd, waarna het aan de Eerste Kamer is verzondenwelke zich morgen er mede zal bezig houden. In de vier laatste maanden van het vorige, en de acht eerste van het loopende jaar hebben 's Rijks inkomsten opgebragt f 49,578,432; dezelve waren geraamd op f 49,108,249 zoo- tiac de opbrengst de raming heeft overtroffen fnet 410,233,— Meer dan de raming hebben opgebragt: de in en uitgaande reg- t ii f 743,287) de accijnsen op den wyn het zoutbier en az.jn registratie-, zegel en successie regten (ƒ1,628,810); regc van waarborg op gouden en zilveren werken (ƒ54,187); pokerij 115,180) loterijen 115,248) en eindelijk ver schillende verkoopingen en ontvangsten. Deze meerdere ontvangst heefc beloopen f 2,709,294, Daarentegen hebben minder dan de raming opgebragt; de suiker (ƒ269,858); binnenl. gedisteleerd (ƒ65,042); buirenl. gedist geslagt 109,621); zeep; ge- al C turf (ƒ649,*53); steenkolen (604,9549, en eindelijk de 10 pc. collectief zegel, benevens de vervoer biljetten. Deze mindere opbrengst heeft beloopen 2,299,060. Laatstleden Zondag ochtend ten drie ureis te Utrecht, in den ouderdom van ruim 68 jarenoverleden de heer mr. Ja- obus Scheltema, ridder der orde van den Nederlandschen' Leeuw, griffier van het hoog militair geregtshoflid van Koninklijk Ne derlahdsch Insqtuuc der Maatschappij van Nederlandsche letter kunde te Leiden, van het Utrechtsch, Vriesch, Bataviaasch en vele andere buiten en binnenlandsche genootschappen van lette ren en wetenschappen. Hij was een goedhartig, regtschapen r.icnscheen braaf burger, een liefhebbend echtgenoot, een teer hartig vader. Zijn leven was voornamelijk gewijd aan de Ne derlandsche geschiedenisoudheden en letrerenmet welker be oefening hij zich in zijne laatste dagenniettegenstaande herhaal dezware huisselijke rampenonafgebroken bezig hield. Zijne veelvuldige werken getuigen van zijnen onvermoeider, ijver. Ge durende eene reeks van jaren was Scheltema een bewoner dezer residentie en velen zuilen zich nog met genoegen zijne leer zame gesprekken herinneren, en met belangstelling herdenken aan de voorlezing, door hem in de Maatschappij Diligentia alhier uitgesproken. Zijn naam zal iu gezegende nagedachtenis blijven en de meeste zijner werken zullen eene blijvende waarde be" houden. In de Javasche Courantentot den 4 Julyvindt menonder anderende volgende berigcen In de residentie Soerabaya heeft zich eene ziekte onder het vee geopenbaardbestaande in eene opzwelling der nekpooten en den buikten gevolge waarvan de daardoor aangetaste die ren, binnen driemaal 24 uren sterven. In de afgeioopene maand Mei, heeft men daaraan 185 paarden, 6445 karbouwen, 771 runderen, 123 schapen, en 63 geiten verioren. „Wij vernemen, dat het aanslikken des Noordhoeks van de Solosche rivier naar het fort Oranjethans de groote massa van het rivierwater noodzaakt, tusschen het gemelde forten het ei land Manari, door te stroomen, tusschen welke beide laatstge- melde plaatsen eene zandbank met schaars 8 voet water ligt; welke massa waters door de. bank eene geul heefj gemaakt van kabel lengte, daar nu steeds i2§ vt. Rh water en zachte mod® der is, en verder naar binnen 3 4 a 5 vademen diepte wordt gevonden, zoodat een schipdat 13 voet diep gaat, de scheeps timmerwerf Boenga kan naderen. Deze werf ligt slechts eene halve mijl van de monding der rivier, en wordt, zoo wij ver nemen, uit hoofde der vergevorderde jaren van den eigenaar, den heerW. Kerhagemet diens inventaris enz,onder biliijke voor waarden te koop aangeboden. Van Bantam wordt berigtdat het brakschip Sarahgezag voerder Kelfkensin April jl. van Ben koelen naar Bacavia ver- rrokken, in den nacht van den 2 Mei met donker en regenach tig weder in e@ne zware branding geraakt zijnde, bij Biimbing, onder den Sümatraschen walgestrand is. De equipagie heeft zich met moeite gered, en is den 14 dezer, na vele vermoei- jenissen en gevaar te hebben doorgestaanmet eene praauwwel ke de gezagvoerder op Benkoemat gekocht had, op de Bantam- scha kust aangeland. Men heeft nog eenige pogingin gedaan, om, zooveel mogelijk, van de lading te réddenmaar volgens de verklaring van den gezagvoerder, was het niet waarschijnlijk dat er nog iets van zou te vinden zijn, „Van Tjanjor wordt berigt, dac, in den namiddag van den 6 Mei. nabij de kampong Pasangrahan, in het Regentschap Lim- bangan op het onverwachts, eene aardmassa is ingestort, waar door vier personendie juist te dier plaatse bezig waren met het herstellen van den weghet leven hebben verloren terwijl vijf andere zwaar gekwecsc zijn geworden» Sïfcöcrfimfiat. V Heden beviel van eene DOCHTER., M. VÉRKOU- TERÊN, geliefde Echtgenoote van Heinkenszand N, M. BOSDIJK. 2% October 1835. Gevoelig voor de menigvuldige bewijzen van deelne» mingbij het afsterven van mijnen waarden Manzoo betuige ik en mijne KiOderen hiervoor den opregtsten dank. Wed. P, NORTIER, Goes, geb. Reuse. den 27 October 1835. Die iets te vorderen hebben van, of verschuldigd zijn aan den Heer PETRUS NORTIER, in leven Koopman te Goeswordén aisnog dringend verzocht, daarvan betaling en opgave ten Sterf huize te doem', uitterlijk voor den 10 Novem ber dezes jaars, als zullende bij nalatigheidzelve oorzaak zijn, van de nadeelige gevolgen, welke daaruit kunnen voortspruiten. De ondergeteekende zijne Azijn Fabriek meer en meer uitgebreid hebbende waardoor hij zich thans in staat gesteld ziet, zijne geachte Scad- en Landgenoocen met beste Proef houdende Azijnen te kunnen bedienen, bestaande in:, ROZIJN WIJN AZIJN, KUNST-AZIJN en BIER AZIJN, alle van eerste kwaliteit, entegen zeer matige prijzen; heefc het genoegen zijne begunstigers daarmede bekend te makenen zich in derzelver voortdurende gunst en aandenken aantebevclen. Goesden 30 October 1835. T van dfr LEEDE, Kreukel MarktA. N,°79« A. M, GROENin de Ganzepoorrstraat te Goesmaakt zijne Stad- en Landgenooten bekend, dat bij hem voorhanden zijn een Mooi Assortiment van WINTER GOEDEREN, be staande in Gekleurde LAKENS, ZEPHIRS, CIRCASSIEN- NES, CASTORINES, BEVERS, BADLAKENS en VRIES, alsmede Dames CLOAKKE GOED gebloemd en geruit, beste Engelsche MERINOSSEN, nieuwe gekoleurde CHITSEN, in effene kleuren, KATOENEN, WOLLEN, BAAIJEN en FLENELLEN in soorten, alsmede alle soorten van WITTE GOEDEREN, verzoekt een ieders gunst en recoramandarie. Te Goes, bij F» Kleeuwens, Stadsdrukker.

Goessche Courant | 1835 | | pagina 2