N°. G ©ESSCH Yrijd a COUR. A N T. 30 October. NIEUWSTIJDINGEN. Berlijn, den 21 OctoberZ. M. de Keizer van Rusland is in den avond van den 15 dezer te Warschau aangekomenverge zeld wordende van den vorst stedehouderveldmaarschalk Pas- kevitzwelke hoogs eden zei ven tot Lowicz te gemoet was gereisd. Eerst inden loop van den dag had men te Warschau de aanstaan de komst des Keizers vernomen. De stad is 's avonds geheel ver licht geweest. Volgens de dagbladen is Z. M. door de ingeze tenen met veel geestdrift ontvangen. H. M. de Keizerin van Rusland is den 16, met de grootvorstin Olgn uit Fischbach te Breslau aangekomenen daar met veel luister ontvangen. H.M. zou den 17 de reis naar Kalisch voortzetten. Berlijn, den 22 October. De dagbladen van Warschau mel den omtrent het verblijf van Z. M. den Keizer van Rusland in die stad, het volgende: Den 16 heeft Z. M. in het paleis Lazienki de door hem door den vorst stedehouder voorgestelde hooge geestelijken en burgerlijke ambtenaren ontvangenen ook eene deputatie der stadbestaande uit den president der stad en 27 aanzienlijke huis eigenaren bij zich toegelaten. Daarna heeft Z. M. zich met den vorsr»stedehouder in een open rijtuig naar de citadel begevenalle stratenwelke Z. M. doorreedwaren öpgevuld met eene menigte ingezetenendie de lucht van hun vreugde gejuich deden weergalmen. In de citadel zijn de gene raals den Keizer voorgesteld en vervolgens is eene parade ge- houden van de bezetting, na welker afloop Z. M. de citadel naauwkeurigbezigtigd heeft. De monarch heeft verder de grieksch russische kerk die in de Lange-stiaat gebouwd wordt bezig- tigden is daar begroet door den bisschop. Ook hier had zich eene ontelbare volksmenigte verzamelddie door haar vreugde gejuich bewees, hoe dierbaar haar dit oogenblik was, waarop zij haren genadigen vorst mogt aanschouwen. Z. M. heeft ver volgens in het slot H. D, de vorstin van Warschau bezocht is daarna met den vorstnaar de vesting Nieuw-Georgie (Modlin) gereden. In Praga begeleidden insgelijks de inwoners van alle standen den monarch met de vurigste zegen wenschen. Naar de Nieuw Georgie vesting, waar Z, M. zich nog (jden 17} be vindt, hebben zich verscheidene generaals en staf-officieren be geven." Den 17 heeft het te Warschau gesneeuwd. Z. M. de Koning van Beijeren heeft een bevelschrift uit gevaardigd, waarbij het Koninklijke wapen, dat tot dusverre door hoogstdenzelven gevoerd werd, veranderd is geworden, en wel zoodanigdat hetzelve niet meer bestaan zal uit het enkele Bei jersche wapen, maar uit die van al de voornaamste landen, wel ke thans het Koningrijk Beijeren uitmaken. 'Tevens zal Z. M. in de staatstukken niet slechts den titel van Koning van Beijeren maar ook van Paltzgraaf van den Rynhertog van BeijerenFranc ken en Schwaben voeren. Bij gelegenheid der viering van Hoogstdeszelfs vijf en twintig jarigen trouwdag, heeft Z, M. acht nieuwe beurzen gesticht voor cle nagelaten kinderen van leden der burgerlijke orde van ver diensten. In brieven uit Corfu wordt beweerd, dat, nu de Sultan de handen ruim gekregen beeft, door het dempen van den Al- baneschen opstandzijne hemoeijingen voornamelijk de Barbarij- sche staten en Mehemed Ali zullen gelden. Men wil wetendat er te Konstantinopel groote uitrustingen werden gedaan, welke eerst op Tripoli gerigt waren, doch welke bestemming veran derd is. De Porte schijnt ook daar op te bouwendat men in Syrië het gezag van den Onderkoning moede is. Men hield het er tevens voordat bij zoodanige vredebreukEngeland en Frank rijk Mehemed-h\\ niet zouden bijstaan, maar veeleer voor Tur keij partij trekken, als het eenige middel, om den invloed van Rusland bij de porte te verminderen. Londen, den 25 OctoberDe jongste aanspraak van Z, M. den Koning der Nederlanden geeft onzen dagbladen stof tot vele redeneringen, inzonderheid over de zinsnede betrekkelijk „de verstoorde verhouding tusschen Nederland en Belgie." De mi nisteriéle bladen geven vrij bits Nederland de schuld van het voorc- dtirén vamdien toestandde oppositie bladen wijten ditop veel scbamperder toonaan ons bewinden vooral aan lord Palmet- sten. De Times verwijt dien ministerdat, ondanks al zijn ge zwetsal zijne protocollen en al zijne dwangmaatregelen, de zaak neg even onbeslist is als voor vijf jaren, en even als toen ei ken oorlog, die onverhoopt, om andere redenentusschen nnde re Mogendheden, mogt uitbreken zou kunnen in de handwer ken. De Times doet het gevaarlijke hiervan gevoelenzöo mede het raadzame, dat er voor Engeland in gelegen is, om aan de bezwaren van het brave Nederlandsche volk te gemoet te komen, wanneer die gegrond mogten bevonden worden, of ook omtrent Belgie., indien het grieven heeft inschikkelijk te zijnmits slechts op eene of andere wijs deze zaak geschikt wordeen de twee van top tot teen gewapend tegen over elkander staande Natiën het/ zwaard in de schede steken. JFyatiicyijfe. Parijs den 26 October. Vorst Leopold en zijne gemalin be vonden zich den 24 October nog te Parijs, en hebben den vo» rigen dag de fransche ministers en sommige leden van het corps diplomatique ontvangen. De hertog van Orleans is, in den avqnd van den 03, door zijnen broeder den hertog van .Nemours vergezeld, uit Parijs naar Fontainebleau vertrokken- De eerstgenoemde zou echter daar slechts kort vereóeven, en dan zijne reis naar Toulon voorzet ten, in welke zeehaven hij zich, zoo men verzekert, den 1 of den -2 November, aan boord van de stoomboot le Castor zal inschepenren einde daarmede eerst naar Corsica en vervolgens naar Algiers te stevenen. Volgens brieven uit Toulon van den 19 October, zou de geheele lëgerafdeelingdie bestemd is om den Arabischen Emir Abel-Kader te tuchtigen, in de stad Al giers worden bijeenverzameld en daar door den Hertog van Or leans in oogenschouw worden genomen. Die legerafdeeling zou uit omstreeks [2,000 man bestaan, zamengesteld deels uic de tegenwoordige bezetting van Algiersdeels uit de regementen die daarheen uit Frankrijk worden overgebragt. Daarbij zouden zich eenige turksche en arabische ruiterbenden bevinden die, on der de benaming van Zemelas en Douairesin fransche soldij staan. Na het bijeentrekken dezer troepen te Algiers, zullen de zelve te scheep naar Oran worden vervoerd. De opperbevelheb ber van Algiers, maarschalk Clauzëlzal in persoon de krijgs- verrigtingen besturen Ons ministerieel ochtendblad van den 24 October behelsc het volgende: De instructie betrekkelijk de misdaad van den 28 July is ten einde geloopen. Het hof der Pairs is tegen den to November bijeengeroepenten einde het verslag van den graaf Portalis aan te hoorenhetwelk den uitslag van het geheele regterlyke onder zoek in dezen bevaten dus de zaak van Fieschi en van zijne medebeschuldigden in haren geheelen zamenhang moet voorstel len. De heer Portalis houdt zich thans met dezen zeer uitga* breiden arbeid bezig. Hij kon daaraan de hand niet slaandan nadat de instructiewaarvan hij den geheelen loop moet zamen- trekken, geëindigd was. Het hof der pairs zaltia de vóorlezing van het verslag des graven Portalis te hebben aangehoord, met 'geslotene deuren en als kamer van beschuldiging, over de door dezen genomene con- clusien beraadslagen. Die beraadslaging kan niet van langen duur zijn daar zij slechts over vier beschuldigden, namelijk Fieschi PépinMorey en Boireauloopen zal. Is het arrest tot het in staat van beschuldiging stellen eenmaal gewezen dan zalzoo men verzekert, aan de beschuldigden een maand tyd worden ge laten om hunne verdediging in gereedheid te brengen. Gedu rende dien tusschentijd zal het hof der pairs het groote regts- geding wegens de oproerige bewegingen van April 1834 weder opvatten, en wel voorzoo veel de beschuldigden uic Luneville, Arbois en Sainr-Ecienne betreft. Die uit Parijs zouden eerst Ia- ter gevonnisd worden. Indien men dus verondersteltdat het verslag van den heer Portalis den 10 November geheel voltooid isdat het arrest tot het in staat van beschuldiging stellen den 15 gewezen wordt, en dat de zaak wegens de oproerige bewe gingen van April 1834 tusschen den 15 en 20 wordt opgevat, dan kunnen de debatren in de zaak van Fieschi niet voor het mid den van December beginnen. Overigens duidt alles aan dat die debatten langdurig en le vendig zullen zijn. Een aanzienhjk aantal getuigen moet wor den gehoord; terwijl de houding, die Fieschi tegen over zyne vermoedelijke medepligclgen heeft aangenomen, en vooral zijne bekentenissen en de hardnekkige tegenspraak daarvan door deze laatscen gedurende de instructie reeds doen voorzienwelk eene zonderlinge hevigheid de openbare debatten zal kenmerken. Fie schi betuigt voortdurend, dat hij alleen zich met de zaak belastom de medepligtigheid der andere aangeklaagden te bewijzen. De procureur des Koningszegt hijzal niets ce doen hebben. Vol gens hem, heeft ieder der beschuldigden een bepaald en afzon derlijk deel aan de misdaad van den 28 Julij gehad. Pepin heefc naar zijne getuigenis, net geld voor het vervaardigen van het helsch

Goessche Courant | 1835 | | pagina 1