N°. 83. GOESSCHE 1835. C O ERA N T. Vrijda 16 October. NIEUWSTIJDINGEN. SDmtetitlatib- Berlijn, den 7 OctoberBerigten uit Töplitz van den '2 vermeiden, dat H. H M M. de Keizer en Keizerin zich den vo rigen dagmet hunne doorluchtige gastenin elf rijtuigenelk met zes paarden bespannennaar het slot Tetschenhet eigen dom van den graaf von Thunhebben begeven. De stoet is door een groot aantal landlieden te paard em door de jagers des gra ven begeleid. De gravin von Thun heeft de vorstelijke personen opgewacht en ter maaltijd onthaald, en in den namiddag zijn hoogstdezelve naar Toplicz teruggekeerd. Berlijn den 8 OctoberBerigten uit Toplitz van den 6J, luiden als volgt: „Toplitz, 'c welk sedert veerden dagen zoo luisterrijk is geweest, begint weder eenzamer te worden. De Keizer en de Keizerin van Oostenrijk, de aartshertogen, de grootvorst Michael en andere doorluchtige gasten hebben ons reeds zondag verlaten. De Keizer en de Keizerin van Rusland de kroonprins en prinsen WilhelmKarei en Aalbrecht van iPruissen, de erf groothertog van Mecklenburg en prins Frede- rik der Nederlanden zijn den 5 naar Praag vertrokken Z. M. de Koning van Pruissen vertrekt den 7 naar Fischbach, wer waarts de Keizerin van Rusland zich den 8 zal begeven. De Keizer zal daarentegen de reis naar Warschau en naar Petersburg regestreeks van Praag aanvaarden. —De prinses van Oranje is niet in Toplicz geweest, maar is in Dux gebleven, alwaar zij van haren broederKeizer Nicolaasen verdere verwandcen alsmede van den Keizer van Oostenrijk bezoeken heeft erlangd." Den 2 October heeft Keizer Nicolaas het regiment Oosten- rijksche huzaren, 'cwelk zijnen naam voert, in oogenschouw genomeneningevolge het oostenrijksche exercitie reglement in persoon gecommandeerd. Den 3 hebben de monarchen en de verdere vorstelijke personen een corps oostenrijksche troepen 't welk onder bevel van den generaal von Mengen bij Dux bij een was getrokkenin oogenschouw genomen. De infanterie van de russische garde is op haren terugrogc naar Dantzig reeds weder in Thorn aangekomen en met gelijke vreug- cebetooning, als te voren ontvangen. Frankfort, den 10 October. In brieven uit Toplicz van het einde der vorige maand leest men de volgende bijzonderhe den Het middenpunt der dagelijkscbe bijeenkomsten der vors telijke personen is steeds de middagtafel in het keizerlijke slot, alwaar de Keizer zelf gastheer is. Deze tafel wordt steeds voor 80 personen aangerigt en levert de luisterrijkste vereeniging op welke sedert het congres van Weenen heeft bestaan. Vraagt men welk het oogmerk is geweest van deze prachtvolle bijeen komst der beheerschers van het oostelijk Europakan men met regc vooronderstellendat, bij een dagelijksch onderhoud van de vorsten met hunne ministersgeheel Europavan Spanjetot Belgie en her Oosten, van verschillende zijden is besproken en beoordeeld. De alhier aanwezige staatsministers, hebben dan ook naar de drukte hunner kanzelarijen te oordeelen, veel gearbeid, doch dit is ook alles wat men dienaangaande kan opgeven Na den afloop van de vorstelijke tafel is het keizerlijke slot de zoo genaamde maarschalks tafel gehouden, waaraan dagelijks doorgaans 200 personen plaats hebben genomen De Allgemeine Zeitung geeft het volgende berigt uit Kon- sra'nuncpel van iö September: „Lord Durham is eergisteren, aan boord van het Engelsche jagt Plutonaar Odessa vertrokken. Daar zal hij zich niet lan ger ophouden dan ten gevolge der quarantainè noodzakelijk is, en alsdan terstond naar St. Petersburg doorreizen. De lord wordt door eenige Engelsche Officieren vergezeld, die van Odessa de Russische militaire en marine-etablissementen aan de Zwarte zee bezigtigen en zich verder naar Kiew begeven zullen, alwaar de Keizer, op zijne terugreis van Toplitz, eene wapenschouw over een Russisch leger korps zal houden. Met welk oogmerk lord Durham eigenlijk Konstantinopel bezocht heeftis nog een geheim; wel onderrigte lieden verzekeren echter, dat zijne zen ding meer sterkte om den staat van zaken op te nemendan om zelf te handelen. Dit is niet onwaarschijnlijk: want het geheele corps diplomatique is over lord Durham's bezoek zeer te vre» den en overal hoort men dat zijne komst zoo hier als te St. Peters burg veel moet bijdragen om aan de koelheid een einde te maken die sedert geruimen tijd tusschen het Russische en het Londen- sche kabinet heerscht, De oppositie in Frankrijk en Erigeland heeft ook ditmaal weder gedwaald toen zij beweerde dat lord Durham gelast was alles te werk te stellenom de Porte tot liet'opgeven van haar Bondgenootschap mee Rusland te bewegen. Niets van dien aard heeft plaats gehad, Of zijn kortstondig verblijf alhier later nog gevolgen zal hebbenmoet de tijd leeren." Volgens een ander berigt uit Konstantinopel van dezelfde dag- teekeningvleidde men zich aldaar op grond der laatste tijdingen uit Albaniësteeds met een spoedige demping van den opstand alzoo er tusschen de opstandelingen zelve oneenigheid begon te heerscben. Zoodra de derwaarts gezonden troepen er in zouden geslaagd zijn. om de rust in Albanië te herscellen, zouden zij tot hetzelfde einde naar Bosnië gezonden worden. Vorst Milosch bevond zich nog te Konstantinopel en werd voort durend mee veel onderscheiding behandeld. De pest bleef af nemen. (SPttgwIftttb- Londen den 10 October. De beruchte volksmenner O'Con* ftell heeft laatstelijk in de staatkundige handelsvereeniging van Du blin eene aanspraak gedaan, welke zijne vorige redevoeringen, zoo mogelijk, nog in laaghartige en beleedigende uitdrukkingen overtreft. Dezelve was weder tegen het huis der lords gerigt,. en hij heeft zich niet geschaamd den hertog van Cumberland een leugenaar te noemen. De hertog van Wellington is almede het voorwerp geweest van zijne verguizing. Hij heeft beweerd dat die bevelhebberslechts bij gevalen geenszins uit eigene verdienstenden krijgskundigen roem had ïngeoogstdie hem ten deel was gevallendaar zijne eigene begaafdheden hem kwa lijk verder dan cot den graad van corporaal zouden hebben ge- bragt. CConnell heeft op nieuw gewaagt van een aanslag, welken hij en de zijnen de behoudende partij te laste leggen, doch welke door dezelve op de stelligste wijze wordt ontkendals of zij voornemens zoude zijn, om prinses Victoria haar regc op de troonsopvolging te ontnemen, om hetzelve den hertog van Cum* berland toetekennen. Hy heeft zich dit, zoo het schijnt, alleen veroorloofd, om te verkondigendat Ierland een millioen strij ders telt, die van zijne wenken zouden vliegen, om dergelijke» aanslag gewapenderhand te verijdelen. Het ministerieel avondblad vermeld deze bijzonderhedenzon der zich dienaangaande eenige aanmerking te veroorloven. Het verheugc zich over het besluit van de genoemde vereeniging om vooreerst niiet weder te vergaderen, "Dit besluit is genomen, op het voorstel van CConnellen op grond, dat de zaken der Ier- sche hervormers beter staan dan te voren, Lord Chandos heeft in BuckingbrirTsnire een openbaren maal tijd van landbouwers, welker omstandigheden in Oud Engeland meer en meer verachterenbijgewoond, en hun zijne gegronde hoop te kennen gegevendat het bestuur des lands eerlang aan meer waardige handen za! worden toefeetrouwd. De minister Russell is verzocht geworden eene openbare vergadering zijner aanhangers in Devordshire bij te wonendoch heeft zich beleef delijk daarvan verschoond. Men meent, d^t de inhoud van de jongste redevoeringen van CCon'nell niet vreemd is aan dit be- besluitdes ministers, ten einde in deze oo.genblikken niet genoodzaakt te worden zich dienaangaande te verkiaren. De organen der behoudende party verkondigen, dat de koning zich persoonlijk zeer beeft laten gelegen liggen aan de viering van het hervormingsfeest in Grooc-Brictannieen den bisschop van Winchester bepaaldelijk heeft doen verzoeken, zich te dier gelegenheid in de hofkapel met de eeredienst te belasten. JT Parijs den 9 October. Heden heeft er algemeen het gerucht geloopendat er eene nieuwe zarrsenzwering tegen het leven des Konings ontdekt is; hij zou op zijne reis naar Fontainebleau ver moord zijn geworden. Naar men verzekert, zijn vier personen te Fontainebleau in hechtenis genomen. De Réformateur blijft, niettegenstaande zulks door het Journal de Paris tegengesproken is, volhouden, dat hetgeen door denzelven gezegd is van eene zamenzwering in het leger niet van grond ontbloot is. De Réformateur zegt, dat er eer gisteren vijf en twintig militairen waaronder verscheidene on der-officieren en korporaaleen oogenblik naar de conciergerie gebragtdoch naderhand naar de Albaye vervoerd zijn. Er wordt de laatsten tijd zeer gekLagd over den staat van gezondheid der op het kasteel van Ham gevangen zijnde minis ters. Een dezelve, de heer de Chantelauze moet zelfs eenig- zins in zijn denkvermogen gekrenkt zijn- De bijzondere berigten van de grenzen spreken bij voort during van het gevechtdat te Villarcayo nabij Vittoria zou plaats gehad hebben. Dezelve zeggen dat die slag den 25 volgens anderen den 26 September zou geleverd zijn dat de

Goessche Courant | 1835 | | pagina 1