N°. 81. G O E S S C fl E Vrijdag 1835. 'lilW C II E A N T. 9 October. NIEUWSTIJDINGEN. 5Dmtsd»I.\ub. - Berlijn, den 30 September. Berigren uit Töplitz, die tot den 26 dezer toopenbehelzen hoofdzakelijk het volgende be- tremelyk de aldaar aanwezige vorsten, wier aantal nog dagelijks aangrp^id. Den 23 in den vroegen morgen heeft Keizer Ferdinand zich naar de vesting Theresienstadt begeven. Öp weg derwaarts heeft Z» M. de aldaar vereenigde brigade van den generaal Wrbna in oogenschouw genomen, en aan de manschappen eene aanzienly- ke gratificatie gegeven. In Theresienstadt heeft Z. M. den com- manderenden generaal in Bohemen, den veldmaarschalk graaf v. Mensdorf, den vesting-commandant, generaal der Ravallerie, graaf v- Klebelsberggelijk mede de overige aanwezige generaals en staf-officieren en den bisschop van Leitmeritz bij zich ter maal- tyd gehad. Vervolgens heeft Z. M. de vestingwerken bezigtigd, en 'savonds de terugreis naar Töplitz aangenomen. Behalve de inspectiëndie Keizer Ferdinand houdt over de bij Brix en Theresienstadt vereenigde, of aldaar in garnizoen lig gende troepenzal er geene vereeniging noch groote wapenschou wing van oostenrijksche troepen plaats hebben. Dagelijks komen hier afdeelingen van de in den omtrek gelegerde troepen, om buitengewone wachtdienst te doen, en bepaaldelijk ookom in de binnen" galerijen en aan de uitgangen van het slot de wacht te houden. Met dit al 2ullen alle vreemdelingen die in Töplitz of in de naaste dorpen huisvesting konden vinden gemakkelijk toegang kaartjes kunnen bekomenom des middag in het park te wandelen. In het algemeen is het de wil des Keizers en van den opper stalmeester, graaf Wrbnadie met de leiding van al les belast isgelijk roede van prins Metternichdat geen vreem deling, die slecht eenigzins voldoende opgaven nopens zijn per soon kan geven, moeijelykheden ondervinde in het bekomen van passenen de toevloed van vreemden is dan ook zeer grootte meer, daar alle boheemsche vorsten en grooten het zich tot pligt gesteld hebben, om met hunne gemalinnen hunne opwachting bij den monarch te maken en op alle mogelijke wijze den luister van het oostenrijksche hof te verhoogen. Z. M. de Keizer van Ruslanddie den 25 met, de generaals BerkendorfOrloff enz. te Töplitz. is aangekomen, heeft in de tweede verdieping van het vorstelijke slot zijn intrek genomen de eerste verdieping wordt door den Oostenrijkschen Keizer be woond. Deze laatstgenoemde monarch treedt in alien deele als gastheer van zijne vorstelijke bezoekers en derzelver talrijk ge vólg open schijnt den meest mogelijken luister ten toon te wil len spreiden. ,r Gedurende het verhip der vorstelijke personenhetwelk waarschijnlijk 6 a 8 dagen zal duren, zullen er vele feesten plaats hebbenwaartoe reeds groote toebereidselen gemaakt worden ónder andere zal het gebergte in den omtrek der stad weder ver licht worden. HH, KK. HH. prius en prinses Frederik der Nederlanden zijn den 25 dezer, op derzelver reis van Kalisch naar Dresden en Töplitz, te Loban gepasseerd. De Russische grootvorst Konstantijn werd den 26 dezer te Dantzig verwacht, om vandaar met de stoomboot Hercules naar Petersburg terugtekeeren Z. K. H. de oostenrijksche aartshertog. Karei beeft zich van Tëpliiz naar Pillnicz begeven, om bij Z M. deji Koning van Saksen een bezoek afteleggen. Berlijn, den t OctoberZ. M. de Keizer van Rusland heeft den vorst stedehouder van Polen, veldmaarschalk Paskevitz eenen met edelgesteenten versierden degen geschonken als een teekén van zijne hooge tevredenheid over 's vorsten krygskundi ge bekwaamheid, en als een onderpand van zijne bijzondere ge rregenheid. Deze degen werd vergezeld van een,zeer vleijenden brief dés monarchs. Reeds voor eenige dagen had de Keizer ins gelijks den vorst stedehouder in een openbaren briefzijne bijzon dere tevredenheid over deszelfs bestuur te kénnen gegeven, en, ais een blijk van die hooge tevredenheiddeszelfs zoon geplaatst in het regiment der Preobazenskische garde. Omtrent de-dezer dagen vermelde vermindering van deQos temijkschfi krygsmagt, schrijft men uit Weenen het volgende Bij elke kompagnie der veertien Gallische regementen worden 40 njati met verlof gezonden, en verscheiden batterijen;artillerie en divisien van den trein ontbonden. De twee Kroatische grens bataillonsdie zich nog op den voet van oorlog by het leger be vinden keeren in hun vaderland terug. Eindelijk verlaten nog vier regen? ewen infayterie het kger in Icafieom naar hnnne stand. plaatsen terug te keeren. Daar tevens dé bij die regementen be- hoorende bataillons landweer ontbonden moeten wordenzoo zul len alsdan nog slechts twee bataillons landweer by het leger in Italië blyven. Door déze veranderingen worden de uitgaven van het deparcement van oorlog met 12 millioenen guldens verminderd." Uit Triest werd j.e.nel'd dat ZX Miguel aldaar onverwacht aangekomen is, en zich naar Laibach bij.de Prinses van Beira zou begevendie a/daar sederr eenige dagen met de kinderen van D Carles en den fnfant D. Sebastiaan was aangekomen. Waarschijnlijk zon ook de hertogin van Berry zich derwaarts be geven, om by de leden der spaansche familie en by D. Miguel een bezoek af "te leggen. Frankfort den 3 October. Bij gelegenheid van het vertrek des Turkschen gezants F ét hi-Achmeébassa uit Weenen naar Konstantinopelmeldt het Óostenryksche regeringsbladdar hec doel van deszelfs zending niet alleen geweest is, om des Sultans deelneming in het overlijden van Keizer Frans te komen betui gen, en den nieuwen Keizer met de komst tot den troon geluk te wenschen, maar dat de gezant ook in last had, om zich be kend te maken mer de in Oostenrijk bestaande inrigtingen voor de nijverheid en opvoeding, en voornamelijk ook met de mili taire inrigtingen dat de gezant dan ook een overgroot aan tal dier inrigtingen bezocht heeften daarbij van den kant der regering alle mogelijke ondersteuning en bereidwilligheid onder» vonden heeftDeze wederkeerig vriendschappelijke behandeling (dus meldt het genoemde regeringsblad verderj doet met den mees» ten grond verwachten, dat de buitengewone zending van Fethi- Achmed-bassa naar Weenen, zoowel ter bevestiging van de se dert eene lange reeks van jaren tusscben de beide aan elkander grenzende Staten bestaande vriendschappelijke betrekkingen, als ook tot het maken van verscheidene heilzame en nuttige inrig tingen in he: otiomanische Ryk wezenlijk 2al bydragen." Londen dsn 4 October. Vorst en Vorstin Leopold zijn te Ramsgate aangekomen. Onder andere aanzienlijke personenwelke Vorst Leoprld zijn komen begroeten, bevindt zich ook de her tog van IVdlington Genoemde Vorst is gisteren van daar naar zijn landgoed Ciaremont vertrokken en werd des avonds te Wind sor verwacht, om met HH. MM; te dineren. Zoo in deze hoofdstad als op onderscheidene andere plaat sen hier te landeworden heden toebereidselen gemaakt om itj de Protestansche kerken het derde eeuwfeest van het in. het licht geven van den Bijbel in de engelsche taal plegtig te vieren zulks heefc plaats gehad den 5 October 1535. De protestanten stel len hierin bij de tegenwoordige woelingen van O'ConneM cn an dere roomseh kathol ijkeneen dubbel belang. De volksleider O1'Connell is den 29 te Kingstown aangekomen en van daar door de bevolking ih zegepraal' naar Dublin gevoerd. Van het balcon zijner woning heefc hij eene aanspraak aan de bevolking gedaan, welke op de gewone hevige wijsingerigt was én op nieuw vele smaadredenen tegen het Huis der Lords be vatte. Hij gaf ook te kennen, dat spoedig de tijd daar zou zijn, dat elke christelijke gezindheid hare eigene leeraren geheel alleen zou betalen, en dat alsdan de de oranje-partij in Ierland voor goed tenfonder zou zijn gebragt. Volgens tijdingen uit Lissabonvan dezelfde dagteekening was de verjaardag der Koningin, den 23 op de gewone wijze gevierddoch slechts weinige personen hadden hunne opwach ting by H. M gemaakt. Onder; de afwezigen bevonden zich H, M. de Keizerin weduwe en de Engelsche gezant. Over het ge heel schijnt zich zekere ontevredenheid in Portugal op nieuw te vertonnen. Ofschoon het Madtidsche gouvernement by voort during de hulp van Portugesche troepen inroept, blijft men in Lissabon steeds ongezind', die hulp te verleenen. Volgens berigren uit Smyrna, moet er in de haven van Souda, op het eiland Creta, tussehen de britsche oorlogsbrik Childers en twee egyptische brikkeneen ernstig gevecht plaats hebben gehad, tot hetwelk het vermoorden van den eersten lui tenant van voornoemde britsche brikdooreen* ^er aanvoerders van de Egyptische brikken en het niet onmiddelyk straffen van den schuldige schijnen aanleiding gegeven te hebben, en ten ge volge van hetwelk de eerste brik zeer beschadigd isdoch de beide egyptische in den grond geboord zijn. Sommigen betwij felen echter nog de waarheid van deze gebeurtenis. Een brief uitTalcahuana, in Chili, van den 20 Mei, meldt, dat het grootste gedeelte dier stad en het meerendeel van derzelver inwoners, ten gevolge van eene vreesselyke aardbeving door de zee verzwolgen zijn, welke in dat geduchte oogenblik 24 vademen in de hoogte gerezen is« sS?v <^lT^

Goessche Courant | 1835 | | pagina 1