N°. 80. GOESSCHE Maandag COÜRAS 5 October. ftcsturcii cn ^bmimstraticiu BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der stad Goes en ressorte van dien brengen bij deze ter kennis van de Ingeze- nen dezer Gemeente: Dat de Patenten over het dienstjaar 1835, Ooopen^e van den i|Mei 1835, tot ultimo April 1836,) aangevraagd bij de pri mitive beschrijving van dat jaar, ingevuld gereed liggen en tot derzelver afgifte ter Stads-Griffie zal worden gevaceerd, geduren de deze loopende maand Octoberdagelijks uitgenomen des Zondags, 'svoormiddags van 10 tot 12 uren. Wordende de belanghebbenden vermaandom die afhaling in persoon te verrigtenen zich den bepaalden tijd te nutte te ma ken ten einde van alle kosten bevrijd te blijvendaar Hun Ed. Achtb. verpligt zijnvolgens Art. 2 van Zr. Ms. besluit van den 17 October 1820, om de onafgehaalde Patenten of de afschrif ten van dezelve, door eenen Deurwaarder der Directe Belastin gen onverwijld aan de Patentpligtigen te doen uitreikentegen betaling van tien Centswaartoe dan ook met den 1 No vembei eerstkomende en vervolgens zal worden overgegaan. Gedaan ten Stadhuize van Goes den 3 October 1835. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. H. VERSCHOOR, van Nisse, Ter ordonnontie van dezelve, De Stads Secretaris, L. de FOUWvJz. NIEUWSTIJDINGEN. 53uitöchI«Ttib. Berlijn, den 26 September. De dagbladen behelzen thans de navolgende breedvoerige beschrijving van het groote vuurwerk hetwelk den 18 September in het kamp bij Kalisch is afgesto ken geworden: Gisteren avond, tusschen 7 en 8 uren, had het vuurwerk plaatshetwelk Z. M. de Keizer ter eere van zijnen doorluch- tigen gast bevolen had. Op de eene zijde van het paveljoen, ïn het midden van het infanteriekamphad men eene vesting op- gerigt, die van binnen uit eene stad bestond, welker kerken paleizen huizen en torens door decoratien afgebeeld werden. Daar tusschen waren hooge boomen geplant, zoodat het geheel een verrassenden indruk maakte. De artillerie bragt op iedere zijde der vesting 40 stukken geschut op elke batterij, en voor het pa veljoen werden 16 kanonnen van zwaar kaliber geplant, welke bestemd waren, om bij het later uit te voeren gezang, naar de maat te vuren. Bij het vallen van den avond en met klok- geslag van 7 ureverkondigde het steeds meer naderende hurah- gcroep der in het kamp liggende troepen de aankomst van de vor stelijke personen. Naauwlijks was de Koning van Pruissendoor de Keizerin en haren doorluchtigen gemaal begeleid op de gaan derij van het paveljoen verschenenof de muzijk van 2500 mi litaire muzikanten liet zich hooren. Terstond daarop begonnen alle zangersongeveer eooo man de hymne aan te heffenwelke de Trompetter Malichew van het Regement jager der lijfwacht op de zamenkomsc der R ussische en Pruissische troepen bij Ka lisch gedicht had. Bij het invallen van het koor vuurden de ka nonnen in de maat. De eerste vier schoten geschiedden telkens met groote juistheid, zoo ook de laatste. Het geheel maakte eenen wonderbaren indruk. Met het laatste kanonschot op de zen kant, keerde zich alles naar de andere zijde, waar dehoofd- froncen van het vuurwerk zoude worden afgestoken. Eene op gaande vuurpijl verkondigde het begin daarvan. Het eerste front verbeelde eene groote ster, die der orde van den Zwarten Ade laar, met de letter F van een draaijenden lauwerkrans omge ven. Daarnaast brandden twee toreohooge pyramiden, die van beide kanten uit groote mortieren met lichtkogels beworpen wer den. Deze lichtkogels kruisten over de vlammende ster in zoo groote menigtedat zij een licht gewelf over het geheel vorm den Naauwlijks was de laatste vonk van dit eerste front uitge doofd, of daar zonken ook de stellaadjen, welke het hadden, ter aarde, en het tweede front vertoonde zich voor het oog. Het zelve bestond uit cascades, groote vuurraderenwindmolen, scer ren en zonnen. Van het derde front gingen alleen lichtkogels vuurpijlenmaar in eene zoo verbazende menigte opdat bet nedervallen derzelve naar eenen vlammenden waterval geleek. Zoo volgde het eene front op het andereen ieder derzelve was uistekend fraai in zijne soort. Het laatste front bestont uic eenen grooten doorschijnenden gothischen tempeldie in zacht wit vuur brandde en de aaneengestrengelde naamcijfers van alle te Kalisch aanwezige leden van de Keizerlijke en Koninklyke famiiien ver toonde. Daarna begon het eigenlijke hoofdgedeelce des vuurwerks namelijk het beschieten der vescing op den anderen kant. De aanvang was het werpen van vuurpijlen uit de 80 kanonnen op de vesting, met eenen langen gloeijenden staart zweefden deze vuurpijlen van het grootste kaliber door de donkere lucht, ter» wijl de gansche infanterie van de beide aan deze zijde gelegerde divisien .met bet geweer vuurde. Ieder man had te dien eindefy patronen ontvangenen het gedonder des geschuts te gelijk mee de verdoovende muzijkhet hurrah geroep van zoo vele duizend menschen en het geknetter van het geweervuur maakte eenen eigen- aardigen indruk. Zoodra de eerste vuurpijlen den muur der ves- ting raakten, werd er op de wallen een loopend vuur ontstoken. Groote bundels van vuurpijlen, zwermers en lichtkogels verhie ven zich uit het binnensre der vesting in de lucht, en wel zoo onafgebroken dat het was als of eene nieuwe wereld uit dezen volkaan zou verrijzen. Bijzonder onderscheidde zich een bundei van lichtkogels, die, met valschermen voorzien, over de 7 mi nuten, langzaam zwevende, in de lucht bleven, en in het ne- derzinken viermaal van kleur veranderden. Van het schitterend ste donkerrood werden de kleuren eerst lichtblaauw, daarna licht geel en eindelijk wit en leverden een verrassend schouwspel op. Een dergelijk schouwspel als deze ontzaggelijke bundels van vuur- pylen boVen de beschotene vestingis misschien nog nooit ge zien Want de veel geprezene Girandola te Rome kan met deze groote massa niet vergeleken worden. Terwijl die in en boven de vesting gebeurdeverschenen regts op eene hoogte de kolos sale letters F. W. en A. met de Konings- en Keizerskroon als vrij in de lucht zwevende. Het gansche volk brak bij dezen aan blik in vreugdegejuich uit, en de muzijk hief het volkslied God beware den Keizer'''' aan. Na eene korte poos verhieven zich weder groote vuutzuilen uit de vesting; eene dikke damp ver» toonde zich op wallen en murenen men zag slechts de vuurpij len in dar gewoel der geweldige massa damp, terwijl enkele der zelve tot boven de hoogste hoogte stegen. Op het ontzettend gejoel en het verblindende licht volgden nu diepe stilte en don keren nachtwaarin slechts de lange rijen van pektonnenwelke aan de overzijde voor de tenten van de andere helft des kamp& eenen langen blinkenden streep vormden, zich aan den horizont vertoonden. Thans begon de taptoe, uitgevoerd door alle tam boers, pijpers en hoornblazers; daarop volgde bet avondgebed der russische hoorn-muzijkwaaraan, in diepe eerbiedige rust, het stille gebed der soldaten zich aansloot, Bij hec huiswaards- keeren van de vorstelijke personaadjen was dat gedeelte des kamps waar de weg langs liepdoor Bengaalsche vlammen verlicht. De sneeuwwitte tenten blonken daarbij a!s in den hejdersten zon neschijn terwijl de daar tusschen staande donkere gestalten der soldaten eenen eigenaardigen indruk maakten. Zoo wel de weg des kamps als de groote weg waren luisterrijk met pektonnen ver licht, en de stad was ook weder geflumineerd. Dit zeldzame en allezins welgelukte feest is door geen het minste ongeluk verstoord geworden. Frankfort, den 27 September. In het Journal du Luxem bourg leest men een artikel betreffende de staatkundige conferencien, die thans re Toplitz gehouden worden waarin het volgende om trent de Hollandsch-Belgische kwestie voorkomt: Maar eene kwestiedie voorzeker zal beslecht wordenis die van Holland en Belgie. welke ongetwijfeld te beschouwen is als de hoeksteendie het Europecsch staatsgebouw onderschraagt; eene kwestie, die, gelet op de traktaten en de goede trouw, geene kwestie is; eene kwestie, die, in spijt van protocollen en welligt zelfs ten gevolge van die ijdelheid der ijdelheden, over welke het gezond verstand der volken heeft regt gedaan door haar met belagchelijkheid te verzadigen, nog in hare oorspron kelijke eenvoudigheid voor oogen ligt; eene kwestie, eindelijk die, onder den indruk van vast te stellen schikkingen in het bij zonder belang van iedere der groote afdeelingen van het koning rijk der Nederlandenhare beslechting volkomen zal voorbereid vinden in de toestemming der mogendheden, afgezien van iedere mogelijke gevolgtrekking met opzigc tot hetgeen den vorst be treft, die voorloopig Belgie regeert. De wereld is groot, en Frankrijk en Engeland hebben nog bezittingen te beheeren. Hec tijdstip is metterdaad gekomenwaarop het statu quo zonder on gelegenheid een einde kan nemen, voor wederregtelijk omgekeer de orde. Dat de Koning der Nederlanden in die hoedanigheid ter con ferentie van Töplitz zal worden vertegenwoordigd, zoude mij moeijeJijk vallen u te verzekerenmaar indien hij zulks niet wierd,

Goessche Courant | 1835 | | pagina 1