N°. 78. 1835. GOESSCIIE Maandag n.-f% ïèa -i'.v' CO» II A 2$ September. Stesfttrtti jcw ^^mittisftraticii* PUBLICATIE. Reglement op de Spring-Stierui in ds Provincie Zeeland. Vervolg van ons vorig Nommerd) Art. i6. De Plaatselijke Besturen zullen bij publicatie aan de Ingezetenen kennis geven van de namen der in de Gemeente aan wezige Stierhouders welker Stieren zijn goedgekeurden ingeval zich een afgekeurden Stier in hunne Gemeente bevindt, een bij zonder toezigt doen houden, dat dezelve niet tot het bespringen van de Koeijen van anderen worde gebruikt. Art. 17. De Stierhouders zullen verpligt zijn om voor eiken gekeurdcn Stieronverschillig of dezelve wordt goed of afgekeurd, aan de gezamenlijke Keurmeesters te betalen 1,50 voor elke keuring zonder eenige verdere kosten dan die van het Zegelvan het in art. 12 bedoelde bewijs van goedkeuring. Art. 18. De Srierhouaers zuilen geene vaarsen, welke jonger zijn dan twee jarendoor hunne Stieren mogen laten bespringen. Art. 19, Het springloon wordt bepaald op vijftig centen bij de eerste sprongen gelijke vijftig centen wanneer de bevruchting zal blijkende tusschen sprongen vrij. Doch wanneer een andere Stier later bij de Koe is toegelaten zal bij het plaats hebben der bevruchtingzulks geoordeeld wor den te zijn ten gevolge van den laatsten sprong en aan den eige naar van dien Stier het volle springloon van fiverschuldigd zijnzonder dat de eerst betaalde vijftig cents zullen kunnen wor den terug gevorderd. Art. 20. De-Stierhouders zullen verpligt zijn steeds een exem plaar van dit Reglement en het bewijs van goedkeuring van den Stier voorhanden te hebbenen daarvan aan de Veehouders welke zich tot het laten bespringen hunner Koegen by hen vervoegen inzage te geven. Art. 31. Het zal eiken Veehouder vrijstaan om tot het besprin gen van zijne Koeijen de Stieren in andere Gemeenten aanwezig, te bezigen. Are. 22. Aan de beuring bij dit Reglement voorgeschreven, zijn niec onderworpen de Stieren welk een Veehouder uitsluitend bestemd voor zijne eigene Koegen mits zulks geschiede met voorkennis van het Gemeente Bestuur en dezelve niet gebezigd worden tot het bespringen van Koeijen aan anderen coebehoorende Art. 23. Geene Stieren ouder dan negen maanden zullen in de weiden mogen loopen, dan met een bord om den hals, of ge spannen aan de pootenzoodanig dat hun het overspringen der slooten belet zij. Art. 24. Geene Stieren mogen langs de wegen geleid worden ten zij ingeval van noodzakelijke,, verplaatsing wanneer zulks met speciale schriftelijke toestemming van den Burgemeester der Ge meenteonder welke de Stier behoortzal kunnen plaats heb ben en zullen dezelve in zoodanig geval door twee volwassen mannenmet behoorlijke voorzorg moeten worden geleid en vast gehouden. Art. 25. Teneinde de aanschaffingen het aanhouden vangoe. de Stieren aan te moedigen, zal jaarlijks m ieder District en in het Eiland Tholenvoor den best gekeurden Stier, welke tot het bespringen van Koeijen van anderen wordr aangehouden aan den eigenaar worden uitgereikt eene premie van 25 welke echter niet zal gegeven worden dan voor zoodanige Stieren, wel ke geoordeeld zijn aan al de vereischren te voldoen en geschikt te zijn tot verbetering van het Rnnderras in her Discnctwaar in dezelve gehouden woiden. (Het vervolg in ons volgend Nummer OPROEPING van de Mobiele Rustende Schutterij tev Inspectie* BURGEMEESTER en WETHOUDERS der stad Gors cn ressorte van dien brengen bij deze, overeenkomstig ontvan gen bcrigt van de Heeren Bataillons Kommandantenter kennis van de belanghebbenden Dat de Wapenschouwing der met onbepaald verlof vertrok kene manschappen van het 2e. en 3e. Bataillon der Afdeeling Zceuwsche Mobiele Schutterijzal plaats hebben op de na volgende dagen, te weten: Te Axel, Vrijdag den 2 October 1835, Hulst-, Zuturdag den 3 dito TholenDingsdag den 6 dito Middelburg Dings- dag den 6 dito; OostburgZaturdag den to dito; Pleinkens .zand. Maandag den 12 dito; Kappelle Dingsdag den 13 dito; Cof tgene, Woensdag 14 ditoZierikzeeVrijdag den jó dito En dat de Leden der Mobiele Landelijke Schutterij dezer Pro vincie, onverschillig tot welk Bataillon dezelve ook behooren, die zich met onbepaald verlof binnen deze Gemeente bevinden zich op den 12 October eerstkomende des voormiddags te tien uren te Heinkenszand zullen moeten bevindenten einde al daar te worden geïnspecteerd. Wordende hierbij geobserveerddat de Onderofficieren en Manschappen die met onbepaald verlof zijndehun domicilie buiten deze Provincie gevestigd hebben, van deze Inspectie ver schoond worden. Dat de Heeren Officierenwelke buiten de standplaatsen van hun Bataillon hun domicilie hebbenalmede de Inspectie niet behoeven bij te wonen. Da: die genen der met onbepaald verlof zijnde Onder-Offi cieren en Manschappen, die bij de Inspectie ontbreken, of zich gedurende dezelve niet behoorlijk gedragenof hunne kleeding hebben verwaarloosd, disciplinair zullen worden gestraft, in zoo verre er geepe termen bestaanom hen aan den krijgsraad over te geven. Zullende hieraan door| aanplakking en insertie in de Stads Cou rant bekendheid gegeven' worden. Gedaan te Goesden 26 September 1835. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. H. VERSCHOOR, van Nisse, Ter ordonnantie van dezelve De Stads-Secretaris, L. deFOUW Jz. NIEUWSTIJDINGEN. TiïttitecMmb. Berlijn den 20 September. De op den 11 te Kalisch aange kondigde plegtige godsdienstoefeningen wapenschouwing hebben met veel luister plaats gehad. De Kozakken en Muzelmannen hebben bij de wapenschouwing bijzonder uitgemunt, en hunne behendigheid in de rijkunst aan den dag gelegd. Eene kleine afdeeling dcrzelve gaf in de eerste plaats proeven van hunne groo- re vaardigheid in het paardrijden. Een vel papier werd op den grond gelegd, waar elk man in vollen ren voorbijreedonder het rijden mar her papier schoot, en hetzelve telkens zoo wel mee het pistool als met het geweer raakte. Daarop volgde de wapenoefe ningen van het Muzelmansche en van het geheele Uralsche kozak ken regement. Beide deze corpsen, in hunne vreemde aziatische kleerderdragtstonden op eene hoogte geschaard, welke zich met eene zachte helling in de vlakte verliest. Het schouwspel begon met de schermutselingen van enkele paren van het Muzel mansche regement. Met ongeloofelijke behendigheid bestuurden deze ruiters in den vóllen ren hunne paarden, schoten al vlug- rende op hunne vervolgerswierpen zich dan geheel uit den za del op de eene zijde van het paard, om voor het vijandelijk schot gedekt te zijn', en vielen den vervolger, zoodra deze zijn geweer gelost had, onder een woest geschreeuw weder aan. Al lengs vereenigdén zich meerdere paren, zoodat ten laatste het geheele regement in wilde verwarring handgemeen wasen een schrikverwekkend denkbeeld van de wijs van vechten dezer Ara bische volken gaf. Had het Muzelmansche regement reeds bui tengewone bekwaamheden aan den dag gelegd, het werd „aldus uit een bcrigt dienaangaandezoo mogelijk door de Ural sche kozakken van linie nog overtroffen. Enkele ruiters haalden niet alleen in vollen ren uit een' brandenden hoop stroo voor werpen die men daarin geworpen hadmaar sprongen ookin eene regte lijn voorthollende30 of 40 maal achter elkander van hec paard op den grond en dan wede*- in den zadel. Ten slotte deed het geheele regement, op de paarden staande, in gesloten linie eenen aanridonder een afgrijssei ijk veldgeschreeuw. Tever geefs zou men beproeven het ontzagwekkende en vreemde van dit schouwspel te beschrijven. Wat men tot hiertoe slechts door kunstrijders in eene manege zag, werd hier in het open veld door een geheel regement uitgevoerd." Den 14 is eene groote wapenschouwing over de vereenigde troepen gehouden. Daaromtrent schrijft men uit Kalisch, van den 15, het navolgende: Gisteren was er groote parade van alle hier vereenigde Pruis- sische en Russische troepenop eene weide eenige wertsen van de stad. De troepen waren in vier rijen verdeeldde infanterie vormde de beide eersteen op den regtervleugel der eerste be vond zich de Pruissische infanterie, de derde rij vormde de ca- vallerie, en de vierde de artillerie. Z. M de Keizer ontving de- Koning met uitgetrokken degen aan den regtervleugel der eerste rij en overhandigde hein het rapport. De troepen bestonden uit 6o| bataljons, 68 eskadrons en 136 stukken geschut, tezamen omstreeks 54,000 man uitmakende. Beide monarchenalsmede f.' *r*£ n«je;'J2Kt£aüSEJB=»»=

Goessche Courant | 1835 | | pagina 1