vinnige aanvallen', welke de meeste dagbladen tegen hen gerigt hebben. Hec hof van cassatie heeft het beroep verworpen van den heer Mauchotkapitein van het twaalfde legioen der nationale garde die geweigerd had dienst te doen bij hei hof der pairsbij ge jegenheid van het groote regtsgeding der beschuldigden van April, Genoemd hof heeft hem bovendien veroordeeld tot de boete en de kosten. Men heeft thans vrij omstandige berigten wegens het voor de Christinos en hunne britsche hulpbenden zeer nadeelige ge7 vecht, dat bij Bilbao is geleverd, Van de zijde der Garlisten wordt dit gevecht het belangrijkste en roemrijkste van den gehee- len burgeroorlog in Spanje genoemd. D Carlos is in persoon daarbij tegenwoordig geweest. Die Vorst is namelijknadeed September bij los Arcos met eene afdeeling van her leger v,an Cordova te zijn slaags geweestop een der volgende dagen eens klaps met zijne hoofdmagt naar zijde van Bilbao getrokken. Den 10 bevond hij zich réeds te Durangoalwaar hij zich zoo als men uit den zamenhang moest opmakenmet de Cariistische ba- taillonsdie vroeger Bilbao ingesloten hebben gehoudenen slechts tot op korten afstand van die stad waren teruggetrokkenin ver f band heeft gesteld. Den n is de gezamenlijke megt der Carlis- ten slaags geraakt met de spaansche legerafdeelingen van de ge neraals E spar ter oEspeiet a en Joaquindie door het. geheele britsche legioen onder den generaal Evans waren versterkt, en reeds op weg warenom van het door hen voorloopig ontzette Bilbao naar Vittoria re trekken. De sterkte dezer spaansch-en» gelsche legerafdeeling wordtin sommige der berigten op 15,000 man begropt. Het voorname punt desaanvals was hec dórpAr- rigorriaga, dat slechts op een half uur afstands van Bilbao ligt. Na een hardnekkig gevechtdat twaalf uren geduurd heeft, heb ben de Garlisten hunne vyanden op de vlugt gedrevenen met de bajonet tqc onder de muren van Bilbao vervolgd. Bij eene brug, die de aftrekkende Christinos moesten overtrekken schijnt vooral hevig gevochten te zynen men verzekertdfft daar voqrai, dp britsche hulpbenden deerlijk Ongehavend. Van de zijde der Garlisten wordt hec verlies der Christinos op 2000 minhun eigen op 450 manzoowel aan dooden als gekwetsten begroot. Daarenboven zouden de Carlisten 500 engelschen hebben gevangen genomen, waaronder een hoofd-officier. Een der berigten wildat deze or.gelukkigenop last van D. Carlos op hec slagveld zyn doodgeschoten. Op denzelfden n September heeft de generaal Ituraldedie doorD. Carlos was achtergelaten, om ijne stel lingen tusschen los Arcos en Estella te bewaren, met vijf batcail- lons aan 2000 man van het leger van Cordova een aanzienlijk ver lies toegebragc. Het nadeel hetwelk de Christinosvolgens deze berigtenbij Bilbao hebben geleden, wordt intusschen eenigermate opgewo gen door een niet onbelangrijk voordeeldat zij aan de zijde van Katalonie hebben behaald. Het fransche regering-blad kondigt namelijk aanop grond van een berigc uit Bagnrès van den 14 dat de afdeeling Nayarrezendie door D. Carlos naar Katalonie is gezonden en" aldaar in het eerst goed was geslaagd, door de generaals der Koningin Gurrea en Montes zoo zeer in de engte is gedrevendat derzelver manschappenna hec wegwerpen hun ner wapenen] en randsels, door de vallei van Aure, de wijk op het fransche grondgebied hadden genomen. Volgens eene tweede telegraphische depeche van den 17, waren ook de Cariistische benden die bij den togt der bedoelde Navarrezen door het Noor den van Arragon, aldaar waren opgerigt, geheel verstrooid. Hetzelfde regeringsblad kondigt aan, dat de larie junta's der kroon van Arragon dat is, die van Barcelona Saragossa.en Va lencia thans wederkeerig twee leden aan elkander hadden toe gezonden om voortaan gemeenschappelijk ce handelen. De be wegings partij begint dus in dat gedeelte van Spanje eene meer bepaalde houding aan te nemen. De overheden van Girona heb ben intusschen geweigerd, om zich aan de junta van Barcelona te onderwerpen en eene proclamatie afgekondigdwaarbij zij ver- klaren tot den einde toe aan de Koningin-Regentes getrouw te zullen blijven. Ook te Leira wordt het gezag dier Vorstin nog erkeqd. Van hec daar aangekomen Fransche vreemde-legiceq verneemt men niets naders, dan dat vele manschappen daarvan hunne vaandels verlaten hebben. Dtjebjevfattbjetu 's Gravenhage, den 22 September. Den 17 des ochtends heeft men te Wijk, aan Zee een' grooten visch tusschen de ban ken ontdekt, en hebben negen inwoners zich in eene sloep ge worpenom dien meester te worden. Den visch naderende ont kwamen zij ter naauwernood het gevaar van door denzelven met de sloep, het onderste boven te worden geworpen, doch trach- re zij niettemin hem met geweerschoten op strand te jagen. Hij werd vijfmalen met kogels getroffen, zonder dat zulks hem scheen te deren, doch een zesde kogel, niet verre van hec regeer oog aangebragtdeed meerdere uitwerking en scheen den visch al spoe dig dermate van zijne kracht te beroovendat men hem een touw om den staart konde slaan; met behulp van hetzelve op.strand, trekken, en aldaar verzekeren. Het gevangen dier wordt dpor de visschers gehouden voor een'jongen walvisch van welk ge- slacht is nog onzeker. Hij is tot Vrijdag avond in hec leven gebleven, als wanneer hij, onder hevige stuiptrekkingen en met een vervaarlijken slag met den staartis gestorven. Hij is zes tien ned. ellen lang (ruim 51 v, rijn!.) Zijne kaken hebben eene lengte en zijne staart eene breedte van omtrent drie en^een halve ned. elle en hij ligt een groot kwartier uurs ten noorden van her. dorp Wijk aan- Zee. Voor eenigen tijd hebben de dagbladen gemelddar bij Danzig een wilde gans was geschotendie eenen stalen band om den hals had. Gedane nasporingen hebben doen blijkendat deze gans toebehoorde aan den Hollandschen staatsraad en ridderba ron van der Heijden Baakop het huis Baak in Gelderland. Deze heer bezit op zijn landgoed een groot aantal wilde ganzen en eenden. Alle zijn tam opgevoed en worden geheel vrijgelaten. De meescen verlaten in den gewonen rrektijd hun verblijf, doch keeren in het voorjaar naar hunne nesten terug. Daar men ech ter sedert het jaar 1.814 dq ganzenbanden om denhals heefc ge - legd zoomoet, een opzigte van het vroeger gemelde jaartal i8co eerie vergissingwaarschijnlijk van den vervaardiger des halsbands bestaan. De soort van ganzen, zoo als er een bij Danzig is ge- sdhoten, keert anders regelmatig terug en moet door het een'of ander toeval, misschien ten gevolge van paring, naar de kust der Oostzee zijn geraakt. De baron van der Heijden Baak heefc reeds dikwerf berïgt ontvangen jfac enkele zijner ganzen op hunne verre togcen zyn geschoten, gelijk dan ook een, die aan de rivier "de Lippe is geschoten, zich in hec museum te Munster bevind-. Gemelde heer is„een minnaar van natuurkunde,- en vereenig: met zijne ganzen-kolonie wetenschappelijke oogmerken hij Iaat dus gaarne hier en daar in afgelegeri landen een' zyner vogels schie ten .indien hem daarvan slechts berigtWordt gegeven, teneinde daarnaar de togcen dezer dieren te kunnen beoordeelen Ook in dit'jaar heefc men weder verscheiden jonge ganzen raer koperen halsbanden, óq aanwijzipg hunner verblijfplaats laten vliegen." In den franschenMoniteur leest men bet volgende: De deken der geneeskundige faculteit te Parijs is van eene reis naar Holland teruggekeerd-, naar welk land hij zich, met autorisatie van den minister van het openbaar onderwijsbegeven hadom de hoogescholen van Leiden en Utrecht ce bezoeken. Hét anatomisch mqseum der Leidsche boogeschooimet alle regt een' europeschen roem genietende, heeft de heer Orlifila het zelve met des te meer zórg moeten onderzoeken, daar hij zich met de vesciging van het'Dupuytrensehe museum bezig houdt. Hij moest de fraaye verzamelingen zien door AlbinusRau RonBrugmans en zoo vele andere beroemde ontleedkundigen bijeengebragt, ten einde de stukkenwelke aan hec kabinet van faculteit te Parijs ontbrekence doen bereidenen bovenal de mid delen op te spprenwelke met zoo goed gevolg gebezigd zyn, tot bewaring van voorwerpen, die alie waarde verliezenzoo dra zy beschadigd zijn. Vólgens de door den deken ingewonnen berigtenzal het niet moeijelijk zijnzich hier de preparaten te verschaffenwelke het schoonste sieraad der musea te Leiden en Utrecht uitmakenen wat betreft de bewaringzal men alleen ligte, veranderingen moéten maken in de wijzein Frankrijk ge bruikelijk. Wij aarselen dan ook niet ce verzekerendat de verzameling van het museum Dupuytren binnen kort het ryksce en fraaiste in Europa zijn zal. QbttcvfjcuHcw. INSCHRIJVING VOOR DE LEVERANTIE VAN AARDAPPELEN. Voor de Godshuizen en het Algemeen Armbestuur der Stad Goes. Een iegelijk die genegen is Aardappelen voor de aanstaande Winter provisie te leverenaan de Godshuizen en hec Algemeen Arm Bestuur binnen de Stad Goes gelieve daarvan schrifte lijk opgave te doen voor den 10 October 1835, met bepaling van prys en hoeveelheidaan den Rentmeester H, C. PILAAR. Die iets te vorderen hebben van, of verschuldigt zijn, aan den Boedel van wijlen den Heer PETRUS NORTIER in leven Negociant ce Goesworden verzocht, daarvan, ten Scerfhuize opgave en betaling te doenvoor den 20 Oc* cober 1835. koninklijke nederlandsche loterij. Aan het Kantoor van B. D. COHEN zijn te bekomen voor de 2de Klasse der is66s.e LoterijHEELE en GEDEELTEN van LÓTEN, in Koop voor ajle Klassen, alsmede in Koop per klasae en Huur, waarvan de trekking zal plaats hebben op Maandag, Dingsdag en Woensdag den,28, 29 en 30 Septembéir. Koop alle klassen a f 69 het Lot. Koop per Klasse Heel Lot26,00, Half - Vijfde 5,20, Tiende 2,60. Twintig.,, Heel Half Vijfde Tiende In Huur. Lot Twintig,, Bij den zei ven wordt Generaal Contraboek gehouden. 8,00. - 1,60. - 0,80. - 0,40. wam Te Goes, bij F, Kleeuwens, Stadsdrukker.

Goessche Courant | 1835 | | pagina 2