Paramaribo, den 26 Junij 1835. Suriname's ingezetenen hadden op Woensdag den 24 dezer, in den achtermiddag om streeks half vier ure, het geluk voor de eerstemaal, een geliefd lid van het regerend en door ons zoo zeer bemind Vorstelijk huis in hun midden te zien. Nimmer te voren is onsl, zoo zeer aan het Huis van Oranje verknocht publiekdeze waarlijk groote eer te beurt gevallen» dene particuliere huizen onze Paramaribo, den 26 Junij 1835, Eene dier belangrijke ge® beurtenissen, welke in de geschiedenis dezer kolonie eene nieu we tijdrekening onder de volksklasse teweeg bj-engt, had laatst leden Woensdag, den 24 dezer plaatsdoor dé heugeiiike aan komst alhier van Z. K. H. den Prins Willem Frederik Hendrik, derden zoon van Z. K. H. den Prifts van Oranjeals eerste adel borst der Holiandsche marine. Goes den 19 September. Door de Stembevoegde Ingeze tenen dezer Stad, is, in plaats van den heer Adriaan Willem Mirandolletot Lid van het Stedelijk Kies koilegie benoemd; de heer Hendrik Cornelis Pilaar. Goes, den 21 September 1835. Bij Vonnis der Regtbank van Policie alhier, van den 5 September 1835, ZLP de Perso nen, met Namen: LAMBERTUS VAN GEMERT en CORNELIS CORSTANJEverwezen ieder in eene Geldboete van één Guldenen in de kosten wegens het niet opkomen, by het proberen van de Brandspruiten. Tb Goes-, bij F. Kleeuyvens, Stadsdrukker. en de overigen van 4000 franken. De raad heeft reeds dadelyk de vertooning van een tooneelstukjelè Rot en vacences getiteld hetwelk den 13 op een der Parijssche schouwburgen zou wor den opgevoerd, verboden. Niettegenstaande men in Frankrijk vroeger en ook nu weder in openbare geschriftengrooten af schuw van het arabr van censor heeft doen blijken heeft het aan tal der letterkundigendie naar het lidmaatschap van genoem- den raad hebben gedongen, toch niet minder dan tachtig be dragen. Men heeft nog geenerlei stellige berigten wegens de nieu we omwenteling te Madrid en de optreding van een nieuw mi nisterie aldaar in den geest der bewegings-partij waaromtrent se dert eenige dagen vry strijdige geruchten in omloop zijn. Intu- schen leest men in eenen byzonderen brief uit Bayonne van den 10 September, het volgende; Gisteren avond verhaalde men hierdat een renbode uit Ma drid, die door Orleon was gekomen, had aangekondigd, dat het pas opgetreden spaansche ministerie reeds weder gevallenen door een ander uit de heeren ArguellesAlcala-Galianoh- turizden markies de las Navas en den graaf Almodovarka pitein-generaal van Valenciazamengesteldvervangen was» Heden verzekert men hier algemeendat een anderuit Madrid door Orleon komende renbode deze tijding heeft beves tigd en er nog heeft bijgevoegd dat de staatsregeling van 1812. den 6 des avonds in de hoofdstad van Spanje jSlegtig is uicge- roepeni Volgens eene andere lezing echter, zou er voor hec ©ogenblik niets anders gebeurd zijn, dan dat de Koningin regen tes stellig beloofd hadvan de Cortes bijeen te zullen roepen opdat door deze eene nieuwe staatregeling mogt worden zamen gesteld. Van hec oorlogstooneel verneemt men niets van belang. Het hoofdkwartier der Carüs'ten was den 5 dezer maand te Muriesa gevesrigd. Hec gerucht liep, dat Cordova te Logrono ziek lag. In andere brieven van de grenzen wordt vermelddat de Christines, met eene kolonne van 12,000 man en eenige ruiterij den 7 (na het ontzetten van Bilbao) op nieuw naar de zijde van los Arcos getrokken waren, en dat deCarlisten dezelfde stellin gen inhielden» Men verneemt hier van goeder handdat de in dienst van de Koningin Christina overgegane Bricsche troepen van San tander en San Sebastian naar Porcugaletre zijn overgebragt op en-' geische en fransche oorlogschependie hunne eigene vlag daarbij lieten waayen. „De in Frankrijk voor de spaansche regering aangeworvene vrijwilligers, die zich te Urdos hadden verzameld, hebben be vel ontvangen om, na van krijgsbehoeften voorzien te zijn, over Jaca, en dus aan de zijde van Arragon, in Spanje binnen te ruk ken. Zij zijn omstteeks 800 man sterk. Ücbcrlrmbat. 's Gravènhage den 17 SeptemberOp de binnenplaats van het nieuwe stads Weeshuis te Leeuwarden is ,dcn 9 dezer eene gedenkzuil ingewijdter nagedachtenis van jacobus Martinus Baljeealdaar geboren den 9 September 1752 die na van jnlij 1762 tot in April 1772 in dat gesticht verpleegd te zijn tot den rang is opgeklommen van raad van Neêrlands Indie en Bur gemeestervan Batavia, waar hij den 18 February 1823 overleed, en geene gelegenheid heefc laten voorbijgaanom zyne erken telijkheid voor de in genoemd huis genotene opvoeding dooron» bekrompene weldadigheid re bewijzendie zich ook tot de ove rige behoeftige inwoners zijner vaderstad uitstrekte. Wy hebben de Surinaamsche couranten ontvangenwaarin verslag gegeven wordt nopens de aankomst en ontvangst van Z. K.H. Prins Willem Frederik Hendrik in voornoemde kolonie. Ver trouwende, dat de mededeeling der voornaamste bijzonderheden dienaangaande onze lezers niet onaangenaam zijn zal. nemen wij daarvan uit de Surinaamsche CourantLetterkundig Dagblad van den 26 Junyhet navolgende over De onoverzienbare te zamen gevloeide menigtehet herhaald gejuich, de lach op elks aangezigtde hartelijke gesprekken on der en tusschen het bij elkander te zamen gevloefde volk van alle klassen, zoo wel in- als buitenlanders, getuigden onwederspre- kelijk van de liefde voor onzen algemeen en welbeminden Koning en van de hooge achtingdie zoo wel Nederlanders van geboor te als Surinaamsche ingezetenen, onzen geëerbiedigden en wel beminden Willem die met regt de Vader des Vaderlands mag genoemd worden, toedragen, en waarvan allen bij deze heuge lijke gelegenheid op eene ondubbelzinnige wijs hebben doen blijken Willem Frederik Hendrikde geliefde derde Zoon van on zen welbeminden Prins van Oranjetrad in ons midden. Hec gebulder van het geschut der alhier in ons midden gestationeerde oorlogschepen de zeelieden in parade op de onderscheidene raasterwijl zij met de hand aan den hoed, hunnen Vorsteiijken Jonker bij, zijne intrede begroeten, entevens het wederantwoord het kanon van het fort Zeelandia. en de uit onderschei- door langs reede uitgestokene Nedrr- landsphe vlaggengetuigden van de hartelijke vreugde Jder on derscheidene ingezetenen. Onze geeerbiedigde Konings vertegenwoordiger, de "welbemin de gouverneur-generaal dezer gewesten ontving den hartelijk wei- komen Prins met eene zeer gepaste en aandoenlijke aanspraak op de bij ons genoemde Steenen Trapgeleidde HoogstdenzelVen verder door de tot de ontvangst van Hoogs eden zei ven geschaarde schurtery en militairenalhier in garnizoentot aan hec voor Hoogscdeszelfs bestemde rycuigin welk tijdsverloop zoowel Su riname's als Neêrlands ingezetenen hartelijk instemden met hec bij deze plegcigheid door de muzikanten onzer schutterij aangeheven en wel volbragt volkslied van onzen TollensWien Neêrlands bloed in de aadren vloeitenz. Leve de Koning! In de Nieuwe Surinaamsche Courantvan aden 27 Junij leest men deswege Meer uit aandrang des harten, dan uit. pligtplegingen be trachting van een louter ceremonieel, spoedden zich onze land voogd en de hooge autoriteiten toe hemtot den welkomstgroet waarde samengevloeide volksschaar hare volle borst door een weergalmend vreugdegeschal uitboezemdeeenvoudig en zonder aanmatiging was de houding van den edeien Vorstenzoónin wiens jeugdige ziel de kiem der aandrift tot gelukkig makenhet erf deel Zijner Doorluchtige familie, wel nog sluimert, maar reeds blijkbaar is. Dochwaartoe eene beschrijving van den algemeenen jubel bij het zien van den geliefden telg onzes dierbaren Vorstenstams den kleinzoon van onzen eenigen Willemden zoon van onzen beminden Erfprins? waartoe eene mededeeling van de hierbij plaats gehad hebbende pligtplegingen Een geest heerschce on der groot en klein, een gevoel, eenalgemeene jubeltoontifEen Prins van Nassaueen spruit van Oranjes edel huis is onder ons!" Z. K. H. heefc zichvergezeld van den kapitein ter zee Ar» riemen verder gevolg, op gisterennaar de alhier ter reede liggende oorlogsvaartuigen begevenalwaar Z. K. H. onder hec daveren van hec geschuc en met hec hartelijkste vreugdegejuich is ontvangen. Na de inspectie is Z. K. H. naar de woning van Z. Exc. den heer gouverneur-generaal teruggekeerd. Des avonds was er, ter eere van den jongen Vorst, een prach tige maaltijd ten huize van den heer gouverneur-generaal, op welken de leden van den kolonialen raad en andere hoofdamb tenaren genoodigd waren. De hartelijkste vrolijkheid kenmerkte zich bij al de gasten, terwijl dezelve verhoogd werd door de lie felijke toonen welke de bekwame muzikanten der schutterijen door hunne instrumenten te voorschijn bragten. Heden morgen ten 7 ure is Z. R H. onder geleide van Z. Exc. den heer gouverneur generaal en den kapitein ter zee Arriens vergezeld van eenige dames en verder gevolg, met een der tent vaartuigen van het gouvernement van deze hoofdplaats overge stoken naar-de naburige planraadjen Dijkveld en Meerzorg, van waar Z, K. H. en Hoogsrdeszelfs gezelschap, inden namiddag alhier zijn teruggekomen. Èn in de Surinaamsche CourantLetterkundig Dagblad van den 30 Junijwordt verder nog het navolgendeonder dag- teekening van den 29 dier maand medegedeeld. Jongstleden Zacurdag heeft Z. K. H. hec concert van de hee ren gebroeders Pos met zijne tegenwoordigheid vereerd en heeft op gisteren de godsdienstoefening bij de Hervormden bijgewoond. Heden voormiddag heeft Z. Iv. H. de caserneti's lands ma- gazynen en verdere publieke gebouwen in oogenschouw geno® menalsmede al de kerkgebouwen bezocht. Voorts vindc men in genoemde courant gemelddat op den 2 July de inwyding van het Tempelgebouw der Israëlitische ge meente te Paramaribo zou plaats hebben. 5ïb*rjcricnficn. A M. GROEN", in de Ganzepoortstraatverwittigd zijne Stad en Landgenootendat het uitgestrooide ge rucht van het met de Kinderziekte liggen zjner zes Kinderen geheel bezyden de waarheid is, maar zij allen frisch en gezond zijn.

Goessche Courant | 1835 | | pagina 2