1 - Beslunn en Qibmtiiistniittn. ADVERTENTIE. De BURGEMEESTER der Gemeente IJbrseke brengt ter kehnisse der belang hebbendendat de KERMIS of JAAR MARKT, zal beginnen op Woensdag den 23 September* en eindigen op Zaturdag den 26 daaraanvolgende. XJersekeden 8 September 1835. De Burgemeester voornoemd, M. P. DOMINICUS. NIEUWSTIJDINGEN. ZJnttecïtJaub, Frankfort, den 6 September* Het dagblad van Augsburg, hetwelk in de laatste tijden bijzondere berigten uit Turin heeft medegedeeldwaarin de zaken van D. Carlos ijverig werd voor gestaan en de maatregelen der Fransche regering ten behoeve van I het bewind der Koningin-regentes bepaaldelijk het plan van in terventievrij scherp werden afgekeurdbehelst thans het vol gende artikel uit Turin van 25 Augustus: De opstandendie in bijna alle hoofdsteden van Spanje uitbrekenstellen den troon van Isabella aan de grootste geva ren bloot. Het schijnt bijna als of het est nu slechts om te doen isof de republiekof D. Carlos de bovenhand zal be houden. Niemand zal in gemoede kunnen gelooven» dat de repu bliek ofschoon voor een oogenblik geproclameerd wordende van langen duur zou kunnen wezenof dat de vreemde mogend heden dezelve rustig zouden aanzien. Indien zij dit deden, zou den zij zich vrijwillig opofferen en eene voorbeeldelooze zelf verloochening aan den dag leggen. Het is dus meer dan waar schijnlijk dat in ieder geval maatregelen zullen genomen wor den omzoo mogelijkhet kwaad op de plaats zelve uitte roeijen. Dit zou evenwel niet anders dan met volkomene over eenstemming van al de mogendheden kunnen geschieden; voor namelijk door eene snelle en krachtige werking van Frankrijk, hetwelk het meest daarbij belang heeft. Het lijdt geen twijfeldat het fransche kabinet eindelijk heeft ingezien, waartoe de democratische leer voert. De Julij troon zou zich in een zeer onaangenamen toestand bevinden, indien het republikeinscbe stelsel aan de zuidelijke grenzen van Frank rijkal was het maar voor een korten tijdgeduld werd. Het is dus de pligt der fransche regeringniet slechts zijdelings maar openlijk daartegen werkzaam te zijnen alles aan te wen denopdat niet de regeringlooze party in Frankrijk van den kant van Spanje in eenig opzigt aanmoediging of ondersteuning er- lange. Men moet zich dus overtuigd houden, dat het fransche kabinet het viervoudige verbond onder zekere omstandigheden wijzigen of geheel ter zijdè stellen zalen tot eene welbegre- pene staatkunde zal overgaanom zich in tijds te redden. Het genoemde quadruple verdraghetwelk bestemd wasom het Schier-eiland te beschermen, heeft wezenlijk er toe bijge dragenom de verwarring te vermeerderenregeerders en on derdanen wederkeerig in verwarring te brengen, en Frankrijk zelf in moeijelijkheden te wikkelen, waaruit het zich zonder groo te inspanning kwalijk zal redden Het oogenblik nadertftaar op het fransche kabinet een beslissend besluie nemeh, en tas scheri republiek en monarchie kiezen moet* Wij-geloovendat f hetzelve reeds eene keus gedaan heeft. De aan de gedeputeerde voorgelegde ontwerpen van wet zijn de eerste pogmg, om zich te ontslaan van de volks-souvereiniteir en om de binnenlandsche aan gelegenheden zoo te regelendat zij met de buitenlandsche beter in overeenstemming gebragt kunnen worden. Het fransche ka binethetwelk op deze wijzetot vreugde en geruststelling van alle welgezinden, den weg tot orde en rust heeft ingeslagen, kan het daarbij niet laten berusten maar zal gémeene zaak maken met de mogendhedenwelke van onheugelijke tijdèn af de be houdende grondbeginselen hebben beleden. Nu reeds schijnt Frankrijk zich aan de vastelands staatkunde meer te willen aan sluiten, en het zal van den loop der gebeurtenissen in Spanje afhangen, dat hetzelve die staatkunde geheel aanneemt. Deze vooronderstelling berust niet op loutere Wenschenmaar op wel gegronde opgaven." Frankfort, den 7 September, Sedert eenige dagen vertoo- nen zich hier enkele gevallen van Sporadische qholera. Men is echter nog al tamelijk gerust, omdat die ziekte zich meermalen in dit jaargetijde vertoond heeft, en het geene Aiiatische cho lera is. Volgens berigten uit Turin, van dén 31 Augustus, had de cholera zich thans ook in die hoofdstad vertoond. Men ver wacht dienvolgens, dat de Koniog van Sardinië eerlang van het kasteel van Raccognigi naar Turin zou terugkeeren, Vroeger had hij dit niet willen doen, omdat hij, na eenigen tijd in een be smet gedeelte des koningrijks te hebben vertoefd, niet wilde, dat men her overbrengen der ziekte aan hem of zijn Hof kon toe- sohryven. Te Genua waren tot den 28 Augustus 713 personen aan de cholera gestorven Onder dezen behoort; naar men verzekert, de beroemde vioolspeler Paganini. Hij laat een vermogen van 7 raillioen franken nahetwelk hy door zijne kunstalent heefc byeengebragt. Uit Toplitz, 27 Augustus, meldt men het volgende „Voor eenige dagen zijn hier commissarissen des Keizers uit Weenen en Praag aangekomenom de reeds voorloopig bespro kene woningen voor de vorstelijke personen bepaaldelijk te hu ren. Keizer Ferdinand zal in allen deele als gastheer optreden. Vermits hoogscdeszelfs ziekte (de zoogenaamde vallende ziekte) slechts bij tusschenpozen wederkeert, vleit men zich, dat de vorst gedurende den tijd zijner reis welvarende zal wezenH. M. de Keizerin, welke hoogstdenzelven steeds verzorgt, zal hem ook herwaarts vergezellen. Of de aarts-hertogen, die uitgenoo- digd zijn tor. de manoeuvres in Silezie en te Ralisch mede te Toplitz zullen komen, is nog onzeker, en zal misschien afhan gen van de plaatsdie men kan vindenom hen behoorlijk te huisvestenzij zijn echter aan eene zeer eenvoudige levenswijs gewoon, gelijk pok de aarts-hertog Lodewijk (die gedurende 's Keizers afwezigheid de loopende zaken bestuurt)dewelke me nig aanzienlijk persoon beschaamt door zijne eenvoudigheid en voorkomendheid. Dat vorst Metternich met een gedeelte van het personeel zijner geheime kanselarij herwaarts zal komen, en dac ook graaf Nesselrode en de heer Ancillon niet willen ont breken doet allezins vermoeden, dat hier belangrijke diploma tieke onderhandelingen zullen plaats hebben Parijs, den 6 SeptemberHet schijnr thans zeker, dat Fie- scht slechts een bloot Werktuig in den aanslag van 28 Julij ge. weest is. Hij weet niet eens wie de wezenlijke aanstokers zij ner misdaad zijn, en kent slechts een' zekeren Morey, op wien thans de geheele zaak rust. De instructie heeft eene grooce schre- A de gedaan ui de ontdekking van een zakboekje, hetwelk Morey in het heimelijk gemak had geworpenen dat na er uitgehaald te zijn, met veel moeite is ontcijferd geworden. Bijna alles is met potlood geschreven, Iti deze opgave vindt men de sommen welke Morey 1 voorden 28 Julij, ontvangen heefc, eene derzei- ve is groot 21,000 fr. Het opmerkingswaardigste dac men heeft ge lezen, bestaat in deze woorden: De maand July zal Frankrijk doen schrikken." Van lieverlede krijgt men eenige berigten omtrent de uitgewe kenen van St Pelagie, Naar men thans verneemt,' is het aan drie derzeive FignerteLebon en Pichonnier, na aan de ijverig ste nasporingen ontsnapt te zijn en gedurende verscheidene dagen in de nabij de zee gelegen bosschen geleefd te hebben, gelukt naar Engeland te ontkomen. Het blijkt thans stellig, dat het eerste gevecht, waarin de britsche vrijwilligers in diensc der Koningin regentes van Spanje gewikkeld zijn geweest, voor hen niet gunstig is uitgevallen. In berigten uit Bayonne Van den 2 September ieest men daaromtrent hei volgende: Den 30 Augustus is de re St. Sebastiaan verzamelde krijgs- magtuit twee spaansché regementeneenige compagnien cha- pel'gorris (roodmutsen) en urbanos f stedelijke militien)," als mede uit bataillons van het britsche legioen zamengesteldnaar Rraani uitgetrokken. De geheele magc bedroeg nagenoeg4000 man waarvan de grootste helft uit Engelschen bestond. De ge neraals Jaureguy Alava en Evans bevonden zich-aan het hoofd dezer troepen Tot aan de verschanste herberg van Oriomendï gekomen, vonden zij. daar een bataillon uit Guipuscoahetwelk hun den doortogt moedig betwisteen daardoor aan de hoofd- magt der Carlisten onder den generaal Gomer den tijd gaf, om meer achterwaarts op de hoogten van Santa Barbara, die Ernani bestrijken, eene sterke stelling in te nemen Toen dit verrigc Was, week het bataillon uic Guipuzcoa in goede orde op de hoofd- magt terug, die, ten getale van omstreeks 3000 man alle de toegangen tot de genoemde hoogten bezette hebbende men op derzelver toppen eenige spaarbenden geplaatst De Christines rukten.Steeds voort, en er ontstond op dat Dimt een gevecht, hetwelk verscheidene uren duurdedoch zonder dat de Christi- nos buil oogmerk, om tot Emani doortedringeokonden berei. III1É - - JfrHnUvijk,

Goessche Courant | 1835 | | pagina 1