rijke arrestatie geschied. Men zou een' persoon meester gewor den zijn, die, eenige oogenblikken na den aanslag, langs een' muur in de rue basse du Temple was afgegleden. Die persoon is gisieren verhoord geworden. Volgens een der dagbladenzou de heer Pepin in Belgiein de kleeding van een' Belgisch re- gerings courier, ontsnapt zijn. Het Journal de Paris spreekt regenhetgeen door den Moniteur du Commerce was medege deeld dar de politie-prefect Gisquet zijn ontslag genomen had en door den heer Romieu vervangen was. De luitenant-generaal, graaf Mor and y pair van Frankrijk, is gisteren alhier overleden. Frankrijk verliest in hem een' kun dig generaal. Hij was voormaals adjudant van Napoleon. Men heeft beslotengeene verloven meer bij her leger te verleenen, en de militairen, aan wien dezelve gegeven zijn, zelfs terug te roepen. Deze maatregel geeft ruime stof tot gissingen en redeneringenen onze dagbladen houden zich daarmede dan ook ruimschoots bezig, De ministeriele beweren, dat dit alleen geschied ister wering van het misbruik dat langzamerhand ten gevolge van het te veelvuldig verleenen der verloven was ingeslopen en willen het doen voorkomen, dat die maatregel ook gedeeltelijk in verband staat met de gebeurtenissen in Spanje. De bladen der oppositie, daarentegen zijn van gevoelen, dat het intrekken der verloven veeleer moet toegeschreven werden aan de oorlogzuchtige houding, welke de drie groote Mogend heden hebben aangenomen, en waartegen de Fransche regering zou meenen op hare hoede te moeten zijn. Zij meenen verder dat het bij dezen maatregel niet zal blijven maar dat hec leger vermeerderd, en tot een getal van 500,000 man zal ge brag c worden, Hoe dit zij, men heeft opgemerkt, dat de Koning ce zer dagen drukke conferentien met den minister van oorlog ge had heefc. Den <27 Augustus zijn uit Port-Vendre eene kleine haven nabij Perpignantwee lienischepen en eene stoomboot ouder zeil gegaan, die een deel der troepen aan boord hadden, welke de Fransche regering naar Algiers zendt, om het leger aldaar te ver sterken hetwelk door het vertrek van het vreemden-legioen en door sterfte zeer is verzwakt. Intusschen beweert men in brie ven van persoenen die in Algiers goed bekend zijndat de Fran sche regering beter had gedaan van het vreemden-legioen aldaar te latenen dat de Koningin-Regentes van Spanje van dit hulp korps weinig nut zal trekken. Het grootste gedeelte van het legioen" zegt men in een dier brievenbestaat uit het schuim van alle natiën, uit lieden, wien het overjoopen van het eene vaandel naar het andere tot gewoonte is geworden. De helft van het legioen zal voorzekeral was het slechts uit afwisseling tot den vijand dien het bestrijden moet, overgaan. Veel beter ware het geweest het ontwerp van den maarschalk Clauzel te volgen, en deze lieden tot het vestigen eener militaire kolonie in Algiers zelve te gebruiken. Men zou daardoor voor ditschoo- ne land rustige verdedigers en te gelijk goede boeren gewonnen hebbendie altijd bereid warenom hun eigendom met de wa penen in de vuist te verdedigen. De Duitsche battaillons onder scheiden zich van den beginne af door dapperheid en lust tot den arbeidzoodra er troepen in Algiers tot den landarbeid ge bruikt moesten wordennam men steeds tot deze Duitschers de toevlugt. Het hooi, dat zij, gedurende het bezetten van het kamp van BoufFarick, verzameld hebben, is genoegzaam, om de geheele ruiterij van het bezettings-leger een jaar lang van voe der te voorzienen zounaar het oordeel van kennersin Frank rijk eene waarde van ten minste 800,000 franken gehad hebben. Door het uitvoeren van het ontwerp des Maarschalks, zouden daarenboven de overige vreedzame kolonisten een voormuur ge wonnen hebben, die hen voor alle invallen der Barbaren bevei ligde." Te Burgos zijn de Urbanos den 28 Augustus in beweging geraakt, en hebben zij eene bezending naar den aldaar bevel voe renden generaal Castagnon gezönden, om van hen onder ande ren het sluiten der kloosters te vorderen, stellende de burgers zich in geval van het voldoen aan dezen eischpersoonlijk borg voor het leven der Monniken. De generaal heeft eene bijeen komst der overheden en van de hooge geestelijkheid doen beleg gen die tot twee ure na middernacht duurdeen waarin tot het sluiten van alle de kloosters besloten werd. Die maatregel is .wer kelijk den 29 uitgevoerd. Hec blijkt thansdat de Garlisrendie onder bevel van den kollonel Guerguê naar Katalonie zijn gezonden, werkelijk tot in die provincie zijn doorgedrongen. Na den 1 2 Augustus uit den omtrek van Papjpelona te zijn opgebroken, zijn deze troepen den 14 door de vallei van Verdun in Arragon binnen gerukt, en zijn zij deze provincie, zonder eenigen tegenstand ce ontmoetenin weinige dagen doorgetrokken. Zij hebben op dien togt gedwongene belastingen geheven, eene menigte kost baarheden uit de kerken medegenomen, en de bugerwachren voor zoo ver die wapenen hadden ontwapend. Vervolgens zijn zij in Katalonie gevallenen den 31 waren zij in die provincie voortgerukt tot Organia, tien mijlen van de grenzen van Arra gon en vier mijlen ten zuiden van S. Urgel In Katalonie schij nen zij hun marsch zoo spoedig niet te hebben kunnen voort zettenten gevolge van den tegenstand zoowel van de liberalen als van de troepen der Koningin onder bevel van den-generaal Gusrra. Het blijkt intusschen nog niet, dat zij in eenig ge vecht van eenig belang gewikkeld zijn geworden, maar van on derscheidene- kanten wordt gemelddat zij derwijze door hunne vijanden gedrongen worden, dat het hun zeer moeijelijk, zoo niet onmogelijk zal wezen, zich door dezelve heen te slaan. Volgens de monarchalen hebben zij bij de ingezetenen zeer veel bijval gevonden, en hebben zich in Katalonie verscheidene car- lisrische guerilla's gevormd, die te zamen ettelijke duizend mm zouden tellen*, maar op deze berïgten is nog weing staat te maken. iicbcvlaubcu. 's Gravenhage', den 8 September. 7jM. heefc in aanmer king datofschoon het onbepaalde verlof aan de manschappen van de corpsen mobile Schutterij verleend, steeds blijft -voort duren het niettemin van belang isde voornoemde' corpsen zooveel mogelijk voltallig te honden, bij besluit van den 28 Au gustus bepaald: dac de manschappen, behoorende tot den eer sten ban der schutterij, Welke, bij de ligting van 1835, in e verschillende gemeenten voor den schutterlijken dienst reeds zijn of nog zullen worden aangewezen (jmet uitzondering alleen var de zoodanige, die, tijdens hunne oproeping voor den reobikn dienst, behoorlijk aantoonen, dat zij wettige kind of kinderen in leven hebben, of dac hunne vrouwen zich in een bewijsbaar zwangeren scaac bevinden), zullen worden ingelijfd bij de mo bile corpsen schutterij', waarvoor zij bestemd zijn, Aan de alzoo bij de mobile corpsen ingelijfde schutters wordt dezelfde aanspraak op onbepaald verlof als aan alle anderereeds werkelijk bij die corpsen dienendetoegekend. '—- Het Provinciale Ucrechtsche Genootschap van Kunsten en Wetenschappen heeft in deszeifs jongste vergadering op voor stel van de Directiebesloten, om, ter gelegenheid de r viering- van het aanstaande eeuwfeest der Ucrechtsche hoogeschool in de maand Junij 1836, de volgende uitnoodiging te doen aan de Nederlandsche dichters Daar in de maand Jung 1836 het tweede eeuwfeest der Ucrechtsche hoogeschool staat gevierd te worden noodigc hêc Utrechcsch Genootschap de Nederlandsche dichters uit, om dat feest door hunne zangen luister bij te zetten, Aan hec best gekeurde dichtstuk zoo het., volgens hec oordeel van bevoegde regters, geheel aan het doel beantwoordt, wordt de gewone gouden eerepenning uitgeloofd.'! Zonder eenige bepalingen omtrent deszelfs inhoud of vorm te maken, verlangt echter het Genootschap, dac hetzelve, indien zich daartoe de gelegenheid soms moge aanbieden binnen den tijd. van een half uur zal kunnen uitgesproken worden. De tijd der inzending is voor den 1 Januarij 1836. Te Brussel zijn dezer, dagen op verschillende plaatsen schot schriften aangeplakt, waarop in slecht Fransch geschreven stondj: JVeg met de dwingelandij van Leopold! Weg met de ministers Weg met de vertegenwoordigersdie het Belgische volk ver- drukken Leve de republiek 1 Het Belgische Bewind schijnt hieromtrent niet geheel gerust te zijn. Te Brussel worden althans 's nachts de wachtposten ver dubbeld en andere maarregelen genomen. —- Het kamp te Beverloo wordt thans betrokken door de 2de en 3de kivisien van hec Belgische leger, uitmakende 24 battail lons, benevens eene divisie ruiterij-van ao eskadrons, en 4 bat terijen. Deze krijgsmagt staat onder het opperbevel van den ge neraal Goethalsde brigade-commandanten bij de infanterie zijn: dé generaals van den BroeckeV OlivierGérard en Malherbe bij de ruiterij generaal Marneffeen de kollonel Arnoul. Vorst Leopold zou den 15 dezer het kamp gaan bezigcigen. Men spreekt van een zeer zonderling proces, waartoe de afschaffing der LeuvenscHe Hoogeschool zonde aanleiding geven, Zekere heer Mosselman van Brussel had, twee eeuwen geleden aan die stichting eene donatie vermaakt van f 145,000, onder voorwaarde van wederuitkeering aan zijne nakomelingen bijal dien gemelde Hoogschool mogt ophouden te bestaan. Te Brussel nu bevinden zich nog velen dier nakomelingenen onder de- zelven onderscheidene, die in behoeftige omstandigheden vei- keereu. Men kan zich een denkbeeld van her ongeduld dier lie den vormen. Goes, den 4 September 1835. Heden overleed tot hittere droefheid van mij en mijne kinderen aan de gevolgen eener beroerte,mijn geliefden Echtgenoot PETRUS NORTIER in leven Koopman en Kruidenier alhier, in den ouderdom van 44 jaren. Naastbestaanden en Vrienden gelieven deze kennisge ving als bijzondere aan te merken, en mij van brieven van rouw beklag te verschoonen. - C. E. REUZE. Wed. P- Norïier. NB. pc affaire zql door den Zoon des overledenen A. Nortier Pz,, provisioneel w.orden gecontinueerd. Notaris- LANKHORST te Goesmaakt bekenddat de Veiling van het HUIS van de Heer THEODORUS VAN GEMERTtegen den 12. dezer geannonceerd provisioneel en tot nader te bepalen dag is uitgesteld. Te Goes* bij F, Keeeuwens, Stadsdrukker.

Goessche Courant | 1835 | | pagina 2