N°. 73. G O E S S C H E Vrijdag .T« Me COUR A N T. 11 September. ücshtvcn «li ClbmmidtvNtimu ADVERTENTIE. De BURGEMEESTER der Gemeente IJrrseke. brengt ter kennisse der belang hebbenden, dat de KERMIS of JAAR MARKT, zal beginnen op Woensdag den 23 Septemberen eindigen op Zaturdag den 26 daaraanvolgende. ljerseket den 8 September 1835. De Burgemeester voornoemd, M. P, DOMINICUS. NIEUWSTIJDINGEN. ïDuitschlanb. Frankfort den 4 SeptemberDe Oostenrijksche Beobachter deelt de volgende berigten uit Alexandrie, in Egypte, van den 31 July mede: Mehemed-Ali (cte Onderkoning van Egypte) heeft zijne schat ting aan den Sultan betaalden dezen tevens een berigt over den toestand der aan zijne heerschappij onderworpene landen doen toe komen, welk laatste hij reeds sedert zes jaren had nagelaten Ook is hij bezig met aanzienlijke geschenken voor den Sultan tegen den aanstaanden Ramazan of vastentijd bijeen te brengen, Sedert de verovering van Syrië heeft Mehemed veel tegen spoed geleden. De heffing der nieuwe ingevoerde belastingen en de gedwongene ligtingen vinden in dat gewest bij voortduring, den grootsten tegenstand. De pest heeft vreesselijker dan^oit in Egypte gewoed, en een groot deel van deszelfs bewoners weg gesleept. Mehemeds leger in Hedschas (het zuidelijk Arabie) be staat niet meer. Dit leger, dac onder de bevelen van Ibrahim pacha, den neef des Onderkoningsstond, heeft zich, na de verovering van Hodeida en Mokkain de dronkenschap der over winning, te diep in het binnenste des lands gewaagd, en is door de arabische Bedoeïnen overvallen en bijna geheel vernield. De Arabieren hieuwen alle manschappendie zij bereiken konden nederwie aan het zwaard ontkwamenvonden in de woestij nen van Yemen den dood zij stierven daarvan gebrek of aan de cholera. Slechts weinigen, met Ibrahim pacha zelf, waren gelukkig genoegom Churfudaaan de roode zee te bereiken en zich daardoor te redden. Mehemed Ali verdraagt dit ongeluk met bewonderendswaardi ge standvastigheidhij houdc zich reeds weder ernstig bezig om nieuwe troepen naar Hedschas te zenden. In Syrië zijn daar toe drie regementen ingescheeptterwijl van het leger van Kor- dofan twee andere regementen afgezonderd zijn. Verscheidene der Saint-Simonistendie zich sedert lang in Egypte ophiefdenhebben de Mohammeddaansche godsdienst om helsd, De beruchte vader Enfanün billijkte dezen afval, en men gelooft, dat hij zelf spoedig het voorbeeld zijner broeders in het geloof volgen zal. Hij bevindt zich op dit oogenblik bij Theben op de hyënen jagt." In eenen brief uit Fischbachin het Reuzengebergte, van den 25 Augustus leest men: Onze innig vereerde Vorstde Koning van Pruissenkwam eergisteren onverwacht op het slot Erdmannsdorf, dat thans aan de Vorstin von Liegtiitz toebehoort aanen verraste gisteren de Keizerin van Ruslanddie zich op ons slot bevindthetwelk slechts een klein uur van het eerstge noemde ligt, met een bezoek. De Vorstin von Liegnitz verzel- de den Koning. Hec wederzien vormde een roerend buisselijk toonecl. Men verwacht ook de Keizer van Rusland, die, zoo als men weetgaarne zijne doorluchtige bloedverwanten verrast iers zekers is daaromtrent echter niet bekend. Mogt dan ook on ze Kroonprins aankomendan hadden wij wedereven als voor vijf jarenalle de leden van het Koninklijk geslacht in ons mid den. Op den avond der aankomst van de Keizerin van Rusland brandden er vreugde vuren op alle de omliggende bergenwaar bij inzonderheid de gloed der vlammen op den sneeuwkop, den hoogsten top van het Reuzengebergteeene onbegrijpelijke fraaije werking deed." Het dagblad van Augsburg behelt een berigt uit Rome van 22 Augustus, waarin weder gesproken wordt van eene sa menzwering. Dezelve zou te Florence ontdekt zijn, en daar aanleiding hebben gegeven tot vele arrestatien. Men wist te Rome niet regt, welk doel deze zamenzwering had gehad, maar er werd verzekerd, dat dezelve door buitenlanders gesmeed was; alle vreemdelingenop weinige uitzonderingen nahadden bevel ontvangenom terstond het land te verlaten. Men vreesdedat de aanslag zich ook tot andere deelen van Italië dan tot Tos cane zou uitstrekkenen was dus te Rome eenigzins bezorgd wegen de toekomst, te meer, omdat de pausselijke regering ge noopt was geworden, om nieuwe belastingen uirteschrij vendie vele klagten deden opgaan. Vooral baarde de verhooging der belasting op het zout misnoegen onder de volks-menigte. Uit Weenen, 29 Augustus meldt men, dat daar eenige ligte choleragevallen waren voorgekomen. Te Genua zijn tot den 26 Augustus 1259 personen door die ziekte aangetast, en 454 3an dezelve gestorven dien dag waren er 206 nieuwe zieken en 86 dooden geweesc. Het wordt nu erkend, dac de ziekte ook te Turin heerscht. De berigten utt Italië, omtrent de, cholera blijven verre van geruststellende re zijn. Men heeft thans de zekerheid ver kregen, dat die ziekte zich te Livorno, te Florence en langs de kusten heeft geopenbaard. Den 24 deden zich in eerstge noemde plaats 28 gevallen op, den 25, 20, waarvan den vol genden dag reeds een groot gedeelte gestorven was. Uit Athene heeft men tijdingen tot den 18 Julij. Men klaagde zeer over de buicengemeene hitte, welke veel sterfte, vooral onder de Duitsche soldaten, veroorzaakte. Verder was er weinig staatkundig nieuws Er zou, in de volgende week, een uitverkoren corps opgerigt wordenhetwelk voor den dienst des Koniogs zou bestemd zijn. en aan welks hoofd de grijze Vorst der Spartanen Mouromichaliszou staan. Uit hec wes telijke en noordelijke Griekenland wordt steeds over rooverijen en moordtooneelen geklaagd. Kort geleden was het bloeijende dord Stelidaaan den Malischen zeeboezemop klaar lichten dag, uitgeplunderd,, en onderscheidene bewoners gekwetst en gedood geworden. QZnQzlimb. Londen den 5 September. Woensdag avond heefc hét IJuïs der gemeenten de beraadslaging over de veranderingenwelke Huis der lords in de bill ter hervorming van de gemeente bestu ren gemaakt heeft, voortgezet, en meest al die veranderingen goedgekeurd; slechts weinige van dezelve zijn eenigzins gewij zigd, mee toestemming van den heer Peel. Bepaaldelijk is die het geval geweesc met het artikel, betreffende de magc van de niec tot de ge/escigde Kerk behoorende leden der gemeente-raden in het begeven van kerkelijke ambten. De ministers hebben na melijk ter vermijding van de zwarigheiddie dit punt anders ge wis zou opgeleverd hebben, voorgesteld, dat het bedoelde ar tikel zou weggelaten worden en vervangen door de bepaling dac het rhans aan de gemeente raden toekomende reg: van begeving van-sommige kerkelijke ambten zal worden verkocht, en dat de daarvoor te krijgen geiden zullen gestort worden in de gemeente kas. De heer Peel heeft aan deze bepaling zijn zegel gehecht en daarop is dezelve door de vergadering .aangenomen. Eergisteren is er een luisterrijke maaltijd, te Tamworth aan sir Robert Peel gegeven, waarbij die staatsman eene uitge breide redevoering heeft gehoudenin welke hij hoofdzakelijk heeft te kennen gegeven, dat, welke poging de radicalen oök mogen aanwenden, hij de gegronde hoop had, dat de ge matigde partij eindelijk de bovenhand zou bekomen. Men heeft nadere berigten uicJSanrander van den 30. De zelve houden indat de Carlisten toebereidselen maakten om Bil bao aan te tasten doch tot dus verre geen gevecht had plaats gehad. Het aantal engelsche recruten beliep toen 5200 man de« zelve zouden naar Vittoria gezonden worden. De generaal Evans bevond zich te St Sebastiaan. Eerstdaags vertrekken van hier (Londen) naar Spanje de brigadier generaal Evansbroeder van der. commandant en chef, benevens nog twee hoofdofficieren en een aantal andere mindere bevelhebbers van hec Spaansch-legioen. Uit Lissabon heeft men tijdingen tot den 23 der vorige maand. Er liep een gerucht, dac de hertog van Terceira met het bevelhebberschap van het naar Spanje bestemde Portugesche hulpcorps zou bekleed worden. Men sprak steeds van een hu welijk tusschen D. Maria en den Prins yan Saxen Coburg. De Times verhaalt, dat tot dit huwelijk stellig besloten is. Parijs, den 4 SeptemberGisteren zijn HM. MM., bene vens den hertog van Orleans en de Prinsessen naar Versailles, vertrokken en hebben de aldaar in bezetting liggende troepen in oogenschouw genomen. Het rijtuig des Konings en dat der Prinsessen was begeleid door een detachement kurassiers. Gisre- ren avond is er, op het ministerie van buicenlandsche zaken, raad van ministers gehouden. Eergisterenavond zijn de heer Laf- fitte en de gt oor-referendaris van de kamer der pairs bij Z. M. een geboore toegelaten. Naar men wilis er heden nacht of gisteren eene belang-

Goessche Courant | 1835 | | pagina 1