tinos dienen misleid was, en weidde hij uit over de wreed» held, die aan de zijde van D. Carlos in het voeren van den oor log betoond werd. Graaf Carnavon en lord Broughamwelke mede deel namen aan deze woordenwisseling, hebben beide met even veel nadruk zich verklaard tegen de tusschenkomst van vreem den, bepaaldelijk van Frankrijk, in de spaansche aangelegenhe den. De hertog van Wellington heeft aangemerkt, dat de wreedheden, waarover men zich beklaagde, en welke hg insge lijks zeer betreurde en hoogelijk misprees, niet slechts aan de zij de der Carlistenmaar even zeer aan den kant der Christino's begaan werden. Voor het overige verlangde hg dat men de zaak in dit oqgenblikverder onaangeroerd zoude laten. De ver gadering heeft aan dezen wensch voldaan. JTraufcvtjfc,. Parijs den 30 Augustus. De berïgtèn van de Spaansche'gren zen houden niet veel belangrijks iri, Het hoofdkwartier der Carlis ten was den 20 te Estella; te Bayonne werd verhaald, dat Cor dova de stellingen hervat heeft, welke hij bezet had vóór zijne foat* ste bewegingenin de linie van Lerin naar LarracaArrojona enz. Ook de Carlisten hebben wederom in hunne oude stellin gen in de omstreken van Estalla tot aan MeneraCiranquienz post hervat. ■—.nx Men heeft thans nadere berigten wegens de aankomst der maft schappen van hec Fransche vreemde legioen te Tarragona; Dé manschappen daarvan zijn werkelijk den 17 Augustus déS mor gens vroeg, onder hec geroep van Leve de Vrijheid l ontscheept en dadelijk naar hunne casernes geleid. De muzijk deed daarbij de wijs van bet bij de Spaansche revolutionairen geliefde lied •van Riego hooren. Des avonds in den schouwburg. Werd dit lied door de aanwezige Fransche officieren, te gelijk met den Marseillaanscheo marschopgezongen. Er moeten echter toen reeds eenige blijken geweest zijn dat de Spanjaarden in hun hart, de aankomst dezer vreemdelingen met weerzin zagen. De offi cieren der Fransche oorlogsschepen, die het legioen,hebben over- gebragt, hebben des nachts niet aan wal durven blijvenen die schépen zelve zijn reeds den 18 naar de baai van Rosa onder zeil gegaan. Ook het vreémde legioen zou slechts weinige dagën in Tarragona blijven, dochdeszelfs nieuwe bestemming was niet bekend. J" In het ministeriele avondblad leest men het volgende Heden morgen heeft er eene zeer belangrijke arrestatie plaats gehad. Sedert drie weken deed de politie nasporingentegen den heer Pépinvoormalig kapitein der nationale gardeop wien zwa^ re verdenkingen rustten en onder andeve dievan aan Fieschi het geld verschaft te hebbenwaarmede de geweerloopenwaar uit zijn helsch werktuig zamengesteld was, betaald zijn. Sedert drie weken was het den heer Pépin gelukt, alle naspöringen te ontsnappen, door eiken dag van kleeding ëo verblijfplaats te ver anderen, Eindelijk is hij dezen morgen ten zijnen huize gevat alwaar hij zich begeven had, om de laatste toebereidselenvoor zijn vertrek naar buiten 'slands, te voltooijen. De heer Pépin is in 1832 door de jury vrijgesproken, na door den krijgsraad ter dood veroordeeld te zijn geweest, als overtuigd van, op den 6 Junijdoor het venster van zijn huisop den hoek der straat Faubourg St Antoineop de nationale garde geschoten te heb ben. Men denkt dat deze arrestatie, welke zeer verlangd werd de instructie zeer zal bevorderen." De verdere dagbladen brengen in het laatste eene wijziging, en zeggendat -de heer Pepin door deo eersten krijgsraadin üeszelfs zitting van den 16 Junij 1832 vrijgesproken is. Heden heeft zich, het gerucht verspreid en zulks is heden avond bevestigd geworden, dat de heer Pepinterwijl de poli tie zijn huis verder onderzocht, om, zoo er papieren of iets anders van aanbelang gevonden werddezelve in beslag te ne menmiddel gevonden heeft wederom te ontsnappen. Qok is een andere persoon, drukker van beroep, een zekere William Leborgueook genaamd Guillaume-Francois Palfray als beschuldigd van medepligtige in den aanslag van den 28 Julij, te Bordeaux in hechtenis genomen. Gisteren hebben zich de voorzitter en ondervoorzitter van het hof der pairs naar de conciergerie begeven om Fieschi te on der/ragen, Kort na hunne komst heeft zich ook de procureur- generaal derwaarts begeven. Het wordt thans tegengesproken, dat de advocaat Chaix-d Est Auge de verdediging van Fieschi zou geweigerd hebben. Die advocaat moet nog geen verlof bekomen hebben zich bij den moordenaar te begeven. Eerst na met Fieschi gesproken tc hebbenzou de advocaat zijn besluit te kennen gevenof hij de verdediging al dan niet zal aannemen. 's Gravenhage, den 31 Augustus. De Amsterdamse he Cou rant deelt het volgend uittreksel mede uit eenen brief vanMatoua op Sumatra, van 28 February jl. Thans bevind ik mij nog hierwijl de kwade mousson ("de regentijd) ons belet om verder voorwaats re rukkendenkelijk zal zulks bij gunstig weder plaats hebben, en dan hoopt men de rivier Kaliernassing over te trekken, om onverwachts te Bonjol te komen. Indezen omtrek is allés rustig; intusschen doen wij van rijd tot tijd verkenningen, en houden ons bezig met groote wegen aan, te leggen. Dit werk gaat niet zeer spoedig noch ge. makkelijk, wijl de landstreek bezet is met hooge bergen, kale rotsêngroote en digt begroeide bosschenbreedé ravijnen met zeer steile glooijingen en vervaarlijke diepten. In de bosschen is veel wild gediertewaaronder tijgersenz.ook zegt men dat in" de bovenlanden de olifanten zich ophoudenik hoop daar te komen. A In deze gewesten heeft men vele Europesche eetwaren, als: aardappelenkoolboonen erwtenajuin alsmede soepgroen ten y deze willen hier zeer goed groeijem Het" ware te wenschen dat de Malijer lust en nijverheid bezat, om zich met de culture bezig te houden; zulks is hier genoegzaam algemeen het werk van de vrouwendie tot een ze keren leeftijd gekomen zijn want de jonge en schoone dames moe ten binnenshuis blijven; zelden krijgt men deze te zien. Da meeste bezigheid van den Malcijer alhier bestaat in hanen op te kweeken en daarmede vechtpartijen te doen houden die is hun ge liefkoosd en harrstogtelijk bedrijf, en geefc dikwerf aanleiding tot belangrijke weddingschappeneene groote menigte hanen wor den tot vechtpartijen ter markt gebragt, en zijn dan ook niet voor geld te bekomen. Overigens als men den Maleijer te vel de brengtwil hij gped vechten, vooral als het voorwaarts gaat maar ontmoet men hardnekkigen tegenstandwaardoor men reti reren moet dan is hij te mistrouwen. Tegenwoordig is hier éérie vrij aanzienlijke magt en in goe de positien, wijl de forten, enz., goed bezet zijn,* dus geene vrees voor overrompeling. .Sedert de affaires tc Boca en Macoua hebben de Padries respect voor ons gekregen en is bij hen ont zag voor pns'bestaan. Myiie kompagnie bestaat thans uit 3 luitenants., 10 onder officieren en korporaals 3 tamboers en 98 man inlandsche soldaten of Boegenezen meestal van Macasser. Deze Boegenezen moeten serieus gadegeslagen en in acht geno men wórdenre velde zijn het ondernemende stoutmoedige doch wreedaardige soldaten; indien een gewapende Padries huninhan- den valt en men hét niet bij tijds kan voorkomen dan is uit plunderen en den kop afslaan het werk van eenige minuten. Een paar dialen heb ik zulks verhinderd; want men tracht zoo veel doenlijk de overwonnen Padries goed te behandelenten einde hen te overtuigen, dat men het wel met hen voor heeften zij zich zou doende goedwillig onderwerpen; ik hoop weldra nadere be rigten nopens mijne bevinding en verdere omstandigheden aan u te doen toekomen." - Men berigt, dat de Burgemeester vèn Gameren, in de nabijheid van Zalc-Bommel, zich den 23 dezer verpligc heeft ge zien, eepe openbare bijeenkomst, in welke de voormalige predi kant Scholte het woord wilde voerennadat deze reeds door de Regtbankén van Tiel en *s Hertogenbosch uit dien hoofde in geld boeten was verwezenmet behulp van kurassiers en infanteristen te doen uiteendrijven. 1 - MIDDENPR1JZE N VAN DE VOLGENDE ARTIKELEN TE GOES. Van den 15 tot den 31 Augustus 1835, Zonder de Belasting Tarwe/ 5,00. Rogge 4,06. Vroege Gerst f 3,44. Late Gerst 3,38. Boekweit 0,00. Haver 2,69 Witte Boo nen f 0,00. Witte Erwten 0,00. Groene Erwten f 5,94. Graauwe Erwten 7,50. Tarwe Meel 7,00. Rogge Meel /5»7'«* ttblen per mudden Boter0,90. Noord Hollandsche Kaas 50 cs, Stolksche Kaas 40 cs. Leidsche Kaas 30 cs. Witte Brood 19 cs. Tarwe Brood 9 cs. Rogge Brood 85 cs Osse Vleesch 40 cs. Koei Vleesch 40 cs. Kalfs Vleesch 50 cs. Schapen Vleesch 30 «.Lams Vleesch 30 cs. Versch Varken Vleesch 50 cs. Gerookt Varken Vleesch 60 cs., allen per Ned pond Vroege Aardappelen f 1,63. Late Aardappelen ƒ0,00. de mudde. jene ver 24^00per vat IJpen Hopt ƒ7,00. Essen Hout ƒ7,00. ber wisse. Groote Takkebossen f 10,00. Kleine Takkebossen f 6,00 de honderd. Steen Kolen ƒ2,00 .de 100 ponden. Hours Kolen 0,00 de mudde. Turf ƒ0,50, de dubb mudde Kool Olie 48,00. Lijn Olie 42,00, het vatKool Zaad 11,94. Lijn Zaad /o,00, de mudde. Kaarsen 70 cs. het Ned. pond Stowertcnttjcu. V BELANGRIJK BERIGT. Dooi bijzondere gelegenheid heefc den oiïdërgeceekenden de eer het Muziek minnend publiek te berigten, dar hij hier is uitgepakt met zeer Fraaije ENGELSCHE en LEIPZlGER PIANO FORTES die, van eene gehecle nieuwe en verbeter de constructie zijnen eene zeer liefelijke toon hebben hij staar twee jaren voor de deugd van deze smkken in dat al wat er aan moge komendoor schuld van den vervaardigervoor zijne rekening is, ook ruilt hij oude Pianos in, en heefr re vens alle moeite aangewendom het geëerde publiek in de gelegenheid te stellen defecte Planos door hem alhier te kun nen laten reparerenhij vlèidt zich door een talrijk bezoek van het eerwaardig publiek vereerd re zullen worden. Is uitgepakt bri de Heer JP. de Wijs, Kortekerksrraat, A. N.° 9. f. L. T R A U T, Piano-Fortemaker van Middelburg. - ju» wimii"—11 Të Goes, bij F. K leeuw ens, Stadsdrukker.

Goessche Courant | 1835 | | pagina 2