N°. 66. GOESSCHE COURANT. Maandag 17 Augustus. NIEUWSTIJDINGEN. Berlijn, den 9 Augustus, Onze Staats-Courant deelt geene nadere berigten omtrent de plaats gehad hebbende onlusten mede. (Ook de bijzondere berigten maken geene melding van nadere on geregeldheden zoo dat men het er schijnt voor te kunnen hou dendat de rust in de Pruissische hoofdstad hersteld is.} Frankfort, den 9 Augustus. Uit Toplitz schrijft men, van den 1 dezer, het navolgende: Vn den Rijn, den it Augustus Volgens bijzondere brie- venuir B rlijn van den 5 is de verbolgenheid der oproerige me- nigi den 4 niet minder groot geweest dan den vorigen dag maar nadle overheid in tijds hare maatregelen zoo goed genomendat de roöen den hoop spoedig uiteenjoegen. Met dit al waren ook veér dien dag glazen van het paleis der vorsten van Liegnitz doo het gepeupel ingeslagen Uit den defcigen stand had men nietand onder den oproerigen hoop bespeurd. Van de in den vorlen avond verwonde personen waren den 4 reeds omstreeks 40 h het hospicaal Charicé gebragt. De wanorde schijnt in denavond van den 5 een einde te hebben genomen Jfrank* ijfc. Parijs, den 9 Augustus. Nopens het geregtelyk onderzoek naar den aanslag op 's Koning leven is nog niets naders met eeni gen zekerheid bekend Men begint nu ook de Bonapartianen te noemen, als degenen, die de hand zouden gehad hebben in a 1 /\tfc.t UElvy--" 'JS§ nShtitecïiIaub. Den 3 dezer is op de reede van Dantzig aangekomen de vroe ger aangekondigde Russische vloot met de troepenvoor het le- ger-kamp van Kalisch bestemd. Deze vloot, welke onder het op perbevel van den vice-admiraal Ricord staatis zamengesteld uit een linieschip van 110, vijf van 84, en vier van 74 stukken; een fregat van 60 en 3 van 44 stukkentwee korvetten en vier kleinere vaaituigen, voerende te zamen 1142 stukken en 8862 zeelieden. Derroepen welke zich op dezelve bevinden, bestaan uit 6033 manallen tot de garde des Keizers behoorende. In genoemde stad is op denzelfden dag eene Russische stoomboot m aangekomen, welke 18 paarden en een veertigtal personen, die y voor Kalisch bestemd zijn aan land heeft gezet. .Het Engelsche dagblad de Times geeft eenen brief uit Kon srantinopel van 15 July, volgens welken aldaar den ioderijJing zoude ontvangen zijndat de pacha v^n Scutari genoodzaakt was geweesc zich met de bezetting van het kasteel Op genade of onge nade aan de opstandelingen over te geven, dat de bezetting over ce kling gejaagd en de pacha zelf in den kerker geworpen was Dit berigt schijnt echter althans voorbarig te zijn, daar, in thans over Duitschlabd ontvangene brieven uit Konstantinopél van 22 Julij, evenmin als in de reeds medegedeelde van den 16 July, van de overgave van Scutari gewaagd wordt, ofschoon daarin zoowel als in de over Italië ontvangene berigten uit Scu- ,rari tot het begin van Julij de toestand van den pacha als zeer benard, en die- van Albanië over het algemeen als Hóógst ver ojurustênd wordt afgeschilderd. Volgens berigten van de Albaqische kust van p Jiïlfjdep 12 te Coifu aangebragt, had er den 28 Ju hij tusschen de oproerige Albaniers, die ten getale van ruim aojóoo man het kasteel aan getast hadden, en de rurksche bezetting, een moorddadig gevecht plaats gehad, dat wèl ten nadeele der Albaniers, die afgeslagen werden, was uitgevallen, maar toch aan den pacha geer.e meer dere ruimte had verschaft, zoodat hij, wegens volslagen gebrek aan mond en krijgsbehoeften, genoodzaakt was geweest den 6 eenen parlementair aan de openstandelingen te zendenom over de overgave van het kasteel te onderhandelen Als eerste voor waarde dier overgave had hij voor zich en.de zijnen vrijen aftobt willen bedingen; dit geweigerd zijnde, had hij tot het uiterste gebragt, eenen uitval gewaagd, om zich door de belegeraars heen te slaandoch was door denzei ven terug gedreven. Toen het schip hetwelk deze tijding te Korfu heeft aangebragtden 9 Julij kaap Rodone verliet, dacht men darde pacha zich zeer spoedig zou moeten overgevenahoo hij toen reeds verscheiden dagen van alien leeftogt ontbloot was, en zich en zijne troepen enkel met het vleesch der geslagte paarden voedde. De hierboven vermelde berigten uit Konstantinopél van 22 Julij -houden in, dat, volgens van den pacha van Larissa ontvangen tijdingen, geheel Albanië alsnu in opstand was, en dat men over het lot van Scutari groote ongerustheid koesterde, daar ren ge volge van den staat van zaken in Albanië, de in Rumelie bijeen getrokken troepen aan de grenzen van dat gewest waren blijven f staan, om meerder versterking af te wachten, alvorens tot ont zet van Scutari op te rukken. De naar de kust van Albanië be stemde vloot was den 18 onder zeil gegaan, en men wjs dag ers nacht bezig om nieuwe toerustingen te bespoedigen. De toebereidselen iot de bijeenkomst der Monarchen dragen voortdurend de opmerkzaamheid van het publiek weg De meeste huizen zijn verhuurden zelfs te Schonau heeft de bad commissaris de heer Heydende woningen in beslag genomen. Bij ons za' yeel leven heerschen en men wil weten dat de Keizer van Rus land met 100, en de Koning van Pruissen met 70'paarden zaï aankomen. Er loopt een gerucht, doch hetzelve wordt niet ge waarborgd, dat de Koningin van Zweden, Beyeren en Saksen, evenzeer als de Oostenrijksche Aartshertogen hier zullen komen, voor den hertog van Nassau zijn reeds vertrekken besproken Welligt zien wij nog andere' gakten De vorst von Metternich zal spoedig op zijn slot Konigswartb in Bohemeaankomen- en welligt sluit bij zicheven als de heer van Nesselrodenar den hoogen kring. De berigten omtrent de manoeuvres te Kulm zijn twyfelachcignu hoort men dezelve zijn afgezegddan we derom zij zullen voortgang hebben. De tijdingen uit Konstantinopél loopen rot den 16 der vó rige maand. Dezelve deelen mede, dat de turksche gezant bij hetfransche kabinet, die met verlof in de turksché hoofdstad was binnen korc naar Parijs zal terugkeeren. Hij zou met een bij zonderen last aan den Koning der Franschen venrekken. Wac dezelve betrof, was niet met zekerheid bekend, doch men giste dat Frankrijk, dat nog toe veel medegewerkt hadom Mehemed- AliJot een gevaarlijken mededinger der Porte te maken, thans meeij geneigd zou zijn, zich aan deze laatste mogendheid aan te sluit^ien dat er alzoö eene nieuwe handels en vriendschaps- verdfig tusschen de beide ryken ter sprake kwam. Frankrijk zóu met lit oogmerk zijne eischen op Algiers ten deele laten vallen. Nier pat hetzelve van die volkplanting afstand doen zou, maar er zcji eene schadeloosstelling gegeven worden Oi'er het alge- meen zou de Porte hare regten op de Barbarijsche Staten meer doen gelden. Zoo zou de expeditie naar Tripoli spoedig door eeneondere gevolgd worden welke tegen Tunis is, om den pa cha aldaar at te zetten en naar Konstantinopél te voeren. De Poré moet over dien p cha ontevreden zijn daar hijzonder hare toesemming, zich, dadelijk na de dood zijns vaders, van het bescjur meeseer gemaakt heeft. Bovendien zou de Porte over het jigemeen de gewooute willen afschaffen welke tot nog toe in 4 Barbarijsche Staren in gebruik wasdat het bewind steeds van rader tot zoon overging. Ook zou er, binnen weinige dagen eeneexpedicie naar de kusten van Albanië onder zeil gaande-, zelvfbestond uit 16 oor!ogs«en 48 transportschepen, had 4800 mansn een evenredig geschuc aan boord het bevel werd gevoerd dpor Muschir Ahmed-yzchz. Verder vermelden die tijdingen dat tn den gezant te WéenenAhmed pacha een courner was achtina gezonden, welke hem van wege de Porte medegedeeld hééft dat, winneer hij het doelmatig oordeelde, zich naar hee iegeramp van Kalisch te begeven, zulks hem geoorloofd Was. Ook vordt stellig tegengesproken, dat aan de fransche en en- gelscfe gezanten finnans, tot het doortrekken der Zwarte zee, zoncfA geweigerd zijn. Uit Syne was er niets nieuws. Ibrahim* pack ging naar Aleppo, al-vaarbij de nieuwe ligring der mi- Ütaijp eénige bewegingen hadden plaatsgehad. Tegen de En gelsen expeditie op den Euphraac had hij. na daaromtrent uit Koitancinopel instructien ontvangen te hebben, niets meer in- gebjgt, die expeditie zou dan ook voortgang hebben. De pest hrejt zich in Klein Azie uit; zij was op de eilanden uitgebar sten en woedde te Larnaka op Cyprus, waar de zoutachtige lucj steeds verpestende is, op eene schrikkelijke wijs. Onder- schidene frankische geneesheeren waren er de slagtoffers van ge- woien dieven uit Berlijn van den 8 behelzen het volgende: ,iMet veel verontwaardiging verneemt mendat bij de hier plaas gehad hebbende oproerigheden ook het paleis van Z. M. denKoning niet verschoond is gebleven, en dat daar eenige glas ruit zijn ingeworpen. Ofschoon het gebeurde een zuiver strdt-oproer van het lage gemeen waszoo ontbreekt het toch niejaan geruchten nopens aanhitsing der volks menigte door lie den welke tot een defrigen stand behooren, inzonderheid wor den daarvan vreemdelingen beschuldigd De woede der op- roejgen is zoo groot geweestdatnaar men verzekerthet andértins als een afgod vereerde standbeeld van Blucher niét dan met veel moeite voor vernieling bewaard is. De menigte van het zoogenaamde janhageldie bij gelegenheid dezer onlusten op de bet en in beweging was, was verbazend groot, en getuig de van eene diepe bedorvenheid. De geheele bevolking van Ber lijn wórdt op omstreeks 280,000 zielen begroot.

Goessche Courant | 1835 | | pagina 1