N°. 65. NIEUWSTIJDINGEN. Berlijn, den 5. Augustus, Een van de regimenten der rus- sische garde, die zich van Petersburg naar Kalisch begeven, is den 19 July te Warschau aangekomen. Hetzelve bestaat pir 3 eskadrons, die zaamgestelü zijn uit üitgelezene manschappen, en heeft dan ook door deszelfs fraaiheid te Warschau de algemeene bewondering tot zich getrpkken. Het telt 33 officieren 73 onder officieren 30 trompetters en 544 gemeene», Bij Kalisch zijn ieeds een aantal rpssische troepen t behoorends tot het in Polen staande legervereenigd. Hamburg, 7 Augustus. Den 3 dezer is de russische vloot bestaande uit 10 linie schepen, 4 fregatten en t korvet, met 6033 man troepen, in het gezigt van Dmtzig gekomen dezelve dachc 's namiddags het anker te laten vallen. De troepen zouden den 4 ontschepen. Londen, den 9 Augustus Te Dublin is de rust den 3 de» zer gescoord geworden Eenige duizenden Oranjelieden waren ook uit de naburige plaatsen, in Coburg Gardens bijeengekomen GO ES SCHE Vrijdag Dttitocïilcmb. BERLyNden 1 Augustus. Den 3 dezer zijn er alhier, bij gelegenheid van denverjaardag des Konirigs, eenige ongeregeld heden voorgevallen ten gevolge van het verbod om niet op de straten te schieten. Hieromtrent leest men in onze Staats-Courant het navolgende: Het door alle Pruissen hooggeschatte feest van den 3 Au gustus is dit jaar bij het vallen van dep avonddoor eenige on geregeldheden gestoord geworden. Wanorde en ongelukken, welke voorleden jaar op dien dag, door het afschieten van pis tolen en andere vuurwerken waren voorgevallen hadden een algemeen op het landregt gegrond verbod daartegen ten gevolge gehad, hetwelk door de daartoe bevoegde autoriteitenmet bij zondere betrekking op dien dag, door de dagbladen herhaalde lijk herinnerd was geworden. Desniettegenstaande werd het ver bod, bij het vallen van den avónd, door'de op de exercitieplaats vergaderde volksmenigte op de verregaandste wys overtreden. Er werd met geweren van verschillende grootte geschoren kanon schoten gedaan en vuurpijlen opgelatenhetgeen spoedig de on gebondenste teugeloosheid ten gevolge had. De gendarmes en politie beambten, die in der minne en nadrukkelijk aan de me nigte verzochten af te laten, werden, in de uitvoering van hun nen pligt, beleedigd en met stéenen geworpen. Ook eenter beschikking der politie overheden staand, klein militair piket, hetwelk door dezelve te hulp geroepen was, om deze ongere geldheden te doen ophoudenwas daartoe ontoereikend. Op aanzoek der politie, werd alzoo, omstreeks half tien ure, door den commandant der stad aaneen groot aantal troepen bevel ge geven op te rukken, ten einde de op de markt vereenigde me nigte te verstrooijenen daarmede het oproer te doen ophouden. Volgens de bestaande reglementenwerd tot herhaalde reizen bij trommelslag de opvordering gedaan zich te verwijderen daar er anders ernstige maatregelen zouden moeten genomen worden. Toen hierop nogmaals mee steenen werd geworpen, werd de plaats door de militairen gezuiverd. De rustverstoorders trokken nu door de stad en zetteden daar hunne wanorde door het inwerpen van glazeniantaarnen en andere ongeregeldhedenvoort De com mandant geloofde toen de medewerking der hoogere militaire au toriteiten te moeten inroepenen verzocht ten 11 ure den bijstand van den bevelvoerenden generaal. Er werd nu bepaald door een langzaam voortrukken der troepen onder de Linden, deze te zuiveren, naardien de poging, om de menigte met goede woor den uit elkander te doen gaan vruchteloos was geweesten' door go-cbreeuw en werpen van steenen was beantwoord geworden Aan dezen zachren maatregel werd de voorkeur gegevenom dat op dien dag eene grootere menigte dan gewoonlijk op de straten zich bevond, en dus, wanneer men tot ernstige maacre gelen moest overgaan, de rustige burger, wiens bescherming het geldt, met den schuldige zou lijden. De troepen rukten bedaard en digt aan elkander gesloten voort, en de oproerigen trokken tot aan de Frederikscraac voor hen terugwaar de menigte nog maals stil hield en op nieuw steenen naar hen begon re werpen Hier werd nogmaals op de voorschreve wijs bij trompetgeschal verkondigd, dat er ernstig zou moeten gehandeld worden, bij aldien de menigte niet obgenblikkelijk uiteen ging. De ruiterij rende daarop door het volk en verdreef de weerspannigen die zich nu verstrooiden en alleen inde ver afgelegenste gedeelten der stad eenige wanorde pleegden. Den volgenden dag begaf zich eene groote menigte van nieuws gurigen naar de Diergaarde, alwaar behalve weinig beduidende wanordeu gedurende den dag, des avonds een aantal rustverstoor ders onderscheidene ongeregeldheden tegen het gebouw van den Circus bedreven spoedig daarna na de stad terugtrokwaar be vel gegeven was de poorten ten 9 ure te sfyiten Hier beproefde eên hoop volks de ongeregeldheden van den" vorigerr dag te her halen; doch eene ontbodene afdeeling militairen dreef haar ech ter dadelijk uiteen. Op beide dagen is een groot aantal rustverstoorders in hech tenis genomen doch van de zijde der militairen is van geen vuur wapens gebruikt gemaakt, ofschoon men onder dezelve verschei dene vindt, die door het werpen van steenen gekwetst zijn nie mand heeft echter by deze voorvallen het leven verloren. De meest gepaste maatregelen zijn genomen om overal eene zamen- menrottirrg te beletten." In een nader berigc, van den meldt de-Staats Courant het volgende „Ook gisteren avond (den 5), vonden er nog eenige zamen- rottingen plaats namelijk onder de Lindenen werden eenige ongeregeldheden gepleegd. De daarbij geroepen troepen gelukte het echter spoedig de menigce ui: elkander te drijven en de rust te herstellen. Van de zijde-der regering is er eene opvordering aan de inwoners gedaan, om de overheden in hunne pogingen, om de ongeregeldhedenwelke sedert eenige dagen op straat voor vallen te verhinderende behulpzame hand te bieden en het pu bliek spreekt ook algemeen met de levendigste verontwaardiging over die gene die, niettegenstaande alle bemoeijin ien, nog steeds po gingen rot verstoring der openbare orde en zedelijkheid aanwenden." Heden wordt in het regeriugs blad voor het eersc gewag gemaakt van het aanstaande vertrek van pruissische troepen naar Kalisch, èn wel op de volgende wijze: Z. M de Koning zal op den wensch van Keizer Nicolaas van Ruslandeen detache men Pruissische troepen naar Kalisch zendenhetwelk digt aan de poolsche grenzen op pruissïsch grondgebied een kamp betrek ken en vervolgens aan de oefeningen der Russische troepen deel nemen moét. Deze geheele afdeeling zal bestaan uit 3 battail* lons infanterieeen datachement jagers en pionniershet 6de re giment kurassiers (genaamd, Keizer van Rusland"}, een uit ver schillen corpsen zamengesteld kurassier-regiment een dergelijk re- gement ligte kavallerte, een eskadron van het 3de regiment uhla- nen van Z. K. H den grootvorst troonopvolger een detache ment van het school-eskadion en 4 stukken rijdende en 4 stukken veld artillerie." 1De Allgemeine Zeitung behelst twe^ brieven uit Kalisch van den 26 en 27 Juli], volgens welke men de zeer belangrij ke ontdekking gedaan had. dat een aantal lieden, in de berigten zendelingen der Parijssche propoganda genoemd, getracht had den langs verschillende wegen in Polen door te dringenmet geen ander oogmerk dan om Keizer Nicolaas bij gelegenheid der wa penoefeningen te Kalisch van kant re helpen. Door hunne vrien den in Polen hadden deze lieden eenen aanhang onder de Pool sche krijgslieden trachten te werven, met behulp van welke zij hun ontwerp te zekerder hoopten te kunnen uitvoerendoch juisr die had hetzelve aan den dag gebragt, vermits alle inbla zingen door die soldaten met verontwaardiging was openbaar gemaakt en de ontvangen aanbiedingen bekend gemaakt waren. In brieven uit Silezie van 30 July wordt insgelijks van deze ontdekking gewag gemaakt: Aan alle onze politie-beambten schrijft men van daarzyn de signalementen van 54 zendelingen der Parijssche propaganda medegedeeld. Het zijn FranschenPo len jen Piemontezen die met vierderlei verschillende passen reizen en het plan beraamd hebben om Keizer Nikolaas gedurende de heirsehouw bij Kalisch te vermoorden. De verontwaardiging is algemeen en zelfs zijdie anders naar de zijde der liberalen plag- ten over te hellen, openen de oogen en zien met schrik den af grond der misdaden, door welken die lieden de volken tot eene nieuwe orde der zaken willen heen leiden De verordeningen op hei stuk der passen zijn strenger gemaaktja in den regel is het verboden uit onze provincie over de grenzen van Polen te gaan alleen zij die van de dringende noodzakelijkheid hunner reize goede bewijzen bijbrengenkunnen het verlof daartoe bekomen." Bij een hevig on weder is den 28 Julij de bliksem te Srok- holm ingeslagen in de torens der St. Katharina en der Ritrerholrti kerk. Op den eerstgenoemden toren is de brand spoedig ge- bluscht; op den laatstgenoemden meende men denzelven na ver loop van 24 uren meester te zijnmaar den 29 is de vlam plot seling weder uitgebarsten, mee dit gevolg, dat de geheele toren verbrand is. Den 30 was een gedeelce di.*r kerk ingestort, en duurde de brand nog voort. <£ii0üïaitb.

Goessche Courant | 1835 | | pagina 1