c IV0. 17. GOESSCHE Vrijdag N J EUWSTIJD5 NG EN. jömtsdïïastb. Frankfort, den 23 February. Uit Rome melde men van 10 February: Sedert eenigen tijd heeft de regering in verschillende takken van bestuur menigvuldige wijzigingen gemaakt, waatuit telkens hare vaderlijke bezorgdheid voor het welzijn des lands bleek Gee- ne derzelve was echter van zooveel gewigt als diewelke thans zal ingevoerd worden. Men wilnamelijkeen hof van appel voor Umbrie, Sabina, Patrimonio, de CampagnaRome en Comarca instellenhetwelk iri alle civile en criminele regtsgedin- gen zal beslissen zullende echter in civile zaken het hooger be roep op de Sacra Rota blijven vrijstaan. Bij het nieuwe ge- regtshof zullen geene geestelijken aangesteld worden vermits men eindelijk heeft ingezien, dat de post van regeer niet wel bestaan baar is met hunne betrekking tot de Kerk. Balogna- en Mace- rata hebben reeds redert 1B32, bij wijze van proefnemingzulk een geregtshof, hetwelk tot tevredenheid der regering aan zijne bestemming beantwoordt, waaraan het hoofdzakelijk toegeschre ven moet wordendat wij nu een dergelijk verkrijgen. Terwijl de regering aldus de regtsmagt aan de geestelijkheid onttrekt, klinkt het vreemd te hooren, dat Ferrara, Ravenna en Forli Legaten wenschen te erlangen in plaats van Prolegaten die geene geestelijken zijn, maar onder de Legatie van Bologna staan. Of men hopen mag door zulk eene verandering het pro vinciaal beheer verbeterd te zien laten wij onbeslistmaar voor zeker zal de regering de hoogste magt nooit uit hare handen ge- ven. Men beweert, dat, zoo dit verzoek ingewilligd wordt, tevens alle delegatien en legaties veranderd worden zullen maar dit zou dan veeleer als een terugtred beschouwd moeten worden en niet met de tegenwoordige beginselen overeenstemmen. De tijd der hervormingen is ook bij ons gekomende regering gaat met langzame, maar zekere schreden vooruit, omdat welligt in geen land meer op oude vooroordeeien en regten gelet moet wor den, en misstappen gemakkelijker te doen zijn, dan hier. Het weder, hetwelk in den aanvang des winters groote koude scheen te voorspellen, is weder zachter geworden^- maar aan re gen ontbreekt het nog altijd. In de Campagna is alles verdord tot groote schade voor de veehouders. De waterstand van den Tiber is nog lager dan. in de heetste zomersen men begint voor het mislukken varfden oogst te vreezen hetgeen eene groo te duurte der levensmiddelen zou veroorzaken." Den 18 dezer hebben te Kassei, voor het huis van een geestelijke aldaareenige ongeregeldheden plaats gehadwelke de tusschenkomst der politie en van he.t piket der burgerwacht ren gevolge hadden. Daar echter het zamengeschoolde gepeupel niet wilde uit een gaan en met straatsieenen begon te werpen werd er allarm geblazenwaarop sterke afdeelingen der burger wacht en der bezetting aanrukten, het volk uiteenjoegen en de roegangen tot de straatalwaar de bedoelde geestelijke woont bczetteden. Des avonds ten 11 urewas intusschen de rust ge heel hersteld. In de steenkolenmijn van Goulay bij Akenalwaar in het afgeloopen jaardoor het instorten van eenige gangeneen zes tigtal mijnwerkers verongelukt zijn, wordt steeds met ijver ge werkt, om het vernielde gedeelte te herstellen. Daarbij heeft men dezer dagen reeds de lijken van acht der verongelukten gevonden. Als eene merkwaardige bijzonderheid wordt gemelddat in de gemeente Reddeber ('graafschap Stol berg-Wernigerode) welke 375 zielen telt, van den 21 Mei 1833 tot den 3 Januarij 2S35 9 en dus in een tydverloop van 1 jaar en 7! maand, nie mand overleden is. (£irgd.rnb. Londen den ai February. Eergisteren is het nieuwe par lement voor 't eerst bijeengekomenen heeft het\Huis der ge meenten zijnen voorzitter verkozen. Deze verkiezing-waarop de openbare aandacht gedurende de laatste, weken met zulk eene buitengewone groote belangstelling gevestigd was, en waarvan de uitslag tot op het laatste oogenblik geheel onzeker was, is ten nadeele van de ministerielen uitgevallen, De. candidaac der vereenigde whig en radicale partijde heer Abercrombyheeft 310, en daarentegen de ministeriele candidaar,-de heer Ch, Man ners Suttonslechts 306 stemmen bekomen; de eerstgemelde is dus met eene meerderheid van 10 stemmen tot president be noemd. De verkiezingen van den heer Abercromby heeft gisteren ter beurze indruk gemaakt, maar de ministeriele bladen merken aandat deze indruk veel greoter zou zijn indien men die ne derlaag van het ministerie beschouwde als den voorlooper van eene ministeriele verandering, welker aard niemand kan voorzien. De genoemde bladen vleijen zichdat het gebeurdeals slechts hec gevolg zijnde van partijzucht, de oogen van alle weidenkenden zal openen, en hem alzoo zal aansporen, om.het bewind krach tig te ondersteunen. De Morning Herald bevat eenen brief uit Lissabon van 5 February, waarin men onder anderen het volgende leest: Na de huwdijksplegtigheidgaf Prins August een diamanten kruis aan den hertog van Terceiraen behandelde ook den her tog van Palmella en de markies de Saldanha met de meeste on dérscheiding. Prins August is rijk hij heeft eenen credietbrief van 20,000 c£st. op den heer LindenbergKonsul der Hanze steden, medegebragt; zijne inkomsten zegt men, bedragen 100.000 £<st 'sjaars Gedurende zijnen overtogt van Falmouth heeft de Prins zeer groote behendigheid aan den dag gelegd door vogels in de vlugc met pistoolschot te raken. Vermoedelijk kan hy niet boxen eene kunst, waarin D Miguel uicmunrte. Hij heeft nog den tijd niec gehad zich te paard of in het staatkundige strijdperk te toonen. De Nationalzijne grootmoedigheid roemende jegens de wedu wen der dapperen van het bevrijdigingsleger, hoopt dat bij zich zal beschouwen als de beschermer der vrijheid, der Koningin en der consriturie Stegen bedorven hovelingen dat hij het paleis toe gankelijk voor het volk maken, en den zoo levendig verlangden olijftak aanbrengen zalwij zullen zien. De Cortes hebben hunne vergaderingen slechts gedurende de huwelijksplegtigheid geschorst, en zetten reeds den volgenden dag hunne werkzaamheden voort, hoewel al de ministers bij gelegen heid van den handkus afwezig waren, Hec is opmerkelijk dat thans in deze Kamer twintig* onvervulde plaatsen zijn.lgfDe mi nisters er geen werk van makende om de kieskollegien bijeen te roepen, zoude hec bijna eene kwestie zijn om te weten of hierin niec eene schending der constitutie ligt. De Kamer heeft zich zonder echter iets dienaangaande te bepalen met het belangrijke vraagpunt der indemniteiten onledig gehouden zijnde de discussie deswege uitgesceld geworden De Schotsche lusdiers en andere engelsche troep n zullen afbetaald en bedankt worden. De bri gade generaal Bacon zal over Eivaz en Badajoz naar Madrid ver trekken men heeft er zijnen dienst gevraagd. Jf"r&wicrijfr. Parijs den 20 February. Het vraagstuknopens de ont binding van het ministerie, is op dezeirde hoogte als gisteren. Sommigen beweren, dat Koning Lodewijk Philips wacht dien aangaande een besluie ie nemen, tot dat net löt van hec Engel sche miniscerie beslist zij, en dat hij dan eerst zich [zal bepa len orn het bestuur van zaken aan de doccrinair.enof Wn de bekwaamste hoofden der derde partij toe te betrouwen. Over deze vermoedelijke verandering in het kabinet, leest men in den Constitution^ het volgende: De geruchten nopens eene wijziging of eene geheele veran dering in het ministeriehebben zich heden meer dan te voren verspreid. De zitting der kamer heeft heden bijna geheel in de gehoorzaal plaats gehad. Daar heeft de heer Thiersaan wien het maar hooren wilde, hij herhaling verklaard, dat hij zich wil de terug trekken dat de last te drukkend voor hem was dat hij er genoeg van hadenz ,Deze overnachte uitboezemingenwelke de minister zelfs aan afgevaardigden rigrte, die weinig gewoon zijn dezelve te ontvangen of uit te lokken schijnen niet dien in druk gemaakt te hebben, welke men er van verwachtte, en zijn zeer koel ontvangen. Het meest geloofwaardige berigr komt daarop neder, dat, ondanks de'viij hevige cooneelenwelke sedert eenige dagen, in den raad hebban plaats gehadmen wederom tot eene bevredi ging was gekomen, en dat met zoo veel goede trouw en met zoo veel kans van duurzaamheid als de vorige malen. De heereti Thiers en Cuizot zouden zich op nieuw eene eeuwige vriend schap gezworen hebbende heer Humcthn zou er eindelijk in bewilligenzich het. voorzitterschap van den raad te laten op dringen Men sprak voor de buirenlandsche zaken van den heer Guilleminoten, wat die van oorlog betreft, onderhandelde men met den heer Cauxdienaar men zegtgeenszins geneigd zou zijn die betrekking te aanvaarden. Dus zou dit nieuwe lapwerk 'repldtrageindien het plaats had geen ander doel hebben dan hec koningschap van Julij met een minister van Karei Xen mee een chef des algemeenen stafs van den hertog van Angoulême te begiftigen. Ditmaalkan men het niet ontkennen zou er vooruit gang bestaan. Opmerkelijk is het, dat de naam van den maarschalk Soult.

Goessche Courant | 1835 | | pagina 1