N°. 16. .s GOESSCHE Maandag 1! COURANT. 23 Februarij. O» NIEUWSTIJDINGEN. jDtsifscItlastb.. Frankfort, den 15 Februarij. Men spreekt weder van voor Stellen van Oostenrijk nopens eene aansluiting van dien Staat, ten minste van deszblfs duitsche Janden, aan de Pruissische duitsphe tol vereeniging, en men meent, dat de vertraging, welke de on derhandeiingen wegens de optreding van Frankfort en Nassau tot die vereeniging schijnen te ondergaanhoofdzakelijk daaraan moet worden toegeschreven, -7. In een brief uit Belgrado, van den 2 dezer, leest men het volgende Men meldt uit Konstantinopelvan den 19 der vorige maand dat in die hoofdstad eene geheime zaraenzwering ontdekt is. Er waren onderscheidene huiszoekingen gedaan, en men moet op verschillende plaatsen grooten voorraad van brandbare stoffen ge vonden hebben. Het schijnt, dat de zaamgezworenen het dik werf reeds verijdeld voornemen gehad hebbende geheele stad in brand testeken, enin de daardoor veroorzaakte verwarring, de aan het hoofd van het bewind staande personen van kant te maken. Een aanzienlijk aantal verdachte lieden is in hechtenis genomen, en door de krachtig genomene maatregelen is elke stoornis der rust voorgekomen geworden. Intusschen vertoont zich onder de bewoners van Konstantinopel eene ontevredenheid en spanning, welke ernstige bezorgdheid verwekt. „Over Konstantinopel heeft men berigten uit Alexandrie tot den 3 Januari]dezelve bevestigen dat de pest aldaar afneemt zoodac men eiken dag slechts 1 of 2 gevallen telde welke den dood ten gevolge hadden; men leefae echter voortdurend in angst, terwijl, bij elke verandering der weersgesteldheid of met het begin van het voorjaar, weder voor eene verheffing der ziek te gevreesd werd. Brieven uit Bitoglia meldendat Tafil Bussi voornemens schijnt te zijnzijne ondernemingen niet verder uit te breiden en besloten heeft zijne pogingen tot eene gedeeltelijke- onafhan kelijkheid van de Porte bij de tegenwoordig door hem bezette districten in Albanië te beperken. Hij zou te dien einde mee den Pacha van Janina eene onderhandeling aangeknoopt en zich bereid verklaard hebben, tegen eene gewaarborgde verzekering van bepaalde regren en vrijheden, oogenblikkelijk de wapens neder te leggen, en, in plaats van de tegenwoordige belastin gen van allerlei aard, eene evenredige som als jaarlijksche schat tingte betalen. De regten en vrijheden zouden bestaan in inwendige vrijheid, eigen bestuur en eene van de Porte onafhan kelijke regstplegingbevrijding van het nieuwe rekruterings stel sel en wederzijdsche onbeperkte kwijtschelding." Van den Rijn, den 15 Februarij. Bijzondere brieven uit Berlijn van den 10 dezer behelzen het volgende „Sedert eenige dagen spreekt men hier van eene ernstige on gesteldheid des Koningsmaar dit gerucht is ongegrond Z M hjdt slechtsaan eene verkoudheidwelke geene bezorgdheid wekt. Andere geruchtenwelke hier loopen omtrent eene belang rijke" Uitbreiding van den werkkring des kroonprinsenschijnen meer gegrond te zijn. Men zegt namelijk, dat Z. K. H. het bevel over het 2de armee corps zal neerleggenen daarentegen een meer regtstreeks aandeel aan het algemeene bewind zal ver krijgen Het gerucht voegt er bijdat deze verandering in het bestuur reeds in de eerste helft des Joopenden jaars haar beslag, Èoa erlangen. Prins Frederik (die thans te Dusseldorp met het militaire bewind belast is) zou den kroonprins in deszelfs com mando over het 2de armee-corps opvolgenen op zijne beurt door een anderen prins van bet Koninklijke Huis vervangen wor den. Wat van dit alles zij, zal nader moeten blijken. In tusschen wordt door verscheidene onzer ministers ijverig gearbeid aan wezenlijke verbeteringen in sommige takken van bestuur Daar onder bekleedt eene voorname plaats bet herzien en omwerken derburgelyke wetten; voorts moet met ijver gewerkt worden aan bezuinigingen in de staats huishouding, waarvan de noodzakelijk- J heid laatstelijk, bij gelegenheid van de benoemingen eens nieu wen ministers van finantien in stede van wijlen den heer Maassen op eene in het oog springende wijze gebleken is; sommigen ver wachten, dat die bezuinigingen zich ook tot de militaire inrig- tingen zullen uitbreiden vooral indien het bovenbedoelde gerucht omtrent eene regtstrecksche deelneming van den kroonprins aan het booge bewind mogi bevestigd wordenwant tot dus verre heeft'men Z K: H. beschouwd als iemand die niet veel met de militaire aangelegenheden op had. Men wachtte bier ernstige maatregelen van den kant der duit scha mogendheden ten aanzien van Zwitserland doch meent thansdat die maatregelen achterwege zuilen gelaren worden ten gevolge van de toegevendheidwelke laatstelijk door het be stuur van het voorzittende kanton Bern moet betoond zijn," - De duitsche National Zeitung meldt uit Berlijn, nopens den zelfmoord der echtgenoote van den dichter Stieglitz aldaar: Wij werden hier voor ettelijke dagen door eene zonderlinge gebeurtenis verrast De bekende dichter H. Stieglitzleed sedert geruimen tijd aan zenuwachtige uitputting. Geneesheeree hadden gezegd, dat eene onverwachtte groote schrik hem van deze kwaal zoude kunnen ontheffen. Des Maandags had hij ip gezelschap zijner vrouw bezoeken afgelegd. In den namiddag las hij haar voor en gevoelde zich daardoor zeer uitgeput. Zij noodigden hem uit tot zijne verstrooying naar hét concert te gaan. Des avonds te huis komende vond hij zijne vrouw in een wie gewaad dood te bed liggenzij had zich doorstoken met esnen dolk, die, zegt men, altijd boven zijn schrijftafel aan den wand had gehangen. Eén briefje van hare hand lag naast haar eti.be helsde dat zy op deze wijze zich Wilde opofferen om haren echt genoot zijne gezondheid weder te geven, waartoe zij zelve, vol gens het getuigenis der geoeeskundigenhet krachtdadigst kon toebrengen. Men ziet hoe iri ons Berlijn het romaneske dwee*. pen Jig'teiijk de gemoederen beheerschc. De vrouw wordt door velen bewonderd aangebeden. Uit Frankfort schrijft men het volgende aan de Aschaf' fenburger Zeitung'. Uit Amerika hebben wij dezer dagen wederom brieven en zelfs bezoeken ontvangen. Een jong menschdie hier vroeger als Apot hekersleerling gewoond heeft, is in Amerika tot Med. Docter bevorderden bevindt zich thans hier om inkoopen voor zijnen nieuwen stand te doen. Hij is eender gelukkigen, die op den nog onbebouwden grond van Amerika bloeijende tarwe gevon den hebben.- Wat betreft de scholen, de kerkelijke inrigcingen, en bet nemen van-gezondheidsmaatregelen hebben het de kust bewoners en de bevolking der meer afgelegene provinciën van Noord-Amerika nog niet ver gebragt. Wil met, een kind doo- pen of zich iets vóórprediken of zijne kinderen iets leeren la ten, men moet den geestelijken of den onderwijzer betalen. De zieke moec alles op de goedertierenheid desHemels iaten aan komen of zich eenen kwakzalver in de armen werpen. De Re gering schenkt vrijheid en al déze zaken welke men elders als takken der staatshuishouding zorgvuldigiijk bewaakt, maar zij be taalt uit 'sfands kas volstrekt niers daarvoor. Van daar dan oojc dat het congers jaarlijks bezuinigingen aantoonen kan terwijl onze Europesche Regering bijna altijd defïsits op wijzen Maar van daar tevens ook dat een Europesche baardscheerder hier genees heer, een kastenmakefskneebt predikant worden kan, dat avon turiers in Noord-Amerika dikwijls hun geluk, maar dat lieden van kennis en beschaving hun verderf niet zelden te gemoet loo pen. Met onze geleerde en gegoede landverhuizers ziet het, naar de jongste berigten; nog treurig uit; zij Zijn gescheiden en ver spreid over de ruime oppervlakte van dit osmecelijk groot land, hebben dure winterkvvarrieren in steden betrokken om in het voor jaar weder etablissementen te zoeken., om te zoeken hetgeen zij te huis reeds bezatenom geld te verkwistendat in Europa schoone renten opleverde. Cit0cla«b. Londen den r 8 Februarij De generaal Sebastianidie gisteren morgen Douver verlaten is des namiddags ten 4 ure alhier aangekomen. Zijne Exc. heeft reeds een onderhoud mee ord Wellington gehad. -In de Times leest men: Sommige onzer bladen melden dat de Koning het Parlement op bonder dag aanstaande in persoon zal openen Dit is op een misverstand gegrond Zijne Majesteit zal zich niet in het Parlement verroonen, dan wanneer bij het van den rroon aanspreekt, en deze Koninklijke aanspraak wordt, bij de bijeenkomst van een nieuw Parlementzelden vroeger dan eene week na de eerste vergadering, gen dus in dit geval na den 19 Februarij) gehouden Na de verkiezing van den voorzitter worden de leden beëedigd en deze plegrigheid neemt gewoonlijk verscheiden dagen weg. Het zal" dus niet in de loo- pende, maar in de toekomende week zijn, dat Zijne Majesteit in persoon de beide Huizen zal aanspreken." jTUftttfcuijfc- Parijs den 16 Februarij, Te Ameins hebben eenige onge regeldheden onder de bevolking plaats gehadwegens het be noemen van een' commissaris van politie"die den mgezetenen on aangenaam was. Te gelijker tijd zijn de leerlingen van het col- legie in opstand geraakt, die echter bij de komst van een detache ment kurassiers spoedig tot rust zijn gebragt. De Gazet tide Francedie hare partijdigheid voor D. Car'

Goessche Courant | 1835 | | pagina 1