N". 12. GOES S C II E COBRA Maandag S >o. 9 Februari). NIEUWSTIJDINGEN. Frankfort, den i February. Heden worde het volgende uittreksel van het protocol der duitsche bondsvergadering van 15 Januarij j.l betreffende de reizen, vereenigingen en genoot schappen delf duitsche handwerksgezellenin onze dagbladen ver kondigd Aangezien het Duitsch Verbond er belang bij heeftdat de duitsche handwerksgezellen aan geene genootschappen en verga deringen deel nemen waardoor de openbare rust in het binnen- of buitenland kan bedreigd of gestoord worden zoo zal i.° het verhuizen der tot de duitsche bouds staten behooreude handwerks gezellen naar die landen en plaatsen, in welke wereldkundig dus danige genootschappen en vergaderingen geduld worden zoo lang het openlijk blijkt, dat men dezelve blijft dulden verboden zijn. 2.° Ten aanzien van het terugroepen der thans in zulke landen waarin genootschappen en vergaderingen van bovenbedoelden aard geduld worden, aanwezige handwerksgezellenen ten aanzien van derzelver bewaking bij Jinn terugkeer naar hunne woonste den zullen door de hooge regeringen doeltreffende maatregelen genomen worden. 3.0 De naar Duitschland verhuizende hand werksgezellen zullen onder streng toezigc der politie gehouden worden vooral ten aanzien der verbindtenissen die zij mogten aangaan. 4.® De bondsregeringen zullen zich door hare gezanten bij de bondsvergadering voortdurend doen onderrigcen, naar web ke landen en plaatsen zij het verhuizen der handwerksgezellen verbo den hebben uithoofde van de aldaar kennelijk plaats hebbende genootschappen en vergaderingen." j& Frankfort den 2 February.. Een onzer dagbladen deëlt een' bijzonderen brief uit deze stad mede.- - Dezelve, is gedag teekend den a8 January en van den volgenden inhoud Men verneemt nog altijd niets naders betrekkelijk het Luxem- burgsche vraagstuk. Men wil het voor stellig houden, dat eerst dan de werkzaamheden der Londensche Conferentie weder zul len kunnen hervat wordenwanneer het zal blijkendat het Tory ministerie vast gezereld is. Is dir laatste geschied, zoo twijfelt men er geen oogenblik aan, dat Frankrijk zich alsdan naauwer aan de Noordsche Mogendheden zal aansluitenen de grcoce nog hangende staatkundige vraagstukken eindelijk in een' gematigden zin zullen beslist worden. Wat de benoeming van dan, generaal Sebastiani tot Fransch gezant bij het Londensche hof betreft, zoo kan met eehige zekerheid gezegd worden, dat zijn vertrek naar Londen vooreerst niet zal plaats hebben, en wel ligt in het geheel niet, wanneer het ministerie Feel staande blijft; want Sebastiani en Wellington zijn persoonlijke vijanden|, en Lodewijk Philips bezit te veel scherpzinnigheidom den ge neraal naar Londen te zendenalvorens het vraagstuk omtrent het ministerie beslist zal zijn. Van onze gevolmagtigden te Berlyn, wegens de aansluiting tot het tolverbond, heeft men nog weinig vernomen. Men blijft in-usschen goede hoop koesteren. „In onzen handel is meer leven gekomen; reeds worden er j toebereidselen voor de aanstaarde mis gemaakt." j__ Uit Napels meldt men, dat de Koning den Pauselijken nuncius, monsignore Ferrettibij het hem verleende openlijk gehoormet groote voorkomendheid en onderscheiding ontvan gen heeft en denzelven heeft toegestaan, zich te dekken, iets hetgeen geen onderdaan mag doenen een oud voorfég: is van den Pausselijken nuncius. Bij de botsingen welke tusschen de beide hoven onlangs plaats gehad hebbenmerkte men zulks als een goed voorteelten tot toetreding en bijlegging der geschillen aan Het oostenrijksche regeringsblad (hetwelk gewoonlijk geene vertoogen over de staatkundige aangelegenheden levert} heeft de zer dagen niet slechts al de nota's medegedeeld welke in de laatste maanden tusschen de Oostenrijksche regering en het zwitsersche kanton Bern gewisseld zijn, betreffende de revolutionnaire woe lingen in Zwitserland en bepaaldelijk in genoemd kantonmaar hetzelve behelst nu^ook, tot opheldering vrn die nota's, eene zeer uitvoerige opgave van de gebeurtenissen, welke tot het af breken der diplomatieke gemeenschap tusschen het oostenrijksche hof en andere zuid duitsche regeringen aan de eene zijdeen het genoemde kanton aan den. anderen kant'aanleiding gegeven, en het herstel tot nog toe niet veroorloofd hebben. Na van den iri Zwitserland begunstigden inval der revolutionnniren in Savoije van het daarop gevolgde afkeurende landdags besluit van 22 Julij j| van de revolutionnaire vergaderingen der duitsche handswerks j lieden in de oumiddelijke nabijheid der stad Bern, van de desw^-'j gens tusschen Bernhet destijds voorzittende kanton Zurichen de naburige Staten gewisselde nota'sin een woord na al de reeds van elders bekende gebeurtenissen en nota's melding te hebben gemaakt, ten betooge van de onregtmatigheid der door Bern regen de naburige mogendheden aangenomene houdingbe sluit de schrijver met de aanmerkingdat de oostenrijksche re gering, uit welwillendheid jegens het zwitsersche eedgenootschap niet heeft willen weigeren, Bern als eedgenootschappelijk bewind te erkennen en als zoodanig met hetzelve diplomatieke gemeenschap te houdenmaar dat de betrekkingen met het kantonnaal bewind van Bern afgebroken zijn en zullen blijven, tot dat Bern, met eene stellige en onbewimpelde verklaring, toetreedt tot het bo vengemelde landdags-besluit van 22 Julij (waartegen hetzelve in der tijdjheeft geprotesteerden alzoo voldoening geeft voor het ge beurde en zekerheid voor de toekomst. Het is bekend, dac in het laatste antwoord van Bern die verklaring niet afgelegd isr Parijs, den 1 Februari) Eene petitie, tot het in vrijheid doen stellen der gevangene ministers van Karei Xwelke bij de kamer der afgevaardigden was ingediend, is met eene vry groo te meerderheidniettegenstaande de pogingen der eigenlijk gezegde ministerieler.naar het ministerie verzonden. Daarentegen is men tot de orde van den dag overgegaan omtrent een dergelijk verzoekschrift, ten voordeele der in hechtenis zittende republi keinen. - Een voorstel van den heer Jarsom aan de ingezetenen van Lyon, die schade geleden hebben bij het oproer van April, scha devergoeding te verleenenzal in overweging genomen worden. Onze dagbladen der tegenpartij worden sedert eenigen tijd weder gestrenger vervolgd. DeTribune vat? den 30 Januarij 15 in beslag genomenter zake van een vertoog over de Noord-Ame- rikaansche schuldvordering van 25 miliioen. Het was1 sedert de omwenteling van Julij 1830 de honderd zesde maal, dat aan de Tribune dit lot trof» Ook op de Quotidiennedie het bedoel de vertoog bad overgenomen, is dezelfde maatregel coegepasc. Het laatste nommer van de Modewelk tijdschrift in den geest der Legicimisten geschreven wordt, en niet zelden bijtende arti kels behelst, is almede in beslag genomen, waarschijnlijk omdat daarbij eene steendrukplaat werd uitgegevenwaarop de intrede van Hendrik IK te Parijs naar de schilderij van Gerard werd voorgesteldmet die verandering dat de plaat veeleer de intrede van zijnen naamgenootden hertog van Bordeaux in de hoofd stad scheen te verbeelden. Hoe schaamteloos sommige Parijssche Maden bij voortduring de waarheid verkrachten, en elke gelegenheid aangrijpen om de regering gehaat te makenblijkt onder anderen uic het volgende artikel in het republikeinsche blad le bon Sens: „Men heeft nog niet vergeten, dat, kort na het re:i onder brengen vkn Warschaueen officieel Russisch blad heeft durven drukkendat de Julij omwenteling den Poolschen opstaneï ver oorzaakt had, en dat de wettige resmrins;welke dien opstand had bedwongen wel eens door de July-omwéntïling de kosten der beide veldtogten aan den Weichsei zou kunnen doen betalen. Dit was eene dier onbeschoftheden, waarop de regering, die de Julij-omwenteling heette te venegenwoordige 11 ad bekno ren te antwoorden, door de noodige paspoorten aan gezanten te verleenen. Doch men vond het gemakkelijkerom te onder handelen. Men onderhandelde dus, en datgene wat wij thans omtrent onze voorgewende schuld jegens het voormalige groothertogdom Warschau vernemen, is waarschijnlijk niets anders, dan eene ge lukkige uitvinding, om aan Frankrijk de kosten van den verdel gingsoorlog te doen betalen, waaronder Polen bezweken is en dien men, zonder de Julij omwentelingniet zou hebben behoe ven te voeren." De voornaamste monarchalen, welke volstandig weigeren ten hove van Koning Philips te verschijnenhebben eene dans partij gegeventen voordeele van degenendie te voren met jaar* gelden begiftigd waren uic de eigene middelen van Koning Karei. Zij hebben daartoe uitgekozen het prachtige hotel van den heer Laflttedenman, die zijn onczaggekjk vermo::e 1 bij de omwen teling van Julij heeft ingeschotenna veel tot dezelve te hebben toegebragt. Al de voorname gezinnenrot de genoemde partij behoorende hebben zich bij deze vereenigihg willen vertoonen. De pracht van kleederen en juweelen was niet gering en de toe vloed overgroot. Gelijk bevroed kan wordenwaren dè witte en groene kleuren de heerschende en men beweertdat degenen die gewoon zijn den toon te geven ditmaal mindere"geneigdheid hebben betoondom den zooKenaamden casten geest O lijk te doen in acht nemen, dan wel te voren. gestrenge-

Goessche Courant | 1835 | | pagina 1