of het vertegenwoordigend regeringsstelsel in Spanje al dan niet voor eenen derden en laatsten schok moet worcen bewaard, De krijgslieden der Koningin hebben hun pligc gedaan zij hebben aan onbekwame', lafhartige of ongelukkige bevelhebbers gehoor zaamd; maar kan men hen voortdurend laten afmaken door ben den van liedendie door geestdrijverij vervoerd zijnmaar goed geleid worden daardoor zich van de overwinning verzekerd hou den en wier sterkte dagelyks toeneemt De tijd der begooche lingen is zelfs voor degenen, wier vertrouwen bijna niet te schok ken isvoorbijen ieder houdt zich overtuigddatzonder eene tusschenkomst, de zegepraal der Carlisren ontwijfelbaar is. Wij hadden onze laatste verwachting op Mina gevestigd; maar de ^gezondheids toestand van dezen is bijna hopeloos. De dagbladen hebben langen tijd met uitzigcen gevleiddie telkens verijdeld zijnhet worde tijddat zij het kwaad in deszelfs volle Uitge strektheid doen kennen, opdat men her eenig mogelijke redmid del daartegen gebruike De staatkundede menschelijkheidFrank» jyks waardigheid vordert dit gebiedend. Hec moec niet gezegd kunnen worden dat eene door Frankrijk erkende en beschermde regering onder gegaan is, alleen door de pogingen van vier pro- vincien, die hunne priviligien niet willen verliezen. D. Carlos meent zoo Zeker van zijne zaak en zoo wei in die provinciën gevestigd te zijndat hij op dit o,ogenblik te Huici een kasteel doet bouwen, met voornemen, om daarop zijne vaste verblijfplaats te houdgn. Ook heeft hij aan den generaal Erazo bevel gezonden om met 5 battaillons naar Asturie ce rukkenal - waar hij op eenen talrijken aanhang rekent. Zijne leg<?rberigteif worden tegenwoordig goed gedrukt, en verschijnen regelmatig in het licht. In een woord het vair niet te ontkennendat zijn bestuur zekere vastheid erlangt, en tocri is di: nog slechts het voorspel van hetgeen in de lente gebeuren zal. ilcbcvicatbctt. 'sGravenhage den 27 Januari], Gisteren morgen is het navolgende bulletin omtrent den toestand van Z, K. H, de Prins van Oranje uitgegeven: Maandag den 26 Januari] des morgens ten 5 ure. Sedert gisteren is in den toestand van Z K. H. geene verande ring voorgevallen de nacht echter is minder rustig geweest dan de voorgaande, Gisteren is er voor het eerstna dea ernstïgen keerwelken de ziekte van Z. K. II. had genomen, geen avond biïlleein ver schenen hergeen als een gunstig ceeken mag aangemerkt wor den, Heden morgen was hec bulletin van den navolgenden in houd Dings dag den 27 Jannarijdes morgens ten Sure. De meer gunstige gesteldheid van Z K. H. blijft- voortduren. Tloogstdezelve heeft een'goeder, nacht gehad, maar gevoelt zich zeer zWak Ook heden avond is er geen bulletin uitgegeven. Woensdag den 29 Januari]des morgens ten 8 ure. X. K H. bevindt zich in denzelfden toestand ah gisteren. Met genoegen verneemt men dat de toestand van Z/K. H. sedert eenige dagen merkelijk verbetert. Gisteren heeft de Prins voor het eerst eenige oogenblikken opgezeren. Van wege de Directie van *3 rijks museum van natuurlijke historie te Leidenis het navolgende berigt bekend gemaakt:: Wij hebben andermaal een rreurigen pligc te vervullen en een nieuw verlies mede te deelenhetwelk de natuurkundigeccmmissfe in Oostindië getroffen heeft, deor het overlijden van den verdien stelijken en even nuttig als ijverig werkzamen heer P. van Oert J vaa Utrecht. Metbehoorlijke bekwaamheden in zijne kunst toegerust, werd deze heer in 1825, als ccekenaar aan de noodlottige commissie toegevoegd, welke in het laatst van dat jaar, onder de, mede reeds bezwekenevoortreffelijke Boie en Madzlothec vaderland verliec, en van welke thans de heer Muller nog de eenige over gebievene is. Zijne jeugdige kracht en bleeyende gezondheid deden hem de gevaren en moeijeiijkheden van de groote cogten onzer natuurkundige reizigersonder anderennaarTimbr, Am- boina en Nieuw-Guineawerwaarts hij dezelve allerwegen ver gezelde, gelukkig en behouden, doorworstelen. Na den dood van den ongelukkigen van Raalten werd de door dezen bekleede post van administrateur der commissie aan van Oort opgedragen en het was in deze dubbele betrekking van teekenaar en admi nistrateurdat hij. in hec begin des verledenen jaars, de com missie vergezelde naar Sumatraop welke reis hem tevens eene belangrijke zsak van wetenschappelijk onderzoek werd toever trouwd, hetwelk ten bewijze kan verstrekken van zynen groo- ten ijver en ongemeene, aan zijn hoofdvak vreemde bekwaam heden; doch het was hem, helaas! niet vergund, daarin lang werkzaam en nuttig te zijn. Op den 25 Augustus des voiigen jaars overviel hem in de binnenlanden eene ligte ongesteldheid welke weldra in eene hevige galkoorts overging'die hem-, on danks alle hulpmiddelen der kunst, op den 2 September, te Padang, werwaarts hij was overgebragc, ten grave deed dalen, en een einde maakte aan zijn allerwerkzaamst en hoogst nnt'fig levenvan hetwelk hij het dertigsre jaar niet heeft mogen bereiken. ABan een aangenaam en innemend uiterlijk paarde de heer van Öort bevallige manieren, nuttige kundigheden en reine ze den. Hij wordt door geheel Padang becreurd schrijft de na ruurkundige commissie en men mag hieruit sfiieden.welk een verlies zij zelve in hem lijdt, en hoe smartelijk hetzelve moet vallen aan zijnen achtenswaardigen vader, die de terugkomst van zijnen geliefden zoon met reikhalzend verlangen ce gemoec zag." Laacstl, Vrijdag heeft de Parmanente Krijgsraad ce Meehe ulen den cweeden luitenant der Lanciers Douclet vrijgesproken die voor eenige dagen den tweeden luitenant P'oisson van het zelfde wapen in een tweegevecht van het leven had beroofdDe zitting duurde van des morgens 10 tot des namiddags 5 uretot de voorlezing van het breed gemotiveerde vonniswaarbij manslag voortspruitende uit een eerlijk tweegevecht, in geen opzigc met doodslag of moord kan worden gelijk gesteld, is omtrent een vierde uur benoodigd geweest. De aangeklaagde werd op vrije voeten gesteld, doch in afwachting van hec door den divisie- kommandanc, aan dit vonnis te hechten exequatur heeft de lui tenant moeten beloven de stad niet te\ zullen verlaten. Het Journal de Liege bevatte dezer dagen het navolgende artikel Een keulsch f&brykant, die zich onlangs te Luik bevond, uitte ten aanzien van den ijzeren weg een niet zeer geruststellend oor deel hecwelk moeijeiijkheden doet voorzienwat hec pruissische gedeelte van dien weg aangaat. Ziehier eenige zijner gezegden Toe he: cïaarsteLlen van dea spoorweg van af de belgische gren zen tot aan Keulen worden 37 mihoen francs vereischt. Dein. schrijvingsgelden beloopen slechts 1,850,000 francs en degenen die tot dat beloop hebben bijgedragenzijn nog zelfs de voor naamste kapitalisten van Keulen. Na hen heeft niemand meer ingeschreven, en de hierboven bedoelde fabrykanc verklaarde dus ,dac de inschrijving bij onze'buren zonder voortgang zoude -blij ven. Wij deelen hier slechts de meening mede van een man die uit hoofde van zijne gesteltenisin staat is de toedragt van zaken bij zich se lande ce kennen. De Mercur bevat hec onderstaande Het getal faillissementen neemt op eene schrikbare wijze voor den koophandel toe en dit is des ce bedroevende?vermits men te voren nimmer in dat] saisóendat van, verkoopvan dergelijke droevige voorvallen^heeft gehoord. De geruchten van oorlog, welke men wilde doen dienen ter verkrijging van de tien percent subventie, hebben schier de gansche bevolking schrik aangejaagd vooral de landbewoners, die geene nieuwsbladen lezen en van staatkunde slechts datgene wetenwat de Pastoor van het dorp hun wel geliefc medetedeelen. Het algemeene gevoelen onder de massa des volks is dus, dat wij oris óp bet punt van oorlogs» uitbarsting bevinden. Van daar de stilstand des handelsvan daar dar er niets worde verkocht, en dienvolgens protesten... Wel ras sullen de bankroeten volgen. Go23den c8 Januari], Uk hec op den 24 dezer gemaakte zestal Predikanten, is heden za men ges te ld het volgende drietal: Di.\ Ds. A. Janssente St. Anna ter Muiden E. B« SwalueTh. Dóet. te Korendijk; H. M. C. van Oosterzee te Eikerzee. Beide laatste met gelyke stemmen.- De ondergeteekende voornemens zijnde, deze Stad met er woon te verlatenverzoekt aan alle de genen welke iets van hem te vorderen hebben, of aan hem verschuldigd zijn, daar van opgaven en betaling te deen, re or of uiteriijk op den eersten Maart 1835, en verwittigt tevens zijne Debiteuren, dat zij welke nalatig blijvenaan deze ukraoodiging te vol doen zich zeiven te.' wijten zullen hebben de onaangenaamheden en onkosten welke daarvan het gevolg zullen zijn. Goesden 30 Januarij 1835. HENDRIK LE COINTRE. V UIT de HAND te PACHTENEene HOFSTEDE me: 40 Bunders meerder of minder zeer vruchtbaar LAND, in proportie van WEIDEN en ZAAILANÖEN, te regelen bij overeenkomst met cn ten verkieze van den Pachter, gele gen in de Ge meen ren van Baars dorp*s Heer Arendskerke en 'r Heer Hendrikskïnderenbenevens nog onderscheidene afzon derlijke perceelen WEIDEN en ZAAILANDEN aldaar, aan komende de Wel Edel Heer Mr. A. F. CLEMENT, Advo- kaat en Notaris te Baarsdorp voornoemdte bevragen bij de Notarissen SOETEBIER. SMALLEGANGE te Goes. I PUBLIEKE VEKKOOPING ten overstaan van den Notaris L. de FOUW Jz.residerende te Goesvoor de Weduwe van MARINUS GOOSSEN, op Dingsdag :o Fe bruary 1835, des avonds 7 uren, in de Stad Goesin hec Logement de Prins van Oranjebewoond bij de Heer Gerrit de Joodevan een HechtSterk en Welbecimmerd WOONHUIS en ERVE, staande en gelegen te Goesin de 's Heer Hendr- rikskinderen straat Wyk B N° 123, genaamd de Kappe Rave met de daartoe behoorende KAARSSÈMAKERIJ. bbbm— Te Goes, bij F, Kleeuwens, Stadsdrukker,

Goessche Courant | 1835 | | pagina 2