N°. 4. G O E S S C H E 1835. C O V R A W T. Maandag 12 Janiiarij. NIEUWSTIJDINGEN. SDuitecltlattfr- Frankfort, den 4 Januarij. De Allgemeine Zeitungbe- helst het volgende uit Berlijn van 26 December: Aan de Times wordt uit Alexandrie geschreven dat de maar schalk Marmont aldaar aangekomen was met eene zending van het Russische hof aan Mehemed'Ali, om dezen met de Porce te verzoenen, en dat de Fransche maarschalk waarschijnlijk het opperbevel over de Egyptische troepen zou aan/aarden. Hetzelfde berigtte een correspondent der Allgemeine Zeitung uit Konstantinopel. Intusschen schijnt tot deze een groote dwa ling te bestaan. Vooreerst is het niet waarschijnlijkja wij kun nen het stellig tegensprekendat de maarschalk Marmont van het russisch hof eenigen last hoegenaamd zoude ontvangen heb ben. Maar, al was dit het geval, dan zou het nog moeijelijk te verklaren zijn, hoe de maarschalk tegelijk als bemiddelaar en als aanstaand opperbevelhebber der troepen van Mehemed die toch een vijand der Porte is te Alexandrie zou kunnen optreden. Zoo hij wezenlijk wenschte zijne dienst aan den Pacha toe te wijdendan zou dit toch zeker met het oogmerk geschieden om hem in het veldof door eene betere regeling van zijn leger nuttig te zijn. Het een zoowel als het ander zou kwalijk over een te brengen zijn met de rol van bemiddelaarwantzoo hij als vredebode naar Alexandria ging, dan zou hij aan de Porteeenc slechte dienst bewijzenindien hij door zijne bekwaamheid en ondervinding den Pacha de middelen verschafte om den Sultan in het vervolg met nog meer kracht te bestrijden. Dit zou wei nig strooken met de voorzigtige staatkunde van het Russische Kabinetwaaraan de Times ditmaal- regt schijnt te willen laten wedervaren. Het anders zoo bekwame dagblad schijnt hier wei nig oordeel aan den dag te leggen, en niet bekend te zijn mende bedoelingen van het vorige Engelsche Kabinet over de zaken van het Oosten bedoelingenwaarmede pok den Hertog van Wel lingtonzoover men hier weet, volkomen instemt. Het Oosten levert voor het behoud van den vrede m Europa geene redeneft van bezorgdheid meer op, en zoo er nog eenig misverstand be staat zoo er tusschen de Porte en Mehemed nog spanning heerseht dan zal roch alles weldra door de gezamenlijke bemoeijingen der gruote mogendheden uit den weg geruirp.d zijn." Er hebben onlangs nadeelige geruchten geloopen wegens den gezondheidstoestand van Z, M. den Koning van Pruissen. De ongegrondheid dier geruchten blijkt uit het navolgende berigt uit Berlijn van 31 December: Verleden Zondag bleek weder op eene in het oog vallende wijze de gehechtheid van de bewoners dezer hoofdstad aan onzen Koning. Bij de parade op het slotplein werd eensklaps op een bevel uit het Paleis de n uzijk gestaakt hetgeen de zamengevloeide menigte deed vermoeden, det Z, M. ongesteld was, Dit gerucht verspreidde zich weldra door de geheele staden verwekte groote bezorgdheiddoch werd gelukkig zeer spoedig wederlegdtoen men Z. M. op het gewone uur iti volmaakten welstand zag uit rijden, Het bedoelde bevel was alleen gegevenomdat op het oogenblik van de parade, in de daartoe ingerigte zaal van het paleis eene godsdienstoefening gehouden, en gepredikt werd.£ Volgens brieven uit Palermo heefc aldaar onlangs een treu rig toeval plaats gehad. Bij gelegenheid dat er eene processie door de stad trokwaarbij Prins Leopold, broeder des Konings, tegenwoordig was, is een persoon, met een dólk gewapend, door de menigte gedrongen volgens sommigen met het voornemen om den Prins, volgens anderen, om den polipie prefect tedoorstoo ten. De rampzalige, die algemeen voor waanzinnig gehouden werdis terstond door de soldaten ter neer geveld. Uit Muncheri schrijft mendat aldaar ook in het afgeloo- pene jaar weder veel meer, en wel bijna een derde meer onechte dan echte kinderen gehoren zijn. De bevolking beliep nu 95,000 zielen. J'Vatifcrtjfc. Parijs, den 4 Januarij, Gisteren is de kamer der gedepu teerden nadat de algemeene beraadslagingen over de voordragt voor den aanbouw eener geregtszaal der pairs waren gesloten, tot eene stemming over dezelve gekomen, Het ministerie heeft ïn den beginne 360,000 fr. gevorderd, om eene dergelijke zaal te vervaardigen die men naderhand weder zoude kunnen af bre ken-alleen *ei> eipde de pairs de mogelijkheid te verzekeren, ottv de gevangene republikeinen te regt.'te stellenuithoofde deze teregtstelling in de tegenwoordige vergaderzaal van de bedoelde kamer niet kan plaats hebben ter zake van derzelver bekrom- j penheid. 'De commissie heeft begrependat. daar de tegenwoor dige vergaderzaal in elk geval als te veel hekrompen konde worden aangemerkt, het beter ware, in eens 12 h 13 honderd duizend franken te besteden, om eene zaal te vervaardigen, die in stand kónde blijven. -Na eenige woordenwisselingen heeft de Kamer der gedeputeerden dit laatste ontwerp ten eenemale verworpen, en heeft zij gestemd over het ontwerp't welk oorspronkelijk door het ministerie was voorgesteld Bij deze stemming is ge-» blekendat het] bedoelde ontwerp, met 209 tegen' i81 stemmen en derhalve met de tamelijk geringe meerderheid van 28 stem men, is aangenomen. Verscheidene mioisterielen schijnen getroffen te zijn geworden door he.t aanzienlijke getal dergenenwelke zichbij deze belangrij ke gqlegenheid, hebben verklaard tegen het beginsel van het bewind om geene toegevendheid hoegenaamd ten aanzien der revolutio nairen te betoonen maar dezelve met de meeste gestrengheid te bedwingen, en. het ontbreekt dan ook niet aan verschillende aan merkingen aan de zijde der opposantenzoo wel liberalenals monarchalen, ten betooge, dat een ministerie, 'c welkbetref fende een zoo gewigtig jnwt, op geene grootere meerderheid, dan omtrent een twintigste gedeelte der gedeputeerden, kan re kenen, niet geacht kan worden genoegzame kracht te bezitten, óm zijn stelsel in goeden ernst vol te kunnen houden. Qn- partijdigen ontkennen niet, dat de vroeger bepaalde zegepraal der ministers, tijdens hun herstel in het bewind., door dezen uitslag aanrtierkelijk wordt verduisterd. Intusschen heefteen der monarchale pairs berekend, dat, bij* aldien men 'het aantal aangeklaagden 't welk noodwendig te regt zal moeten staan: naar eene gematigde begrooting, op slechts 120 bepaald, het geregts-hof der pairs ten minste een jaar zal behoevenom de zaak op eene regelmatige wijze ten einde te brengen zonder zich met eenige daad of wetgeving te moeijen of zich met eenig belangrijk incident, betreffende het regtsgeding, bezig te houden. De Temps neemt aanleiding uit de redeneringen der Ame- rikaansche bladenwegens de mogelijkheid eener aanstaande vre debreuk tusschen dien Staat en Frankrijk, om hieraan een arti kel te wijden. De Temps geloolt niet aan de waarschijnlijkheid van zoodanigen oorlog, doch geeft in alle gevallen den wensch te kennendat het ministerie in deze openhartig moge te werk gaan en het publiek met den staat van zaken bekend maken, Men heefc alhier berigten uit Algiers tot de helft van De cember; zij maken gewag van twee gevechten, die den 5 en 8 in den omtrek van Bugia tusschen Fransche troepen en den vijan- digen stam der Cabylen waren geleverd, en waarbij de eersten de bovenhand hadden behouden. De nieuwe bevelhebber van Al giers, generaal dj Er Ion heeft den 14 December den stedeüjken Raad geinstalleerdwelke voor de stad Algiers is benoemd. De ze Raad bestaaf uic Christenen, Muselmannen en joden. De generaal heeft aan elk van deszelfs leden den eed van trouw vol gens de voorschriften zijner goddienst doen afleggen. Het for mulier van dien eed luidt aldus: Ik zweer getrouwheid aan den Koning der Fransphengehoorzaamheid aan de wetten en eene getrouwe vervulling der betrekking van lid des scedelijken Raads-" Niet zonder eenigen grond meent men in de instelling van dezen gemeenteraad en in de aflegging van den eed door deszelfs leden een bewijs te ?ien' dat de Fransche regering meer en meer Al giers als eene ;voor altijd aan haar gezag onderworpene volk planting, en geenszins als een slechts tijdelijk bezec land be schouwt. De Moniteur meldt het navolgend telegrafische berigt: Eene depeche uit Baypnne van den 3 meldtdat de bezet ting van Irun een uitval heeft gedaan naar de zijde van Vena, en den Carlisten eenige manschap heeft gedood. Znmala- Car re guy bevond zich in den omtrek van Victoria, en trachtte al daar volk te Ligten. D. Carlos was den eersten in ïluicien de troepen der Koningin bevonden zich steeds te Esrella." De inhoud van dit berigt strekt nietom de geruchten we gens het verslaan van de Carlisten, onder Zumala-Carreguy en het drijven derzelve, naar de zeekust, te bevestigen. Het zet daarentegen de tijding der monarchalendat de troepen der Ko ningin werkeloos blijven, en dat de Carlisten hunne krijgsmagt steeds versterkenmeerdere waarschijnlijkheid bij. Irunzoowel als St. Sebastian wordenzoo niet belegerddan toch van na bij bezet, en de Chnscino's van Bilbao schijnen zich ook niet verre buiten die stad te kunnen wagen. 's Gravenhage, den 8 Januarij. Omtrent het op den 2 de zer verongelukte stoomschip, de Pylades verneemt men nader,

Goessche Courant | 1835 | | pagina 1