dagen bespeurde, en in dit gedeelte des jaars niet ongewone schaarschte aan specie ter beurze met alle effecten aan de flaau- we kant» Het is ook de thans heerschende schaarste van geld welke de ondernemers der laatste Spaansche leening terug houdt om dezelve thans aan de markt te brengen ietshetwelk zij zouden kunnen doen ten gevolge van de laatste meer gunstige be paling omtrent de intrest-betaling der contes-bons, waarmede de houders genoegen genomen hebbendoch zy schijnen te willen wachten tot half januarjals wanneer de rente betalingen nood zakelijk wederom meer ruimte van geld tot belegging moeten geven. Gunstig is hier intusschen de stemming voor de Spaan sche fondsen niet; men begint meer en meer in re zien, dat Spanje tegen 1836 wederom eene nieuwe leening zal moeten doen; dat de massa van Spaansche schuldbrieven weldra niet meer door de groote beurzen van Europa zal kunnen geslikt, en ten slotte de schuldenlast voor Spanje veel te zwaar bevonden zal worden, Parijs den 2iS December,. De minister Penil heeft den Ko ning voorgesteld het ontslag van ai de persten, die, ter zake van staatkundige misdrijvenop de abtdy van Sc. Michel gevan gen zijn geweest en zich by den fongsten brand in dat gebouw zoo loffelijk hebben gekweten, en dit ontslag is door Z. M, ver leend geworden. Van dezen maatregel zijn slechts twee perso nen uitgezonderd welker vrijlating menuithoofde hunner erken de oveidrevene gevoelens, ongeraden heeft geoordeeld te we ten Fallon en Forthomdoch welker gevangenisstraf vcor den eersten is verminderd tot twee, en voor den tweeden tot vier jaren. Van den kant der liberalen wordt het gerucht levendig gehou den dat de maarschalk Mortier ongeschikifoevondén is ook voor het voorzitterschap in naam van 'sKonings raad, en beweerd, dat Z, M. zeer genegen zoude zijn, om den maarschalk Sou weder in 'c bewind te roepen. Zij voegen daarbijdat^de Koning zich, wat het bestuur betreft, altijd met dien krijgsman heeft ku nnen verstaanomdat hij zich.steeds gewillig heeft betoondom den vorst te gehoorzaamenmaar daarentegen heeft verlangddat zijne ambtgenooten op hunne beult aan hem onderdanig zouden zijn, en geenzins de beslissing van belangrijke maatregelen aan hun eigen oordeel onderworpen. Van de zijde der derde partij wordt verzekerddat prins Tal leyrand bij zijne laatste ongesteldheid zijne vriendengedu rende een korten tijdin de daad veel onrirat heeft ingeboezemd omdat de geneesheeren als coeo bij hem een plotseling verval van krachten meenden waartenemen. Na verloop van een paar uren heefc hij zich echter weder herhaald. Zoo gezegd wordt, zoude eene hooggaande ontevredenheidom dat men zijn ontslag van de engelsche ambassade niet officieel wilde aankondigen, hem de bedoelde ongesteldheid hebben berokkend. Te Madrid was een brief ontvangen waarin het volgende gemeld wordt: „Nadat de Carlïsten den 12 op de vlug- ge slagen waren, zijn zij den 15 op nieuw in de vallei van Borunda aangevallen. Men is gedurende 7 uren slaags geweestde nacht alleen heeft een einde aan het gevecht gemaakt, waarin elke der partijen zich de overwinning toeschrijft. Hoewel wij nog nade re bijzonderheden afwachten, zoo is het echter zeker, dat de dap- van den 15 zeer moorddadig is geweest, dewijl volgens be tuiging der beide partijen, dien dag meer dan 1000 gesneuvel den op het slagveld gebleven zijn. Inden nacht op den 17 en gedurende den 17, zijn zich mee de troepen der koningin nog komen vereenigen 2000 man met den generaal Mina zeiven aan bet hoofd. Het garnizoen van Vittoria heefc zich insgelijks naar voornoemd punt op marsch begeven waar ook Manso met nog 3000 man gewacht wordt. Men gelooft dat Zumala-Carreguy in weerwil van zijne sterke positienten laatsten tot wijken of vlugten zal genoodzaakt worden. Het testament van D. Pedrowelke opening door onder scheidene dagbladen te voorbarig aangekondigd was, staat nu wer- kelijkdoor den president van de regtbank van eersten aanleg van de Seine geopend te worden. Dit testament is inde Braziliaan» scbe of Ponugesche taal geschreven en in den vorm van een geheim (mistiek) testament. De notaris, bij wien het berust, en de 6 getuigen welke bij de acte van onderschrijving zijn te genwoordig geweestzijn gedagvaard om bij die opening te ad- sisteren, terwijl tevens een tolk daarbij zal geroepen worden. Op aanstaanden maandag zal waarschijnlijk de kwestie der am nescie in de kamer van afgevaardigden ten capijce gebragt worden. In een der dagbladen is melding gemaakt van eenen brief uit Marseillewaarin berigt werd dat een Fransch oorlogsschip gecommandeerd door 'kap. Lainéin de wateren van Smirna door een Russisch schip zou beleedigd zijn: Wij lezen hier omtrent heden avond in het ministeriele dagblad: Dit gerucht, waarvan de oorsprong onbekend is, was reeds den 16 dezer te Marseille en Toulon verspreid, en naardien men sedert dien tijd, in geen enkelen brief van eene dergelijke onwaarschijnelijke daad eenige melding gemaakt vindt, zoo heeft men alle reden om te gelooven dat dit gerucht geheel en al valsch is." Bij het huwelijks contract tusschen de Koningin van Por tugal en den hertog van Leuchtenberg wordt bepaalddatna voltrekking van het huwelijk de Hercog als ponugesche prins genaturaliseerd zal zijn en van de natie een jaarlijksch inkomen zal ontvangen geë aenredigd aan zijnen hoogen rang coch niet me.r dan 50 conto's de reis beloopende, waartegen hij afstand zal doen van alle de goederen of geldendie de dotatie der Koningin uitmaken. In geval van voor overlijden der Koningin zal de Hertog die geldelijke toelaag behouden en daarenboven een koninklijk paleis tot woning hebben doch zoo hij het Rijk verlaatzal dit inkomen Op de helft worden verminderd. De kinderen, die uit dezen echt geboren mogten worden, zullen het Koninkrijk niet mogen verlaten zonder uitdrukkelijke toestem ming der Cortes van de ponugesche natie, en geene huwelijken kunnen aangaan zonder goedkeuring van de Koningin hunne moe der of, na haar overlijdenvan het hoofdj derj/amiliedat als dan den troon zal bekleeden. fUbcrLinbai. 's Gravenhage den 30 DecemberZ. K. H. de Prins van Oranjebenevens Hoogstdeszelfs tweeden Zoon, is heden mid dag uit het leger alhier aangekomen. In de Leidsche couranten leest menVoor het] akade- mie jaar van 1834 op 1835, worden als studenten aan deze Hoo- geschoolaan wier hoofd Z- K, H. Prins IFillem Alex ami r Paul Frederik Lode wijk prijkt, in de studenten-almanak opge geven 637 van welke 212 de godgeleerheid250 de regtsge- leerdbeid, 13 x de geneeskunde, 13 de wijsbegeerte en 31 delet teren beoefenen. In Belgie heeft de benoeming van den generaal Sebastiani tot opvolger van prins Talleyrand in de Fransche ambassade aan het hof van St. James, eenen zeer onaangenamen indruk gemaakt. Nog levendig in het geheugen hebbende," zoo drukt zich de Emancipation van den 30dezer uit, hoe dubbelzinnig het ge drag van den generaal Sebastiani in 1831 toen Fransch minis ter van buitenlandsche zakenten opzigte van Belgie waskun nen wij niet nalaten den bijna fatalen zamenlobp te doen opmer ken dieons te Londen van den steun van lord Palmerston en van geheel her Whig kabinet beroovendetot opvolger van prins Talleyrand geeft den generaal Sebastianien dus rot verdediger onzer belangen een man, tegen wien Belgie meereden vooringe» nomen is, en die om gelijke reden ongetwijfeld ook tegen Belgie is vooringenomen» Indien de onderhandelingen moesten hervat worden welke nieuwe reden te nieer om wantrouwen te koes teren, wanneer men bedenkt, dat, in de conferentien, de ons gunstigste diplomaat de graaf Horace Sebastiani zijn zou Het zou voor den heer van de Weyer eene moeijeijke zending zijnniet alleen de vijandige gezindheden gade te slaande ons ongunstige voorstellen te bestrijdenniaar ook den aard der be loften te wegen te hebben die ons mogten gedaan worden en in te dringen in hetgeen deze laatsten verraderlijks bevatten mog ten. Er kan geen kwestie van geene hervatting der onderhan delingen zijn, althans wij kunnen bet niet gelooven de confe rentie zou zich zoodanig kunnen zamengesceid vinden, dat wij welhaast zouden kunnen zeggen: Wij dachten te doen te hebben mot regters, en wij zien niet dan vijanden. Het is dan meer dan ooit dat wij, met den heer Dechamps(e<?n der Belgische afgevaardigdenaan ons ministerie aanraden zouden om zich vast te klemmen aan het statu quoen met den heer Dumortier (een ander Belgiesch afgevaardigde,) om niet te erkennen dan de overeenkomst van 21 Mei 1833." Ter gelegenheid van een te Brussel plaats gehad hebbend tweegevechthetwelkom eene nietige twistzaak den staat van een bekwaam officier beroofd heeftwordt in de Belgische bla den medegedeeld een in de constitutie van den staat van Ten nessee. in de Vereenigde Staten van Amerika, opgenomen arti kel, aldus luidendeEen iegelijk die in tweegevecht zai ge vochten, die een cartel daartoe overgebragt, gezonden of aan genomen of die als getuige daarbij gefungeerd zal hebbenzal beschouwd worden als onbekwaam om in dier. staat eenigen post van voordeel of eer te vervullen." In de gemeente Landen, provincie Luik, zijn dezer da gen 9 huizen met derzelver schuren eene prooi der vlammen ge worden. Zes dier hqizen waren verzekerd. Te Nieuw poort, waar men 42 stukken geschut op de wallen telt, maar niet een schildwacht vindt om ze te bewaken is dezer dagen uit het arsenaal van de artillerie eene aanzienlijke hoeveelheid lood gestolen. Te Gadsboren heefc het zeldzame geval plaats gehaddat een grijsaard van 74 jarenvoor zichvan zijne uitgespaarde penningen, een huis bouwende, diens vader, een man van 105 jareneen rietdekker van zijn handwerk zelfs het dak van dat huis gemaakt heeft. Qkucrtcttficu» 1 De Notaris A. K A K E B E E K E Jz.residerende te Krabbendijkezal op Maandag den 12 Januarij 1835,. des morgens om 10 uren, voor den Wel Ed Gestr. Heer Mr. J, F. BIJLEVELDpubliek Verkoopen bij kleine Partijtjes 57 stuks meestal buitengewoné zware en gaaf reges ca romige ABEELE BOOM EN, staande aan Zijn Wel Ed. Gestr Dijk, cusschen de Oost en Maire Polders, Gemeente Krabbendijke zeer geschikt voor Timmerhout&c. Te Goes, bij F, Kleeuwens, Stadsdrukker.

Goessche Courant | 1835 | | pagina 2