jDuitj&cM&nb. Den 20 der vorige maand is te Odessa een hevige brand uitgebarsten, ten gevolge waarvan de woning van den Nederland- schen consul veel heeft geleden. <£ttgcUmb. De heer Feeldie thans aan het hoofd van het bestuur is geroepen, is de zoon van een'vermogend fabrikant, en in 1788 geboren. Hij deed zijne eerste studiën op de school van Har row, waar hij de medeleerling van Byron was, die van zijnen innemenden inborst en hooge begaafdheden de vleijendste lofspraak heeft gegeven. De. heer Peel bezocht daarna de hoogeschool' yan Oxford Op zijn 22 jaar (in 1809) bekwam hij eene plaats in het parlement voor eene lersche burgten in het volgende jaar werd hij tot ondersecretaris van Staat benoemd. In 1817 werd hij tot vertegenwoordiger van de hoogeschool te Oxford gekozen. In 1822 volgde hij den burggraaf Sidmouth als se cretaris van Staat voor de binnenlandsche zaken op en vervulde genoegzaam zonder tusschenpoozing die hoogs waardigheid Ey de optreding van van Canninggaf hij zijn ontslag, maar her nam zijnen post onder den hertog van Wellington Hij onder steunde dien staatsman krachtig in het bewerken van de gelijkstel ling der Katholiiken; welk gedrag hem echter zijne betrekking van vertegenwoordiger voor de Oxfordsche hooge school kostte Sedert heeft hij de burgt Tamworth vertegenwoordigd, die haren bloei verschuldigd is aan de nijverheid zijn vaders- Bij den dood van dezen erfde hi) den titel van baron en misschien het aanzienlijk ste vermogen, dat eenig lid van het Lagerhuis bezit Sir Ro bert Peel huwde in 1820 de dochter van wijlen den geperaaR Floyden heeft zeven kinderen uit dit huwelijk. Blykens de laatste berigcen uit Spanje wórde in de noor delijke provinciën van dat land de kleine oorlog voortgezet zoo der iets te beslissen. Mina ontwikkelt wel is waar veel werk zaamheid, maar dezelve blijft zonder vrucht-, om dat het hem aan de noodige magt ontbreekt om den opstand te verpletten. De generaal Alavade nieuwe Spaansche gezanc aan het hof van Londen, is den 14 door Bayonne gepasseerd, zich metal len spoed naar Londen begevende Te Madrid, van waar de berigten tot den 10 dezer gaan, was de generaal Llander als minister van oorlog in functie gecreden. Er was te Madrid nog piets officieels nopens de nieuwe leening bekend gemaakt, Hsbjerlattbm. Na den 10 November buiten het Texelsche gat in zee te zijn gekomen, was dq Diana den volgenden morgen door de hoof den gezeild, en bevond zich den 13 op den middag in de Spaan sche Zee voortdurend begunstigd door een sterken oosten wind zoodat gedurende eenige wachten telkens 13 mijlen afgelegd werden In den avond van den 18 bevond men zich op vier mijlen cf- stands van Teneriffe en had alzoo den overtogt derwaarts in acht etmalen bewerkstelligd. Ten einde eenige ligte reparatier. te doen en genoegzaam dribkwa- ter in te nemen, om vervolgens in eens doornaar Java te kun nen zeilen, werd besloten St Crux aan te doen, alwaar men echter uit hoofde van windstilte eerst' den 21 ten 'anker »kwam. Den 25 dacht kapitein Koopman de reis voort te zetten. Z, Exc. de luitenant-gouverneur-generaal van Neerlandsch In- die benevens deszelfs gezinhadden in het eerst door zeeziek» te eenige ongesteldheid ondervonden, doch genoten tijdens het vertrek van het berigt over hec algemeen eene volmaakte ge zondheid. 1 De Roomsche kerk en pastorij te Raaltezijn den 8 de zer afgebrand; de schaden wordt op ruim 4000 begroot. In een bijzonder berigt uit Carac io, van den 25 October ;1.wordt het volgende gemeld Sedert eenigen tijd liet een van de vaste kust geëmigreerde -Spanjaard alhier met veel zorgvuldigheid hec mos verzamelen dat tegen de rotsen aan groeit. Men vermoedde spoedig, dat hier eenig geheim achter zaten ontdekte daarnadat dit mos eene verv.'stoffe in zich bevatte van eene blaauwe kleur, welke echter door bijvoeging van zuren in karmozijnrood veranderd wordt. Op de Canarische eilandên was dit mos reeds lang bekend doch dewijl niemand zich aldaar wilde laten gebruiken om dit verw in os van de steile rotswanden te plukkengebruikte men tot dat einde de misdadigerswelke tot ligte straffen veroordeeld waren. Hoewel men hier alsnog de regte waarde van dit verwmos niec weet, heeft echter onlangs de beer Lensz agent der Holland- sche West-Indische Handelmaatschappij, twintig tonnen van het zelve gekocht, welke het gouvernement van het eiland Bonaire ontvangen had. Hec inzamelen Van dit 1 zal altijd volgens eenige regelen moeten plaats hebben wil het niec geheel lucroeijen. zoo ais oudtijds met de parel o is gebeurd." Vu:ssingen, den 23 DecemberGiste in den ouderdom van vijftig jaren, den R Heer Albertus Jacobus Johannes van Lutsenburg Kapitein ter Zee, laatstelijk gekommandeerd hebbende Zr Ms korvet AU giers, Ruim dertig jaren diende deze achtenswaardige man bij het zeewezen mee regtschapenheid en trouw. Het Vaderland ver liest in hem een braaf, kundig en ervaren Zeeofficier; zijne we duwe en kinderen een edel zorgdragend man en vader, en zij ne menigvuldige betrekkingen en vrienden zijne hulpvaardige vriendschapen zijn gezellig onderhoud. Was het hem niec voor beschikt op het bed van eer te sterven, zijn hart gloeide van liefde voor zijn Vaderland en de eer zijher vlag en in vele omstandigheden heefc hij in verschillende werelddeeien bewezen], da: een Hollandsch Zeeman niets heiliger is, dan de glorieryke nagedachtenis onzer Zeehelden door navolging te vereeren. De Belgische afgevaardigden hebben in hunne zitting van den i8, aangenomen de voordrage, 0111 10 opcenten op de be lastingen te heffen, voor hec geval van moge/ijsen oorlog, zoo danig als dezelve door bet ministerie was gedaan. Hec geheel 'van de begrooting v/erd met 80 tegen 4 stemmen, die van de heeren de RobaulxGendebienjullien en Séronaangeno men. In dezelfde zitting is bewilligdhet ontwerp, waarbij de Bel gische legermagc op x 10 000 man bepaald wordt. Nog altijd heerscht bij het bewind en de bevolking van Belgie groote vrees voor de Zoogenaamde bewegingen en ontwerpen van aanval van de Nederlandsche zijde. Van daar, dat eerlang al de verlofgangers der militie van 1828, 1829 en 1830 zullen worden opgeroepen en de regementen met de nieuwe ligting ver sterk:. in deze wateren overleed alhier Edel Gestrengen V De Stedelijke Ontvanger van Goes adverteerddat van en mee den 2 Januari) 1835, iedere dag (Zon en Feestdagen uitgezonderd,) zijn Kantoor betrekkelijk de Collecte der Stede lijke Belastingen tot het Kantoor van den Heer Risseeuw behoord hebbende op de thans gewone uren zal geopend zijn terwijl voor de Ontvangsten en Betalingende Stedelijke ''Ad ministratie reguaderende 4 alleen zoo als toe heden heeft plaats gehad, des Dingsdags, Donderdags en Zacurdags namiddags zal worden gevaceerd De Ontvanger voornoemd J. van RENTERGEM de FOUW. Ten Kantore van J. P. BURGER, zijn voor de 164ste Loterij, te bekomen HEELE en GEDEELTEN vati LOTEN. Ten Kantore van M. J. BOSDIJK, in de Brouwerij de-Fortuin, zijn voor de 164ste Loterij te bekomenHEELE en GEDEËLTEN van LOTEN. NIEUWSTIJDINGEN. Berlijn» den 17 DecemberDe dagbladen van Petersburg houden het belangrijk berigt in van het overlijden van den Per- zischen Schach Feth-Alisop den 20 October jongstleden. Men weet, dat deze Vorst,, na den oorlog met Rusland, die te zijnen nadeele was uitgevallen zich geheel naar de staatkunde van het Petersburger kabinet heeft gevoegd, en zijne vriendschap voor.de Engelschen merkelijk bekoeld was. Londen, den 17 December. Uit Ceilon heeft men brieven van den 15 Julij, welke melden, dat het gouvernement, sinds vier maanden onderrigt van eenen gesmeed wordende opstand, en daardoor in staat gesteld, om een naauwlettend oog op de za- menzweerders te houden en zijne maatregelen te nerrlen, zich eenige dagen voor fdat die opstand moesc uitbreken, van een aan tal inlandsche grooten en priesters heelt meestergemaakt, en aan de regtbanken overgeleverd. Zoo als her zeggen was, warende hoofden der zamenzweripg voornemens om de gezamenlijke Brit pche opperhoolden op een groot feest te Kandy te noodigen en daar door vergif of het zwaard van kant te makenen ver volgens ook de troepen te vermoorden, waartoe op verschelde punten te gelijk een opstand moest uitbreken zoo het zeggen is op den 22 Julij Het binnenland waszoo ais deze brieven er bijvoegen, na opgemelde arresteringen tamelijk rustig gebleven. Londen den 20 December. Te Portsmouth heeft zich op nieuw in de stadsgevangenisin welke zich ongeveer 1000 mis dadigers bevinden geheel onverwacht de cholera vertoond en eene grootè verwoesting aangerigt. Parijs, den 19 December. Het gouvernement heeft eene commissie bnoemd om een ontwerp van wet op te stellen no pens de reserve der active armee. Be generaal Became zit in die commissie voor. 'sGravenhage den ai December. Blijkens alhier ontvan gen berigten van den kapitein ter zee Koopman\ kommanderen de Zr. Ms fregat Dianagedagteekend van de reede van St. Crux op Teneriffe den 24 November j!,, had genoemde bodem tot dusverre eene ongewoon voorspoedige reis gehad Tusschen zacurdag en zondag nacht is alhier eene visschers- schokkerkomende van Bachopgehragcals hebbende twee Beigen aan boordwelke naar Zr. Ms. fregat Minerva getrans porteerd zijnde schokker ligt tot nader orderijn arrest in de Oosterhaven, bij Zr Ms. Kannonneerhoot N° 42. Goésden 20 December 1834. Te Goes, bij F, Kleeuwens, Stadsdrukker.

Goessche Courant | 1834 | | pagina 2