De Singapore bladen, tot den a julijberigten, dat hét leger der Siamesen, hetwelk in Cochin China eeeeh inval gedaan had, nabij de stad Saigen geheel verslagen was, en dat de zen delingen en christen-onderdanen van den K oning van Cochin-China uit gezegd land verdreven waren geworden, uit hoofde dat zij verdacht werdenvan maarregelen te hebben genomenom zijn gezag te ondermijnen. Onderscheiden hunner waren te Singapore aangekomen. Onlangs ontwaarde een Landbouwer aan den mond der Lowcakreek in Engeland een drijvend voorwerp. Hij waadde tot aan hetzelve roe, als wanneer hij ontdekte, dat hét eene vervaarlijke groore, schijnbaar doode, schilpad was. Hij klom op dezelve, ten einde haar naar den oever te roeijen dochnaau welijks hiermede bezig, begon het monster leven genoeg te her krijgen, om deszelfs vinnen in beweging te brengen, en met den avontuurlijken varensman als een tweede Arionnaar zee te stevenen. In dezen nood begaf hij zich in allerijl wederom te water en bereikte gelukkiglijk het land waarin hij met be hulp1 van anderen in een boot naar het dier terugvoerhetzelve op sleeptouw nam en alzoo naar den wal haaide. Het bleek eene schilpad van de eetbare soort te zijn en woog niet min der dan 350 pond, Die is het eerste gevaldat eene levende schilpad aan de kust van Cumberland is gevangen. JfVanfcrijfc. Parijs den 1 2 December. Ons blad la Tribune heeft gis teren deszelfs 102 proces gehad, ter zake van een artikel, ten titel voerende reis van Compiègneen waarin men het dubbelde vergrijp van beleediging van den persoon des konings, en van opwekking tot haat en verachting van zijn gouvernement, had meenen te zien. Na zeer levendige debatten fieefc de jury zich gedurende drie vierde uurs in hare zaal van faadpleging afgezon derden is het antwoord op de haar gesrelde vragen bevestigend geweest, en dien ten g-volge de verantwoordelijke redacteur van gezegd biad door het hof veroordeeld tot een jaar gevan genis en 6c.00 fr. boete. - Te Metz en in deze hootdstad hebben nieuwe tweegevechten plaats geiad tusschen regterlyke personenter zake van de pleit gedingen, die zij over staatkundige misdrijven tegen eikander ge voerd hadden Verscheidene voorname regtskundigen zijn dien ten gevolge zwaar gekwetst geraakt. (De ongelukkige zucht tot duel leren schijnt bijzonder naar Belgie te zyn overgeslagen. In de laatste dagen is een bekend artillerie-officier, Thierryop deze wijs gesneuveld. De zoon van den majoor Kessels is zwaar in den arm gewondterwijl de brusselsche bladen nog spreken van een tweegevecht, dat tusschen d:n engelschen gezantschaps se cretaris en den heer IVellesleydie elkander vroeger inden Times met de pen bestreden hadden, zou plaats hebben.) Uit Algiers verneemt men, dat de gouverneur thans ernstig eene onderneming tegen Constantine in den zin heeften de be- magtiging van die stad en onderhoorigen als noodzakelijk voor de beviediging des lands keurt. De onderneming zou van Bona geschieden; de kern der hiertoe te gebruiken troepen zou een fransch en twee duicsche regementen zijnterwijl een hoofd der Arabieren Haschid-Soliman4000 beduinen daarbij zal voegen me: beding dat hij in plaats van de bei van Constantine zal gesteld worden waartegen hij de kosten der onderneming en eene j'anrlijksche schatting aan Frankrijk betalen, de verdere vijandige stammen helpen onderwerpen en de gemeenschap der franschen met bet binnenland begunstigen zal. fUbcvLiubcu. ®s Gravenhage den 17 December. De uitgave van een nieu we oorspronkelijk Nederlandsche reisbeschrijving is, het doet ons leed dit te zeggen geen gewoon verschijnselen als zoodanig wek te op zich zelve reeds de oplettendheid het prospectus, nopens eene uit te geven beschrijving van eene rei ze om Kaap Hoorn, langs de westkust van Zuid-Amerikadoor de Stille Zuidzee naar de Philippijnsche eilandenen verder door de Chinesche zee naar Batavia, gedaan in 1823 en 1 f? 24 met Zr. M kornet de Lynx Onder bevel van P. M. IVillinckthans kapirein.ter zee. Die met den onderzoeklievenden geest van dezen kundigen zee offi cier bekend isziet met vertrouwen van zijne pen een werk te gemoet. dat evenzeer het gebied der wetenschap als den Vader jhndschen roem zal uitbreiden De reize is door hem zeiven beschreven en met een aantal eigenhandig geteekende platen het opdoen van onderscheidene landen en eilanden voorstellende verrijkt, en voorzien met de ncodige onderrigtingen omtrent het aaneoen van de havensde onderscheidene vaarwaters, kor tom alles wat voor den liefhebber der wetenschap belangrijk, èn voor de zeeliedendie in het vervolg deze wateren bezoeken zullen, dienstig kan zijn; terwijl de bijvoeging uic het journaal van den kapitein-luitenant G. IVillinckbroeder van den schrij ver, het werk des te belangrijker en vollediger zal maken. Over hec geheel is de reize, naar de behoeften en middelen van de zen tijd bewerkt in den smaak van onze oude voijagiendie de namen van eencn Barendszvan HeemskerkV Her mi tevan NoordSchoutenle MidireAbel TasmanRoggeveen en zoo vele anderen, onvergetelijk hebben gemaakc. De uitgave van die werk zal geschieden bij Broese en Comp te Breda,' bij inteekening. Her zalin grooc 8 w, omstreeks 15 vel of 240 pag. druks beslaan. Tijdingen, over Duits.hland in Belgis aangekomepma ken melding van de verlooving van H. K. H. de PrkiSes '1'Victoria van Engeland-, vermoedelijke Erfgename van den troon van Grooc Brittanje, met ZK H. Prins IVillem Alexander Frederik Con st an tij n Nicolaas Michaeltweeden zoon van Z. K H den Prins van Oranje. Dit huwelijksverbond voorspelt eene gelukkige toekomst, en zal de oorzaak zijn van vriendschappelijke en innige betrekkingen tusschen de Nederlanden en Engelanden, zoo dit mogelijk was, de magc en den luister van 'hec Huis van Oranje, reeds door zoo vele ticels aap het Koninklijke Huis van Branden burg en het Keizerlijk geslacht der Czaars verbonden verhoogen. Sedert drie dagen is Antwerpen geheel aan de missionaris sen prijsgegeven; onbeschrijvelijk is de woede, en hevig bulde ren die Heilige Vaders, over zonde weelde en pracht, en men kan zich geen denkbeeld nuken van de onzinnige taaldie door verschillende predikers hunner orde vooral in de St. Andries- kerk, is gevoerd. De brave en verlichte l eden zijn over hun ra zend schelden verontwaardigd. Het navolgende gedrukte berigt is door hen overal verspreidt De Broeders van de heilige Missiebrengen ter kennis van alle geloovigen binnen deze stad, dar de plegtige plantin;- van het H Kruis zal plaats hebben óp het groene kerkhof (place verteop Zondag aanstaandedes middagsen vollen afl iat zal worden verleent aan allen die daarbij tegenwoordig zullen zijn; onmiddelijk na de planting, zalmen de regtbank van de H.In quisitie vestigendewelke dadelijk en in hec open baaide cui- veische geschriftenzoo als Tartuffe la tour de NesleLu cre cc Borgiaenz., zal verbranden. Het Journal de Commerce dAnvershetwelk dit berigt ver meld voegt er bij Wij hebben deze proclamatie gedrukt ,en oorspronkelijk in handen. Wijstellen dezeive ter beschikking van alle onze gea bon neerden." De belgische afgevaardigden hebben zich in zittingen met gesloten deuren, beziggehouden met het bepalen van een onder schèidingsreeken voor hunne waardigheid. Men moet toe hec dragen van eene zilveren plaat op de borst, waarop het Woord Representant zal staan besloten hebben. De altijd bycende Messager de Gand zegt, dat alzoo de volks vertegenwoordigers het kostuum van conducteurs van postwagens zuil n aannemen. Goes, den 18 December. Men verneemt van goederhand, dat by den heer Dvan der Keilen in de munt te Utrecht als nog gelegenheid is ter bekoming der medaille, vervaardigd bij het vijitig jarig bestaan der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen. MIDDEN PRIJZEN VAN DÈ VOLGENDE ARTIKELEN TE GOES. Van den t tot den 15 December 1834. Zonder de Belasting Tarwe/ 5,33. Rogge f 4,25. Vroege Gerst 3,33. Late Gerst f 3,07. Boekweit f 0,00. Haver f 0,00 Witte Boo- nen f 0,00 Witte Erwten ƒ0,00. Groene Eiwten f 6 *8. Graauwe Erwten f 0,00. Tarwe Meel ƒ7,33. Rogge Mee! 5,90 allen per mudde. Boter/ 0,65. Noord Hollandsche Kaas 50 cs. Stolksche Kaas 40 cs. Leidsche Kaas 30 cs. Witte Brood 20s cs. Tarwe Brood 10 cs. Rogge Brood 9 cs Osse Vleesch 40 cs. Koei Vleesch 40 cs. Kalfs Vleesch 50 cs Schapen Vleesch 30 cs. Lams Vleesch 30 cs. Versch Varken Vleesch 40 cs. Gerookt Varken Vleesch 60 cs allen per Ned pond. Vroege Aardappelen 0,00 Late Aardappelen 1 1,30 de muddeJene ver 24,00, per vat IJpen Hout 7,00. Essen Hout ƒ7,00. Oer wisse. Groote Takkebossen 10,00. Kleine Takkebossen '6,00 de honderd Steen Kolen f'2,00de 100 ponden Houts Kolen 0,00 de mudde Turf 0,50, de dubb. mudde Kool Olie f 44,00. Lijn Olie 38,00, het vat Kool Zaad 0,0 Lijn Zaad 0,00, de mudde. Kaarsen 70 cs- het Ned pond Qbucrfcufictu V De COMMISSIE tot de (ECONOMISCHE SPIJS- UITDEELING te Goesharen dank betuigende voor de ont- vangene bijdragentot instandhouding van hare inrigcinggeeft tevens den belanghebbenden kennis dat de eerste bedeeling voor dezen Winter, zal plaats hebben. Maandag d?n 22 dezer maanddes voormiddags te half twaalf uren en dat die be- dcelingen zullen worden voortgezet des Maandags, Woensdags en Zaturdags van iedere weekterwijl de ruimere inschrij ving de Commissie hec genoeglijk uiczigt geeftom wanneer het meer strenge weder dit noodzakelijk maakt, vier malen per week te bedeelen. Goesden 16 December 1834. Namens de Commissie voornoemd H. C PILAAR, Lid Secretaris. De ondergeteekende verzoekt een ieder aan zijne Vrouw niets te Borgenalzoo hij voor geene Betaling instaat. Goesden 19 December 1834. F. DRIESEN. Te Goes, bij F. Kleeuwens, Stadsdrukker. 1 - 1 ai

Goessche Courant | 1834 | | pagina 2