GOESSCHE A; M N°. 101, Vrijdag !g&B£m !^3^cP0- COURANT. 19 December 1834. NIEUWSTIJDINGEN. 23ui(j5x!iï.t«b. Frankfort, den \i December. In bijzondere brieven uit Weenen maakt men gewag van eene nieuwe soorc van woeling der fransche propagandate wetenvan eene vereeniging van lieden, die te zamenspannenom „monarchen te vermoorden." Men voegt er bij dat reeds zendelingen dier vereeniging, daar toe door bet lot aangewezen, uitgezonden zijn, onder andere ook naar Oostenrijkmaar dat de signalementen dier personen aan de bevoegde overheden zijn toegezondenzij zouden hun weg uit Frankrijk naar Duitschland over Engeiabd nemen. De nalatenschap van den onlangs overleden landgraaf van Hessen Rothenburg zal waarschijnlijk aanleiding geven rot ge schillen tusschcn het keurvorstelijke Huis van Hessen en de lands stenden; aan de eene zijde namelijk beweert men dat Hessen Rothenburg, als een bijzonder eigendom, aan genoemd, Huis vervallen is, terwij! aan den anderen kant geoordeeld wordt, dat door her uitsterven van de Hessen Rothen .mirgsche zijlinie,-hec in der tijd van Hessen afgescheidene gedeelte lands weder met dien Staat verennigd is* Eergbeijcrsch dagblad behelst een bijzonder berigc uit Wee nen van 3 December, waarin het volgende voorkomt: Men is hier overtuigd dat het ministerie Wellington ten aanzien der bin nenlandsche aangelegenheden eene voortzetting van het Grey-Mel bourne''sche kabinet zou kunnen worden maar ten aanzien der buicenlandsche in de voetstappen der vroegere britsche staatlieden zal tieden. Wat ook fransche dagbladen van de hechtheid der alliantie met Engeland voorgeven, wij gelooven slechts voorwaar delijk aan die meening. Zeker zal hec nieuwe ministerie den vrede met de geheele wereld trachten te handhaven'maar even zeker zal ook Engeland de lijdende joldie het in den laacsten rijd zoo jammerlijk vervulde, Jaren varen. Indien Frankrijk de teedere onderwerpen, zoo1 als Holland, Spanje en Portugal, niet aan' roeit, en de bevrediging van het Oosten aan anderen overlaat, zal welligt Engeland de even zoo teedere punten van Algiers en Ancona nog een poos onaangeroerd laten; maar'komt Ftankrijk voorden dag met voorslagen tot schikking ten nadeele van Hol land, met ontwerpen van tusschenkornst in Spanje, met eene vloot inde Dardaneüen dan zal het terstond bespeuren, dat de spitsvondigheden van Talleyranddie echter zelf riet meer geneigd schijnt te wezen om zich in de bres ce plaatsen, in Londen geen gunstig oor meer vinden. De regering van Christina zal in En geland alles bekomen, wat zijkan betalen, alleen baargeld mis schien uitgezonderd omdat zij niet in staat is om dit te verschaf fen maar ook de Carlisten zullen gemakkelijk kunnen koopen wanneer zij fondsen hiertoe aanwendenen het britsche blokkade eskader zal zich kwalijk meer met hec fransche vereenigenom de eigendommen der Carlisten op te brengen. Naar mate ech ter de vriendschaps-band met de nieuwe geallieerden los zal wor den, zal zij denkelijjt met dë oude bondgenoocen naauwerwor den toegehaald. De mogendheden, die in vereeniging met En geland den grootsten strijd hebben géstredenzullen in Engeland weder steun vinden. Engeland zal zich aan 'derzei ver buicenland sche staatkunde aansluiten en daar door hec bijna verloren ge- wigt in de schaal van Europa weder erlangen Den 16 en \i 7 dezer liep de rot hiertoe voor Beschikcasch ten anker gelegen hebbende turksc.he vloot m de haven van het arsenaal binnen om aldaar te overwinteren hetgeen men met grond vooreen nieuw vredelievend ceeken houdt. De aanvoerder der pelgrims karavaan Hafil Mga, gewezen musselim van üruza hield i den 13 dezer zijne plcgcige overvaart naar Scutari, van waar hij binnen weinige dagen met de jaariijksche karavaan de reis naar Mekka denkt aan te nemen. De gezondheids-toestand verbetert zich voortdurend önderrusschen hnorc men nog. gedurig van ge vallen van pest, en is zelfs laatstelijk de gefi'eele fami'Hie van den'on- de!-directeur der kanselarij van den divan door cïe pest weggeraapc. Van de grenzen van Iralie schrijfc men, dat de Miguellis ren en Carlisten die zich te Genua bevinden rijkelijk van geld voorzien zijn, en dat, indien hunne roerustingen maar zeer lang 7Aam voortgaat, zulks daaraan is toeceschnjven dat het hof van Turin, om deszelfs vriendschappelijke betrekkingen met Frankrijk yjiet in de waagschaal te stellennier gedoogt dat men zich met gezegdê toerustingen op eene 'in het oög loopende wijze bezig höude. De Weinige in de Oostenrijksch itnliaansche stiften zich pphoudende. Portugese he en Spaanse he uitgewekenworden er u,e) gedoogd, maar zijn aan een streng onderzoek der politic orlderworpen. - (Ftt0cÏAt;b. Londen den 13 December. Vooreergisteren heeft sir Ro- bert Peel den eed afgelegd, als eerste lord der schatkist (eer sten minister), en de hertog van Wellington als secretaris van Staat voor de buiteniandsche zaken. Lord Lyndhurst en sir James Scarlett hebben de waardigheden da eerste van groot kanselier, de andere van chief baron der schatkamer, aangenomen. Er zullen geene nadere benoemingen roe bewindslieden geschie den, ten zij men antwoord van lord Stanley bekomen hebbe. Sir Robert moet vee! moeite doen, om dezen bekwamen spreker, benevens sir James Grahamdie tot de gematigde YVhigs be- hooren in zijn'bestuur ce krijgen doch hec wordt zeer betwij feld of hij hierin zal slagen,. Men wil, dat ook de hercog van Richmond zal weigeren Men spreekt van de waarschijnlijke benoeming des graven Car narvon tot geheim-zegelbewaarder en van sir Edw Knatchbull tot eene andere betrekking in het kabinet. Beide deze staatslie den zijn verklaarde voorstanders van de zoo genaam de oude school en boezemen den"hervormingsgezinder! niet weinig tegenzin in.. Naar mate de bepaalde zamenscdiing van hec bestuur uitblijft wordt de strijd tusschen de partijen weder levendiger. De hertog van Wellington heeft een groot ditierygegeven da: onder anderen, doof sir R. Peel. de graven van Aberdeen en Ross'ynden markies Camdenlord Ellenborottgh sir SI. Sutionsir H. Ilardinge en do h eren Goulbarn en Merries alle hooiden der Tories, js bijgewoond Het veel gelezen dagblad the Times behelst heden morgen de volgende bedenkingen: Wij vertrouwen, dat de leden van het nieuwe kabinet lieden zullen zijn in wier vlekkeloos karak ter, gezond oordeel, verlichtingen liberale gevoelensde nacie vertrouwen kan stellen. Het kabinet eenmaal gevormd zijnde, zal gewis spoedig gelegenheid vinden of maken om zijne voor- genomene staatkunde openlijk te verkondigen. Indien deze staat kunde stellig liberaal is zonder van een verwoestenden aard te wezen, indien dezelve overeenkomt, met de zucht naar hervor ming maar niet naar omverwerping, die door olie redelijke lie den, van welke partij ook, gekoesterd wo^dtdan kan hét nieuwe bewind zonder schroom zich op het voik beroepen en de woelingen der factiën hetzij der ndicale. demagogen, of der buitensporige dweepers, crotsetren In ieder geval hopen en gelooven wij dat de constitutie sterk genoeg is o n pa! te staan te midden der hevigste schokken van de strijdende pirtijen, en niet zal bezwijken voor de aanslagen 'van snoode en dolle voor standers der reverincloosheid." Bij den laacsten brand van de vergaderzaal der Volksver tegenwoordigers alhier, was een kostbaar tapijt verloren geraakt, de vernieling der onverwinnelijke vlootvoorstellende Hetzelve was gedeeltelijk door den brand beschadigd, en hetgeen en er van had kunnen redden was in het midden der wanorde die gewoonlijk eiken brand vergezeld vermist. Dit geredde gedeelte zijnde 27 voeten hoog en 15 breed, werd onlangs den Hertog. van Wellington ter koon aangebo 'en voor eene som van 400 -p SP: rl. Uit het ge re gte lijk onderzoek, hierop gevolgd, is ge bleken, dat het door on dei scheiden handen gegaan was, en de eerste maal voor vijf sch. Hingen verkocht is (geworden. 4 Een adres vanwege de stad Bristol, hetwelk door io,oco hnrer inwoners onderteekend is en waarin aan den Koning voor zijn jon :st gehouden gedrag, betrekkelijk deszelfs vorige minis ters, dank betuigd, en hij hem tevens op het wegnemen van zekere bestaande kerkelijke gebreken aangedrongen vvordc, is eer gisteren morgen door mr. Balliezijnde een van de vertegen woordigers dier stad in het parlement, aan den hertog van Wel lington overhandigd welke laat-tgeno mde beloofd heeft, hec ver der aan den Koning bij een eerste gehoor ter hand te zullen stellen Luidens eene van wege hec Zweedsche gouvernement ge dane kennisgeving, mogen voortaan alle schepen welke de Oost zee bezoeken en door regenwinden in dezelve opgehouden wor- of gevaar ioopen van schipbr uk te zullen lijden, in de havens van hef eiland Gothland binm nloopen zondtrann die zware regccn onderhevig te zijn, welke hierop vroeger bepaald waren, Ontvangen berigcen uit Gibraltar, loopende tot den 3 de zer, melden, dat de straten dier stad voor een groot gedeelte op den 17 November 11., ten gevolge van eene zeer hooge eri verregaande ontsiuimige zee, tot aan de tweede vcrdiiping der huizen met aarde zand en ander puin der rotsen zijn gevuld ge worden. Behalve het. geheel vernielen van een aantal kleine wo ningen bij die gelegenheid, hebften bovendien bij dit ongeval nog een tiental personen het leven verloren. v r 'r, ^.rj^-v. tv? ""C" in

Goessche Courant | 1834 | | pagina 1