N°. 99. GOESSCHE COURANT. A Vrijdag ^K,\xP'% A r,„ ,.<a m in Ss*r "r** f* '"r" --vmh' - y /<- x A/' "*<3 ,f -. ~e 12 December 1834. NIEUWSTIJDINGEN. Smtecïsbafc. Berlijn den 4 December. De komst van Z. M. den Kei zer van Rusland te Warschau wordt door de dagbladen dezer laatst genoemde stad op de volgende wijze verkondigd; „Gisteren, den 17 November, tegen den middag, werd Warschau verblijd door de komst van Z. M. den Keizer en Koning. Z M. kwam in volmaakten welstand hier aan. Omgeven door eene groote menigte volkshetwelk zijn goeden vader met vreugde tranen en luid gejuich verwelkomde, begaf de monarch zich naar de ci tadel, bezigtigde dezelve, en keerde vervolgens terug naar de pa radeplaats, waar hij over de hier staande rroepen eene wapen schouwing hield, welke tot zijne volkomene tevredenheid uit viel. Hierop ging de Keizerin gezelschap van den veldmaar schalk vorst van Warschaunaar het slot; vereerde daar de ge malin desj stedehouders met een bezoeken begaf zich daarop naar het paleis Belvedere. De hoogstgclukkige inwoners omringden het rijtuig, waarin de doorluchtige monarch zonder eenige bedek king vrij rondreed, en vervulden de lucht met hun vreugdege juich. In het Belvedere ontving Z. M* de generaliteit, den rus- sischen bisschopde katholyke bisschoppen en de leden van den administratie en van den staatsraad en daarna 4s Z. M 's avonds te 8 uren over Praga naar devesting Nieuw-Georgie (Modlinj) vertrokken. De geheele stad was 's avonds verlicht." Frankfort, den 6 December. Het dagblad van Leipzig bë helst een' bijzonderen vrij belangrijken brief, den 2,6 November uit Berlijn geschreven. Dezelve is van den navolgenden inhoud Men is hier zoo overtuigd van bet bestaan van zekere ont werpen bij de Noordsche Mogendhedendac men niet te vreden met het verblijf van HH. KK. HH. den Prins van Oranje en Prins Frederikalgemeen verhaalde, dat ook Z. M, de Koning der Nederlanden verwacht werd, hetgeen overigens, na het ver trek dés Keizersongegrond bevonden is. Desniettemin schijnt het zekerdat er aan het Holiandsche vraagstuk in de laatste, dagen meer gedaan isdan in de laatste twee jaren te zamen. Het tweede punt, waarover men zich zou hebben te verstaan, betrot de Spaansche aangelegenheden. Pruissen zou thans vast besloten hebbende tegenwoordige feitelijk bestaande regeringen van Portugal en Spanje niet te erkennen. Een, ofschoon oogen- schijnlijk onbelangrijkmaar inderdaad duidelijk bewijs hiervan is de weglating der regerende huizen van Spanje en Portugal uit den officielen almanak die onder opzigt van het 'ministerie van buitenlandsche zaken in het licht verschijnt. In den aanvang was het viervoudig verbond en de magtige invloed van Engeland en Frankrijk een belangrijk bezwaar tegen de erkenning van D. Carlos nu echter, daar Wellington zich aan het hoofd der Engelsche aangelegenheden bevindtis niet alleen dit bezwaar uit den weg geruimd, maar bestaat er ook alle vooruitzigt, dat de vernieti ging van genoemd verbond eene der eerste maatregelen van het tory-ministerie zijn zal. Bovendien is het niet onwaarschijnlijk, dac de Tories reeds sedert langen tijd met de Noordsche hoven gemeenschap houden i daar het gerucht der spoedige erkenning van D. Carlosomstreeks eene week voor den val van lord Mei bournebuitengemeen in levendigheid gewonnen had." Volgens berigten uit Warschau van 30 November had Z. M. de Keizer den 28 te Modlin doorgebragc, werwaarts zich vele generaals en ambtenaars uit Warschau begeven hadden. Van de verdere reize des Keizers maken de berigten geen gewag. Blijkens eene te Warschau uitgegeven officiële opgave bestond de bevolking van het koningrijk Polen, in het jaar 1833 u'c 4,037,925 zielen, te weten: 2,002,382 van het mannelijke en 2,035,543 van het vrouwelijke geslacht. Behalve Plock en Augusrowo maakte in alle de- gewesten de vrouwelijke bevolking de meerderheid uit. Warschau telde 129,705 inwoners. UirStokholm wordt van 25 November gemeld: Men weet dac de regering reeds in het begin der tegenwoor dige zitting van den Rijksdag het voorgel gedaan had om bui tenslands eene leening van 2 millioen rijksdaalders te sluiten, wel ke bestemd zou zijn tot opbeuring en bevordering van den land bouw. De Stenden hebben toen dat voorstel niet aangenomen Maar onlangs heeft de regering hetzelve vernieuwd. In de com missie des Rijksdag, belast met het toezigt op de handhaving der staats regeling, daarover gehandeld zijnde, heefteen lid derzeive de heer Petri, gemeend de vernieuwing van dat voorstel als eene schending der grondwet te moeten beschouwen, welke aan de regering verbiedt om in den loop van ééne zitting, tweemaal hetzelfde voorstel te doen; en de commissie, heeft dienvolgens met to tegen 8 stemmen een besluie genomen, waarbij niet al leen de scnacs-secretariX van Binnenlandsche zakende heer Skog' man, die het voorstel onderceekend had, maar ook allé de ove rige leden van den staacsraad (alleen den Graaf Mörner uitge zonderd) in staat van beschuldiging gesteld zijn. Dit onverwachte besluit heeft natuurlijk het grootste opzien gebaard, en tusschen de oppositie; en ministeriele bladen een he- vigen pennestrijd veroorzaakt. Sedert zijn er verscheiden dagen Verloopen, en heeft men gelegenheid gehad den staat der open bare denkwijze ten deze te Jeeren kennen. Nu de hartstogten van het oogenblik voor bedaard overleg hebben plaats gemaakt en de eerste indruk van eene zoo buitengewone en door de om standigheden niet gewettigde handelwijze vervloden iswordt deze stap der commissie beoordeeld op eene wijze die aan de leden daarvan schaarsch zal behagen; en zelfs de hevigste leden der op positie kunnen hunnen bijval niet schenken aan eenen maatregel die op geene aannemelijke gronden berust." Bngclmb Londen den 6 December. Gisteren morgen heeft Z. M. van het paleis van St. James een uitstapjeft naar het kasteel te Windsor gemaakt van waar Z. M des avonds hier terug was. Naar men verzekert, staat dit bezoek met eenige voorloopige toebereidselen iri verband, welke te Windsor, voor de op aan staanden Donderdag bepaalde ter aarde bezorging der stoffelijke overblijfselen van Z. K. H. den hertog.van G locestergemaakt worden. Woensdag middag is Z. M. ook bij de hertogin van Glo cesteste Bagshot parkrouwbeklag wezen doen De heer Hudsonde door den hertog van Wellington voor eenige dagen met depêches voor sirü Feel afgezonden courier, is gisteren namiddag, ongeveer ten half drie ure, met brieven van gemeld parlementslid in deze hoofdstad ceruggekomen. Op den 25 der vorige maand was de heer Hudson te Rome aangekomen, en had hij aldaar sir R Peel nog aangerroffen. Laatstgenoemde had na het doorloopen van de aan hem gerigte depechesbe- slpten, om deszelfs voorgenomene reis naar Napels niet voor te zétten, maar onmiddelijk des morgens van den 26 de terugreis naar Engeland aan te vangenzoodar hij aanstaanden Maan of Dingsdag in Londen ongecwijfeld zal aankomen, - Aan het bureau van binnenlandsche zaken heefc gisteren de lord kanselier met den hertog van Wellington eene bijeenkomst gehad. Daags te voren had gezegde hertog van graaf Grey en den markies Camben een bezoek ontvangen. r» Graaf Granvilleonze gevolmagcigde gezant te Parijsis van daar in deze hoofdstad teruggekomen. Ook lord Wellesleyde onderkoning van Ierland, wordt binnen weinige dagen uit Du blin in Lontten teruggewachten zal alsdan insgelijks, naar men wil wetenin deze zijne betrekking door eenig ander lord ver vangen worden. Te Edinburg en op een aantal andere plaatsen in Schotland heeft men, even als in onderscheiden voorname steden van En geland in publieke bijeenkomsten tot het rigten van adressen aan den Koning besloten, in welke hem voor het ontbinden der vo rige ministers, die het vertrouwen van het land verbeurd had den, dank betuigd wordt. Volgens eene officiële opgave, bestaat Zr. Ms. zeemagt in de Middellandsche Zee voor het tegenwoordige uit eene vloot van 26 oorlogschepen gezamenlijk iioo stuk geschut voeren de, en bovendien, met uitzondering van de artillerie, nog-uit eene magt van 19 bataljons infanterie. Ontvangen depeches aan hef bureau der koloniën van wege den markies van -SligoBricsch gouverneur over het eiland Jc - maika en loopende tot den 29 October, zijn niet zeer gerust stellend, daar uit dezelve blijkbaar is dat de Negers op dat ei land zich nog altijd tegen hunne meesters blijven verzettenen weigeren hunne geregelde werkzaamheden behoorlijk te verrigten zoadat men bij volharding in deze hunne tegenkantingbinnen kort voor ernstige gevolgen vreesde. Luidens ingekomen berigten van den bekenden Engelschcn nooidpool reiziger Backtot de eerste helft van de maand Mei hielden zich alstoen die kipicein en zijne manschappen in den besten Welstand druk onledig met het doen van nasporingen langs de kustbewoond door de Esquimauxen oostwaarts van de Koper-mijn rivier gelegen. De berigten uit Lissabon, tot den 25 November, zijn be langrijker dan zij sedert eenigen tijd geweest zijnin zoo verre zij de verschijning van benden geurillas in Algsrvie en Alcm-ejo vermelden. Eene dezerzich van de naam van D Miguel bedie nende, roofbende, was 150 man sterk werd door zekeren dlao aangevoerden had zelfs eene afdeeling troepen aangevallenvan i-Jr f.-' r-T -i.v K t,

Goessche Courant | 1834 | | pagina 1