terugkeeren van prins'Talleyrand naar Londen schijnt nog geen bepaald besluit te zijn genomen. De ministers zien 's mans aan komst in Parijs met groot verlangen te gernoet. Men beweert van de zijde der liberalen, dat de prins volhardt bij zijhe weige ring, inzonderheid sedert de benoeming van lord Wellington als het hoofd van het britsche ministerie, voor reden gevende. dat hij wel is waar persoonlijk met den hertog bekend is, maar zich laatstelijk te veel met hoofden van de partij der Whigs heeft in gelaten öm met den genoemden staatsman te kunnen overeenstem men. Men voegt er bijdat de ministerielen de hoop nog niet opgeven, om den prins over te halen teneinde zich in het be* lang van Frankrijk, met de londensche ambassade te belasten, en dat, bijaldien hunne pogingen mislukken, zij er op bedacht zouden zijnom de bedoelde zending aan den hertog de Broglie op te dragenniettegenstaandeten aanzien van dezen staatsman dezelfde zwarigheid, welke prins Talleyrand moer hebben doen geldenzoude kunnen worden geopperd. [De londensche ConVrier welke laatstelijk heeft behoord tot de voorstanders van de britsche mïnisterien Grey en Melbourne meldt, ten aanzien van prin»Talleyrand, in substantie, het na volgende Wij vernemen met genoegendat allen daarip over eenkomen dat prins Talleyrand niet naar Londen zal terugkeë- ren. Het gerucht wil, dat eene intrigue, die zijnen oorsprong heeft gevonden van de russische ambassade, doch die verder door nog andere leden van het corps diplomatique is ondersteund ook door den ambassadeur eener mogendheidmet welke Enge land ten naauwste was verbondenvooreenigen tijd is op- gezecom den (britschen} minister van buitenlandscbe zaken uit het bewind te drijvendat het zich laat aanzien v dat die intrigue inzonderheid ter zake van de afwezigheid van bijna al de vreemde ambassadeurs, ten hove onrust heeft gebaard, en heeft medege werkt, om niet alleen lord Palmerstonmaar geheel het brit sche ministerie te doen wegzenden, Indien dit waar is, moet het eiken eerlijken engelscfiman verontwaardigendat een zoo ge- wigtige en bedenkelijke maatregel is re weeg gebragt door be dekte kunstenarijen van vreemde ambassadeurs, en wel bepaalde- lijk van den vertegenwoordiger eener, bevriende natie, met welke eene naanwe alliantie alleen den vrede van Europa kan bewaren." Het londensche dagblad, hetwelk doorgaat voor het orgaan van lord Palmer ston wil het doen voorkomen, als of de wei gering van prins Talleyrandom de betrekking van gezant te Londen weder te aanvaarden, slechts het gevolg is vian'sprin sen hoogen ouderdom en zwakke gezondheid Men spreekt van de zeer spoedige oprigting van twee hon derd reserve-bataljons. De sterkte van'elk derzei ve zou aooo man beloopenzonder dat de kaders der officieren talrijker dan die der liniecroepen zouden zijn, De generaal Bourmontdie sedert eenigen tijd zich met zijne familie te Genua had opgehouden, heeft zich naar Civïta- Vecchia ingescheept, na een onderhoud mee D. Miguel gehad ie hebben. Her republikeinsche dagblad le Précurseur de Lyonheeft opgehouden te beslaanhet is echter dadelijk vervangen door den Censeurdie in denzélfden geest geschreven is. Te Toulon liepen er geruchten, wegens het aanstaande ver trek van het eskader uit Toulon. ~Ook sprak men van nieuwe wa peningen, alsmede van het versterken der vloot in de Middel- landsche Zee. Die wapeningen zouden wegens de gebeurtenissen in het Oosten geschieden, In het ministeriele Avondblad leest men het volgende „,'A1 de tijdingen uit Spanje bevestigen hetgeen wy gisreren van eene,zeer merkbare verbetering in de gemoederen en in den staat der zaken gezegd hebben. In de kamers treedt de oppositie terug; het gezag van het ministerie is sedeit de stemming der leening Gueb- hard-f merkbaar sterker geworden. Bij het leger heerscht eene betere stemming. Llander heeft het ministerie van oorlog aangenomen hij heeft hieromtrent aan Mina een' brief vol edelen zin en rondborstig heid geschreven waarin hij hem uicnoodigtom gezamenlijk alle pogingen voor de zaak der Koningin in het werk te stellen. Van zijnen kant, heeft Mina eene naauwkeurige opgave van zijnen toestand gegeven. Men heeft beslotenhem alle hulpmiddelen te verschaffen, welke hij zal oordeelen noodig te hebben, Ca' ratala is, in plaats van Osmabenoemd tot bevelhebber der Baskische provinciën onder het opperbevel van Mina. De ge zondheid van dezen laatste blijft zich verbeteren en veroorlooft hemden grootsten ijver aan den dag te leggen. Her ministeriele ontwerp, betrekkelijk de nationale garde, is, ondanks al de po gingen der oppositie, zonder amendement tot aan art. 4 gestemd geworden" Van het oorlogstooneel zijn geene berigten van aanbelang. Het blijkt alleen, dat Zumala Carreguy zich in den omtrek van Pam* peluna met zijne hoofdrnagt blijft ophouden, en die stad in eene soort van blokkade blijft stellen, Van tijd tot tijd vallener cus- schen de troepen der beide partijen gevechten voordoch welke onbeslissend zijn. De tijdingen uit Madridtot den 15 houden niet veel be langrijks in. Het bevestigt zich, dat de nieuw benoemde mi nister van oorlog Llanderzich met zijnen vijand den généraal' Minaverzoend heeft, en hem een zeer vriendschappelijken brief heeft geschreven. Men verzekerde dat Llander in zijn gou vernement van Kacalonie zou vervangen worden door den gene raal D. Geronimo Valdèsin wiens plaats voor het.command ment van Valencia zou benoemd worden' de generaal Center ac bevelhebber van het camp van Sc. Roqh. Terwijl zich Mina tot de hevige bestrijding der Carlisten van Navarra voorbereidt, schijnt hij echter zijne geldelijke belangen niet te vergeten. In 1830 had het kapittel der hoofdkerk van Pampeluna eene premie van 3000 piasters uitgeloofd voor den genen, die het hoofd V3n den verrader [Minazou bezorgen. Thans heeft zich die generaal bij die kapittel vervoegd met de woorden: „hier is mijn hoofd, ik heb de premie verdiend cn ik eisch er de bedding van voor oorlogskosten." 's Gravenhage den 27 November. ZK. H. de Prins van Oranje met Hoogscdeszelfs tweeden Zoon, zijn den 22 te Ber lijn aangekomen. Naar men verneemt, heeft monsignor Antomtceivice- superior der Hollandsche zendingtot pastoor in .deze sradin plaats van wijlen den Weleerwaarden heer H. Tomasbenoemd den Weleerwaarden Heer Wilhelmus Verlaatthans pastoor te Voorschotenen vroeger te Middelburg en Zaandam. Men wacht, dat de Miliciens van de iigtingen, van 1826, 1827 en 1828, welke zich nog onder de wapenen mogcen bevin den eerlang met onbepaald verlof, naar hunne haardsteden zul len kunnen terugkeeren. In den Messager de Gand leest men het volgende artikel „Men zal zich herinneren, dat eenige maanden geleden onze kwakzalvers eene proefneming van koophandel in de Middelland- sche Zee en bovenal naar Algiers gedaan hebben Men had een heerlijk schip uitgerust en geladen. Er was een gouvernements agent aan boord geplaatst. Eindelijk was hec vaartuig, onder het gejuich onzer Rodomonds vertrokken. Thans is hec lot dier espeditie bekend, het schip heeft de gebeele lading aan de Al- gefijnsche kust afgezet, maar met 50 perCent verlies, terwijl hec voor de andere 50 perCent half wissels op zes maanden heeft moe ten nemen en half bons, bestemd tot aankoop van grond-eigen dom te, Algiers. Het gevolg van du alles is, dat het schip le dig en zonder geld terugkeert. Overigens is hec nier waarschijn lijk dat het ministerie zich door dezen slechten uitslag van der gelijke proefnemingen zal laten afschrikken. Iedereen verliest er niet bij." De Gazette van Gend meldt het volgende: Wij hebben eenige Javasche Couranten ontvangenJoopen- de tot den 14 Augustus, In geene dezelven hebbel! wij eenig staatkundig nieuws gelezen maar onder de binneniandsche tijdin gen vonden wij de volgende gebeurtenisEen deurwaarder ging in de maand July met vier dienaren der justitie buiten Batavia eene wandeling doen ter inning van nier betaling der lands lasten. De zen werden door eenen Chinees, die in de deur van zjn huis stood, gezien, welke dadelijk het hazenpad koos, en ai zwem mende over de rivier vlugtce zonder hen die in huis waren ge bleven te waarschuwen. De deurwaarder hieruit gissende dat al daar iets moest uitgevoerd wörden hetgeen aanleiding gaf tot zulk eene schielijke vlugt, trad'met zijne vier dienaren in huis zonder door iemand gezien te worden en vond twee Chinezen die drulc besig waren met valsche munt te slaan Aldus op de daad be trapt zijnde4 werden zij aanstonds op zijn bevel geboeid cn weg- gebragt, met alle de gereedschappen die zich in.huis bevondenc Deze delinquenten teregt gesteld zijnde, hebben terstond hun ne misdaad bekend en zijn daarop gevonnisd om levendig ver brand te wordenwelke straf ook weinige dagen daarna geëxe cuteerd is Met hen. zegt die courant, telt men reeds 5 delin- quanten, die in den tijd van 10 jaren, voor dergelijk misdrijf in deze landstreek zoodanig gestraft zijn, en niettegenstaande schij nen de Chinezen die de Koloniën bewonennog niet afgeschrikt te zijn van hunne schandelijke winzucht den teugel te vieren. Eergisteren is in de gemeente van Isiéres, bij Ath, een grijsaard van 85 jaren, door zijnen zoon, oud 32 jaar, op eene gruwelijke wijze vermoord de vadermoorder is dadelijk achter haald en gevangen gezec, men vermoedt dat hij krankzinnig is. Goes, den 29 November. Uit hec op den 21 dézei;door den Breeden Kerkenraad der Hervormde Gemecnre alhifer, ge maakte twaalftal Predikantenis op heden door denzel ven zamen- gesteld het volgende zestal Ds. Ds. Swaluete Korendijk; Greeven te Delfshaven de Jonghte WaardenburgRutgers van der Loejfte Sloch- teren Stormre Heinenoord en M Mvan der Loejfte Ba- rendrecht, QbiicrUniticu. A. J MACHGEÈLSCommissionnair voor P. F. van de VELDE, Geb. Gregorie, van Middelburgis uit gepakt in hec Logement de Stad Rotterdam alhiqr, met eene fraaije sortering PORCELEIN PENDULES CRISTAL LAMPEN, Verlakte GOEDEREN, fijn Beschildert SPA- WERK en WERK-DOOZEN, Dames RIDICULES en Ver gulde Fransche Nieuwigheden, zeer geschikt voor Sc, Micolaas presentjes. Te Goes, bij F, Kleeuwens, Stadsdrukker. *'.4 1. ria 11 1 1—

Goessche Courant | 1834 | | pagina 2