deré zamenstelling van het ministerie zal uitstellen, tot dat het antwoord van sir Robert Peel ontvangen zal zijn, ofdat die staats man alhier zal zijn teruggekeerd. Lord Lyhdhurst is echter, gis teren tot lord-kanselier benoemd geworden, en heeft als zooda nig réedsden eed afgelegd en zijne werkzaamheden opgevat. Ver der wil men wetenindien er een gunstig antwoord van den heer Peel komtaan hem alsdan het voorzitterschap van den raad en de post van kanselier van den Exchequer zou opgedragen wor den terwijl lord Wellington alsdan de portefeuille van buiten- landsche zaken zou op zich nemen. De heer Manners Sutton isnaar men zegtbestemd tot minister van binfienlandsche za ken. Lord Melbourne neemt nog altijd de werkzaamheden van eersten lord der thesaurie waar. Bij dezen ministerielen crisis kan her geene verwondering baren dat men van niets dan van diplomatische conferentien en werk zaamheden hoort. Dezelve zijn dan ook menigvuldig Gisteren heeft Z. M. te St- James gehoor verleend aan den hertog van Wellington aan lord Amherstden graaf van Rösslynnlord byndhurstsir Charles Manners Suttonden generaal-majoor sir Henri Hardingelord Ellenboroughsir Charles Arbuih- not, lord Hill en den graaf van AlbemarleLater, ten twee urehield Z M. eene raadsvergaderingwaarin de voormalige lord kanselier Brougham het grootzegel overgafeven alsde hee- ren Edward ElHceJohn Russell en John Cam Houhouse hunne respective portefeuilles Z. M. overhandigde net groot-zegel, dat van den secretaris van oorlog, van den algemeénen betaal meester der troepen en van de bosschen des rijks aan den hertog van Wellington. Voorts heeft de Koning nog verscheidene an dere conferentien met lord Wellington gehouden. Ook hebben de Sardinische en Portugesche ministers een onderhoud met Z. Mgehad. De hertog van Wellington heeft gisterenzoo bij zichals op de departementen van buitenlandscbe zaken^en koloniën gear beid. Het parlement is tot den 19 December geprorogeerd ge worden. Tot hiertoe is de rust nergens gestoord geworden. Hier en daar hebben de radikalen wel vergaderingen gehouden, waarin lievig tegen hec nieuwe ministerie gesproken isdoch dezelve wa ren niet zeer talrijken hebben weinig of geen bijval bij de.me. nigce gehad. iSDUbgrfattbitf. 's Gravênhage den 25 NovemberZ. M. heeft by besluit van den 15 dezer, bepaald, dat de witte streep, langs de beide zijden op de blaauwe pantalons van de leden der schutterijen, bij vernieuwing der pantalons, zal vervangen worden door eene witte lakensche biesgelijkvormig aan de roodewelke bij de Infanterie van het leger in gebruik is. Krabbendijke (EU. Zuid-Bevden 21 November. Gis teren vierde de afdeeling der Maatschappij Tot Nut van 'r Alge meenwelke sedert 9 Augustus 1822 alhier is gevestigd, het vijftig jarig bestaan dierzelve Maatschappij. Ofschoon door plaatselijke omstandigheden verhinderd om zulks mee andere af- deelingen op den 17 dezer maand te doen was evenwel hare feestviering niet minder luisterrijk en genoeglijk. Reeds vroeg na den middag waren onderscheiden leden bij el kander gekomen om in statelijke» optogt zich te begeven naar de kerk der Hervormde gemeente, welke door Heeren Kerkvoog den aan het bestuur dezer afdeeling voor deze gelegenheid goed gunstig was afgestaan, aldaar heerschte de meeste orde. Te vo ren gemaakte schikkingen bepaalden den rang der zitplaatsen, terwijl twee leden zich met de receptie hadden belast; om half drie uur beklom het medelid de Wel Eerw. Zeer Gel. Heer K» Hasselspredikant alhier, vroeger daartoe eenstemmig ui^ genoodigd zijnde, het spreekgestoelte, en hield eene redevoe ring over den invloed der Maatschappij Tot Nut van Alge- iy meen, op de verstandelijke en zedelijke vorming onzer Natie, bij welke het Nederlandsch eergevoel werd opgewekt en het „hart tot dankbaarheid aan God gestemd." Deze redevoering werd voorafgegaan door vrolijk orgelmuzijk. Zij werd afgewis seld door de uitreiking van twee Zilveren Eereprijzenbenevens de getuigschriftenbij monde van den Wel Eerw. Zeer Gel. Heer Mensma van Willes predikant te Kappelle, daartoe ins gelijks eenstemmig verkozen aan de matrozen H H. Metheufer en C. Kemferdie op den 12 Augustus 1833 den Hoog Édel Gestrengen Heer Kapitein Luitenant le Jeuneop de Schelde voor Bath van eene wisse dood hadden gered. Terwijl gezegde redevoering werd besloten met her zingen van Vaderlandsche lie deren door kinderen daarbij door onzen verdienstelijken Onder wijzer A. van Felzen geleid. v Nadat deze plegtigheid tot welke vele hooge Militaire en Bur gerlijke Auchoriteiten waren uitgenoodigd en welke door aanzien Jijke vrouwen werd bijgewoondwas afgeloopenbegaven zich veel leden en genoodigden ten getale van 43 personen en naar bet Gemeentehuis alhier. Daar wachtte hen een eenvoudig maar toch door de zorg van daartoe benoemde commissarissen smaakvol ibgerigt soupé. Op hetzelve zat gulle vriendelijkheid en ongedwongen vrolijkheid voor; met ongemeene geestdrift werden er de toasten opgenomen door den tydelyken voorzitter den Heer Sde Graag ingesteld. De eerste werd geb.ragi aan onzen geliefden Koningde overige aan de Maatschappij Tot Nut van 't Algemeenen aan de heiligste belangen der Mensch- keid. Toepasselijke gedichten gereciteerd, door den Heer A. Ka- kebeekeeb door andere Heeren vervingen den feestdróffk. Eerst laat in, den nacht scheidde de feestvierende gasten waarvan som migen te Bach, anderen ce.Kruiningen en te Kappelle de meeste alhier woonachtig zijn. De handdruk der broederschap Verge zelde den afscheids groet, bij welke meo beloofde de belangen der maatschappij nog warmer te zullen voorstaan. Aidus eindigde ook hier een feest hetwelk den Nederlander zijnen voorrang in verlichtingen beschaving boven de meeste volken van Europa herinnert; en hecwelk niet weinig zal bij dragen om de geest van éénsgezindheid en aansluitingdien grond» zuil der statente bevestigen eq te versterken. Goes, lien 27 November Bij vonnis dei* correctionele regc- bank „zitting houdende alhier, de dato 13 November 1834, is Cornells Menheerebevorens Winkelier en Pakkendragerthans Arbeider te Kwadendammewegens bankbreukveroordeeld tot eene gevangenisstraf van achttien maanden, en in de kosten der procedure. De Directie over het Genootschap ter voorziening inde Plaatsvervanging voor de Nationale Miiite in de Provincie Zee land, in aanmerking genomen hebbende, dat, ofschoon volgens de bepalingen vervat in het Reglement voor dir Genootschap, elk deelhebber in hetzelve verpligt is, óm boven de gewone inleggelden zoodanige bijbetalingen te doen, als zouden bevon den worden ter goedmaking der onkosten van de Plaatsvervan ging benoodigd te zijn, nogcans zonder bezwaar voor derdens, met alteratie dezer bepaling van he: Reglement aan de belang hebbende lotelingen van de ligcing voor 1835, de gelegenheid kan worden gegeven om deelgenoot in het bedoelde Genootschap te worden, zónder in geval van vrij loting tot eenige bijbetaling boven de gewone inleg van 250, verpligt te zijnheefr mitsdien bes'ocen ter kennis der belanghebbenden te brengen dac, voor de loting bij de Nationale Milicie 1835 feri ook alleen voor deze) de deelneming bij hec voorscbreve Genootschap zal worden toegekend onder de navolgende bepalingen: i.° Dat elk deelhebber die geen dienstpligtig nummer heeft getrokken, en voor welke mitsdien geen plaatsvervanger zal behooren gesteld te wordentot geenerlei bijbetaling boven de gewone inleg en kosten der acce van deelneming zal verpligt zijn wordende de inleggelden der vrijgelo# tene deelhebbers beschouwd te behooren tot de fondsen van hec Genootschap voor de klasse in welke is deel genomen; en ten 2,9 Dat de bijbetalingen, vereischc tot de kosten der Plaats vervanging als anderzins dus alleen zullen worden gedra gen en opgelegd door zoodanige deelhebbersvoor welke een Plaatsvervanger zal behooren gesteld te worden zul lende elk der deelhebbers tot gelijke suppletie verpligt zijn. En ofschoon het bedrag der eventueel verschuldigde bijbe talingen, als afhankelijk van velerlei omstandigheden met geene mogelijkheid van voren kan worden vastgesteld, vermeent ech ter de Directie op grond van bij haar gemaakte berekeningen en ook van de ondervinding over vorige jaren zich te mogen overtuigd houden, dat zelfs bij den ongunstigste» uitslag der eventueele bijbetaling voor elk deelhebber die niet vrijgeloot heeft de som van f 750, geenszins zal te boven gaan. De Directie voorna, vleit zich, door de alsnu vastgestelde bepalingen voor de loting van 1835 de voorname grond van bezwaar, tegen eene onderlinge waarborg niet zelden aangevoerd, te hebben opgehevendoch biedt desniettemin aan de Lote lingen voor 1835, evenals Over 1834 de gelegenheid aan, om deel te nemen in dit Genootschap, tegen betaling van zekere vast te stellen som, welke leden mitsdien geheel afgescheiden zullen zijn van de zóodanigën, die tot het onderlinge deelge nootschap en krachtens de hiervoren gemelde bepalingen zijn toegetreden. Omtrent de voorwaarden ter deelneming tegen zekere vast te stellene somzijn informatien te bekomen ten Kantore der Di rectie te Zierikzee, en bij de respective heeren Agenten, bij welken tevens voor Onderlinge Waarborg deel kan genomen worden. Zierikzeeden 21 November 1834. Dé Directie voornoemd Namens dezelve J. T. BETHE, Directeur. Die iets te vorderen heeft van of verschuldigd is aan den nagelaten Boedel van wijlen JUDOCUS van HESE, in leven Huur Koetsier te Goeswordt verzocht daarvan ten spoe- digsten opgaaf en betaling te doenten kantore van de Nota rissen SOETEB1ER en SMALLEGANGE, te Goes. UIT de HAND te KOOP, van heden tot den 10 De cember, het Logement genaamd STAD ROTTERDAM Wijk DvN.° 3., te bevragen bij den Eigenaar Goes den 28 November 1834. H. WOLFF ui mii 1 Te Goes, bij F, Kleeuwens, Stadsdrukker.

Goessche Courant | 1834 | | pagina 2