Voorla naar Maltha onder zeil zijn gegaan alwaar zij zullen over winteren. De gezanten der drie mogendheden die het lontiensche ver drag wegens Griekenland hebben onderteekend, hebben dezer dagen bijeenkomsten met den Griekschen gezant gehouden. Ver moedelijk heelt men over de aan de Porte te doene betalingen beraadslaagd; ook zou een handelsverdrag, hetwelk Griekenland met de Porte wenscht te sluiten, ter sprake gekomen zijn." Parijs, den 16 NovemberHet Journal des Débat s deelt het volgende mede Heden morgen heeft de Koning de heeren de RignyThiers Guizot en Duchdtel doen roepen ten 11 ure zijn zij op de Tui lerien aangekomen. Z. M. heeft ook den maarschalk Mortier hercog de Treviso ontboden deze heeft zich ten twaalf ure naar het paleis begeven. De maarschalk hertog de Treviso heeft het ministerie van oorlog met het voorzitterschap van den raad aangenomen, Ër is aan den heer Humanndie reeds naar Straasburg was "vertrokken, een courier nagezonden. Hetzelfde dagblad bevestigt thans dat Vorst Talleyrand zijn ontslag genomen heeft als afgezant te Londen en zulks ten ge volge van het vernemen der zamenstelling van het ministerie van ïo November, d. i., van dat onder den hertog van Bassano met wien hij in onmin wasdoch hetwelk nu alreeds ortcbonden is. De Courrier Francais wil wetendat het berigt der boven- venstaande benoemingen nog niet in den Moniteur z%1 verschij nen uit hoofde der afwezigheid van den heer Humanndie ook tot lid van het nieuwe ministerie zou benoemd zijn, en wien men een courier naar Strasburg heeft nagezonden. Een ander herigt spreekt ook van een'aan den heer Bresson gezonden cour rierwelke dien diplomaat moet te gemoet reizenom hem van den cegenwoordigen staat van zaken te onderrigten en naar Ber lijn te doen terugkeeven Volgens 'net ministeriele avondblad, zou men Zeer verlegen zijn, wien de portefeuille van marine toe te betrouwen. Men dacht nietdat d<^ admiraal Jacob daarmede wederom zou belast wordet?. Betreffende don heer Persil wcs er mede niets beslist. Het Journal vermeent, dat hij, evenals de vorige maal, voor- loopig in zijn' pose gebleven is; om de nieuwe ordonnantiën te kunnen tee ken dat hij echter, na de verdeeldheden die eruis- schen hem en zijne voormalige ambtgenooten voornaamlek met den heer de Rignygerezen waren, niec meer aan het ministe rie kan blijven dat men reeds sprak van zijne vervanging door den heer Martin du Norddoch dat deze verandering niet eer zou plaats hebben, dan nadat hec geheele ministerie zaï zamen- gesteld zijn. Het genoemde avondblad meent ook te wetendat het weder opvatten der portefeuilles door de meeste doctrinaire ministers niet zonder vrij levendige discussien heeft plaats ge had dat de heer Guizot altijd den hertog de Broglie in het ka binet heeft willen hebbendoch ten laatstehevig bestreden hiervan afgezien heeften dat de hercog van Bassano toegestemd heeft, tot aan zijne vervanging door den heer Thiersaan het ministerie van binnenlandsche zaken te willen blijven. De dagbladen laten zich over het algemeen zeer scherp] uit tegen de terugkeering der doctrinairen in het ministerie. De revolutionairen verzekerendat men tijding uit Madrid heeft ontvangen van het ontslag van den spaanschen minister Mar tinez ter zake zijner zwakke gezondheiden het provisioneel vervangen van denzelven door graf Toreno. Het berigt schijnt echter, gemerkt den oorsprong en het gemis van verdere bijzonder heden. nadere bevestiging te vereischen. UicNavarre heeft men niets naders, waarop genoegzaan staat kan worden gemaakt, De monarchalen verkondigen dat D. Carlos last heeft gegevenómals nu den opstand zijneV dan- hangelingen in Katalonie te organiserenen dat zekere Benito de Plandodid y Taragona daartoe den 31 eene proclamatie heeft uitgevaardigd, waarbij hij zich als zijn plaatsvervanger voordoet en de Katalanen vermaantom zich onder zijne bevelen te sche ren met belofte van 'oelooning aan de genendie zich zullen onderwerpen, en met bedreiging van gestrenge straffen, ten aan zien van hundieofschoon mede gesleept of bedrogen in hun nen tegenstand mogten volharden. Deze proclamatie maakt ech ter geen gewag van de plaats, alwaar deze stedehouder van 'D. Carlos zich bevindt, en is blootelijk uit de Oosterlijke Pyreneen gedagteekend. Haarlem, den 18 November. Gisteren avond is het vijftig jarig bestaan van de Maatschappij Tot Nut van V algemeendoor het departement derzelve te Haarlem gevestigdpiegcig gevierd in het bijzijn der daarvoor uitgenoodigde autoriteiten en eene menigce tothooiders in de kerk der Doopsgezinden, die door de zorg der daartoe benoemde commissie, tot deze feestviering was m- gerigt en met veel smaak versierd geworden. De heer P. Mabé jr. heeft in eene zeer gepaste redevoering gewaagd van de ge ringe beginselenuit welke de maatschappij is ontsproren de gewigtige diensten welke zij heeft bewezen betgeen nog van haar mag worden verwacht en het weuschelijkedat elk Nederlander, welke belang stek in het welzijn zijner landge.' nooten, de pogingen der maatschappij met hernieuwden ijver moge ondersteunen. De heer C. de Koning Lz, heeft een fraai dichtstuk voorgedragen, en daarbij doen uitkomsn de verdiensten niet alleen van den stichter der maatschappij den vereerden Niewenhuyzenmaar ook van zijn vriend en onzen stadgenooc wijlen den hoog geaenten Adriaan Loosjes Pz deszeifs uit nemende begaafdheden; inzonderheid de belangrijke diensten welke deze aan de pas ontlnikende instelling heeft bewezen en 's mans wel geslaagde pogingen om aan dezelve die uitbreiding te verzekeren, welke zij heeft mogen erlangen. De heer V. Loosjes eindelijk heeft almede een niet minder treffend dichtstuk voorgedragenwaarvan het onderwerp den roem der maatschappij betrof, en de stelling, dat hare taak nog geenzins was volbragtmaar steeds de medewerking vorderde bij alle weidenkenden. Een en ander is afgewisseld door orgel spel gezang van de kinderen der departementale schoolen de voordrage van onderscheidene kantaten door beminnaren der toonkunstdaartoe uitgenoodigdcn een wel bezet orchest onder de leiding van den verdienstelijken muziekmeester W. Weidnerde feestviering is besloten door een vriend- schappelyken maaltijd, bij welken onderscheidene toastentot den tijd en de gelegenheid betrekkelijk, zijn gedronken. Die, welke ter eere van den stichter Nieuwenhuij zen is ingesteld, is door *s mans kleinzoon den heer J Nieuwenhuijzenhier ter stede woonachtig, beantwoord welke daarbij aan elk der aan wezigen een Jac simile heeft aangeboden van den laatsten brief, dien wijlen zijn grootvader in zijn 82ste jaar heeft geschreven welke getuigt van 'smans hooge godsvrucht en deugd, endoor allen met dankbaarheid is aangenomen, Een buitengewoon courrier heeft te Brussel de tijding aan gebragt van eene volkomene verandering in het Engelsche kabi net hetwelk ongetwijfeld het aannemen van eene geheel an dere staatkunde door hetzelve ten gevolge moet hebben. Zie hier de zamenstelling van dit nieuwe Kabinetwelkers leden allen roet uitzondering van lord BroughamKoning Willem en zyhe Zaak roet hart en ziel toegedaan zijn: De hertog van Wellingtonde hercog van Richmondde burggraaf Ellenbouroughlord Broughambaron van Vaulx graaf Stansey sir James Grahamsir Georges Murraysir Robert Peelgraaf Aberdeengraaf Roslynde heer Gould- barn en de heer Merries. Het engelsch dagbiad the Sunnhetwelk deze lijst aan hare lezers mededeelt, vraagt daarbij: Wat zal het heilig verbond hier van zeggen? Diccis hetgeen wat wij eerlang wel zullen te weten komen. Deze gebeurtenis zal op nieuw hoop geven aan den Koning der Nederlanden, die sedert lang deze gave des Hemels verbeidde, welke hij nu ontvangr. De belgische Courrier des Pays-Bas, vermeld het navol gende Sedert eenigen tijd vermenigvuldigen de misdaden op eene schrikbare wijze, zonder dat de daders ontdekt of gevangen ge nomen gewordendeze verzwakking in de uitoefening der pu blieke raagt, moet onmisbaar grooce ongelukken ten gevolge heb ben, de veiligheid der Maatschappij in gevaar brengende meer dere volmaking der lijfstraffelijke wetten beletten, en de misda digers stoutmoedig maken. De dienstmeid van den Pastoor van Sc. Gudula, werd op klaren dag vermoord, en de moordenaar is nooit door de Policie ontdekt kunnen worden verschillende moorden hebben er sedert dien tijd plaats gehaden geen en kele schuldige wordt er ontdekt of gestraft, men weet evenwel dat het misdrijf aanstekend is, (in Brussel is daar veel van aan, hierin spreekt de Courrier des Pays'Bas dan toch eens de waar heid), en dat de misdaden zich gewoonlijk vermenigvuldigen, naar mate men boosdoenders ongestraft hunne gruwelen laat ple gen ("ook al waarheiden men kan dien ten gevolge eene Ver nieuwing der plundertooneelen van April 11. verwachten want die heeren zijn immers allen onschuldig verklaard). Zie dan ook de vruchten der zwakheid van de uitvoerders der wet. Eene vrij talrijke bende dieven en moordenaars houden zich te Assche tusschert Brussel en Gent opmaken de publieke wegen onvei lig en gevaarlijk. Eene nog sterkere bende dier misdadiger s,( waar schijnlijk het overschot van Pont «coulantMelinet en andere Sep tember kinderen), plegen in Luik de scoutste diefstallen en de grootste gruweldaden aan particulieren, inde beide Vlaanderen en Henegouwen bevestigen de rapportendat de misdaden vati moord en roof, dagelijksche geschiedenissen zijnen de policie slaperig wordt, naar mate de boosdoenders werkzamer worden. Mijn heer Filaïn XIV Gouverneur van Oost--Vlaanderenheeft veen bevelschrift uitgevaardigd, om de burgers ten platten lande en in de steden, des nachts te doen patrouilleren, teneinde de misdadigers te arresteren; Want de zwerm van directeurs, com missarissen geheime en publieke agenten van politieenz,enz. enz zijn ter beschikking van het Parijssche kabinet gesteld, en kunnen zich dus niet met de verzekering der algemeene vei ligheid bezig houden Te Goes, bij F, Kleeuwens, Stadsdrukker. Goes, den 22 November. Door den Brceden Kerkenraad der Hervormde Ge- meence alhier, is, eer vervulling van de n-.et lanuarij 183s openvallende Leeraars plaats, veroorzaakt door het op die tijd Emeritus worden van Ds. C. Colm- sehatezamengesteld hec volgende twaalftal Predikanten: Ds. Ds, Greeven, teDclfshavenSanders van den Heuvel!te Cortgene; Kist, te Zeist; van Oosterzee, te Eikerzee; Swaluete KorendijkDressethuis te Wolphaartsdijk; Janssen, te St. Anne ter Muiden; de Witte Brouwershaven j Ru.gers van der LaeffteSlochteren; Storm, te*Heinenoorddegfonghte Waar denburg en Af. M. van der Loeffte Barendrechc.

Goessche Courant | 1834 | | pagina 2