J'Vattfcvijfc. Parijs, den 10 NovemberIn hec regeringblad van den leest men de volgende berigten uic Spanje: Mind beeft den 4 het opperbevel op zich genomen. Er lieerc geen nieuw gevecht plaats gehad. „Elisondo is den 4 aangetast, doch zonder gevolg." Uic deze laatste zinsnede ziet men, dat de Carliscen Elisondo weder berennen en dus van de vallei van Basten meester zijn. Die wordt trouwens door verschillende andere berigten bevestigd waarin men er nog bijvoegddat de Carlisten van her bij hunne jongste overwinning veroverde geschut gebruik meenen ce ma ken om de bezetting van het versterkte gebouw la Mïsericor- dia te Elisondo toe de overgave te dwingen. De Gazette de France deelt nog de volgende nadere bijzon derheden mede wegens de jongste overwinning van Zumala Gat teguy die echter, wegens de bekende partijdigheid van dat blad voor D. Carloswel eenigzins overdreven zullen zijn. De Christines, na den 27 op de vlugt gedreven té zijn en aan dooden en gevangenen meer dan 100a man, alsmede twee kanonnen, verloren te hebben, kwamen den volgenden dag, den 28 met omstreeks 3000 man terug, om hunne gevangene krijgs makkers te bevrijden. Zij leden echter eene nieuwe nederlaag en werden in de vlakten tusschen Salvacierra en Victoria hevig vervolgd. Men rekent, dat de vijand gedurende die beide dagen zon der de gekwetsten te rekenen, meer dan 2000 man veiloren heeft. Men heeft hen in de beide dagen zes kanonnen en een grooc aantal wapenen, goederen en krijgsbehoeften ontnomen. De vij andelijke generaaldie de leger afdeeling aanvoerde, en verschei dene zijner ofpeieren zijn op staanden voet doodgeschoten. Het bloedvergieten is vieesselj/k geweest. Rodil heeft zoo dikwijls den rampzaligen maatregel van het doodschieten der gevangehen genomen dat thans de soldaten in hec voldoen aan eene onver biddelijke wedervergelding niet meer door hunne aanvoerders te betoomen zijn." Dezelfde Gazette behelst eenen brief, van de Spaansche gren zen den 3 November gedagteekend t waarin men hec volgende leest De gevolgen der gevechten van den 27 en 28 zijn onbere kenbaar. Men rekent het aantal krijgsgevangenen op 1800 De gevangen genomen generaal heet CDoyle en niet Odaly Men heeft zeven stukken geschut vermeesierd. Alle de naburige vel den waren met door de Christinos weggeworperie wapenen be dekt. Hec was eene algetneene ordelooze vlugt, zoodac men zeg gen kan, dat de wapenen van twee geheele leger-afdeelingen zijn buit gemaakt. Den 29 was een bataillon der Carlisten bezig, om de weggeworpene geweren te verzamelen. Dienzelfden dag maakce Zumala- Carre guy aanscalrenom den 30 Oraadie hec g^os van hec reyoiu.ionnaire leger by zich had, aan te tasten. Nog eene overwinning als die der vorige dagen, en de wegnaar Madrid is voor de koninklijke krijgsben den geopend Een te Bordeaux uitgegeven wordend dagblad van de partij der legitimisten geeft den volgenden brief, die nagenoeg dezelfde bij zonderheden behels:doch insgelijks van de neiging tot vergroo ting schijnt te getuigen: Biarritz den 3 November. De gevolgen der overwinning van den 27 en 28 October, en de moeite, di q Zumala Carreguy zich gegeven hcefcom alle mogelijke voordcelen daaruit te trek ken, hebben hem belet, om aan den Koning een breedvoerig ver slasr wegens deze beide overwinningen te doen. In eenen tweeden brief van den 30 bevestigt hij alleen alles, wat in zijnen eersten was gemeld. Et zijn 218 officieren gevangen genomen zeven stukken geschut en alle de wapenen der Christinos zonder on dérscheid zijn buit gemaakt. De vlucht dezer laatsten was zoo overhaastdat alle de soldaten hunne geweren wegwierpen. Een geheel bataillon heeft zich den 29 met hec oprapen dier gewe ren in de vlakten van Victoria bezig gehouden. Gedurende de dagen van den 27 en 28 hebben de generaals Zavala en Valdespina (ofschoon beiden sedert kort door D, Car los van hun bevelhebberschap ontzet) zich steeds bij de voorhoede bevonden. Men zag hen overalwaar hec gevaar het grootste was, door hun voorbeeld de soldaten aanmoedigen Onder de Vallei-bewoners heerschc de grootste geestdrift. Van alle kan-- ten stroomden zij onder den kreet van leve Karei Ftoe en vroe gen om wapenen. De Koning heeft aan alle de gevangenen ge nade geschonken. „De fransche commissaris van policie op de grensplaats Ste. Pie, zegtin zijne woede over de door de Carli-ten behaalde voördeelen, aan eik die het hooren wildat Frankrijk thans ge wapenderhand in Spanje tusschen beiden zal treden De Paryssche Messagerdie geenzins voor D. Carlos partij trekt, zegt in zijn nommer van den 8i' Men sprak heden van een nieuw gevecht in het noorden van Spanje dat den 31 October zou zijn geleverd. Indien waar was, wat men daarvan verhaalt, dan zou de weg nog wel niet naaf Madrid, naar ten minste naar Burgos, v oor D. Carlos ge opend zijn Sommigen willen dar. men in hec hoofdkwartier van dien Vorst er aan d^nkt, om eene vergadering der Cortes, uit afgevaardigden der drie standen zamengesteldbijeen te roepen. Ook spreekt men steeds van eene proclamatie tot het verleenen eener algemeene amnestie, die door D, Carlos op zijnen nram- d|g zou worden uitgevaardigd. Die dag valt den 4 November in? en wy zullen dus spoedig weten wac daarvan zij. fn'cusscfteri f deze burger oorlog zich steeds door barbaarsche wreedheid kenmerken. Van weerszijden gaat men voort met fjiec dpodschie* ten der gevangenen.", De heer Talleyrand zal her staatkundig schouwspel ver laten, zijn ligchaam is niets meer dap eeaslaperige hoop beeft- deren met vel overtrokken, de verslapping der geestvermogens van dien beruchten Diplomaac is zoodanig, dat den Hertog van Orleanserfgenaam der Fransche kroon welke hem op hec kas teel te Valencay is komen bezoeken, door hem met die onacht zaamheid ontvangenis, waarmede een beschermer den bescherm den ontvangt. Alle voorstellen van dèn Prins had hij met gesloten oogen in een leuningstoel zrtende, aangehoord, endaar alleen op geantwoordLaissez motmon petit amije me mêlerai plus de ces tripotages politiques, ("laat mij in rust mijn kleine vriend, ik zal mij met die staatkundige morscherijen niet rnetr bemoeijen.) Hij zal de winter in Italië doorbrengen, en de zocp van Nicea zal de geheele ontbinding der lichamelijke buidel, opgevuld met al de onreinheden van de omwentelingen en' vc'jp de oude orde van zakenter. gevolge heb hen. Talleyrand zal niet weder te Londen verschijnen, de heer Thiers wordt verwacht, om de laatste zucht van zijnen beschermer op te vangen men zegt dat de heer de Broglie naar Londen zal vertrekken. Het zoo veel opziefts gebaard hebbende proces van den ba ron de Richemontbeschuldigt van onder den valschen naam van Lodev/ijk XVJI zich aan pogingen tegen hec leven des Konings en tot omverstorting des Gonvernements schuldig te hebben ge maakt, is in de zitting v3n dingsdag ji. ten einde geloopen. Na net resume van den president, werd door de jury op deze twee vragep als volgt geantwoord: Héefc de beschuldigde een kon- plot tegen hec leven des Konings gesmeed Neen. Heeft de beschuldigdedoor middel van eenen valschen naamgepoogd hec gouvernement omver te stoiten? Ja. De baron de Riche- montwerd hierop door hét hof tot eene twaalfjarige detentie veroordeeld. De andere beschuldigden zijn vrijgesproken. jlgbcvlanbim. *s Gravenhage den 11 November. Den 7 dezeris van de Schelde ter reede van Viissingen gekomen Zr. Ms. korvet de Komeetcommandant Berger. Op genoemden dag is in Texel binnengezeild Zr. Ms fregat Tritonkapitein luitenant van Son uic de Middelfansche Zee. Drie dagen te voren was ook bin. nengekomen de oorlogsbrik de Rantherkapitein-luitenant Ede- linginsgelijks uic de Middellandsche Zee. Men beklaagc zich zeerover de verschijning van een aan tal wolven in de provinciën Namen, Luxemburg Luik en in een gedeelte van Henegouwen. Op klaren dag> verslinden zij hec vee, dat in de weiden zich bevindt. C^btfirtentkn. e Alle de genen die iets te vorderen hebben vanof verschuldigd zijn aan G. van de PUTTE, Tuinier en Zaad- verkooper te Goesworden verzocht daarvan opgive en bèta- taling te doen, vóór of uiterlijk op Dingsdag der. 25 Novem ber 1834, ten huize van H D van EttingerLoodgieter wonende in de Lange-Vosstraac te Goes, aan èn in handen van deszelfs gemagtigdeC. van de PUTTE, Aan de Fabriek van den ondergereekende is te beko men Extra Goeden WIJN AZIJN, hec Oxhoofd a f 20,50, het Anker a f 4,25. Goes, li November 1834. C. L. LUWAN. De ondergeteekende zijne MALJENIERS AFFAIRE, geopend hebbende, in de Lange Kerkstraat, Liet. A. N,° 183 verzoekt bij deze een ieders gunst en recommandatie, onder belofte van eene prompte en civiele bediening. Goesden 10 November 1834. J. C MASSEE. KONINKLIJKE NEDEKLZNDSCHE LOTERIJ. Aan bet Kantoor van 15. D. COHEN, te Goeszijn te be komen HEELE en GEDEELTEN van LOTEN, in Koop en Huur, waarvan de trekking der 5de Klasse der 163ste Lote rij zal geschieden op MaandagDingsdagWoensdag en Donderdagden 17, 18, 19 en 20 November 1834, en ein digt op. Vrijdag den 12 December 1834, te weten: Koop. In Huur de eerste IVeek Heel Locƒ18,00. Half 9>oo» Vijfde - «.6, Tiende Lot. Heel Half Vijfde Tiende Twintig ƒ71,00 S5^o- 14,20. - 7,10. - 3<55- o' 10. i,8o. Bij denzeWen wordt Generaal Contraboek gehouden. Te Goes, bij F, Kleeuwens, Stadsdrukker.

Goessche Courant | 1834 | | pagina 2