N°. 91. GOESSCHE COURANT. Vrijdag je i -sf -'fWp f*4 /W v^gs^L. «w 14 November 1834» NIEUWSTIJDINGEN. ZJuifsdtLtnfc. Berlijn den November. {Uit bijzondere berigtené) Het verblijf van H. M. de Keizerin van Rusland geef: aanleiding rot luis terrijke feesten. H. M. heeft onlangs een uicstapje naar Wittenberg gedaanom Hoogstderzelver schoonbroeder en schoonzustér den regerenden hertogen hertogin van Saxen-Weimar te zien. Ook daar had bij die gelegenheid een prachtig feest plaatsterwijl de be- volking blijken gaf van hare deelnemingdoor des avonds dë stad te verlichten. „Het hof is voor eenige dagen van Potsdam in deze residentie aangekomen. Den 3 hebben de Prinsen de jaarlijksche jagtpartij of het Hubersfeest bijgewoond, hetwelk dit maal met de tegenwoor digheid van H. M. de Keizerin van Rusland en andere aanzienlijke vrouwen vereerd werd. Men spreekt veel over den opvolger van den dezer dagen over leden minister van finantien, Maassen. Sommigen noemen als zoo danig den president voorde zeevaart, Rotheranderenden heer von Sch'ön voorzitter in de provincie Pruissenanderen weder an. dere personen Tot dus verre is daaromtrent niets bepaald. De berigten uit Konstantinopelalhier ontvangenluiden oor logzuchtig. Men vreest zeer, dat het wederom tot eene vredes-breük tusschen den Sultan en den Onderkoning van Egypte zal komen." Gisteren heeft de plegtige ter aardebestelling plaats gehad van wijlen den minister van finantien den heer Maassen. De lijkstaat- sie bestond uic 170 rijtuigen de Prinsen van het Koninklijke huis volgden dezelve in hunne met zes paarden bespannen koetsen. De Keizerlijk Russische gezant aan ons kabinetde Ribeau- pierreheeft heden morgen aan zijn hotel een luisterrijk déjeuner dansant gegevenhetwelk met de tegenwoordigheid vereerd werd van Z. M. onzen KoningH. M. de Keizerin van Rusland bene vens de verdere leden der koninklijke familie, Z. Exc. de Koninklijke NederJandsche.luitenant-generaal en opperbevelhebber der troepen in de provincie Zeelandde Koek is van Middelburg alhier aangekomen. Uit Konstantinopel schrijft men, van den 15 der vorige maand het navolgende „Wij leven hierbij voortduring in groote spanning. De krijgs toerustingen duren voort en er heerscht eene buitengewone leven digheid onder de diplomaten. De gezanten der groote Mogendheden houden onophoudelijk conferentien met den Reis EfFendien hiel den tevens in de afgeloopene week tweemaal, in het huis van den Oostenrijkschen internuncius bijeenkomstentèn gevolge van welke courriers naar Petersburg, Parijs en Londen afgezonden werden. Men stelt alles in het werk, om eene vredebreuk tus- scRen den Sultan en Mehemed Ali te verhoedenen hoopt daarin gelukkig te slagen. Intusschen moet lord Ponsonby het noodig geacht hebben, den engelschen admiraal in de Middelandsche zee te doen weten, de vloot van den Onderkoning te doen gade slaan. Deze heeft, naar men verneemt, al zijne oorlogsschepen te Ale xandria vereenigd, en op nieuw levensmiddelen doen innemen ten einde op het eerste bevel zee te kunnen kiezen. De Sultan weet dit, en houdt echter niet op. zijn leger in Azie eene drei gende stelling te doen aannemen. Dit heeft mede tot de bezwa ren van Mehemed Ali aanleiding gegeven, en hém in eene zoo oorlogszuchtige stemming gebragt. Dat echter beide vijanden het wagen zouden tegen den wil van alle Europesche mogendheden den strijd te hervatten, is moeijelijk te gelooven, en men durft mitsdien hopen, dat het bij dreigen blijven zalin de vooron derstelling, namelijk dat er door de onstaatkundige handelwijs van Ibrahim t geene grootere beweging in Syrië zal ontstaan. On tegenzeggelijk heerscht er in dat land eene algemeene ontevreden heid, welke de zachte regering doet terug wenscben. Intusschen heeft zich het voor eenige dagen verspreide gerucht van een'nieu wen opstand in Palestina niet bevestigddoch het zou niet te ver wonderen Zijn, dat zulks binnen kort voorviel. 1 „De Ottomanische vloot had voor acht dagen onze haven verlatenom zich in de zee van Marmora in groote manoeuvres te oefenen; dezelve is echter sedert eergisteren hier weder Voor anker gekomen, zonder eenige evolutien ten uitvoer gebragt te hebben. Men verhaak, dat de Sultan, die de evolutien wilde bfjwonenop het oogenblik dat hij het admiraalschip beklom zijn zwaard in zee heeft laten vallenen daardoor zoo ontsteld is gewordendat hij dadelijk bevel gaf terug te keerenen de oefeningen uittestellen. Aan dit zwaard hechten zich namelijk groote herinneringen; het stamt van Scliman IIaf, en vandaar dat de Turken hetzelve als een heiligdom beschouwen. Nu daar het in zee gevallen is, geven zich de bijgeloovige Turken aan de zwaarmoedigste denkbeelden over, en zijn voor groote ram pen voor het rijk beducht Betrekkelijk den staat der gezondheid lulden de berigten uit de provinciën tamelijk geruststellende, de pest woedt hoofdzakelijk in onze hoofdsaaden heeft op het land zulke groote vernielin gen niet aangerigt Ook het leger moet bijna geheel verschoond zijn gebleven, hetgeen men aan de doelmatige Voorzorgen van Reschid-pacha toeschrijft Dit leger telt tegenwoordig 32 rege- menten voetvolk, 19 regementen ruiterij, 160 vuurmonden met de noodige artillerie manschappen. Men schat de steikte van het zelve op bijna 80,000 man. ^tt0uïattb- Londbn, den 8 November. HH MM., welke zich laatst leden Zaturdag, benevens enkele andereleden van het koninklij- kè huis en derzelver gevolg, van het kasteel te Windsor naar het paviljoen te Brighton begeven hebben ten einde op hetzel ve de wintermaanden te gaan doorbrengen, zullen aanstaanden Maandag op het laatstgenoemde Vorstelijke verblijf aan een drie honderdtal personen, bestaande uit den grooien ad&lde kabi netsleden enz een groot en luistervol bal geven. Voorts heeft Z. M. in deze laatste dagen aan lord Mintoonzen jongst af getreden gevolmagcigden minister aan het hof te Berlijn, en die zich thans insgelijks te Brighton bevindt, bij herhaling audientiè verleend. Gisteren namiddag zijn de gezamemlijke lords van Zr. Ms. ge heimen raad nogmaals, in de raadskamer, ruim anderhalf uur bijeen vergaderd geweest, om het aan den Koning te overhan digen, rapportbetrekkelijk den vreesselijken brand van de beide huizen van het parlement, nog nnder in overweging te nempn« Intusschen is, op last van den geheimen raad, zekere persoon met name Crosswelke met het verbranden van eene groote hoe veelheid oude papieren, der onderscheiden bureaux, welke van geen belang of waarde meer waren is belast geweest, en aan wiens verregaande onvoorzigcigheid bewuste brand hoofdzakelijk wordt toegeschreven, ui: deszelfs vroegere betrekking ontslagen ge worden Den 5 dezer is te Falmouth, met de brik Macsvan Fernando Po de heer R. K. Oldfield teruggekeerd, welke voor ruim twee jaren uit Engeland in de hoedanigheid als chirurgijn op de ijzeren stoomboot Alburka vertrokken is, eti welke stoom boot met het schip de Quorra in de commerciële ontdekkings- cógt van den ongelukkigen britschen reiziger Landerlangs de rivier de Niger, gebezigd is. Door vooi noemden heer Oldfield zijnde de laatste van de nog in leven zijnde personen, met wel ke" dé Alburka is bemand geweest, zijn de vroeger ontvangen berigtenbetrekkelijk het verraderlijk aanvallen en doodelijk won den van den beroemden Lander te Hyamma door de negers, nog nader bevestigd geworden. Allerwaarschijnlijkst zal er binnen kort voor-dien onverzaagden reiziger in Engeland een gedenkzuil op- gerigt worden. Onder de opgave van den uitvoer van kostbare metalenwel ke in de jongst verloopene week uit deze hoofdstad naar elders heeft plaats gehad worden onder anderen het eiland Malta, naar hetwelk 40,000 oneen zilveren munt, en Calais, raar hetwelk 170,000 oneen Zilveren munt en 180,000 oneen aan zilveren sta ven uitgevoerd isaangetroffen Als eene 'proevedat de uitwijking uit Engeland naar de Britsche koloniën en de Vereenigde Staten van Noord Amerika steeds blijft voortduren, kan strekken, dat uit de zeehaven Liverpool alleen fan den 7 Mei 1833 tot c'en 3° September 1834, een aantal van niet minder dan 30*607 personen vertrokken zijnvan wel ke èr 3521 naar de West Indische eilanden en 27, 486 naar de Vereenigde Staten uitgeweken zijn. Te Rotherhiteniet ver van Deptford gelegenis in den nacht van Woensdag op Donderdag 11,, door de onvoorzigtigheid van zekeren Scales welke beschonken was, brand ontstaanten ge volge van welken binnen den tijd van ongeveer drie uren, een niet onaanzienlijk logement, Europa genaamd, benevens twaalf andere huizen grootendeels door een aantal behoeftige familien bewoond, in de asch gelegd zijn. Drie personen, onder wel ke ook de reeds genoemde Scaleshebben bij dezen brand het leven verloren. Frankfort, den 7 November. De geheimraad vonKlenze is den a van zijne reis naar Griekenland, te Munchen teruggekeerd. Naar men verneemtheeft hijtot eene belooning voor zijne ver- dienstvolle werkzaamheden, gedurende zijn verblijf te Nauplia en Athene, van Z. M. den Koning Otto het Commandeurs kruis der Grieksche orde van den Verlosser ontvangen.

Goessche Courant | 1834 | | pagina 1