N°. 88. GOESSCHE BI Tt, Maandag 1 0"? y.V'r.- COURANT. Wi 3 November 1834. NIEUWSTIJDINGEN. Örnfocïilnnb. Berlijn» den 25 October. De russische dagbladen geveneen breed verslag van de wapenschouwing» welke dezer dagen door dén vorst van Warschau (generaal Paskevitzis gehouden over de troepenuitmakende het eerste armee-corps van her russische leger, welke, behalve nog drie regimenten daartoe behoorende en buiten de officieren, ten getale van 31,000 man, sedert Julij, niet verre van Wilna, aan de oevers van de Wilna, hebben ge- i kampeerd. Deze troepen hebben Zich daartoe bedienddeels van tenten en deels van met stroo gedekte hutten en men heeft aan de laatstgenoemde verblijven verre weg de voorkeur gegeven. _De groote wapenschouwing heeft den 23 September plaats gehad, en den 27 zijn de troepenna dat de bevelvoerende generaal Neid- hardt den vorst een luisterrijken maaltijd had gegeven in zijne tent, die almede bet uiterlijke voorkomen had vaneen strooijen hut, doch van binnen zeer fraai wasingerigt, naar hunne garni zoensplaatsen teruggekeerd. Frankfort, den 26 OctoberMen meldt uit Munchen dat dezer dagen bij den aartsbisschop aldaar een besluit uit Rome is ontvangen, 'c welk men vertrouwde, dat veel zoude toebrengen tor de bevordering van den kerkdijken vrede in Beijeren. Tot" dus verre was het aan de r. kgeestelijken verboden een zooge naamd gemengd huwelijk kerkelijk te bevestigenbijaldien niet vooraf was bedongendat de kinderen welke daaruit zouden mo. gen geboren wordenin de r. k, godsdienst zonden worden* op-, 'gevóed. De beijersche geestelijkheid, en wel inzonderheid de aartsbisschop v. Gebsattelhebhen herhaalde pogingen aangewend, ten einde dit verbod, in 't belang van onderlinge' vrede en rust te doen opheffen en zijn daarin geslaagd. In het pausselijk besluie waarbij bet bedoelde verbod worde opgehevenkomt voordat .zulks geschiedt om grootere onheilen te verhoeden, en om een- dragt en ge wetens-vrede te bevorderen. De laatste berigten uit Scutari zijn van meer geruststellenden aard. De Pacha had de voornaamsten der stad, die als gijzelaars in het kasteel waren opgesloten, weder in vrijheid gesteld, on der voorwaardedat zij voor de handhaving der rust zorgen zou den, en met de belofte van zijne zijde, dat zij in hunne regten niet zouden worden gekrenkt. Ondertusschen lagen nog eenige duizend man turksche troepen rondom Scutari gelegerd. Volgens schrijven u:t Athenevan den n September, zou er reeds eene plaats uitgekozen zijn, waar het paleis des konings moet gebouwd worden, en scheen de Koning reeds besloten te hebben om in de aanstaande maand November zijne residentie te Athene te vestigen Inmiddels heerscht aldaar over zijn tegenwoor dig verblijf groot? vreugde en worden hem allerlei feesten gegeven. JVanlstrijfe» Parijs, den 16 October Gisteren avond is de hertog van Orléansen heden de minister Thiersnaar Valencay vertrok ken. Gisteren heeft laatsgenoemde een gesprek van meer dan tWee uren met Z. M gehad, en wel, ten gevolge van een con ferentie, door den maarschalk Gérardniet die zijner ambtgenoo- tengëhouden, weike zich voor de kwijtschelding verklaard heb benen in welke conferentie de maarschalk zijn stellig besluit iuoet te kennen gegeven hebben van zijn ontslag te züllen nemen bijaldien Z, M, in de kwijtschelding niet toestemde. Die maat regel schijnt echter voor als nog uitgesteld te zijn en de com- piissie van dè kamer der pairs heeft hare voorbereidende werk zaamheden moeten voortzetten. Men verzekert intusséhen, dat op voorstel van den rapporteur der commissieten minste 70 gevangenen op vrije voeten zullen gesreld worden. In het offigiele dagblad leest men het volgende „Eene depecne van Bayonnè deelt, volgens een brief, wel kë volkomen vertrouwen verdient, mede, dat Lorenzoden i^, te Pampeluna wasde operatien besturende. Dus zou het vér- haal door de Carlisten, over het gevecht van Abarzuza mede gedeeld wat betteft dien generaal 'reeds tegen gesproken worden, In de nabijheid van Bilbao heeft D. Carlos een aanval, doch zonder goed gevolg, tegen Espartero gewaagd, hij was den 15 te Tunica. j, Gisteren is het omzetten van Zavala uit zijnen post mede gedeeld. Men verzekert hedendat Val d'Espina hetzelfde lot ondergaan heeft, en door Lraso vervangen is," Uit Bayonne schrijft men van den 21 dat de consul van Span jc, door den telegraafhet berigt ontvangen heeft, dat de addi tioneie artikelen op het viervoudig verbond te Londen goedge kcurd waren., Hij heeft dadelgkeen courrier naar Madrid verzonden. De verdere berigten van de grenzen meldendat vijftig man van het regement van Ovïedotusschen Sc Sebasriaan en den zooge- naamden doortogt. verrast zijn geworden door drie kompagnien insurgenten welke in eene hinderlaag verborgen waren, Eerst - genoemd detachement werd, na eenige dooden en gevangenen bekomen te hebben, ontzet door hulprroepen, welke in allerijl uit St. Sebasriaan toegesneld waren. Mina is te Cambo terug gekeerd. Zijn adjudant Vega heeft zich van Madrid bij hem gevoegd, en, volgens dit berigt, zou de generaal slechts een antwoord van zijn hof wachten, omtrenr het ópper-bevelhebber schap in de drie oproerige provinciënen alsdan dadelijk te velde trekken. De regtstreeksche berigten uit de hoofdstadloopende rot den 18bevatten het verslag van de zitting der proceresvan dien dag. In dezelve heeft de minister Martinez de la Rosa een omwerp van wet, betrekkelijk de majoraten, aangeboden. Hierna werd, door een der secretarisssenhet verslag der commissie over het ontwerp van wet op de financiën voorgelezen, Na eenige beraad slagingen werd dit ontwerpwat betreft haar geheel aangeno men doch tot de discussie der artikelen overgaandewerd er in het eerke een amendement voorgedragen en aangenomen waarbij de woordenuitgezonderd de leening Guebhard weg» gelacen worden Parijs, den 27 October. In het officiële dagblad leest men het volgende De aankomst van eene colonne troepen der Koningin heeft het beleg van Ëlisondo doen opbreken. De versterkingen van Plentia worden voortgezet. D Car los heeft vergeefse he pogingen aangewendom de werken te doer» ophouden. Hy' heeft zich van Bilbao verwijdert i den 20, was bij te Ceanuri. Niets heeft tot nog toe het gevecht van Abarzuza beves tigd." Men heeft meerdere bijzonderheden, omtrent de zitting der proceresyan den 18, waarin de leening Guebhard erkend is, ontvangen, Er was nog een nieuw amendement aangenomen, eene bijvoeging namelijk bij art. 6hetzelve was van den vol genden inhoud. Dit gedeele der uitgestelde schuld zal vallen in de categorie der werkelijke schuld, van jaar tot jaar, gedurende twaalf jaren te dagteekenen van 1 Julij 1838, buiten nadeel der verdere be schikkingen welkein het belang der werkelijke schuldroog- ten vastgesteld worden." Het kasteel van Mont-Saint Michel op de kust van Nor- mandye, hetwelk voor een paar jarentoen de Parijssche gevan genissen al te vol "werdénook tot eene staatsgevangenis is in- gerigt, is den 22 en 23 October geheel afgebrand. De brand schijnt bij ongeluk ontstaan te zynen heeft zich door den fei len wind spoedig over geheel dit uitgestrekte gebouw verspreid. Slechts een enkele oppasser is daarbij omgekomen. De Parijs sche republikeinen, die hier gevangen zaten, moeren zich ijverig geweerd hebben om den brand te helpen blusschen Er zijn terscond uit Avranches en Granville rroepen en nationale gardes naar Mont-Saint-Michel gerukt, om op de aldaar aanwezige ge vangenen, waaronder ook gewone misdadigers behoorenhet oog te hóuden, In de tot nu toe medegedeelde berigten wordt het gedrag der gevangenen bij deze gelegenheid geroemd. iJcbcHnubcu. Amsterdam, den 28 OctoberHeden is in het kerkgebouw der remonstrantsche gereformeerde gemeente alhier her twee hon derd-jarig bestaan van het seminarium der remonstranten plegtig gevierd, in het bijzijn der gewestelijke en stedelijke overheden en een aantal aanzienlijke personen pe hoogleeraar des Amoria van der Hoeven heeft, in eene treffende feestredeafgewisseld door zeer fraaijè muziekeene regtmatige huide bewezen aan de uit stekende verdiensten van EpiscopiusCürcelleusLimborchC/e- ricusWetsteïri, Wijttenbach van der Meerschvan Hemerts Konijnenburg en anderen, die hunne bekwaamheden aan deze ver maarde kweekschool hebben gewijd. De heilzame vruchten aan wijzende welke de stichting had gedragen en welke men steeds van dezelve mogt verwachtenheeft de redenaar niet te min zijne hoorderen doen opmerkendat christelijk liefde en verdraagzaam heid hem niet vergunden den wensch te ontboezemen voor de vie ring van een derde Eeuwfeest, en alzoo voor den bestendigen bloei der school. Dordrecht, den 29 OctoberUit Liefkenshoek schrijft men dat in den nacht van den 24 dezer de Scheldelijk aan de zuid- sluis, bij een duiker of grachtsluisje, doorgebroken is, waarvan de gevolgen zijn geweest dat het wacer met zoo veel geweld in

Goessche Courant | 1834 | | pagina 1