N°. 87. GOESSCHE Vrijdag MEÜWSTIJDLVGE^ XhltföcflUüb. Berlijn dsn 24 October. Z. M», den Keizer van Rusland isden 3, van zijne inspectiereis re Orelnaar Moskou vertrok ken, alwaar Höogstdezelveden 10, aangekomen is. Uit Odessa meldt mén, dat aldaar., dén 1de stoomboot, Keizer Nïcolaasna het doorstaan van twee hevige stormen van Konstantinopel aangekomen was. Aan boord derzeive, be vond zich de baron Rücktnanndie, zoo als men weet, gedu rende de afwezigheid van den heer von Butenieffde zaken van het russïsche gezantschap bij dePorte waargenomen heeft Over het algemeen kwamen er vele schepen van Konstantinopel te Odessa aan, hetgeen veel levendigheid aan laatstgenoemde haven bijzette. Het huwelijk van Z. H. den Erfprins van Hohenzollern Sigmaringen met H, H. Prinses Josephine Frederic a Louiza van Baden, is den ex, op her kasteel van den Groothertog te Carls- ruhe gevierd, in tegenwoordigheid van Z. K. H den Groother tog van Baden en verdere leden dier Doorluchtige familievan B. K. H. Prinses Amelia van ZwedenIIH. HM. den Prins en Prinses van Hohenzollern SigmaringenZ. Exc. den baron von Otterstadtbuitengewoon gezant en minister plenipotentiaris van Pruissenbelast om Z. M den Koning, zijn Souvereinvoor te stellenin zijne hoedanigheid als hoofd van het huis van Hohen zollern. Frankfort den 24 October. De jongste berigten uit Grie ken/and, tor den 16 der vorige maandmeldendat behalve Griz- zalisde hoofdaanlegger van den harsten opstand, die dóór zij ne •eigene lieden uitgeleverd was, nu ook de overige hoofden, Kolios Pluputa en KolokotronPs nevengevangen binnen gebragt Waren. Grizzalis is door den /krijgsraadonder voorzitterschap van den overste Gordonter dood veroordeeld geworden het zelfde vonnis wachc de anderen. De oude Petrovasinsgelijks een der rebellendie zich zeiven in bande® der justitie gegeven en zich vroeger in den bevrijdingsoorlog onderscheiden heefczou genade bekomen. Alle, met spoed in dienst genomen pelikaren waren ontbonden, en naar huis teruggekeerd. De corpsen van Grivas en Katzako zullen echter in dienst blijven, daar men in zag dat de Bcijersche vrijwilligers niet toereikende waren. Men wachtte dus een bevelschrift, waarbij de 2000 tnan ongeregelde troepen, waarvan men zoo veel dienst gehad heeft, tot landmi lirairen zouden benoemd worden. Ook andere aanvoerders der constitutionele partij zoo alsonder anderen de dappere Kitzos Tsave'llas een der heldhaftigste verdedigers van Missolunghidie nog onlangs te Nauplia, als verdacht, gevangen heeft gezeten, heeft het regentschap zijne diensten en zijne peiikaren aangebo den. Graaf von Ar mampergvoor wien men voortdurend al gemeen de grootste achting blijft koesterenwas mar Nauplia te ruggekeerd, zijn lijdende toestand scheen zich iets gebeterd te hebben. Koning Otto was in Athene me: veel geestdrift ont vangen. Die stad, moet gedurende zijn afzijn, zeer veranderd en verfraaid zijnen de Vorst daarover zijne verwondering te ken nen gegeven hebben. Den 14was Z. M. naar Rumeiien ver trokken en scheen Hoogstdezelve voornemens te zijnhet ge- heele rijk door te reizen» De nieuwe Turksche gezant lag voor Hydra in quarantaine; hij was aldaar, namens het regentschap, door George Konduriotte begroet geworden. Bijzondere brieven uit Berlijn behelzen het volgende: „Men verneemt hier met genoegen, dat H, M. de Keizerin van Rusland zich eenigzins beter bevindt, ten minste hoogstde zelve neemt thans deel aan feesten ren hove en bezoekt den schouw burg en concerten. Met dit al verzekert men. dat de gezond heid harer Majesteit nog geenszins voldoende is. Men zegt, dat Z. M. de Keizer van Rusland misschien in de maand No vember insgelijks ^hier zal komen. Londen dsn 25 October. Woensdag namiddag heeft Z. M. op het koninklijk paleis van St, Jameseen cour gehoudenhet welk door de meeste kabinetsleden is bijgewoondwelke alstoen tevens een afzonderlijk gehoor van den Koning gehad hebben. Onder meer andere personen van rang, welke, naden afloop van het courter audiëntie bij Z. M. toegelaten zijnheeft zich ook ,de baron yan Omptedade Hanoversche gevolmagtigde gezant aan ons bof bevonden. Overeenkomstig met Zr. Ms. genomen vroeger besluit, is eer gisteren zijnde de bepaalde dag voor de bijeenkomst van de beide huizen van bet parlement, bewuste bijeenkomst, op de gewone wijze door eene bevoegde commissiebestaande uk den lord kanselier .1 den graaf Mulgraye en lord Auakland, verder tot op dingsdag den 25 November aanstaandegeprorugeerd. Gezegde commissie is tot het voornoemde einde in een der boekenkamers van het afgebrande huis der lords bijeen vergaderd geweest. Luidens den Cottrrierzal de bijeenkomst van bét parlement noch in het Buckingham paleis, hetwelk door Z. M. aan de ka binetsminister voorgesteld wasnoch op dat van St. James v welk laatste tót dat doel door de kabinetsleden verzocht, doch door den koning moet geweigerd zijn plaats vinden maar zullen daar entegen allerwaarschijnlijkst de afgebrande of zoogenaamde ge schilderde kamer in het vroegere huis der lords van welke de muren nog staande gebleven zijndaartoe in gereedheid gebiagt wórden, De leden van het huis dér lords zullen alsdan» wan- neer die werkzaamheden tegen Februarij aanstaande zullen afge- lOPpen zijn, in de geschilderde kamer en die van het huis der gemeenten in het ten deele herbouwde huis der lords bijeen komen. Eergisteren hebben de ministers, welke zich met het onder zoek naar de oorzaak van den jongsten vreesselyken brand in deze hoofdstad onledig houden, het verder hooren van getuigen enz. voor enkele dagen opgeschort, teneinde alvorens eenigestrenge navorschingen te Dudleyin hét graafschap Worcesterte doen waar de bewuste brandvolgens de getuigenis van zekeren heer Cooperdenzetfden avond reeds zou bekend zijn geweest, toen dezelve ih Londen plaats had, hetgeen, den afstand in aanmer king genomen, niet mogelijk zou zijn, of dezelve zou geenszins aan het toeval maar daarentegen aan opzettelijke brandstichting moeten toegesqhreven worden. Berigten uit de West-Indische eilanden Jamaika en Barba- does, loopende tot den 31 Augustus en 6 September, melden, dat in beide die Britsche koloniën onder de negerslaven opnieuw eene volkomene rust heerschce. Lord Sligo, de luitenant gou verneur van het eerstgenoemd eiland, had in eene proclamatie gerigt aan de slaven, hun eene nadere toelichting van de parle mentaire emancipatie-acte gegeven. Parijs, den 24 October. In het ministeriële avondblad leest men het volgende: Eene depeche van Bayonneheden ontvangen deelt de volgende bijzonderheden medeomtrent het gevecht'van Abarzu- zawaarvan de Carlistensedert eenige dagenzoo veel ophef maken. Den 14, terwijl de afdeelingen der Koningin op Haro wa ren aangeruktalwaar zij Zumala-Carreguy meenden te ontmoe ten was deze laatste, op hunne aannadering niet bedacht, naar Sainte-Croix dé Compeso vertrokken, na eenige snaphanen aan de Stedelijke militie van Haro en Brionne ontnomen te hebben. Bij Conicero ontmoette hij den kolonel Amoraan het hoofd eener zwakke colonne ruiterij, en ontnam hem 30 paarden. Zavala isin het opperbevel over dé Biscayers door Tor- res vervangen. De junta is te Lescasa." Deze depeche bewijst, hetgeen ook van elders blijktdar Zu mala-Carreguy den Ebro wederom overgetrokken isen dat hij zich, den 14, op nieuw in het gebergte van Andiabij Estella vertoond had» Ook de berigten van de grenzen bevestigen zulks. Gedurende de afwezigheid van dien bevelhebber hadden Zavala en de markies de Vaide spin ade uitvoering zijner militaire en administrative plannen zoeken te verhinderen Zumala-Carreguy heeft, ten gevolge van dien, bewerkt, dat zij in ongenade zijn vervallen en hunne posten verloren hebben. Hierdoor laat zich de vervanging van Zavala door Torresin het telegraphisch berigt medegedeeld, begrijpen. Elisondo was altijd geblokkeerd. De generaal Mina is op verre na nog zoo gereed niét, om te velde te trekken, als zijne vrienden beweerd hebbenzijne ongesteldheid is verergerden sommigen willendat hij nimmer in activen dienst zal kunnen optreden. De regtstreeksche berigten uit Madrid ioopen tot den 17. In de zitting der procuradoresvan den 15, wilde de beer Augus- tin Arguelles den eed afleggen» Zijne toelating heeft echter veel tegenkanting ontmoetdaarbij geene genoegzame hoeveelheid in de belastingen betaalde. De minister Martinez de la Rosa srem- de tegen zijne toelatingdoch de heer Toreno sprak ten zijnen voordeelé, en, dien ten gevolgewerd dan ook door de kamer besloten, hem als lid te erkennen. Daarentegen is de heer Bur* gosop voorstel van den heer Alavavan zijn lidmaatschap ont zet, en wel op grond, dat hij, toen hij minister van finanrien was, zich aan kwade handelwijs zou schuldig gemaakt hebben. In de zitting van den 10 heeft de kamer óen voorstel goedge-

Goessche Courant | 1834 | | pagina 1