N% 85. GOESSCHE COURANT. NIEUWSTIJDINGEN. i; 1 Vrijdag v--.' ts5 1Ë r;^TTT'/: :"T's v - v "V -1 "Xs 2*» •wftw 4'« 24 October 1834. JDuitscltLmb. Frankfort, 16 October. Uit Konstanrinopel wordt van den 25 September gemeld 9) Het vervoeren der turksche troepen naarAzia duurt voort, en dus ook de toebereidselen tot den oorlog; hoewel zulks min der in het oog valt. De berigten uit Syrië luiden niet gunstig; de gisting neemt toelbrahimpacha. zal moeite hebben mét zich te handhaven. De Druzen verlaten hunnen Vorsten van de 10,000 man welke hij jaan Ibrahim te hulp heeft gezonden, blijven er naauwelijks 3000 over. Door zijne landgenooten wordt hij voor een verrader gehouden, en geniet ook weinig vertrou* wen in het egyptische hoofdkwartier het gewone lor derge nen die de belangen van hun land miskennenen daartegen han delen. De heerschappij der Egyptenaren in Syrië is gehaat, en zal het blijvénzoolang aan de eischen des volks geen gehoor wordt gegeven. In de omstreken van Jerusalem moeten zich we der opstandelingen vertoond hebben, die wel is waar werkeloos zijn, maar toch door hunne dreigende houding Ibrahim'pacha in verlegenheid brengen. Hij wil hen niet aanvallen, en kan toch ook niet toegeven dat zij zich: bijna onder zijne oogen organi seren en eindelijk zelve den aanval beginnen- Dit is een moege lijke toescand en toch schijnt Ibrahimdie alle vertrouwen op zich zelve heeft verloren niets te willen doen, en den loop der gebeurtenissen af te wachten. Of dit doelmatig zijzal de tijd leeren want zijne tegenpartij weet wat zij wil en handelt dien overeenkomstig. De pest blijft hier te Konstancinopel op dezelfde hoogte en rigt steeds groote verwoestingen aan. In de moskéen worden ge beden voor de afwending dezer plaag gedaande woningen der franken zijn alle gesloten en de bewoners daarvan nemen alle af- zonderings-maatregelen op het gestrengsre in acht. De buiten gewone hitte, welke wij hier gehad hebben', heeft ongetwijfeld veel medegewerktom de ziekce zoo kwaadaardig te maken Tot nog toe zijn de troepen daarvan verschoond gebleven waarschijn lijk omdat bij dezelve gestrengelijk op orde en zindelijkheid ge- Jet wordt." Te Reutlingenin Wurtemburg, is de kruid.molen, door eene onbekende oorzaak in brand geraakt zijnde, in de lucht ge sprongen. De zoon van de eigenaresse heeft daarbij het leven verloren. »- De uitgever van het te Kasseionder den naam van Grond- we:s-vriend" m hlicht verschijnende dagblad, is gearresteerd, en op zijne papieren is beslag gelegd. Dien ten gevolge is de uit gave van het dagblad gestaakt. Hamburg, den 17 OctoberZ. M. de Keizer van Rusland is den 20 jl. uit Moscau naar Kaluga vertrokken. Van den Rijn den 18 October. Uit Berlijn 14 October schrijft men het volgende: Ondanks de aanwezigheid van H. M. de.Keizerin van Rusland, is het hier en te Potsdam, waar het geheele hof zich bevindt, buicengewoon stil. De oorzaak hier van ligt in het onlangs plaats gehad hebbende sterfgeval van .Prin ses Elisa Radziwill en inde ongesteldheid van Prins August, doch voornamelijk ook in den ongunstigen toestand der gezondheid van de Keizerin; de lijfarts van den Kroonprins heeft haar een strengen leefregel voorgeschreven. Men verzekert, dat ook de Oostenrijksche regering door Rusland is uitgenoodigd geweest óm haar legér, hetwelk, evenals het Pruissischezulk een voor naam deel aan de bevrijdings-oorlog heeft genomen, te doen ver tegenwoordigen bij de inwijding der Alexanders zuil in Petersburg doch dat deze uitnoodiging onder de hand is afgewezen." Een brief uit Rome, van den 23 September, en welken tïienals van eene officiële zijde komendewil beschouwenhoudt Jjiec volgende in: Reeds sedert verscheidene dagen verspreidde zich hier het ge rucht van de aanstaande erkenning van D. Carlos door het hof van Napels. Niet te onregte werd hier bijgevoegddat de in» fant D* Sebastiaan over deze zaak onderhandelde. Thans heeft de gezant van D. Carlos Toledodie sederc eenige dagen hier ter stede op het antwoord van Napels gewacht hadde tijding zijner toelating bekomen, en is hij dadelijk naar Napels vestrok ken. Bij de omzigtigheidwelke de Europesche kabinetten reeds 200 lang in hun staatkunding stelsel hebben in achtgenomen, mag men ligt aannemen, dat Ferdinand II zulk een stap niet op goed geluk, gedaan heeft,, en niet zonder vooraf zijne maatregelen te Rebben genomen. „Wat D. Sebastiaan betreft, men weer, dat deze' Vorst, op het pogenblik toen hij Spanje verliet, zijn'eersten kamerheer en zijnen biechtvader, tot wiens wegzending hec'bewind van Chris tina hem gedwongen had, wederom aangenomen heeft. Einde lijk is ljec zeker dat de Pausselijke nuncius te Madrid bevel be komen heefthet hof van Christina te verlaten en dar hij voor nemens iswanneer hy niet reeds vertrokken isonmiddelijk de reis aan te nemen." Londen, den 18 October. Eergisteren nacht zijn door eenert verschrikkelijken brand de beide huizen van het Parlement in de asch gelégddezelve nam in den avond, ten zeven ure,eenert aanvang, en was eerst gisteren morgen ten negen ure geheel op gehouden- De brand schijnt voor het eerst door zekeren heer Cottlezijnde in de comice-kamer van hec huis der lords mec schrijven onledig ontdekt te zijntoen de vlammen reeds op ver schelde plaatsen met hevigheid uit dit verbazend groote gebouw sloegen. Een groot aantal personen hebbenzoo door den brand zelve als door het overrijden der talloos toesnellende brandspui ten, min of meer gevaarlijke wonden bekomen. Overigens zijn door 'den brand, welke, na het stipste onderzoek gebleken is aart het toeval alleen toegeschreven te moeten worden voornamelijk geheel vernield: Het huis der lords en dat der gemeenten, be nevens derzelver bibliotheek en de zoogenaamde geschilderde ka mer, bestemd tot het houden van afzonderlijke mondgesprekken en bijeenkomsten van de leden der beide huizen en bet huis van den beer Ley; daarentegen is nog eén gedeelte van des sjarekers woning en de overschoone en zeer oude Westminster- hall genoegzaam geheel gespaard gebleven enz Ook de boe ken der bibliotheekde .gezamentlijke papieren en boeken der parlementaire bureauxandere dingen van groote waarde en de meeste inboedel is bij tijds nog gelukkig gered en geborgen. Door Z. M. is intusschennaar men verzekertaan de minis ters voorgesteldom het koninklijke Buckingham paleis voor de bijeenkomst der 'beide huizen van het parlement tot zoolang af te staan, tot dat een toe gezegd einde meer geschikt en beter ge legen gebouw zal gekozen of daargesteld zijn. Onze avondbladen van den 18 October behelzen nog ver schillende nadere bijzonderheden wegens den hevigen brand, die het gebouw waarin in de beide huizen van het Parlement ge woon waren te vergaderen, vernield heeft. Men houdt hec er thans algemeen voordat deze brand het gevolg is van een on geluk, en acht het niet onwaarschijnlijk, dat hetzelve eerst ont staan is in de huizen, waardoor de vergaderzaal der Lords ver warmd wordt. Velen brengen daarmede in verband het verbran den van een groot aantal papieren betrekkelijk *s rijks geldmid delen hetwelk onlangs in de tot het huis der Lords behoorende kagchels heetc plaats gehad. Onder de merkwaardighedenwelke een prooi der vlammen zijn gewordenbehoort ook het prachtig tapijtwerkwaarmede het huis des Lords behangen wasen waar op de ondergang der Spaansche onverwinnelijke vloot was voor gesteld. Deze tapijten waren, meer dan twee eeuwen geleden, onder het opzigt van Francis Spieringnaar teekeningen van Cornells Vroomvervaardigd Zij waren in den beginne het ei gendom geweest van den brirschen vlootvoogd lord Effingham die over de engelsche schepen geboodwelke te gelijk met een deel der nederJandsche zeemagt, den ondergang der spaan sche Ar mada hebben helpen voltooijen. Door Jacobus I aangekocht, waren deze tapijten in den tijd van Cromwell in het huis der Lords opgehangen." - Men heelt berigten uit Lissabon tot den 4 October, In den avond van den 28 September is hec stoffelijk overschot van D% Pedro van het paleis van Queiuz naar het klooster van Satj Vincente te Lissabon overgebragt. De begrafenis stoet was bij uitstek luisterijk Twee regementen ruiterij volgden de lijkkoets die door eene menigte fakkeldragers (te paard omgeven was. Aan de poort der stad voegden zich niet minder dan 2000 ingezete. rien uit de meer aanzienlijke standen, in rouwgewaad gekleed, en met toortsen in de hand, achter den stoet, die, onder treur- muzijk, langzaam en statig door de straten voorwaarts ging. Aan dê deur van het 'klooster werd de doodkist door 6 Iloofd-Offi- eieren Cwaaronder de Hertog van Terceirade Maikies Saldanha en de Vlootvoogd Napieropgenomen en onder een troonhemel geplaatst. De lijkdienst werd daarop gevierden omstreeks mid dernacht werd D. Pedroi's stoffelijk overschot in den Vorstelij- ken graf kelder nedergelaten-Nog voor het vertrek uk Queiuz, had de Hertog van Tsrceira bij de doodkist eene lijkrede uitge sproken. Parijs, den 17 October. Omtrent Spanje leest men iri her ministeriele avondblad het navolgende

Goessche Courant | 1834 | | pagina 1