N°. 82. GOESSCHE COURANT. Maandag 13 October 1834. Ecstutcu en &feminisrtvattc«. PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der stad Goes en ressorte van dien, brengen bij déze ter kennis yande belang hebbenden i Dat, krachtens daaromtrent gemaakte bepalingen door Zijne Excellentie den Directeur Generaal van Oorlog, de Officieren, Onder Officieren en verdere Manschappén die met verlof en van de standplaatsen der Staven van de Bataillons Mobiele Schutterijen afwezig zijn, wanneer zij zich meter woón naar eene andere Ge meente mogten begeven, zich deswegens niet bij de Komman danten der Battaillons tot wélke zij behoorenzullen behoeven te vervoegen doch dat zij hieromtrent aan de Burgemeesters der Ge meenten uit welke zij vertrekken, zuilen behooren te wenden die daarvan alsdan aan die Kommandanten zullen kennis geven. En vermanen dus ieder Lid van de Mobiele Schutterij, wel ke tot deze Stad behoort en dezelve met er woon zal verlaten, om daarvan opgave te doenaan den Heer Burgemeester ten einde Zijn Ed Achtb. instaat te stellen, de vereischte kennis geving te doen, Gedaan ten Stadhuize van Goes, den n October 1834. Burgemeester en Wethouders voornoemd J.H VERSCHOOR, van Nisse. Ter ordonnantie van dezelve, Dé Stads-Secretaris L. de FOUW, Jz PUBLICATIE BURGEMEESTER en WETHOUDERS der stad GOES en ressorte van diendoen te weten Dat de heeren Jacobus dejonghMr. Bartholomew Hubertus Janssen en Charles Petrus Soutendamdoor het Stedelijk Kies- Collegie in plaats van de heeren Hendrik Lenshoek van Zwake, Mr. Jos tas de Backer en Willem Albert de Laat de Kanter als zoodanig op hun daartoe gedaan verzoek eervol ontslagen tot Leden van den Raad dezer Stad benoemd zijndat den heer Mr. B' H. Janssen voor zijne benoeming heeft bedankt; doch de heeren de Jongh en Soutendam dezelve hébben aanvaard en door welgemelden Burgemeester op heden, in eene algemeene Vergadering van den Raad zijn beëedigd en geïnstalleerd; mits dien galastende om welgemelde heeren als zoodanig te erkennen. En zal deze worden geaffigeerd en geplaatst in dezer Stads courant, Gedaan ten Stadhuize van Goes, den 11 October 1834. Burgemeester en Wethouders der Scad Goes J. HVERSCHOOR van Nisse Ter ordonnantie van dezelve De Stads-Secretaris L, de FOUW, Jz] NIEUWSTIJDINGEN. a3uitedilAMb. Frankfort, den 6 October. Ineen'xbrief uit Kortstantino- pelvan den to September, leest men onder anderen, het vol gende: De kortelings in deze hoofdstad teruggekeerde Russische ge- zantvon Buteneff"heeftals een tegengeschenkonlangs door Ahmcd-pachz aan den Keizer van Rusland namens de porte ge daan in naam van Z. M overgebragt een' prachtvol met bril l.inten versierden sabel voor den Sulcan en twee rijk met bril latten omzette en met de beeldtenis des Keizers versierde snuif- doozenvoor de twee jonge Ottomannische Prinsen. „De staat der gezondheid js nog altijd dezelfde. Voor eeni- ge dagen heeft zich een pestgeval geopenbaard in de nabijheid van het Oostenrijksche gezantschap, ten gevolge waarvan, zoo de Oostenrijksche als Russische gezanten hunne hotels afgesloten en de gestrengste maatregelen van voorzorg genomen hebben. In Smyrna zou de pesc geheel opgehouden hebben." Een andere brief uit dezelfde stad, doch van een dag later, houdt het volgende in In de stad is alles rustigde pesc vermindert. De oversche ping van troepen naar Azië duurt voort, hetgeen de Fransche diplomaten mishaagt, doch niet belet kan worden Dagelijks wor den verscheidene schepen met alle mogelijke Krijgsmaterieel ge laden en naar Scutari gezonden Onlangs stevenden twee fregat ten naar de Dardanellen zij moeten zich op een' zekeren afstand van het kanaal geposteerd hebber.hetgeen ópziens bij de Engel sche wachtschepen gebaard heeft. Zulks heefc echter niet veel te beduiden en moet slechts als eene oefeningsmanoeuvre aange merkt worden. Voor eenige dagen is eene Engelsche schooner naar de Zwarte zee vertrokken, en bereids teruggekeerd. De wijnoogst van dit jaar schijnt, zoo niet even overvloe, dig toch'allerwegen wat de qualiteit betreftuitnemend uit te vallen. Niet alleen langs den Rijn in Zxyaben en in Zwitser land, maar ook elders wordt de wijn van dit jaar bij uitstek ge roemd. Uit Weenen, onder anderen, schrijft men daaromtrent onder dagteekemng van den 27 September: „De wijnoogst is als geëindigd te beschouwen. In Oostenrijk had zij nooit haars gelijken in streken in het gebergte die in goede jaren 7, a 8000 eimer.opleverdenheeft men dit jaar 1 x,000 eimer geoogst. Daar bij is de wijn van zulke uitstekende hoedanigheid dat reeds thans 10 florijnen convenrionS-geld per èimer (40 Oostenrijksche kan nen) betaald wordenen zeker moet deze inkoop den speculanten na eerüge jaren 100 pCt. winst geven Voor de veldgewassetien vooral voor het voeder voor hec vee, was de zomer zoo gunstig niet. Uit Dresden schrijft men b v datjromrrent onder dagteekenirg van den 26 September, Het heloere zonnige weder heefc eene verontrustende dorheid en uitdroogtrig aller levenssappen voor de planten wereld en een geheel ongewoon gebrek aan water in onze streken ten gevolge gehad. Al het gras is verdord, het vee vindt op de stoppelsen weiden geen enkel groen grasscheutjende aardbodem lost zich. in stof op De zooveel belovende aardappelen-oogst is mislukt. Er kan nergens gehooid worden. De landman moet reeds nu daaraan denken om zijn vee met bard voeder te bedienen daar versch niet meer te bekomen is. Van eenen anderen kanc is de scheepvaart geheel gestremdbij menschen geheugen is de Elve niet zoo lang en arm aan water geweestoveral ziet men te midden van den stroom de zandbanken bovenuitstekenen de oevers van klei en zand strekken zich aan weerskanten tot mid den in de bedding der rivier uit. Tegen dezen algemeenen nood- stand is iri Jiet Eive dal toch nog ten minsten een troost voor handen, namelijk een gezegenden wijnoogsr: Ditmaal zullen hor danigheid en hoeveelheid van den wijn in gelijke mate geroemd kunnen worden, Zelfs de most, die m de omliggende dorpen door de stadbewoners de flesch tegen 2 grosschen thans veel ge noten wordt, heefteen zelzaam zoer." Uit Alexandria schrijft men van den 6 Augustus dat aan de groote ondernemingom de overst roomingen van den Nyl te regelen, reeds 16,000 menschen werken, en dat dit ge tal tot too,000 man zal dienen gebragt te worden. Deze nut tige inrigting zal de voortbrengselen van den grond doen verdrie dubbelen, Egypte heeft jaarlijks 400,000 centenaren katoen ge léverd, en zal in het vervolg iaoo,oc>o centenaren kunnen voort brengen. De overstrooming iaat zich dit jaar goed aanzien waar door de katoen oogst gunstig zal zijn; doch al dit katoen komt in handen der koopliedenwelke den Pacha voorscholen gedaan hebben. Deze voorschotten bestaan grootendeels in koopwaren waarop de voorschieters ook hunne winst hebben. Men zegt, dat het Handelhuis Briggs tusschen de 50 en 60 pCt voor hec aanschaffen der stoommachines gewonnen heeft, die grootendeels ledig staan. Frankrijk en Engeland hebben ten oogmerk, Egypte tot een magtig land te verheffen ten einde hetzelve tegen Tur kije, of liever tegen Rusland te kunnen stellen; doch de koop lieden trekken intusschen zooveel partij van dat Landals eenig- zins mogelijk is. In een Noord Amerikaansch dagblad leest men het volgen de verslag van eenen nieuwen Kaspar Hauser, Een persoon wiens naam, afkomst en geschiedenis aan niemand bekend isis kortlings dewijl men hem niet onder dak wist te brengen, irt de gevangenis re Montreal gebragt. Hij is een man van omstreeks 36 jaren, en in eenen toestand van de volsnektste onwetendheid. Hij spreekt nieten het denkvermogen schijnt hem geheel te ont breken. Den gansche dag speelt hij met zijne vingers en js steeds gereed om Weg te loopen. De eenige toon welke hij van zich geeltgelijkt naar het gekwaak van eenen kikvörsch.' Hij schijnt dikwijls slagen bekomen te hebben, dewijl hij bij het zien van eene zweep of stok "beangst wordt. De huid van zijne handen is week doch zijne voeten zijn zeer hardeven als of hij geene schoenen gedragen heeft Hij is een zeer behendige looper." In de Beijersche districten Miesbach en Rosenheim en in de omliggende berg streken bestaat sedert onheugelijke tijden een geheim gezelschap, welks hoofden onder den naam van Ha- berfeldmeister bekend zijn Dit geheime gezelschap oefent eene zekere soort van regtsmagt uit oveT de gedragingen der ingeze tenen, in dier voege dat wanne*er iemand aan te voren gegeve- ne vermaningenom zijnen wandel te beterengeen gehoor geefc

Goessche Courant | 1834 | | pagina 1