N°. 7 GOESSCHE COURANT. I Vrijdag 3 October 1834. NIEUWSTIJDINGEN. £3uiU~cMaui>. Berlijn, den 26 September. Z. M. de Keizer werd, op Hoogstdeszelfs binnenlandsche reisden 19 te Moskau verwacht. Z M. de Keizer van Rusland heeft, op den dag vandeont- blooting der Alexanders zuilden minister van het Keizerlijke hof Vorst Wolchonskidie, gedurende den veldtogt van 18/3 en 1814den Keizer Alexander geen oogenblik verlaten heeftzoo voor hem als voor zijn nageslacht, bij een alleihoogst rescript, veroorloofdden titel van Zijne Doorluchtigheid te voeren. De Petersburger dagbladen deelen thans een nader verslag mede, omtrent de luisterrijke feesten welke er, bij gelegenheid van de ontblooting der Alexanders zuilhebben plaats gehad. *s Morgens ten 8 ure ging Z M. de Keizer naar her Alexander-Newski kloos ter en keerde, na afloop van den dienst, in het winterpaleis terug. Het corps diplomatique begaf zich derwaarts ten io ure. Ten half 11 ure verscheen op de plaats de algemeene staf te paard, en schikte zich ter linkerzijde van het slot. Nadat ten 11 ure al de troepen, bestaande uit 86 bataljons infanterie, 106eskadrons ruiterij en 248 stukken geschutte zamen een getal van ruim honderd duizend man uitmakendeop derzelver standplaatsen ge schaard stonden verscheen Z. M en nam Hoogstdezelve, ver gezeld van zijn talrijk gevolg, de rroepen in oogenschouw Z. M hadeven als alle hem omgevende ridders der Alexander Neyvski orde, de teekens derzelve aan. Hierna begaf Z M zich in het slot naar de groote hofkerk alwaar Hoogsédenzelvendoor den Metropolian van Nowgorod en St PetersburgSeraphinhet kruis en wijwater aangeboden werden Alstoen begaf zich de processie der geestelijkheid naar het balkon alwaar reeds het corps diplomatique, de leden van den rijksraad<Je senatoren, adels-maarschalken en afgevaardigden der kooplieden vereenigd waren. Toen de processie op het balkon verscheenbewezen de krijgslieden met trommelslag en muzijk de "militaire eer- „Het Te Deunf dus luidt het berigtbegon en heilige stilte ver vulde de ruimte, waarop honderd duizenden harten klopten en cene ontelbare menigte, met ontbloote hoofden, naar het vrome lied luisterdedat ten Hemel steeg. Maar hóe werden aller ge moederen getroffen, toen de Keizer nederknielde om te mid den van zijn volk en met hetzeive vereenigdden zegen des Al lerhoogsten over Rusland af te smeeken In aller oogen stonden tranen «toen mende Majesteit van hem, die over vijftig milli- oenen menschen heerscht, in het stof gebogen zag, voor het aangezigt Gods; naast hem een'getrouwen broederen een'rid derlijken Prins, den vertegenwoordiger van een geheel volk, dat zijne vanen het allereerst met da onzen vereenigde en den roem onzer wapenen in honderd veldslagen deelde." Ten half 1 ure viel onder hec gebulder van verscheidene honderden vuurmon denen terwijl door de militairen het geweer gepresenteerd werd het voorhangsel der zuilen vertoonde aan het oog het prachtige monument, 154 voeten hoog, en waarop de voornaamste gebeurtenissen uit het leven van Alexander gebeeldhouwd wa ren. Na een gebed voor het Russische leger, begaf zich de processie, gevolgd door H. M. de Keizerin en de Keizerlijke Hoogheden, naar de zuil en besprengde dezelve met wijwarer, Hierna defileerden al de troepen, waaronder de uit Pruissen, als vertegenwoordigers des legers van dat rijk. gezonden militairen, en hiermede eindigde ten half 4 ure de plegtigbeid Des avonds was de stad prachtig verlicht. Bij gelegenheid van dit feest, is er eene medaille geslagen geworden Ook heeft Z M eene som van vijf millioen roebels 'sjaars, aangewezen, ten einde over eenkomstig den reeds door Keizer Alexander geuiten wemcb, de bezoldigingen der hooge officieren en der burgerlijke arnbte naren te verbeteren. Wij hebben hier heden het treurig berigt ontvangen, dat onze gezant aan het hof van Stokholm de geheime gezantsch >ps raad van Tarrachaldaar den 15 dezer mede hec slagtoffer is geworden van de cholera, die er steeds met gelijke woede b ijfc heerschenen zelfs reeds voorname hof beambten op het Konink lijk paleis heeft weggeraapt. Frankfort, den 26 September. Men heeft berigten uit Smyrna, tot den 23 Augustus Hec besluit van den Sultan, om zijne met groote kosten uitgeruste en gewapende vloot op nieuw te ontwapenenhad veel opziens gebaard en dit te meerdaar men zulks uitsluitend aam eene' nota van den Engelschen gezant te Konstantinopel toeschreef. Men wildat deze nota de scel Jige verklaring van het kabinet van St. James bevat, dat elke vijandige beweging tegen Mehemed-Ali als eene vredebreuk met den oudsten bondgenoor der Porte zou beschouwd wordendat eene Engelsche vloot, in dit geval, gereed wasom inde Dar danellen door te brekenen den Sultan de voorwaarden van den vrede met den Onderkoning van Egypte, onder de muren van Konstantinopelvoor te schrijven. Dezelfde berigten spreken van een nieuwen opstand in Syrië, welke de operatien van Ibrahim Pacha gestremd heeft In verschei dene bloedige gevechten zou het grootste deel van het Eeypti- sehe leger uit elkander gestegen en Ibrahim zelf genoodzaakt geworden zijn, zich binnen Sr. Jean d'Acre te werpen, alwaar de insurgencen hem belegerden De Onderkoning trachtte alle beschikbare troepen te vereenigenom zynen zoon te hulp te komen. Volgens schrijven uit Triest, van den 13 dezer, had men aldaar wederom zeer ongunstige tijuingen uit Griekenland ontvan gen De paitij van Kolokotroni was in openbaren opstand tegen het regentschap opgetreden het zou haar gelukt zijn om een ge deelte des landvolks in de ommestreken van Pairas de wapenen te doen oovatten en daarmede zich van die stad, in welke slechts eene zwakke bezetting lagmeester te maken. De opstandelin gen zouden daarop dadelijk een regentschap hebben opgerigï, en door hetzelve moet eene proclamatie zijn uitgevaardigd, waar in het regentschap van Napoli voor onwettig "erklaard maar ko ning 0/ri>uitgenoodigd wordt om naar Patras te komen, en al daar tot aan zijne meerderjarigheid te midden van het nieuwe re gentschap te resideren Te gelijk zouden in die proclamatie ver- scheide in hooge posten zich be vindende Beijerschen gesommeerd zijn geworden om Griekenland te verlaten. Deze voorvallen zou den te Napoli vooral bij de nieuwe veranderingen in de rege ring aldaar, veel bekommering verwekt hebben. Men zou daar wel eene tegenproclamatie uitgevaardigd hebben, waarin de leden van het zich noemende regentschap te Patras voor hoogverraders verklaard worden, en bovendien maatregelen voor de zekerheid van Napoli hebben gerroff. n, maar bij de voortdurende gisting in Mairia en bij de menigte ontevredenen door geheel het land is net altoos eene erge zaak, wanneer het aan eene partij gelukken kan zich in een bevestigt punt te nestelen en aldaar eene soorr van regering te vor en. De konin is wel persoonlijk bij de meerderheid der natie bemind, en alle partijen verzekeren, hem persoonlijk toegedaan te zijn, maar hij kan evenwel niet ten speelbal voor hen dienen en moet zich aan de eenmaal ingestel de verorden ngen vasthouden Dit zal nu bezwaarlijk in der min ne kunnen bereikt wo-den, en de regering van Napoli zal met gestrengheid moeten te werk gaan In hoe verre de thans ter harer beschikking staande gewapende magt daartoe voldoende zal zijn kunn n wij niec beoordee.en Op het bekomen van depeches is DMiguel den 13 de zer ijlings van Rome naar Genua vertrokken men meende ech ter, dac.hij spoedig in eerstgenoemde stad terugkomen, en dan zich bestendig daar vestigen zou Naar men meldt, is hij te Rome door velen met groote on ierscheiding bejegenddoch door an deren in 'c openbaar uitgefl >ten De aanspraak die D. Pedro bij het openen der Corte—vergadering gehouden heeft, moet te Rome een gunstigen indruk hebben zoo vee! daarin het verlangen naar eene verzoening met den Paus werd te kennen gegeven. Londen, den 27 September De berigten uit eenige wesr- indiscne kolomen luiden verontrustend, omtrent woelingen onder de neger bevolkingbij geleg nheid van de afschaffing der sla vernij op den r Augustus Óp Trinidad hebben de slaven sedert d en dag allen arbeid geweigerd voorgevende, dat zij werkelijk reeds geheel vrij. en ongeHoud n waren, om nog eenigen tijd ten behoeve hunner voormalige meesters tegen eenig loon te wer ken Zij hepbtn de planrgien verlaten en zich in groocen ge tale marde stai'begeven,* daar zijn zij te zamengeschoold rondom het verblijf van den góu /erneuren hebben zij dezen hatsten cefwijl geene gestrenge maatregelen genomen werden grovelijk be- leedigd Tot den 5 Augustus bepaalden de maatregelen des be- stuurs Zich tor het waken voor de zekerheid der stad door middel van de troepen der bez-icing, ondersteund door de gewapende burgerwachteenige opsrandelingen waren gevat en volgens de bes aande wetten gestiaft maar zulks had de gisting onder de overigen slechts vermeerderd; men vreesde, dat zij zich in'tge heim ergens verzamelden, om in massa te voorschijn te komen. Ook van Antigua, moeten berigr n zijn ontvangen, van 13 Au gustus waarin insgelijks een opstmd onder de slaven gemeld wordt; aldaar, was de opióer-wet afgekondigd. Men spreekt ook van een hevigen opstand op Jamaica do .h toe dus verre blijkt hec niecdat in de daad dusdanig berigc ontvangen is. r

Goessche Courant | 1834 | | pagina 1