N°. 70. GOESSCHE COURANT. Maandag 22 September 1834. BEKEND M. A K I N G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der stad Goes en ressorce van dienontvangen hebbende eene circulaire aan schrijving van Zijne Excell, den Staatsraad, Gouverneur dezer Provincie, van den 16 dezer maand, A. N-° 10809, ie. Af- deeling {Provinciaal Blad N.° 72); brengen dien overeenkom stig ter kennis der daarbij belanghebbenden L. de FOUW, Jz. NIEUWSTIJDINGEN, Frankfort, den 14 SeptemberUit Weenen meldt men, op grond van brieven uit Scutaria van 14 Augustusdat in laatst genoemde plaats eene sterke gisting onder de ingezetenen heerschte die eene openlijke uitbarsting deed vreezen. Op het binnenruk ken namelijk van vier regementen geregelde turksche troepen, die echter slechts schenen te moeten doortrekken naar Bosnië, was het gerucht verspreid, dat de Sultan het nieuwe recrutering- en belasting stelsel met geweld wilde invoeren verontrust door het gemor onder de ingezetenenhad de bassa onder voorwend sel van hun eene belangrijke mededeeling te zullen doen een hon derdtal der voornaamste inwoners in zijn paleis bijeengeroepen doch hen daar gevangengenomen, erf op de citadel opgesloten, als gijzelaars voor het behoud der rust. De gisting was door deze trouweloosheid aanmerkelijk gestegen maar den 14 was het nog niet tot een oproer gekomen. Frankfort, den 15 September. Het dagblad van Au?sburg behelst een berigt gedagteekend uit Pruissen7 September, vol gens hetwelk Z. M. de Keizer van Ruslandnabij Wilna eene wapenschouwing te hebben gehouden de zuidelijke provinciën zijns Rijks zou gaan bezoekenom ook aldaar de troepen wier sterkte het dubbeld van die der noordelijke provinciën zou be dragen in oogenschouw te nemen. Als de reden der bijeentrck- king dezer krijgsmagt in het zuiden worden door den berigtgever voorgedragen de aangelegenheden in het Oostenenofschoon de onlusten in Syrië gedempt zijnde voortdurende aanmatigin gen van het britsche kabinet. Vervolgens geeft de schrijver zijne verwondering te kennén dat het genoemde kabinet zich zoo veel met de zaken van het ver afgelegene Oosten bemoeitterwijl het de aangélegen heden van het Westen alwaar zooveel stof tot gis ting is, weinig ter harte schijnrte nemenen thans bepaaldelijk ten aanzien van Spanje, geheel de inzigten van Talleyrand volgt, ende staatkunde van den beroemden Canning over het hoofd ziende, de zoogenaamde "liberale denkbeelen en vormen met ge weld daar wil invoeren. De schrijver geeft voorts zijne meening te kennendat het misbaar, hetwelk de britsche ministers om trent Turkye maken, in de daad weinig om 't lijf heeften wei nig afdoetdat de uitleggingdie Rusland aan het tractaat van Konstantinopel (van 8 Julij} gegeven heeft, aan de gehee- le wereld bekend isdoch dat slechts lord Palmerston voor geeft dezelve niet te kennen,- en, als't ware met opzet een ver keerden zin aan dat tractaat hechtendede britsche vloot in de Middelandsche zee Iaat heen en weer zeilen, ten einde ten min* stè eene vertooning van bedrijvigheid te makendat zulks ech ter de Porte niet van haren rustigen gang zal afbrengen, even min als de tallooze nota's van lord Palmerston kunnen bijdragen Parijs den 14 SeptemberHet koninklijke gezin bevindt zich sedert vrijdag te Cornpiégne, waar ter eere van hetzelve prach tige feesten gegeven worden. Het zal van daar eenige dagen te St. Cloud gaan doorbrengenen tegen het einde dezer maand zielig naar Föntainebleau begeven. -4- fteetuvcn en Ct b m 5 m 0$ caiie u Dac Zijne Majesteit bij hoogstdeszelfs besluit van den 29 Augustus jongstleden N.° 101heefc gelieven te bepalen dat de gunstige beschikkingen bij Koninklijk Besluit van den 12 September 1833 N.° 120, (medegedeeld bij Provinciaal Blad van dat jaar N.° 100.), opzigtelijk het verleenen van vergun ning rot het aangaan van Huwelijkenaan de Miliciens der lig- tingen van 1826, 1827 en 1828 vastgesteld, ook op de Mili ciens van 1829 zullen worden toegepast; weshalven ook aan deze Miliciensonverschillig of zij onder de wapenen of met onbepaald verlof zijn die mogten verlangen een huwelijk aante» gaan daartoe de vergunning zal worden verleend. En op dat deze algemeen bekend worde, zal aan dezelve op de gebruikelijke wijze publiciteit gegeven worden. Gedaan ten Stadhuize van Goes, den 20 September 1834, Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. H. VERSCHOOR van Nisse Ter Ordonnantie van dezelve De Stads-Secretaris, 25«i<0chUtttb. om de staatkunde, die men te Petersburg en te Konstantinopel besloten heeft te volgen, te veranderen. Uit Napels meldt men van den 30 Augustus Den 27 dezer heeft er eene vreeselijke uitbarsting van den Ve suvius plaats gehaduit eenen nieuw gevormden krater stroomde dien dag een lava vloed van een half uur breed en van 10 tot 15 voet boog, en wel met znlk eene kracht, dat bij, reeds in verscheidene armen verdeeld en tot 1 uur van den krater ver wijderd nog de grootste rotsklompen die hem in den weg wa-, ren, met zich voerde, en zoodanige massa's steen tot de hoog te van 15 tot qo voet voor zich heen spoelde. Twee dorpen en eene onmetelijke oppervlakte lands liggen onder de lava be dolven. Tevens had er nog een ander voorval plaats: de.asch- heuvel op den top des bergs, drie tot vier honderd voet hoog uit welken tot dus ver de hoofdvlam gekomen wasstortte in en is geheel verdwenen. Den 28 was hiereen vreesselijke ascb- regenzoodat de berg den ganschen dag niet zigebaar was. He® den is de berg weder rustig. Omtrent de verwoestingen onlangs door onwéders en over stroomingen in Noord Italië aangerigtbehelst een Duitsch blad de volgende opgave Na een' warmen zomer veroorzaken de door het smelten der ijsbergen aangezwollen rivieren en bekengewoon lijk veel onheilmaar ditmaal scheen van den Genueschen tot den Adriatischen zeeboezemlangs de Apenynen en Alpen alles hen. onderste boven gekeerd te moeten wordenen tot hiertoe bestaat er welligt geen voorbeeld van zulke uitgestrekte verwoestingen op een en hetzelfde tijdstip. Uit Piemont hebben wij nog weinig berigten, maar de Sesia moet vreeselijke verwoestingen aangerigt hebben; de Ticino stroomde over de brug bij Belcolara weg, en heeft dit oude Romeinsche gedenkstuk geheel weggespoeld. De eigenlijke weg over den St. Gotthardt heeft weinig geleden, maar zoo veel te meer die aan deze zijde van den kleinen St. Bern- hard; het fraaije dorp Roveredo, boven Belienz is schier geheel verdwenen. De hoofdbrug der via mala en een goed deel van den vyeg naar Andecho is voor langen tijd onbruikbaar gemaakt het badhuis en andere huizen in Andecho weggerukteen groot gebouw in Splungen vernieldhet dorp Campo Dolzino mee rot sen steenen en zand overdekt; Isoia overstroomd; in Sondrio heefc dé buiten hare oevers getreden rivier 26 der schoonste hui zen omvergeworpen en die stad wordt nog op dit oogenblik door het instorten van eenen ijsberg bedreigd. De Serio en andere ri- Wieren hebben in het landschap Sergoma schrik verspreid en Pa dua levert het schouwspel van eene verwoeste stad op, Eene ha gelbui die 20 minuten duurdeheeft aldaar alle dakenvensters en deuren ingeslagen. Onder den hagel waren stukken van 1 Kilo gram (Ned. Pond j, zeer menigvuldig en men heefter van 3 tot 4 Kilogrammen gevonden Tevens steeg eene hevige zwaveldamp overal uit den bodem opzoodat de ingezetenen van alle kanten bedreigd waren." Uit Lissabon schrijft men van den 11 Augustusdat het oor logsfregat la Galathéeden prins de Joinville aan boord heb bende, zich aan den mond van den Taag had vertoond, maar waarschijnlijk, zonder er liet anker te laten vallen, den volgen den dag de reis naar de Azorische eilanden zou voortzetten. Van regeringswege is heden niets nopens de zaken van Spanje bekend gemaakt. Door de dagbladen weet men, dat de procuradorusin der- zelver zitting van den 6 dezerde beraadslaging over de verkla ring nopens de regten der natie voortgezet hebben. Het derde artikel dier verklaring is toen behandeld. Het luidt aldusGeen Spanjaard kan vervolgdin hechtenis genomen of uit zijne wo ning weggevoerd wordenuitgenomen in de gevallen bij de wen voorzienen overeenkomstig de daarbij voorgeschreven vormen." Niettegenstaande eene zeer welsprekende redevoering van deti heer Martinez de la Rosadie bovengemeld beginsel niet wil de vastgesteld hebbenging hetzelve met 50 tegen 48 -stemmen door. Ten gevolge van dezen uitslaghebben zich de geruch ten wegens de aftieding van het Spaansch ministerie verleven digd. Heden wil men zelfs een' courrier uit Madrid ontvangen hebben, die tijdingen zou hebben, medegebragt, van den 8 des avondsIuidens welke de heer Martinez de la Rosa dien dag zijn ontslag genomen had welke voorbeeld door de andere le den van het kabinetmet uitzondering van den heer Torenozou

Goessche Courant | 1834 | | pagina 1