N°. G0E8SCHE Vrijdag COURANT 19 September 1834. r vw.-S. NIEUWSTIJDINGEN. Frankfort, den 13 September. Uit Rome wordt van 30 Augustus gemeld Hamburg, den 12 September. Het zweedsche oefer.ings- I Londen den 13 September. De ongesteldheid der koningin geweken zijnde heeft H. M nu Woensdag op het paleis van St. James het adres der stedelijke regeringwegens hare geluk kige terugkomst, zelve ontvangen. Des avonds zyn HH. MM. naar Windsor teruggekeerd. Tegen 1 November begeven zij zich naar her paleis te Brighton om dat gedurende de wincermaandert te betrekken. v;' Xb,. f&'" -i Vj .fv '<Hf lucMitveu «it CtbrnimotVAtmu A D V E R T E N T I E. De BURGEMEESTER der Gemeente IJ'erssheProvincie Zeelandmaakt bij deze bekend, dat de KERMIS of JAAR MARKT zal beginnen op Woensdag den 24 September aan staande en eindigen op Zaturdag den 27 daaraanvolgende. IJersekeden 16 September 1 834. De Burgemeester voornoemd, M. P. DOMINICUS. Onze finantiele aangelegenheden schijnen nog altijd niet ge regeld te zijn, daar men werora beweert, dat de regering eene nieuwe leening sluiten wilom oude schulden af te betalen. Van verschillende kanten moet zij reeds zeer voordeelige aanbiedingen ontvangen hebbenen zij zal dus zeker geene lecning op zulke drukkende voorwaarden sluiten als voor drie jarentoen zij zich in verlegenheid bevond. In Parijs werden den 18 July in te genwoordigheid van den Pauselijken zaakgelastigde en van een ge- volmagtigde van het huis Rothschild weder 280,900 franken van de vorige leening terug betaald. Eene verordening omtrent den prijs en het gewigt van het broodvan welker bepalingen de bakkers een groot misbruik maak ten, heeft onder de mindere klassen hevige ontevredenheid ver wekt omdat het brood oneetbaar was. De menschen zijn hier gewoon, dergelijke klagten regtstrpeks ter kennis van den Paus te brengendoor hemwanneer hij uitrijdt, hunne grieven toe te roepen. Men zegt dat een hunner zelfs niet geschroomd heeft een van die slechte broaden in het rijtuig van den Heiligen Va der te werpen; en ieder, dia het Romeinsche karakter kent zal dit voor zeer waarschijnlijk houden. ïntusschen heeft men ver leden week een persoon in hechtenis genomendie honende uit drukkingen tegen den Paus gebezigd had," Voorts leest men in de berigten uit Rome nog het volgende: Den 27 Augustus hebben wij hier eene wêersgeéceldheid ge had waarvan de oudste lieden zich geen voorbeeld weten te her inneren. De dampkring was als met eene digte stofwolk vervuld en de thermometer klom des namiddags, bij een sterken zuide wind tot op 320 Reaumur (io4° Fahrenheit}. Naar de waar nemingen op het observatorium stond dezelze op den middag 29° (98° Fahrenheit,} Vele menschen werden ?iek en sommi gen bleven plotseling dood. Men wil dit verschijnsel in verband brengen met eene vreessèlijke uitbarsting van den Vesuvius, wel ke op denzelfden dag plaats moet gehad hebben." Opmerkelijk is hetdat juist op dienzelfden 27 Augustus in Zwitserland en Noord-ïtalie die hevige onweders en overscroomin- gen zijn voorgevallenwaaromtrent wij dezer dagen verschillen de berigten medegedeeld hebben. Het oostenrijksche regeriqgsblad deelt de volgende berig ten mede uit Konstantinopel19 Augustus De laatste tijdingen uit Aleppo .van 27 Julij bevestigen de berigten welke voor eenige dagen uit Alexandrie hier waren aan gekomen. Ibrahim-Bassa was in de daad den 1 dezer met,3000 man naar Jaffa teruggekeerdalwaar hij met zijnen vader Melis- med-Ali eene bijeenkomst had, ten gevolge waarvan hij met 14,000 man voetvolk en 2500 ruiters tegen de opstandelingen van Naplóus uitrukte. Volgens bovengemelde berigten was Me- hemed Alt in Jaffa achtergebleven; daarentegen had Emir-Be- schirde vorst der Drusendie tot gouverneur van Syrië tot Latakia benoemd was, zich met io.ooo man naar Samaria in beïveging gesteld. Naar luid van eenen brief van Mehemed-Ali welke kort voor het vertrek dezer berigten te Aleppo ontvangen was i had Ibrahim bassa Naplous vermeestert!rust en orde wa ren in Syrië herstelden Mehemed maakte zich gereedom naar Alexandria terug te keeren. De Beylikdschi der Porte Nuri Effendiheeft den last ont vangen om met den gezant des Kónings van Griekenland in onder handeling te treden over het tusschen de Porte en Griekenland te sluiten handels verdrag. De pest verspreide zich meer en meer. Voor eenige dagen is de gewezen vlootvoogd van den hpssa van Egypte, Osman bastadie in dén afgeloopen winter herwaarts gekomen was aan die ziekte overleden." eskaderhetwelk onlangs van Stokholm weder in zee was gesto ken, is den 31 Augustus te Karlskrona aangekomen en. we gens de cholera die steeds in Stokholm en andere plaatsen van Zweden heerschtonder quarantaine gelegdeen paar gevallen van die ziekte waren op het eskader vooorgekomen. Op dé hoogte van Gotdand heeft hetzelve eene russische vloot van 17 groote en kleine oorlogsvaartuigen gezien. Den 6 zijn een russisch linieschip en 2 brikkenuit de Noord.zee komendevoor Kop penhagen geankerd, (üHtigelAtib. Z. K. H. de hertog van Sussexdje zoo goed als blind is» zal binnen kort aan beide oogen de operatie der ligting ondergaan^ Gisteren heeft graaf Grey onze gewezen eerste minister, zich naar Edinburg begeventer by woning van den aldaar ter zijnêr eer aangerigten luisterrijken maaltijdwaarbij ook verscheiden on zer ministers zullen aanzitten. De ter aarde bezorging van de stoffelijke overblijfselen van ze keren N. Steinbergverdacht van in den nacht van Maandag op Dingsdag laatstleden, alvorens zich zeiven van het levett te beroovendeszelfs echtgenoot en vier kinderen op eene aller- wfeedaardigstè wijze vermoord te hebben, heeft eergisteren avond laat, in het bijzijn van eene tallooze menigte volks dezer hoofd stad, plaats gehad, doch is gelukkiglykofschoon zich eenige uit het gemeen verwenschingen over het lijk veroorloofdenzonder stoornis der algemeene rust afgeloopen. Voornoemde persoon was een gezigtkundige van beroep en een Duitscher vanaf komst. In de munt alhier wordt steeds veel geld ten behoeve van het Portugesche gouvernement geslagenen bedroeg in de afgeloo- pene week de uitvoer van goud en zilver naar Lissabon eene waarde van 160,000 p, st. Ondertusschen schijnt aan de behoefte van specie voor Portugalzoowel als voor de Vereenigde Staten nu nagenoeg voldaan te zijn. Daarentegen is naar een ander punt naar Oost Indiede uitvoer van goud begonnen en kan van be lang worden. Dit laatste had sinds 12 k 13 jaren geen plaats gehad. Men klaagt zeerdat hier niet gelijke ijver als in Bengalen be- 1 staat, ter vestiging van een geregeldé gemeenschapdoormiddel van stoombooten, tusschen dit land en deszelfs Oost Indische be zittingen Reeds had men uit Bengalen de dienst naar de Roode Zee tot Suez geregeld, en Ajn daar stoombooten aangekomen» maar uit Engeland is de stoombootdienst over Malta op Alexan dria nog niet geregeld, waardoor reeds brievenmalen, in plaats van zeer snelzeer veel te laat aangebragt zijn. Eenige speculanten onzer beurs schijnen, door het afrigten van duiven, het middel gevonden hebben, om, voor den afloop van zaken op onze beurs, geregeld de koersen van de fondsen ter beurze van Parijs van den voorgaanden dag te ontvangen in ge val aldaar in de dezelve eenige rijzing of daling heeft plaats ge had. Ook wederkeerig moet dit te Parijs, betrekkelijk den koers van de fondsen hier ter beurze plaats gehad. Ook wederkeerig moet dit te Parijs, betrekkelijk den koers van de fondsen hier ter beurze, plaats vinden. Men wil hier weten, dat de staat der gezondheid vanZ). Pedro laatstelijk zeer ongunstig was, en men vreest, dat zijn dood de zaken van Portugal op nieuw in groote verwarring zou brengen. Ons ministerieel avondblad spreekt van eenen oostenrykschen prins diebenevens den hertog van Leuchtenbergit? aanmer king zou komen, om de gemaal van Koningin D. Maria ta wordenen meentdat 'er staatkundige redenen zijndie den eersrgenoemden bijzonder aanbevelen. Op grond van bijzondere brieven uit Parijs wil men alhier weten, dat de fransche admiraal Roussin in zijne depêches van den 20 Augustus de zaken van het Oosten nog geenszins ineen gunstig daglicht voordroeg, en zijne vrees te kennen gaf, dac de opstand in Syrië, ofschoon voor het oogenblik onderdrukt» te eeniger tijd weder zou uitbarsten. Ook zou hij geschreven hebbendat van tijd tot tijd een russisch oorlogsschip zich in het gezigt van den Bosporus vertoondeterwijl aan den anderen kant dikwerf britsche oorlogs-vaartuïgeti aan de Dardanellen ge zien werden en dac hierdoor te Konstantinopel bij voortduring de gemoederen in onrust bleven voor het oogenblik echter werd de openbare aandacht afgeleid door de verwoestingen van de pest.

Goessche Courant | 1834 | | pagina 1