N°. 74. GOESSCHE C O ti n A N T. m Maandag 15 September 1834. NJ EUWSTIJDINGEN, Berlijn, dsn 7 September. Te Petersburg had men den 30, uic Odessavan den 6de tijding bekomen, dat de staatsraad in werkeiijken dienst von Butenïejfbuitengewoon Russisch gezant en gevolmagtigd minister bij de Ottomannische Portealdaar aan gekomen wasen op het punt stond om verder naar zijnen post terug te keeren. Voor eenige dagen was de fregat Eriwanvan 60 stukkenwelke Z. Exc naar Konstantinopel brengen moest, van Sebastopol te Odessa aangekomen. Kort vóór zijne afreis, had de heer von Bnteniejf de eer, door Z. M. den Keizer den volgenden vleij'enden brief te ontvangen Gedurende uw driejarig verblijf te Konstantinopelals onze gezant en gevolmagtigd ministeris het u gelukt, door de rond borstigheid en bestendige regtschapenheid uwer handelingenin het belang der wederzijdsche onderdanende tusschen de beide rijken naauwelijks wederom vernieuwde vriendschapsbetrekkingen te bevestigen. Uwe onderhandelingen met het Ottomannische ministerie over verschillende puntenen namelijk over de onrus tige bewegingenwelke in het verledene jaar in het Oosten plaats hadden, zijn met een gelukkig gevolg, tot onze volkomene te vredenheid, bekroond geworden, en hebben ons een nieuw be- wijs gegeven van de geschiktheidwaarmede gij de u toebetrów- de aangelegenheden op orde weet te brengenals ook van den ijver voor het algemeene welzijnwaarmede gij bezielt zijt. In dachtig op zulke uitstekende diensten, is het ons aangenaamu de verzekering van onze bijzondere erkentenis en van onze Kei- zerlqke welwillendheid te geven. Wij blijven steeds uw toege negen. QgeiNikolaas,'* „Petershof 5 Janij 1834. Het Dagblad van St. Petersburgbevat nu het program ma over plegtigheid bij de inwijding der Alexander-im\. Dien dag, den 30 Augustus fn September), zullen vijfkanonscho ten van de wallen der vesting, aan de bewoners der hoofdstad den dag der inwijding van het monument verkondigen, Ten 8 ure begeeft zich de Keizer in het Alex ander-New ski klooster om aldaar den dienst bij te wonen, en keert van daar naar het winterpaleis terug. Ten 11 ure, scharen zich de troepen, op een gegeven téeken in slagorde. De compagnie grenadiers van het paleis zal langs de balustrade; ter wederszijde van het nieuw gebouwde balcon, staan, Zoodra ai de troepen de hun aangewezene spellingen ingenomen hebben, begeven zich, op een door Z. M. den Keizerin persoon gegeven teeken, H. M. de Keizerin, verzela van HH, KK HH., voorafgaan van hof heeren en gevolgd door hofdamesnaar de kapel van het paleis. Bij de intrede daarvan, wordt H, M. de Keizerin door de me- rropoliten van Nowgorod en St Petersburg, geholpen door de leden der heilige Synode en de hofgeestelijkheidmet het kruis en het wijwater ontvangen. Daarop zal zich de processie der geestelijkheid met her kruis en de banier naar het nieuwe balcon begeven H. M. de Keizerin en BH. KK. HH. volgen de pro cessie op het nieuwe balcon, verzeld van hofdames en heeren Op het oogenblik dat de processie der geestelijkheid zich op het balcon bevindt, maken alle troepen de militaire honneurswaar op de geestelijken een te Deum aanheffen. Na het gebed voor het behoud van HH. MM, den Keizer en de Keizerin en ver dere leden der Keizerlijke familie, zal een diaken het gebed voor de dooden, ter herinnering aan den overleden Keizer Alexan der I, uitspreken. Op ditoogenblik wordt het monument ont blootalle troepen maken re gelijk de militaire honneurs, kanon salvo's worden van de vesting, de schepen op de Newa en door de artillerie welke met de troepen in slagorde sraangelost. Na een gebed voor het Russische leger, zal de processie zich naar het monument begeven en hetzelve met wijwater besprengen; H. M. de Keizerin en HH. KK. HH. zullen zich daarbij bevin den. Zoodra de processie terug gekeerd is zullen de troepen met de compagnie grenadiers aan.het hoofd, voorbij het paleis defileren, als wanneer de Vorstelijke familie zich op hetfbalcon zil bevinden Zoodra genoemde compagnie voorbij gemarcheerd is, zal zij zich ais eene eerewacht voor het monument, tot aan het einde der plegtigheidplaatsen. Des avonds zal de geheele s:ad verlicht zijn. Een schrikkelijk natuurverschijnsel heeft den 27 Augustus verwoesting en dood in de dalen van Graauwbunderlanden eene geheele stremming der gemeenschap tusschen Zwitserland en Italië te weeg gebragt. Het schijnt dat de regenstoffendoor de lang durige droogte terug gehoudenzich eensklaps des te geweldi ger hebben ontladen, en gedreven door heete Zuidewindendie de massa's sneeuw op het hooge gebergte deden smekeneenen weg door die insnede in den keten der Alphen gezocht hebben. Vele dorpen en afzonderlijke woningen zijn door het opzwellen van den Rijn en dei1 vele bergstroomen in het gevaar gekomen eh gedeeltelijk verwoestde meeste bruggen zijn weggespoeld en vele andere onheilen veroorzaakt Het getal omgekomen men- schen is nog niet te berekenen, Gelukkig echter dat het zwel len des waters over het algemeen langzamerhand plaats haden men de wijkplaatsen in dit bergland kon bereiken, zoodat de menschlevens slechts toevallig, maar niet in menigte konden in gevaar komen. Londen, den 10 September. Er zijn berigten uit Lissabon töt den 3. In de kamer der afgevaardigden was, den 1 eene boodschap van. den regent ontvangennopens het huwelijk van de Koningin. Met 67 tegen 27 stemmen werd besloten, dat de regering den Vorst zou noemen die waarschijnlijk de vermoede lijke gemaal zou gorden. Men houdt het er voor, dat de broe der der hertogin vin Braganzade hertog van Leuchtenbergde persoon is, ten zij het hof van Frankrijk zich daar tegen stellig mogt verzettenhetgeen velen zeer waarschijnlijk voorkomt. D. Pedro had wederom 24 nieuwe pairs benoemd zijne gezondheid verbeterde aliengs fiij had den markies van Louie zoo men weet zijn zwager, uit zijnen staf ontslagen, hetgeen nogal op- ziens had gebaard. Velen beschuldigen dien markies van grove ondankbaarheid. De spaansche minister in Lissabon had onver moeide pogingen in het werk gesteldom den admiraal ISapier over te halen om als admiraal in Spaanschen dienst over te gaan, ten einde het bevel op 2ich te nemen over de vlootdie op de kust van Spanje kruist. De admiraal heeft dit geweigerd, doch den kapitein Henrijk van dePortugesche zeemagtvoorgesreld, welke kapitein waarschijnlijk tot de bedoelde waardigheid zal ver heven worden. Parijs den 8 September. Het Journal des Debats meent, dat generaal Rodil zeer verstandig handelc, met de voornaamste dorpen in de vallei van Bastan zoo als ElisondoUrdach en ïru- rita, alsmede het uiteen krijgskundig oogpunt belangrijke plaatsje San Estevan te versterken, en die streken met zijne hoofdmagc niet eerder te verlaten, dan nadat, door het achterlaten van be zettingen in de versterkte plaatsenaan de Carliscen de gelegen heid is afgesnedenom zich op nieuw daarin te nestelen Ge noemd bktd is van oordeeldatzoo de vallei van Bastan* een maal voor de Carlisten gesloten is, het hun zoo goed als onmo gelijk wordt gemaakt, om eenigen onderstand uit Frankrijk te erlangen. Rodil van die vallei meester zijnde kan daarentegen zoo als hzt Journal des Debats zich uitdrukt veel gemakkelijker "dan langs den eenigen weg van Irunde benoodighededen voor zijn leger, die hij in Frankrijk doet opkoopen, in handen krijgen. De bijzondere brieven uit Bayonne gaan tot den 3 September. Zij gewagen insgelijks van een tusschen Lorenzo en Zumala- Carreguy geleverd gevecht, waarbij de laatste zeer veel man schap verloren had, en ten gevolge waarvan hij met zijne vol gelingen in gfoote verwarring in het stadje Lauz was binnenge rukt D. Carlos is, ook volgens deze berigten. Weder langs zijwegen aan zijne vervolgers, die Zich in de gebergten op de grenzen van Arragon van hem meester meenden te maken ont snapt. De Junta der Carlisten, door een groot aantal vlugtende huisgezinnen vergezeld, was in den avond van den 2 op de hoog ten nabij Urdach, en dus zeer digt bij de fransche grenzen ge zien. Deze brieven maken insgelijks melding van de desertie, die onder de Carlisten heerschte, zijnde eenige bonderden man schappen, die de onophoudelijke vermoeijenissen en ontberingen niet langer konden verduren naar hunne haardsteden teruggekeerd. De generaal Rodil heeft aan de bewoners der Abdij van Ronce- valles niet slechts bevel gezonden, om binnen eenige daeen dat gesticht gezamenlijk te ontruimen, maar ook, om hem vooraf 20,000 paar schoenen voor zijne soldaten te leveren Dergelijke knevelarijen en de barbaarsche gewoonte der beide partijen om hunne gevangenen dood te schieten, maken, volgens vrij onpar tijdige berigten, de kenmerkende trekken van dezen rampzaligen burgeroorlog uit. 's Gravenhagè, den n September. Laatstleden Maandag is door het bestuur der stad Amsterdam, bij gelegenheid van de te rugkomst der beide mobile batal ons schu-cerij, in het logement de Doeleneen maaltijd gegeven van 170 couverts, 00 welken al de heeren officieren, zoowel der uitgetrokken als der dienst. W>-.- >•- -

Goessche Courant | 1834 | | pagina 1