Dit berigt is niet geheel onbelangryk als men zich herinnert dat Elisondo tot nu toe de wapenplaats der Carliscen en' de ze tel van Jiunne Junta was, en dat deze laatste daaruit wel twee of driemalen bij de aannadering van de troepen der, Koningin ont- vlugt isdoch ook telkens aldaar weder is terug gekomen. Ook had men vroeger beweerd, dat de toegangen tot de vallei van Bastan, alwaar de generaal Rodilzich thans voor goed gevestigd schijnt te hebben, zeer gemakkelijk door de Carliscen te verde digen warenterwijl het thans blijktdat deze Iaatsten geene poging hebben gedaan om het bezetten der vallei te verhinderen. Van de tegenwoordige verplyfplaacs van D. Carlos en van den opperbevelhebber Zumala-Carreguy is den 6 van de zijde der Fransche regering niets bekend gemaakt. Uit bijzondere brieven van de Spaansche grenzen s die echter natuurlijk van vroegere dag- teekening zijn dan de telegrapische berigtenkan men opmaken dat D. Carlos in de eerste dagen van September geheel van Zu mala-Carreguy was afgesneden. De laatste had z:ch toen met acht bataillons in Alava, waarvan Victoria de hoofdplaats is* ge worpen, terwijl D. Carlos met zijn geleide uit de vallei van Ronceveaux naar die van Roucal was getrokken, welke laatste nog oostelijker en nabij de grenzen van Arragon ligt. Uit de in ons vorig nommer medegedeelde berigten heeft men gezien, dat de troepen van generaal Rodil sedert in de vallei van Roncevaux (Roncevalles) zijn aangekomen, en dat deze generaal de ontrui ming van het beroemde klooster aldaar, hetwelk buitengewoon uitgestrekt isbevolen heeft. Waarschijnlijk zal deze maatregel even als zijne gestrenge handelwijze in andere opzigtenslechts strekken om de gemoederen der Spaansche landbewoners nog meer tegen hem op te winden. Volgens het dagblad le Temps zou de fransche regering thans niet vreemd zijn van het denkbeeld, om een besluit van kwijt^ schelding uit te vaardigen ten behoeve dergenen die wegens staat kundige misdrijven geyangen zijnwaarin vooral de personen, die van deelneming aan de oproerige tooneelen van April 11. beschul digd waren, begrepen zouden zijn. De vrees, dat het openlijk voeren van een regtsgeding voor het Hof der Pairs tegen deze laatste soort van beschuldigdendie zoo als men weetverschei dene honderden in getal zijngroote moeijelijkheden na zich zou slepenmoerzoo als genoemd dagblad meentaan het bedoelde voornemen der fransche regering geenzins vreemd zijn, £UbjCvf«utbjCtt» 's Gravenhage, den 9 September, Omtrent het verblijf van Z.K. H. Prins Willem Frederik Hendrik te Koppenhagen, leest men in de Staatscourant het volgende Volgens regtstreeks alhier ontvangen berigten uit Koppenha gen is Zr. Ms. schip van linie de Zeeuw den 31 Augustusweder van de reede dier stad vertrokken, om deszelfs reis voort te zetten. Gedurende dit tweede verblijf in de hoofdstad van Deneraarken, is Z. K. H. Prins Willem Frederik Hendrik met niet minder onderscheiding door Z. Mi den Koning Hoogstdeszelfs gezin ont vangen gewordendan op de uitreis hebbende verscheidene leden van hetzelve Z. K, H, aan boord van de Zeeuw bezocht. Op den 24 Augustuster gelegenheid van den verjaardag van Z. M. onzen geëerbiedigden Koning had Zijne Deensche Ma jesteit op den middag een Koninklijk saluut van Koppenhagen la ten doenen was ook door een ter reede liggend Russisch fre gat gevlagd en gesalueerd. Dienzelfden dag hadden 19 personen, welke met een klein bootje bij eene zeer hol staande zeede schepen op de reede wilden bezigcigen het ongeluk van nabij de. Zeeuw om té slaan. De sloepen van dien bodem met den meesten spoed uitgezet zijnde is het aan onze zeelieden gelukt, 15 dier personen te redden, welke aan boord van het schip verzorgd en van het noodige voor zien zijntot dat zij veilig aan wal konden gebragt worden. Z. M. de Koning van Denemarken hiervan onderrigt, heeft door zijnen minister van buitenlandsche zaken bij eenen zeer vleijenden brief Hoogtdeszelfs genoegen wegens de betoonde hulpvaardigheid aan den kapitein ter zee Rijk doen betuigen, en denzelven alsmede den luitenant Constant de Rebecquewelke in eene der te hulp gezonden sloepen geweest wasmet het ridderkruis der Danne- brogs-orde begiftigdzijnde tevens aan genoemden kapitein eenige medailles toegezondenom namens den Koning uit re reiken aan diegenen der manschappen, welke zich bij dit voorval het meest onderscheiden hadden." V. Naar men verneemtheeft de Oostenrijksche zaakgelastigde, graaf Allegriaan den baron Verstolk van Soelenminister van buitenlandsche zakenoverhandigd het grootkruis der St. Stepha- nus-orde van Hongarye, waarmede het Z. M. den Keizer van Oostenrijk behaagd heeft, hem te begiftigen. De commissiedie zich te Amsterdam had vereenigd, tot de voorbereidende 'werkzaamheden ter oprigting eencr Maatschap pij cot net aanleggen van een' ijzeren spoorweg tusschen Am sterdam en Keulen, heeft aangekondigd, dat zij ziqh genoopt ziet, aan het belangstellend publiek kennis te geven, dac het be drag der inschrijvingen tot deelneming beneden de bepaalde som is gebleven, en dat genoemde commissie, hoezeer in haar ge voelenomtrent het wenschelijkenuttige en uitvoerbare der zaak volhardende, zich thans ontbonden heeft. De tentoonstelling van kunstwerken door levende mees ters te Amsterdam is gisteren geopend. pold en zijne echtgenoote tot den 15 in Oscende zullen vertoe - ven, en wordt daarbij gevoegd, dac men heeft opgemerkt, dat de prinses sedert eenige dagen geene zeebaden heeft genomen, en niec meer te paard heeft gereden. Het programma voor de September-feesten is te Brusssel afgekondigd. Den Jaatsten dag zullen in de kerk der Augustijnen door prins Leopold de ijzeren kruisen worden uitgedeeld aan de liedendie zich bij hc t oproer en de daarop gevolgde omwenteling hebben voorgedaan. Men beweert, dat dit aantal kruisen op meer dan 1600 kan wor den geschat, doch het juiste bedrag schijnt nog niec bepaald. Het genootschap van den ommegang geeft zich veel moeite, om verlof te erlangenten einde bij die feesten weder de beruchte reuzen te vertoonen. Uit Leuven wordt gemelddat men eerlang aldaar weder het reusachtige beeld van St. Christoffel in processie Zal rondvoeren, 'twelk sedert 1794 buiten gebruik was geraakt. Uit een berigt van den beruchten Ducpetiaux blijkt, dat sedert het jaar 1830, en ondanks de zoogenaamde vrijheid van het onderwijs, het aantal schoolkindereu, in de provinciën van de beide Vlaanderen en Antwerpen, aanmerkelijk is verminderd. Het gerucht, dat de fransch-belgische minister van oorlog baron Evaineerlang door den generaal Goblet zal worden op gevolgd houdt stand. Men verhaalt tevensdac sommige hoofd officieren waaronder de generaal Nypels en de kolonel P Ro denbach op pensioen zullen worden gesteldzullende deze laatste echter vooraf eene verhooging van rang verwerven. De brussel. sche Courtierofschoon de aftreding dezer beide officieren alle- zins goedkeurende, toont zich zeer gebelgd, dac men hun nog bij die gelegenheid eene bijzondere gunst toestaat. Hij verklaart niet te weten, waarméde de heer P. Rodenbachdie tijdens de belgische oriiwenteling een gepensioneerd kavallerie-luitenanc was thans, zonder eenige byzondere diensten aan Belgie te hebben be wezen ten zij het die mogt zijndat hij in April 11. als plaat selijk kommandant van Brussel niet de minste maatregelen geno men heeft, om de aldaar plaats hebbendeplundertooneelen te stuiten, de eer kan hebben verdiend, om tot brigade-gene raal te worden bevorderd. De omstandigheiddat twee broeders van dezen Rodenbach tot de kamer der Vertegenwoordigers be hoorenmoest toch, zoo als de Courrier meent, bij deszelfs bevordering niet in aanmerking komen. Goes den 11 September. Bij vonnis der Correctionele Regt- bank zitting houdende alhier» van den 8 September jl,, is Jan- Mulder arbeider te Katcendijkeveroordeeld in eene geldboete van drie guldens en in de kosten, als hebbende op het Wil- helmina-Dorp tabak gerookt» zonder dac zijne pijp vaahetver- eischte dopje was voorzien. QbucWcuticn. Heden'beviel gelukkig van een welgeschapen ZOON M. J, LANKHÖRST, Echtgenoote van G van IJSSELSTE1JN. Goes, Regter ter Instructie den 10 September 1834. Ia de belgische bladen wordt verkondigd, dat prins Leo PUBLIEKE VERKOOPING Op Donderdag den 25 September 1834, des avonds ten uren, zal JAN LEENDERTSE ZWEEDIJK, te Wolp- haarsdijkin de Herberg aldaarten overstaan van den No taris LENSHOEK, te Koop VeilenEen WOONHUIS, SCHUUR ven ERVE, zijnde eene WINKEL en BROOD. BAKKERIJ, op den Dorpe Oud Sahbinge in Wolphaarsdijk Kadaster Sectie G., N.w 139, alsmede een BOOMGAARD daar annex, Sectie G., N.Q 141, groot 27 Roeden, 50 Ellen. De Boekverkooper S. van BENTHEM, te Middel burg, is voornemens op den 29 September 1834, en volgen de dagen aldaar tc Verkoopen, eene fraaije Verzameling zinde lijk geconditioneerde BOEKENLANDKAARTEN, SCHIL DERIJEN, TEEKENINGEN. PRENTEN, SCHILDER en TEEKENBEHOEFTEN, Gegoten PLEISTER KOP PEN en BEELDEN, alsmede eerr Kabinet van Phijsische Op tische, Mathematische en Mechanische INSTRUMENTEN; eene KUNSTDRAAIBANK met al derzelver toebehooren, en vele andere bijzonderheden -, alles nagelaten door wijlen den Wel Ed, Heer J. P. BÖURJE, in leven Arrondisseraents Ijker, voor het eerste District in de Provincie Zeelanden Lid van het Zeeuw sche Genootschap der Wetenschappen De Cata logus waarin alles breeder omschreven voorkomt, is gedrukt en bij bovengenoemde, alsmede bij de voornaamste Boekver- koopers in de buiten Steden te bekomen. De ondergeteekende geeft te kennen, dat hij den 15 September aanstaande, in het Groot Koffijhuis zal beginnen met les te geven m het DANSEN. J. L. JONGEN. Tegen November een BAKKERS BRASEM benoo» digdbij de Weduwe de Plaate Goes. Ts Goes, bij F, Kleeüwens» Stadsdrukker.

Goessche Courant | 1834 | | pagina 2