N°. GOESSCHE COURANT. I» ""vi Vrijdag 12 September 1834. NIEUWSTIJDINGEN. Suitecftlanb. Berlijn den 5 September Den 22 en op de twee volgende dagen der vorige maand is te Lubeck aangekomen het detache- ment Pruissische militairendat bestemd is, om, bij de plegtige ontblooting der Alexanders-zuil te Petersburg het Pruissische leger te vertegenwoordigen. Hetzelve staat onder het bevel van den luitenant kolonel von Vosscommandant van het regement grenadiers Keizer-Alexander. Den 26 heeft het met de stoom boot Alexandra de reis naar Petersburg voortgezet. Het corps diplomatique alhier zalin den loop van den herfstmet nog een lid vermeerderd wordendaar de Grieksche regering beüloren heeft, een' gemeenschappelijken gezant, den Vorst Maurocordatonaar de hoven van Munchen en Berlijn te zendenwelke zich bij afwisseling in eene der beide hoofdsteden zal ophouden. Ook verneemt men, dat, op drie verschillende plaatsen van Griekenland, Pruissische consuls zullen aangesteld worden. Z. M. de Keizer van Rusland heeft het, door den staats- referendaris; van Polen: Ludwig O sin skibij gelegenheid der meerderjarigheid van den Grootvorst-troonopvolger, vervaardigd dichtstuk,, als ook de uit het Russisch in het Poolsch overgezette ode Zukowskionder den titel vanDe eed des troonsopvolgers goedgunstig aangenomenen den vervaardiger een' kostbaren bril- lanten ring ten geschenke doen geven. Vorst. Maximiliaan fablonowski en de graaf Stanislaus Gra- bowskileden des staatsraads van het koningrijk Polenen de ge neraal der ruiterij, graaf Ozarowskizijn van Warschau naar Pe tersburg* vertrokkenom de plegtigheid van de ontblooting der Alexanders-zuil bij te wonen. Fraukfort den 5 SeptemberDe berigten uit de Levant houden indat Mehemed Ali den 2 Julij met zijne vloot te Jaffa is aangekomen en dat daarop het grootste deel der syrische op standelingen zich aan hem onderworpen heeft. Van Jaffa zijn Mehemed Ali en Ibrahim pacha terstond naar Naplous, den hoofd zetel des opstands, opgebroken, en men spreekt ook reeds van de onderwerping van dat gewest. Deze wending van zaken schijnt de Porre tot het besluit te hebben gebragtom van eene openlijke ondersteuning der Syriers aftezien, waaraan zij, ondanks de vercoogen van Rusland, en naderhand ook van Engeland en Frankrijk, steeds ernstig dacht. Tengevolge van dien heeft men naar luid van brieven uit Konstantinopel van 12 Augustushet aan boord brengen van levensmiddelen voor de turksche vloot waarmede men laatstelijk ijverig bezig wasgestaakt. Voortz houderi de genoemde berigten uit Konstantinopel indat de griek sche gezantZogaaphosop de aanhoudende vertoogen der vreemde mogendheden, eindelijk den 11, in een plegtig gehooraan den grootvizier zijne geloofsbrieven overhandigd, en zijne eerste be zoeken! 'bij de turksche ministers afgelegd had. De zaken van Samos waren nu geheel in orde. Te Konstantinopel nam de pest steeds toe. Frankfort, den 6 September. Brieven uit Konstantinopel van .*5 Augustus bevestigen het berigt van het dempen des op- stands in Syrië. Bijna overal hebben de ingezetenen zich aan de genad e van Mehemed Ali en zijn zoon Ibrahim-pacha overge geven en de wapenen neergelegd; slechts eenige benden, die als onbeduidend worden voorgedragenhebben zich in het ge- bergoe van den Libanon geworpen. Men verzekerde te Konstan- tinopiel, dat de turksche troepen, die aan gene zijde van het ka naal bijeengetrokken warennaar hunne garnizoens plaatsen teiug- gezonden of ontbonden zouden worden. Volgens brieven uit Weenen zou Mehemed'AY\ reeds op zijne terugreis naar Alexandria zijn, en zou in laatstgenoemde stad de pest vrij hevig heerschen, De cholera breekt in Zweden algemeen door, zij heeft zich ook in de hoofdstad geopenbaard, en zijn aldaar den 24 Au gustus, den i dag van hare verschijning, van 29 zieken er 13 overleden. Te Gothenburg waren toe den 22 Augustus, van eene bevolking van 23 000 zielen er 1800 aan de cholera overleden. - Ook te Friderichstad in Noorwegen heerscht de cholera. (Emgelatib. Londen den 8 SeptemberDe echtgenoot van D. Carlos eene zuster van D. Miguel, is, na eene ziekee van eenige da gen zoo men zegt grootendeels veroorzaakt door groote bezorgd heid voor haren gemaal en diens onderneming, eergisteren namid dag overleden. De kolonel Caradocdie van wege het Engelsche gou vernement eenigen tijd het hoofdkwartier van den generaal Rodil gevolgd is, heeft dat den 28 Augustus verlatenen is den 30 te Bayonne aangekomenvan waar hij over Parijs herwaarts terug- keeren zou. Die officier, die alles met eigen oogen in de Bas- kische provincjen waargenomen heeft, getuigd, dat, hoezeer hec waar moge zijndat zich in en omstreeks de opgestane provin ciën nagenoeg 40,000 man troepen bevindendaarvan buiten de garriizoenen, gecne 25,000 voor den velddienst beschikbaar zijn en dat, hoezeer hij Rodil voor een bekwaam en zeer werkzaam generaal houdtgezegde magt niet toereikend is om aan den op stand een einde te maken daar hij verpligc is om die magt in ver scheidene divisien te verdeelendie bijna nooitdaar de geheele bevolking voor D. Carlos is, tijdig onderrigt zijn van de bewe ging der insurgenten, welke hunnen vijand door eeuwigdurende marschen afmattenen nooit zich in eenig gevecht met hem in laten, dan wanneer zij het voordeel van de positie en het getal aan hunne zijde hebbenen zoo hebben volgens getuigenis van de heer Caradocde insurgenten onder anderen den 19 Augus tus eene kolom, onder den baron Carderolesovervallen en ge noegzaam geheel vernietigd. De kolonel Caradoc meent, dat zonder eene uiterste poging van den kant van het Spaansche gou vernement, het zenden namelijk van nog 30 of 40,000 man ver sterking aan Rodil, er geen einde aan den oorlog in de Baski- sche provinciën te wachten isen eene Fransche interventie meent hijdat de zaken nog verergeren zou. Onlangs is in de engelsche dagbladen reeds gesproken van de waarschijnlijkheiddat CfConnell minister zou worden, al thans eene hooge staats-betrekking zou erlangen. In hoeverre we zenlijk aan dergelijken stap, .die hier te lande een zeer diepen in druk zou maken, gedacht wordt, blijkt niet. maar de toegenegene en vleyende toonwelken de ministeriele bladen jegens dien volks menner bij voortduring aannemenis opmerkelijk een dezer bla den gaat thans zoo verre van in goeden ernst te beweren dat het voordeelig, ja zelfs raadzaam en betamelijk is, den man. die te voren in 's Konings aanspraken aan het parlement als eene snoode woelgeest gebrandmerkt istot lid van het hooge bestuur te be noemen, Bij deze en dergelijke redeneringen der ministeriele bla den wordt natuurlijk de door O'Connell gepredikte afscheiding van Ierland van die van Groot-Brittannie op den achtergrond/geplaatst. Uit berigten uit Lissabon, van 25 Augustus, 'blijkt, dat de financiële aangelegenheden van Portugal, en bepaaldelijk de verordening betreffende het intrekken van 't papieren geld, aldaar veel ongelegenheid baarde men sprak zelfs van eene verandering van het ministerie. In sommige brieven wordt echter gemeld, dat op den genoemden dag door de kamer der gedeputeerden een besluit omtrent die zaak genomen washetwelk als gunstig voor het bestaande bewind was"Üan temer ken. Men zegt steeds, dat de gezondheid van D Pedro zeer zwak is» Ook wordt weder gesproken van het voornemenom troepen £6000 man) uit Por tugal naar Spanje te zendenter ondersteuning van de Koningin- regentes. - De afschaffing van den slavenscand, welke in onze Westin- dische bezittingen op den 1 Augustus heeft plaats gehad heefc op verscheidene dier eilanden tot ernstige ongeregeldheden aan leiding gegeven. Bijzonderheden deswege zyt? nog niet bekend, doch men ziet met angstige belangstelling nadere berigten te ;emoet. In het midden der vorige maand heeft er te Charlestown in den staat van New-York, een zwaar oproer plaats gehad, waarin door de doldriftige gemeente het Urseiinen-kloosterzynde ook een opvoedings institut, aangevallen en in brand gestoken isen de zich daarin bevindende bewoners deerlijk mishandeld zijn, op het gegronde of ongegronde geruchtdat een meisje hetwelk in het gesticht opgevoed werd en geweigerd had den sluijer aan te nemen, belet werd hetzelve te verlaten, ofvolgens anderen heimelijk vermoord was. Den volgenden dag is in eene open bare, door den major belegde talrijke volksvergadering deze han delwijze openlijk afgekeurden hebben de Protestanten zich ver bonden om hunne Roomsch Katholijke broeders te beschermen en hunne burgerlijke en godsdienstige regten te helpen handhaven. JTrawferijfe- Parijs den 7 SeptemberHet regeringsblad van den 6 Sep tember behelst een telegraphisch berigt uit Bayonne van den vo- rigen dag, volgens hetwelk de generaal Rodil op nieuw te Elison- do is binnengerukt, en voornemens is, om dat vlek, hetwelk als de hoofdplaats der vallei van Bastan is aan te merkenvoort durend te bezettenen te doen versterken Te gelijk had deze be velhebber bezettingen in de beide dorpen Urdach en Verra, die ingelijks in de vallei van Bastan, digc aan de Fransche grenzen gelegen zijn, doen leggen.

Goessche Courant | 1834 | | pagina 1