G O E S S CIIE COI R A N I 5' Maandag 1 September 1834* NIEUWSTIJDINGEN. N". I .-fv' '"-p 4'- /■-?><- Bustuviw CM ftbiniMistr&ticM. NOTIFICATIE. De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie Zee* 'land: Brengt bij deze ter kennis van de belanghebbendendat door Zijne Excellentie den Opperhoutvester voor de Noordelijke Pro vinciën met overleg van Hun Ed Gr. Achcbare de Gedeputeer de Statenis bepaalddat in deze Provincie met uitzondering der Gemeenten in het 4de en gde Districthuiten de linie der voorposten gelegenwaar dezelve gesloten blijftvoor dit jaar, de groot e Jagt op maandag den 1 September aanstaan- de zal geopend zijn; terwijl echter niet zal mogen worden ge jaagd op grondenwaarop de Oogst nog niet zal zijn afgeloo pen en geen wild zal mogen worden vervoerd naar Provinciën alwaar de Jagt nog niet geopend is, wordende wijders de Eige naren van Privatieve Jagten, grenzende aan de Zee of Rivieren aandachtig gemaaktdat dezelve mede aan de zijde van deze Wa teren'^ behooren afgepaald te worden. Middelburgden 27 Augustus 1&34. De Staatsraad Gouverneur voornoemd, Bij deszeifs afwezigheid, SPRENGER. Lid der Gedeputeerde Staten. SDuttöcfrlftttb* Berlijn, den 23 Augustus, Nadat het bestuur van Rusland in de laatste tijden een groot aantal verordeningen had gemaakt ter regeling van het openbare onderwijs op de hoogere en lagere scholen, heeft hetzelve thans ook bepalingen gemaakt omtrent het huisselijk onderrigt, Bij eene deswegens door den Keizer uit gevaardigde ukase en goedgekeurd reglementwordt onder andere bepaald, dar de huis leeraars voortaan zullen behooren tot de staats-beambten dar zij verdeeld zijn in twee klassen te we ten die van opvoedersen die van onderwijzers"; dat als opvoeders slechts zullen toegelaten worden degenendie op 's rijks hoogescholen hunne studiën volbragt hebbendat de onder wijzers een onderzoek van hunne bekwaamheid zullen moeten on dergaan. Vreemdel ngen zullen tot het geven van onderrigt wor den toegelaten, mits voorzien zijnde van een bijzonder attest der russische legatie, die in hunne woonplaats gevestigd is. Na een zeker aantal jaren hunne bediening getrouw vervuld te hebben hebben de opvoeders en onderwijzers regcop zekere ridder-orden, gelijk de overige burgerlijke staatsbeambteneen zekeren ouder dom bereikt hebbendeof door ziekte buiten staat geraakt zijnde om hunne bediening te vervullen, hebben zij aanspraak op on derstand uit's lands kas. Degenen, die zonder verlof des bestuurs onderwijs geven, worden, even als degenen die hen gebruiken, bij de eerste overtreding, met eene geldboete gestraft, en, bij herhaling, geregtelijk vervolgd. De nadere bijzonderheden omtrent de verwoesting der Russische stad Tula door eenen ontzettenden brandzijn ten uiterste treurig. Het blijkt thans dat. de brand tén 2 ure des middags in twee verschillende en ver van elkander verwijderde wijken der stad bij eenen bevigen Zuidwestenwind is uitgebro kenen binnen korten rijd, voornamelijk door de dromen hui zen waaruit de stad gedeeltelijk bestaatzoodanig toenamdat weldra alle middelen tot stuiting te kort schoten. De beide stroo- inen .vuurs vereenigden zich binnen weinige urenen nu geleek de stad een gansche brandende kolk. Behalve eene ontelbare me nigte huizen van hout, zijn eene prooi der vlammen geworden het Alexanders kadetten instituuthet gymnasium de stads schouwburg, 9 steenen Grieksche kerken, 675 winkels met al lerlei kostbare waren, 5 magazijnen en 30 fabrijken, onder welke laatste de beroemde gevveerfabrijkvan welke de machines rnee- rendeels vernield zijn. Een aantal ingezetenen heeft door deze ramp bet leven verloren of is daarbij deerlijk gewondduizende welvarende bewoners zijn tot den bedelstaf vervallen. Z, M. de Keizer van Rusland heeft den adjudant-generaal en luitenant-generaal Pankratjeflid van den staats- en admi- niscratieraad in het Koningrijk Polen tot president van den staats raad benoemd ten einde in die waardigheid genoemden raad voor ie zetten bij voorvallende afwezigheid van den Prins Stadhouder. Frankfort, den 24 Augustus. Het dagblad van Manheim meldt, dat een Duirscher, uit het groot hertogdom Baden, welke zijn naam nog niet openlijk verkiest te laten vermeldenaan den eersten minister in Engelandlord Melbournehet aanbod ge daan heeft van tegen eene behoorlijke belooning aan hem mede- tedeelen de beschrijving en de modellen van eenen toestelwaar door alle groote oorlogs en koopvaardijschepen beveiligd zou den zijn tegen schipbreuk door storm. De uitvinder heeft de beslissing over de bruikbaarheid van zijn toesteld overgelaten aan de uitspraak van een zeker aantal engelsche zeevaartkundigen ingeval die uitspraak ongunstig mogt uitvallen verlangt hij geene belooning noch vergoeding voor de geleverde modellen. Of hec aanbod is mangenomen wordt niet gemeld; ook blijkt het niet uit éenige verdere opgavenin hoeverre de geheele zaak verdient dat de aandacht op eene ernstige wijze daarop gevestigd worde. Parijs, den 24 Augustus. Zonder voor waarheid té willen aannemenalles wat de monarchalen van de spaansche aangele genheden opgevenbegint men van de zijde der liberalen té er kennen dat de zaken van D. Carlos eene eenigzins betere hou dingerlangen. Het schijnt niet langer te kunnen worden ontkend, dat er benden van Carlisten in Arragon stroopen dat dezelve Van eene ongemeene stoutmoedigheid doen blijkenen dat hec bij uitstek moeijelijk valt deze lieden te bedwingenzoo wel ter zake van den grondop welken zij zich bevindenals uit hoofde van de ondersteuningdie hun van den kant der menigte te beurc valt, Zij spreken niet tegendat een deel een der Carlisten zich zuidwaarts heeft gewend, doch meenen dat de partij niet magtig genoeg is, om dezen togt krachtdadig voort te zetten. Het gros der geregelde krijgsmagc der Carlisten bestaat uit battaillons Na-i varrezen- Een deel daarvan is bij Zumalacdrreguy en het overige verzelt D. Carlos. Ten aanzien van hec verblijf van den laatst genoemden heeft men geene opgaveop welk? staat kan worden gemaakt. Prins Talleyrand heeft menigvuldige conferentien met den Koning. Hij heeft den maarschalk Gérard nog niet gezienmet welken hy zich niet wel schijnt te kunnen verdragen. *De heer Dupin heeft hem ook geen bezoek gebragt. Men zegtdat hij het tegenwoordige saizoenals .wanneer al de voorname engel- schen Londen verlatenwil doen voorkomenals de aanleiding tot zijne reize herwaarts. Hy schijnt zeer welvarend' en zalf, zoo men zegt, zijne goederen bezoekenen daarbij een uitstapje doen naar Belgie. ÜcbcxTrmbctu Amsterdam, den 16 Augustus. Onlangs zijn alhier 23 kis ten en kistjes Thee aangevoerdwaarvande groene soorten on gemeen fijn zijn bevonden en de beste Chinesche in smaak over treffen ook de zwarte soorten zijn zeer goed doch schenen de-' zelve eenigzins van aard veranderd te zijn. Vrij algemeen is mett van gevoelendat dit als eene zeer wel geslaagde proef kan be schouwd wordenen die Thee niet minder voor de buitenland- sche dan voor de inlandsche markten geschikt is. 's Gravenhage, den 28 Augustus, HH. MM. de Koning en Koningin benevens H. K. H. Prinses Alben van Pruissen zijn gisteren namiddagvan hec Loo, in deze residentie aangekomen. Laatstgenoemde Vorstin, heefc haren intrek genomen in het hotel op het Plein. HH. KK. HH. Prins en Prinses Frederik wa-; ren den vorigen avond alhier Insgelijks van het Looteruggekeerd. 'De tot de uitgave van kronijken en andere oude geschriftèn benoemde Belgische commissie heeft thans twee zittingen te Brus sel gehouden waarin bepaald is welke werken door haar zullen worden m het licht gegeven, en op hoedanige eene wijs. De meeste dier werken zijn dezelfdewelke tot de uitgave reeds be stemd waren door de commissie, die tot dat zelfde einde door Z. M. den Koning der Nederlanden in der tijd is benoemd ge worden. Onder dezelve merkt men op de kronijken van Nicolaas de Klerk en Jan van Heluwelke laatste kronijk reeds voor 1830 grootendeels gedrukc was en door den heer IVillemsdie daartoe het beroemde handschrift van den heer van Wijn had gebruikt, voor den druk was gereed gemaakt. De Londensche berigtentot en met den 27, behelzen de aanspraak waarmede D. Pedro den 15 de Cortes te Lissabon geopend heeft- Dezelve komt neder op hetgeen deswege vroe ger hoofdzakelijk bij geruchten is medegedeeld. D. Pedro weidt daarin ook voornamelijk uit over de wreedhedendie DMiguel zich veroorloofd heefcen over de omstandigheiddat die wreed heden door vele dienaren van eenen Godsdienstdie vrede ademc werden aangemoedigd. Hij belooft ook in dit stuk de grootste mogelijke kwijtschelding en vergeting van het verledenevooral degenendie aan de wettige Koningin gehoorzaam zijn. De Vorsr werd Op zijnen togt naar de vergaderzaal met buitenge-

Goessche Courant | 1834 | | pagina 1