N°.69. GOESSCHE COUR A N T. Vrijdag 29 Augustus 1834» Bcohtvcu cn QLbnrimstv&thu* PUBLIEKE BESTEDING. Op Zaturdag den 13 September 1834 des voormiddags te Elf urenzullenf Burgemeesta en Wethouders der stad Goes ten Stadhuizealdaar, publiek en aaiden minscaannemende trach-, ten Aantebesteden De VERLICHTING derzeiver stadmet de Leverantie vau de benoodigde OLIE en KATOEN, mitsgaders het onderhou den der LANTAARNS en GEREEDSCHAPPEN geduren de den1 tijd van vijf jaren, ingaande i,° Januari] 1835, en "n" digende ultimo December 1839, op zoodanige Conditiën, als van den 1 der volgende maand, tot den dag der Besteding, ter dezer Stads-Griffie zullen ter lezing liggen. Gedaan ten Stadhnize van Goesden 27 Augustus 1834. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J, H. VERSCHOORvan Nisse Ter ordonnantie van dezelve, De Stads - Secretaris L. de FOUW, Jz NIEUWSTIJDINGEN, £)uiir,cM,iub. Frankfort, den ai Augustus. Injbrieven uit Konstantino- pel van 4 Augustus leest men: f Op Samos is -de rust herstelddat eiland erkent de opper heerschappij der Porce en heeft zich verbonden om aan dezel ve waarborgen voor deszelfs trouw te geven. Deze aangelegen heid, welke overigens niet van groot belang was, is dusfgeregeld. Anders is het in Syrië gesteld. Daar heerscht groote ver warring en het is niet te voorzien waarheen de opstand tegen Ibrahim Pacha kan leiden. Volgensin omloop zijnde geruch ten zouden de Syriers reeds groote voordeelen op de Arabieren behaald hebben, ja zelfs zoude Ibrahim in persoon in hunne handen gevallen zijn. Het een zoo wel als het ander is echter hoogst onwaarschijnlijkwant de Porte bewaart tot nog toe het diepste stilzwijgen over de voorvallen in Syric maar zoude zich zeker gehaast hebben alles wat zijjwist bekend te maken, zoo de Arabieren groote tegenspoeden ondervonden hadden. Intus- schen zal Ibrahim moeite hebben dat gewest weder geheel ten onder te brengenen slaagt hij daarin nietdan wordt de terug togt naar Egypte voor hem onvermijdelijk noodzakelijk. Hy heeft thans gelegenheid om bewijzen te geven van zijne zoo hoog ge prezene begaafdheden als veldoverste want zijne vroegere over winningen had hij meestal aan omkooping en verraad te danken Men \veet hier dat Mehemed-Ml alle krachten inspant, en eeni- ge duizenden man welgeoefende troepen aan Ibrahim wil toezen- dep. Opmerkelijk is het dat de Porte onder zulkevoor haar zoo gunstige omstandigheden geheel werkeloos blijftdaar het haar toch zoo gemakkelijk zou vallen de opstandelingen in Syrië cel ondersteunen en zoo doende weder in het bezit der verlorene landstreken te geraken. Indien het waar isdat deze werkeloos, heid het gevolg is van de vermaningen des vertegenwoordigers eener groote Zeemogendheiddan levert dit een nieuw bewijs op van hetgeen men van de vriendschapsbetuigingen dier Mogend heid te houden hebbe." Weinig strooken de bovenstaande tijdingen uit Syrië met de gisteren door ons medegedeelde regtstreeksche berigten uit Ale xandria van 3 Julijvolgens welke men daar toen reeds onderrigt wilde zijn van de algeheele demping des opstands in genoemd ge •west. E ven weinig is daarmede overeen te brengen het volgende herige, uit Triest van 11 Augs.: Uit Alexandrie is het berigt ontvangendat in Opper Egypte Ren ernstige opstand is uitgebarstenten gevolge waarvan Me- hemed-Ali zich derwaarts heefc moeten begeven. De brieven die deze tijding aanbrengen, voegen er bij, dat toestand des Onderkonings zeer hagchelijk is; dat hij naar Alexandrie geko men was om de uitrusting en afzending der naar Syrië bestemde schepen en versterkingen te bespoedigenen waarschijnlijk voor nemens geweest was in persoon naar die provincie te vertrekken, maar da: hij nu, door den opstand in Egypte, zelfs verhinderd wordt zijnen zoon zoo krachtig te ondersteunen, als diens be narde toesrand vereischen zoude. Ook te Alexandrie zelf heerschte greote gisting en was men voor eene uitbarsting bevreesd, in geval de geregelde troepen van daar weg mogten trekken." 1 Volgens berigren uit Riga van 11 Augustus, had men in die omstreken, even als in de oostelijke gedeelten van Pruissen veel van boschbranden te lijden. Den 1 was op de grenzen van Koerland brand in een bosch ontstaan, die zich mee ongelooflijke snelheid verspreid, en ook tot aan de stad Riga toebehoorende veengrondenonder den naam van Zenne bekendovergeslagen was, alwaar op eene uitgestrektheid van ao vierkanten werste alles verbrand was. Den 9 was aan den noordelijken oever der Duna eert boschbrand ontstaan, die zich over eene uitgestrektheid van na genoeg twee mijlen uitbreiddeverscheiden huizen vernield had, en zelfs de stad bedreigde tot welker beveiliging men bezig was maatregelen te nemen. Aan den overkant der rivier bespeurde menden xi bij het afzenden van het berigt, insgelijks eenen he- vjgen brand, die de bosschenvelden, weilanden en boerenwo ningen vernielde. Men schreef deze ongelukken enkel aan de on- voorzigtigheid van jagers toedie veelal werk voor proppen op hunne geweren gebruikenen daardoor in het volslagen uitgedroog de gras en afgevallen loof brand veroorzaken. Van den Rijn, den 23 AugustusUit Berlijn, 18 Augus tus meldt men het volgende i Het is nu bepaalddat Z. M. de Koning den 25 dezer zich naar Koningsbergen zal begeven. Het schjjntdat de eenigzins ziekelijke toestand van Z. M. niec heeft kunnen opwegen tegeti de noodzakelijkheidom die reis aantenemen. Z. M. heeft namelijk sedert een groot aantal jaren de oostelijke provinciën des rijks niet bezochten zulks schijnt aldaar een onaangenamen indruk veroorzaakt'te hebben te meer omdat die gewesten, zoowel wat den landbouw als wat den koop handel betreft, sedert eene reeks van jaren in groot verval zijn. Men stelt zich nu voor, dat de persoonlijke tegenwoordigheid des Koning zal strekkenom die bezwaren zoo veel mogelijk op te heffen. Onder de oorzaken, welke bepaaldelijk in de laat ste jaren veel hebben bijgedragen tot de verachtering der genoem de provinciënnoemt men steeds de strenge afsluiting der pool- sche grenzen, waardoor het vervoer van waren derwaarts ten uiter ste belemmerd wordt. Bij de bestaande ongelegenheid stelde men er zeer veel belang in of het in het aanstaande voorjaar ten einde loopende handels verdrag met Ruslandhetwelk dezerzijds door velen ongunstig wordt voorgedragenvernieuwd of gewijzigd zal worden. Het geregtelijk onderzoek der demagogische woelingen wordt - nog zoo ernstig voortgezet, dat thans alhier bijna geene plaats meer is in de gevangenissen, Na eene sterke droogte heeft men thans hier een overvloedigen regen." Zekere baron von Draisbekend door verschillende me?- chanische uitvindingenheeft te Heidelberg eene chais vertoond waarbij het paard van achteren aangespannen was en de chais voort- schoof, terwijl de loop er van bestuurd werd door middel van eene stang; hy-meent voorts deze Uitvinding ook op zware rij tuigen met 4 paarden bespannen te kunnen toepassenals wan neer hij den voerman of opof achter het rijcuig plaatsenen hem door eenen spiegel het gezigc op den weg achter zich ge ven wil. Londen, den 23 Augustus. Men heefc berigten uit Lissa bon tot den 13 dezer. Zij houden in dat Portugal steeds eene gewenschte rust geniet, De vertegenwoordigers waren nóg niet vergaderddoch binnen een paar dagen verwachtte men de ope ning der kamers. Men verzekerdedat D. Pedro bij die gele genheid eene uicgebreidde aanspraak zal doen, waarin hij zich vooral zal trachten te verdedigendat hij eenigerlei eergierige oog merken voor Zich zeiven heeft gehad, doch alleen is gedreven geworden door eene vaderlijke bezorgdheid voor het welzijn van zijn Vaderland; en de handhaving der regten zijner Dochter. Daar na zal hij openlijken dank betuigen voor de diensten door de Britsche-Fransche en Belgische hulpbende aan,zijne zaak bewe zen, en daarna gewagen van de gewigtige hervormingen, die in al de takken van staatsbestuur gemaakt zijn of nog beoogd wor den. D. Mariade Keizerin-en eene der Infanten zullen bij de Koninklijke zitting tegenwoordig zijn, Dadelijk na het uit spreken van de troonredezullen de Corres to.r den 18 geadjour- neerd worden. De gezondheid van D. Pedro was veel verbeterd. De gemeenschap over land tusschen Portugal en Spanje schijnt thans zeer moeyelijk te zijn. Jf5IMttfcvi jfr. Parijs, den 23 Augustus. In een'brief uit Madrid, waar van echter de dagteekening niet wordt opgegevenleest mendat er binnen kort drie voorstellen in de kamer ter procuradorus zul len gedaan worden, als namelijk, om de nationale goederen te erkennenom te bekrachtigen al hetgeen door de Cortes verrigt isen ora de vrijheid der drukpers te herscellen, In andere brie- V!-'-

Goessche Courant | 1834 | | pagina 1