N°. 67. GOESSCHE Vrijdag ■-* ?-•A COURANT. 22 Augustus 1834- ftcstiucit Qlbtuinisttfafiuti. PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der stad Goes en ressorte van dienbrengen bij deze eer kennis van een ieder die het aangaat: Dat er zal worden overgegaan tot het dresseren van het Ko hier van den Personelen Omslagberekend naar de Huurwaarde der Gebouwde Eigendommenvoor de VerlichtingBrand spuiten Nachtwacht enz.voor deze Stadover het jaar 1834 doch dat alvorens, van heden af aan tot den 1 September aan staande, ten kantore van den Ontvanger der Stedelijke Belastin gen dagelijks (uitgenomen des Zondags) des voormiddags van tien tot twaalf uren, zal worden gevaceerd, tot de overneming der bewijzenwelke ingevolge Art. 5 van het Reglement ge publiceerd den 3 Junij 1820 vereischt worden, voor de Ge bouwen van welke door middel van overdragt of huur contrac ten een ander als de Eigenaar op 's Lands Kohier bekendals contribuable moet aangeslagen worden zullende bij gebreke van aangifte binnen den bovengemelden tijd de Eigenaars op 's Lands Kohier bekend worden aangeslagen. En opdat niemand onwetendheid zoude kunnen voorwende zal deze worden gepubliceerd, geaffigeerd en geinsereerd in de zer Stads-Courant Gedaan ten Stadhuize van Goes, den 18 Augustus 1834. ^Burgemeester en Wethouders voornoemd J. H, VERSCHOORvan NisscVt. Ter ordonnantie van dezelve De Stads Secretaris L. de FOUW, Jz. NIEUWSTIJDINGEN. 23uiiöc)f»Ltub. Frankfort, den 16 Augustus. De Allgcmeine Zeitung geeft den volgenden brief uit Konscan tinópel van 11 July s De Porte heeft eindelijk gehoor gegeven aan de gegronde klag- tenjvan den Griekschen gezant en zich bij denzelven op eene behoor lijke wijze verontschuldigd, wegens de strafoening: eenigén tijd geleden aan sommige Grieksche onderdanen gepleegd. De heei Zographos zal bijgevolg nog te Konstantinopel blijven, ofschoon er nog geene meerdere hoop bestaat dat hij spoedig door de Porte erkend zal worden. Naar men verneemt is de zoo even vermelde verzoenende stap der Porte voornamelijk bewerkt door de bemiddeling van den Russischen gezant, aan wien echter de Grieken van een anderen kant verwijtendat hij niet ;den noodigen ijver aan den dag legt om over het algemeen eene toenaderina tusschen den heer Zographos en de ministers der Porte te bewerk en De Engelsche vloot kruist bij voortduring tusschen Samos cn Tenedos. Het vrij onwaarschijnlijke gerucht is in omloop dat de Engelsche admiraal van de Porte de vergunning zou ge vraagd hebben, om door de Dardanellen naar het meer van Mar mora te stevenendoch van dezelve een weigerend antwoord ont vangen had. De pest blijft hier toenemenmaar heeft te Smyrna bijna opgehouden. Uit Erzerum is het berigt hier ontvangendan eene zeer rijke karavaan, welke naar Perzie bestemd was, en behalve de kamee» len uit 700 paarden bestond door eene talrijke rooverbende over vallen en van een groot deel harer kostbare koopwaren berooid is geworden. De Sultan is daarover zeer verbolgen en moet ge strenge bevelen uitgevaardigd hebbenom de roovers op te spo ren en te straffen." Volgens eenen brief uit Konstantinopel van dezelfde tïagtee- keningdoor de Londensche Times medegedeeldzoude! de scha de, door de plundering dezer karavaan veroorzaakt, niet minder dan 16 millioen Turksche piasters bedragen en hoofdzakelijk op Britsche handelhuizen te Konstantinopel nederkomen'. Ook zou de, volgens dit berigt die daad niet zoo zeer aan roovers moe ten worden toegeschreven, dan wel aan eenen Kurdischen volks stam die eenigen tijd geleden uit Perzie verdreven was en deze gelegenheid te baat genomen had om zich wegens die verdrijving op de Perzianen te wreken De briefschrijver van de Times vindt ouder gewoonte, ook in dit voorval eene aanleiding tot hatelijke aanmerkingen tegen Rusland, welke Mogendheid hij ingewikkeld beschuldigtvan niet geheel vreemd te zijn aan deze gebeurte nis die aan den Engelschen handelstand in het oosten een zoo gevoeligen slag had toegebragt Over de uitbarstingen van den Vesuvius schrijft men uit Napels, onder dagteekening van den 23 Julijhet navolgende: „De sedert eenige dagen rustige Vesuvius heeft, den 18 de zer, wederom werkwaardige phenomenen opgeleverd. Dien dag hebben zich'smorgens fen 10 ure, behalve die, w'lke bij de laatste uitbarsting ontstaan zijntwee nieuwe en kleine kraters gevormd, welke asch en steenen uitwerpen. Ten 8 ure 'savonds vloeiden vier nieuwe lava stroomen uit den ouden krater tegen over Torre del Greco. Ten 9 ure verhieven zich twee groote vuur- en rookzuilen, en huiden de geheele omstreek in eene diepe duisternis. Den 19, ten 2 ure 's namiddags, vloeiden drie an dere lava stroomen uit den ouden krater; in dien ouden krater hebben zich twee kanalen gevormdwaaruit vulkanische stoffen, zoo vloeibaar als water stroomen. Ten 7 ure hield de lava-stroom op, doch de krater sptfwde eene groote menigte asch, vuur, steenen en rook uitdeze rook en vuurkolom vermeerderde deti 20 zoodanig dat de lucht geheel verduisterd was. Na midder nacht begon de uitbarsting, welke een' korten tyd opgehouden hadop nieuwen niet minder dan veertien, lava stroomen ver spreidden zich naaf alle kanten. De vulkaan wierpmet een schrikkelijk geraas, eene ongehoord^ menigte water vuur- en steenmassa's uit. *s Nachts ten 2 ure was de berg bijna geheel rustig; doch den 21, des namiddags ten 2 ure, vloeiden we derom acht lava stroomen naar verschillende zijden. In den avond van dien dag stortte, na eene hevige uitbarsting, een groot ge deelte van den rand des kraters in, zoodat de mondpppieuw, omstreeks 200 voeten wijder is geworden. De laatste berigten tot den 24 vermelden, dat de Vesuvius wederom rusrig is." Te Livorno heeft zich een aktie-gezelschap gevormd, om eene regelmatige stoombootvaart tusschen deze havendie van Marseille, de kusten van Afrika en Azia met Malca, Grieken land, Alexandria en Konstantinopel daar te stellen. De handel van Livornö en Marseille belooft zich veel goeds van deze on derneming. Daartoe behoort een kaptiaal van 700,000 franken., waarvan reeds drie vierden bij elkander is; er zijn 140 aandeeleti ieder van 5000 franken, In hei kanton Neufchatelby] Locle en te Chaux-de-fonds zijn de partijen der koningsgezin den en der zoogenaamde patriot ten dén 2 dezer weder handgemeen geweest De aanleiding daar.- toe schijnt geweest te zijn net opsteken van eene vlag met de roode en witte kleuren door de brandspuitgasten bij gelegenheid van eenen brand De konings gezinden schijnen die vlag, welke de gewone vaan der brandblusschersdoch tevens die der patriot ten isvoor een reeken van opstand gehouden te hebbenen in ieder geval dezelve niette hebben wilden dulden; zij hebben de brandspuitgasten met schietgeweer en andere wapenen aange vallen, zoodat de laatstgenoemdendie echter dadelijk by val von den, met moeite een goed heenkomen hebben gevonden. Keulen, den 13 Augustus. Den 7 dezer is het vaartuig van schippert. Hechtvan Amsterdam naar, Frankfort bestemd in het Bingerloch verongelukr Nadat de treklynen gebroken wa ren dreef het vaartuig tegen Asmanshausen, alwaar het tegen eenen grooten rotsbrok verbryzelde. Het meerendeel der lading werd nogthans geborgen en in de vaartuigen van de wed. Hartman én schipper Goebel overgeladen, ten einde verder naar hare be stemming re worden genragc. Een gedeelte der lading is verze kerd bij de Rijnsche Waarborg Maatschappij, wier bekende braaf heid den betrokkenen gereede schadevergoeding belooft. Londen den 16 Augustus. Berigten uit Lissabon van 3 Au gustus houden in, dat de verkiezingen in Portugal voor de Cor tes over het geheel ten gunste van het bestaande bewind waren uitgevallen. O. Pedro en Koningin D Maria waren te Oporto met veei geestdrift oncvangen zij zouden den 7 naar Lissabon te rugkeeren. In het gebergte van Alemtejo hielden zich nog ben den Miguel lis ten op. Uit Perzie heeft men hier berigt, dat de zoon van wijlen Abhaz Mirza door zijn nog regerendendoch hoogbejaarden eti ziekehjken grootvadertot troonsopvolger besremd is Daar men voor verwikkelingen in Perzie vreesde eer zake van de troonsop volging, hecht men hier aan deze tijding nog al gewïgc. Londen, den 17 Augustus. Uit berigten uit Indie van het begin der maand Maart, blijkt, dat tusschen den Raja van Coorg en het britsche bewind openlijke vij indelij ,heden zijn uitgebroken. jfVanfcrijfc. Parijs, den 17 Augustus. Eene telegraphischedepecheden 8 te Toulon ontvangen, heeft aldaar het bevel overgebragt, de grootste waakzaamheid in acht te nemen omtrent de schepen, wel-

Goessche Courant | 1834 | | pagina 1