thersche oude.kerkbegonnen de viering van het vijftigjarig be staan der Maatschappij Tot Nut van V Algemeen Ruim goo afgevaardigden waren uit onderscheidene plaatsen tot die plegtig- heid te zamen gekomen. Onder vele hooge staats beambten en andere aanzienlijke personen waren ook HH Exc. de minister van binnenlandsche zakende minister van justitie als oud hoofdbe stuurder der maatschappij, de minister van Staat baron Roëil de heer gouverneur der provincie, enz., tegenwoordig. De heer staatsraad mr. M. C. van Hall heefede plegtigheid met eene toepasselijke redevoering geopend, waarin hij den oor. sprong der Maatschappij, de oogmerken harer stichters, hare werk zaamheden enz. heeft behandeld. De redenaar heeft daarbij niet alleen een overzigt geleverd van de door de Maatschappij sedert 50 jaren uitgegevene schriften maar ook aangetoond hoe zij de zedelijke en verstandige beschaving der minvermogende volksklassen in Nederlanden naar derzei ver behoeften, vooral dooreene ver beterde inrigcing van het onderwijs in de lagere scholen heeft getracht te bevorderenen alzoo de pogingen van hét hoog bé wind des lands en die der stedelijke overhedendaartoe strekkende steeds heeft ondersteund. De spreker heeft voorts aangetoonddat de taak der Maatschappijtoe zoo ver nu reeds volbragcuit den aard en de bedoelingen harer instellingen niet was noch konde zijn afgedaan maar dat zij deh gang der eeuw en der beschaving, tel kens naar eisch van omstandigheden en gebeurtenissenvolgende die verder zou behooren te helpenleiden en wijzigen der mensch heid tot heilhet vaderland tot nut en eer. Bij deze gelegenheid weidde de spreker eenigermate uit óver den nuttigen invloed dien deze stichting vooral in de laatste jarenhad uitgeóefend op den geest van de minbeschaafde volksklasse, tot handhaving van rust en orde in ons vaderland. Het bleek uit déZe voordragrdat de stichting, die, uit den middenstand onzer natie voor nu eene halve eeuw, uit zeer geringe beginselen omstaan, than bij 193 afdeelingen meer dan de helfc meer aan leden en begunstigers dan voor 25 jaren telde, terwijl het getal van dezen door geheel ons vaderland, door alle rangen en standen alom verspreid, omtrent 11500 bedroeg, en dat het aantal van de door haar alom ver spreide of voor de leden afzohderlïjk door haar uitgègevene schriften reeds niet minder bedraagt dan 22 boekdeelen en 23 bundels, be halve de redevoeringen, enz., die m 9 boekdeelen vervat waren. De redevoering is voorafgegaanvervangen en besloten door gezangen welke door den redenaar zeiven vervaardigd warenen voor welke de heer Wilms de muziek had zamengesteld. Het or kest werd bestuurd door den heer Broekhuyze. Uit het Kamp bij Rijen wordt van eene geachte hand het volgende medegedeeld: De herinnering aan den 12 Augustus 1831 werd gisteren door de hootd-officieren en Verdere chefs der 2de divisie van het le* ger te velde, in het kamp van Reijenop eene evenzeer gepas, te als luisterrijke wijze gevierd. Den opperbevelhebber der di visie den hertog van Saxen-Weimarwerd namelijk door voor noemde officieren een keurig gastmaal aangeboden en de twee heeren brigade-generaals, baron Destombe en Baggelaardaar op tevens genoodigd. In eene met smaak versierde zaa.1waar in de nationale kleuren alom prijktennam de hertog onder het Oranjevaandel plaats, terwijl op de tegenovergestelde zijde de ijzeren berg bij Leuven was afgeschilderdmet de gouden letters B. v. S. IV. daaronder, en dit stuk bekroond werd door de kleu ren van het huis van Saxen. De toast van den divisie generaal werd voorafgegaan door een' roffel van wel 150 tamboers der di visie, en gevolgd door een zoogenaamd monster-concert van de vereenigde 126 muzykanten der vier kamperende afdeelingen. Het effect van dit concert was zoo grooxsch, zoo indrukmakend, en werd met zulk eene bewonderenswaardige juistheid uitgevoerd, dat zelfs de oudste officieren zich niet herinnerden ooit iets der gelijks te hebben gehoord. Te midden eener betamelijke vro lijkheid heerschte onder de aanvoerders en vertegenwoordigers der verschillende korpsen zulk eene verbroederingdat het een daad werkelijk zinnebeeld onzer oud Vaderlandsche leus: eendragt maakt magtmogt geheeten worden, en deze stemming mede ten waarborg kon strekken van 'tgeen te gader Vaderland en Ko ning, ingeval de nood, van korpsen zouden kunnen verwachren waarbij de laagste in rangeven als de hoogstemet dezelfde gezindheden is bezield, eenstemmig denkt en handel:." Irt de Provinciale Groninger Courant leest men „Men verneemt, dat onlangs door Pieter Klasens Kuipers molenmaker en timmerman te Ten Boer, een nieuw werktuig, om boter te karnen, is uitgevonden, hetwelk zich van verschil lende zijden boven den in deze provincie meestal gebruikt wor dende pols karn aanbeveelt; en dat het Z. M. den Koning be haagd heeft aan den evengemelden uitvinder, eene gratificatie van 150, tot aanmoediging, toe te leggen Deze nieuwe karn vertoont uitwendig een langwerpig vierkantdoch bestaar inwen ding uit een van onderen cirkelvormige bak waarinin de plaacs van eene polseen scheprad verticaal bewogen wordt. Een mo del van dit werktuig is bereids geplaatst in de verzameling van landbouwkundige instrumenten der Hoogeschool alhierén kan op de dagendat die verzameling voor het publiek opengestel^ is, bezigtigd worden. De herhaalde vergelijkende proefnemingen welke van gouver- neméntswegeten overstaan van de heeren prof. H C. van Hall ra Mr, AL. Wickersmet de evengemelde nieuwe karnmolen geuaan zijnhebben dezelven ab zeer belangrijk en aanbevelens waardig doen kenneni Devoordeelen toc'h van dit werktuig zijn: 1J Dat hetzelve eenmaal meer dan de gewone pols karndoor een paard gedreven wordende, kan bevatten, 2) Dac de nieuwe karnmolen in minderen tijd, en met aan zienlijk mindere krachtsaanwending, boter leverc; zoodat indien men de kracht van een paard bij het nieuwe werktuig wilde aan wenden men buiten twijfel eene dubbele hoeveelheid te gelijk zoude kunnen karnen terwijl men bjj mindere hoeveelheden bij de nieuwe karn molen de kracht van een paard zoude kunnen ontberen, wanneer dit bij de gewone pols-karn onmogelijk zou» de zijn 3) Dat het nieuw uitgevonden werktuig zindelijker in de be werking is, als spactende niet opzoo als dit bij de gewone pols- karn het geval is 4) Dac de beweging van den nieuwen molen weinig hoorbaar is, terwijl de pols-karrt zoodanig geraas en beweging maaktdac het door de schudding dreunt, en hiervan op den duur nadeel ondervindt. 5} Dat het nieuwe werktuig minder iuimre wegneemt, wan- heer hetzelve met de handgedreven wordten in dat geval ook het voordeel aanbiedt van in verschillende lokalen en naar verkie zing geplaatst te kunnen worden. 6) Dat hetzelve door den langwerpig vierkanten vorm meer ruimte en gemak geeft bij het uitscheppen van den boter. 7^ Dat de prijs, waarvóór deze karn-molen kan worden aan geschaft, lager is dan die van een' gewonen pols-karn. Deze nieuwe karnwaarop de heeren gouverneurs der provin ciën door het algeméén gouvernement aandachcig zijn gemaakt, is dus niet allèen aanbevelingswaardig voor die plaatserfop welke weinig boter .valt, omdat dezelve veel gemakkelijker kan gedre ven worden dan de hand-pols-karnmaar is dezelve ook aanbe velingswaardig voor groote plaatsen, omdat, door een paard ge dreven wordendemet dat werktuig in korten tijdsbestek en met meer gemak ivoor het paard, meer boter kan worden gemaakt- MIDDENPR1JZEN VAN DE VOLGENDE ARTIKELEN TE GOES. Van den 1 tot den 25 Augustus 1834. Zonder de Belasting Tarwe 5,06. Rogge 3,94. Vroege Gerst f 2,82. Late Gerst 0,00. Boekweit f 0,00. Haver f 0,00 Witte Boo- nen 0,00. Witte Erwten f 0,00. Groene Erwten f 5,66. Graauwe Erwten 0,00. Tarwe Meel f 7,06. Rogge Meel f5,59.allen per mudde. Boter/ 1,00. Noord Hollandsche Kaas 50 cs, Stolksche Kaas 40 cs, Leidsche Kaas 30 cs. Witte Brood J95 cs. Tarwe Brood 9 cs. Rogge Brood 9 cs. Osse Vleesch 55 cs. Koei Vleesch 55 cs. Kalfs Vleesch 50 cs. Schapen Vleesch 35 cy.Lams Vleesch 35 cs. Versch Varken Vleesch 70 cs. Gerookt Varken Vleesch 80 f«.allen per Ned. pond. Vroege Aardappelen ƒ1,00 Late Aardappelen 0,00, de mudde. Jene» ver f 24,00per vat, Ijpetl Hout f 7,00. Essen Hout 7,00. per wisse. Groote Takkebossen 10,00. Kleine Takkebossen 6,óo, de honderd. Steen Kolen 2,25, de xooponden. Houts Kolen 0,00, de mudde. Turf ƒ0,50, de dubb. mudde. Kool Olie f 0,00, Lijn Olie/ 0,00, het vatKool Zaad 12,06. -Lijn Zaad 0,00de muddeKaarsen 70 cs. het Ned. pond. Slbtrcrietttiet!. *e* De ondergeteekende maakt zijne geëerde Stad- enLand- genooten bekend, dac hij zijnen Winkel in KRUIDENIERS WAREN STERKEDRANKEN enz.heeft geopend in de Lange-VosstraatWijk C. N.® 117, verzoekt een ieders gunst en recommandatiemet belofte van een prompte en civiele be diening- Goesden x6 Augustus 1834. C. van der ZWAN. J. G, EIFFLakënkooper en Kleedermaker te Mid delburg, heeft de eer het geëerde publiek in het District Goes te berigten, dar hij ter gelegenheid der Kermis binnen de Stad Goesin een Kraam op de Groote Markt zal uitgepakt zijn, met een Assortiment MANS JONGENS en KINDER KLÉE- DEREN, DAMES MANTELS, eene partij Zomerstoffe kleeding stukken, als: MANS JASSEN, van f 10 en f 11, BROEKEN van 2,70 tot 8, en VESTEN van/1,80 tot ƒ12, voor Jongens en Kinderen na rato zal uitgepakt zijti op Zacürdag den 23 dezer loopende maand. Den Bontwerker van BURIJN van Middelburgstaa: met zijn Kraam over Mejufv. Cruqueis voorzien van zijne ge wone artikelen is bijzonder gesorteerd in ZEEMLEDER, bij 't dozijn en 'c vel. Te Goes, bij F, Kleeuwens, Stadsdrukker,

Goessche Courant | 1834 | | pagina 2