gedagteekend van Sc, Jean de Luz, den 30 Julij. De berigten daarin vervatwederspreken ten stelligste de geruchtendie de Carlisten van Parijs sinds twee dagen hebben verspreid. De waar» heid is deze dat er den 25 een gevecht plaats gehad heeftbij Echarri-Aranaztusschen den generaal Rodil zeiven aan het hoofd van 3,500 man infanterieen Zumalaccarregny met drie bataljons van Navarre en onderscheidene bataljons van Alava. Het slagveldis aan de troepen der Koningin gebleven. Het gde ba taljon van Navarra heeft veel geledenen deszelfs commandant Echaso verlosen. Ongelukkig hebben de moeijelijkheden van het terrein verhinderd, van dat voordeel al dat nutte trekken, het welk men daarvan in een ander land zou kunnen hopen. Daarom heeft de eergisteren ontvangen telegraphische depeche dat gevecht genoemd eene gebeurtenis zonder beslissende uitkomst (jans ré suit af) Verder kondigt men aan dat, in den avond van den 27, en in den morgen van den 28er een gevecht moet hebben plaats gehad, naar de zijde van Lanzvan waar men een levendig ge weervuur vernam. De uitslag deswege is tot dusverre nog niet bekend, Zavala heeft een' aanval gedaan op de wapenfabrijk van Eybar, nabij Marguïna, doch is door het garnizoensterk 300 mankrachtdadig afgeslagen." Het Engelsche dagblad the Globe zegt, dat in Holland eene aanzienlijke zeemagt voor D. Carlos wordt gereed gemaakt en dar de Admiraal Napierop het vernemen dezer tijdingda delijk naar Lissabon is vertrokken orn bet bevel over de Portu- gesche vloot op zich te nemenen het carliscische escader te ge moet te gaanverscheidene Engelsche Officieren hadden zich bij D Carlos gevoegd. Verder zegt dat bladdat in eene Holland- sche haven, en in eeö dok van het Gouvernement thans 2 groote stoombooten the Royaume Unie en the Albatrossbei de door de Agenten van het Heilig Verbond aangekocht ten be hoeve van D. Carlos gereed lagenalsmede dat 2 andere vaar tuigen the Samuel Cunardén the Éulworth zwaar geladen met artillerie, geweren en ammunitie, van de Theems naar Holland zijn gezeild, om die oorlogsbehoeften op de beide stoombooten over te ladendat 2 Engelsche Officieren Elliot en Min gaga het bevel over die booten zullen voeren, de Carlistische Officie ren die zich in Hamburg bevinden zullen nu naar Helievoet- sluis of Rotterdam vertrekkenom deel aan deze expeditie te nemen. 's GravëNhage den 7 Augustus. Gisteren heeft voor het hof van assises alhier gediend de zaak van den boekdrukker II. J. IK. Thompsonlaatstelijk woonachtig te Rotterdambeschuldigd van door daden en geschriften getracht te hebbenom den opstand der zuidelijke gewesten van dit koningrijk te begunstigen en uit te breiden. In de acte van beschuldiging wordt hoofdzakelijk voorgedra- gen, dat het door hem, voor het eerst in February jl.te Rot terdam gedrukt en uitgegevene dagblad T Etendarddeszelfs be staan verschuldigd is aan zijne betrekkingen met de Belgische go zagvoerdersdat heczelve werd uitgegeven met oogmerk, om de handelingen en bedoelingen onzer regering verdacht te maken, om de Koning en de leden van het Koninklijk Huis in minach ting te brengenen om ontevredenheid tegen de regering en misnoegen te verwekkendat dit blijkt zoo wel uit den inhoud van genoemd blad, als uit de briefwisselingdie hij met de ge zagvoerders in Belgieen bepaaldelijk met den minister Lebeau gevoerd heeftvan wiens wege hij ook geldelijken onderstand tot het uitgeven van zijn blad genoten had. Het hof heefc hem schuldig verklaard aan de voormelde mis daad en hem veroordeeld tot eene tuchthuis straf van 5 jaren. Ter gelegenheid van het besluit van 25 Julij jl. nopens het verleenen van onbepaald verlof aan deleden der mobiele schut terijen zijn naar men verneemtdoor Z. M. nog verscheidene andere besluiten betrekkelijk die aangelegenheid genomen. Daar bij wordt onder andere bepaald, dac de artillerie der mobiele schut terij hare tegenwoordige standplaatsen behouden zaldat de 7 battaillons mobiele schutterijdie tot het leger te velde blij ven behooren, hunne veldgereedschappen, het voerwezen en toe- fcehooren zullen behouden; dac de bevelhebbers der reserve divisie en brigaden bij dezelve buiten het genot van tafelgelden worden gesceld van den dag dat zij hunne bestemming zullen heb ben bereikt; dac de vrijwilligers bij de plaatselijke schutte rijen, of de vrijwilligers rustbewaarders, zonderonderscheid, voor loopig vari alle werkelijke dienstbetooning zullen worden vrijge steld, zoodra de schutters, behoorende tot de mobielen schut terij, in hunne gemeenten zullen zijn teruggekeerd. Wijiers verneemt men, dat door den directeur-generaal van oorlog, in eene instructie van den 2 dezer, onder andere is be kend gemaaktdat de onder officieren en verdere manschappen der battaillons mobiele scbuccerijdie met tijdelijk verlof zijn of zich in de hospitalen, als anderzins bevinden, eerst zich bij hunne corpsen zullen moeten vervoegen, alvorens in het genot te worden gesteld, van de voorregten van het onbepaalde verlof, en dnc de plaatsvervangers, voor welke ingevolge art. 2ovanhec koninklijk besluit van 25 Julij, de geremplaceerden in dienst kun ncn tredenniet dan op speciaal bevel van het departement van 00; log zullen kunnen ontslagen worden, evenals zulks tot nog toe heefc plaats gehad. Naar men verzekertzal de reserve divisievoor zoo ver die uit schutterijen bestaat, waarschijnlijk tegen den 10 of 11 dezer opbreken naar de noordelijke provinciën. De afdeelings- en battaillons-staven der l afdeeling mobiele noord brabandscheschut terij zullen gevestigd worden te 's Hertogenbosch die4, der 2 te Bergen-op-Zoomdie der 3 te Breda, - Het dagbladhetwelk alhier ter stede, in de fransche taal wordt uitgegeven behelst een welgeschreven betoog in antwoord op hetgeen het britsche ministeriele avondblad meldt omtrent de 1 toerustingen, die in nederlandsche havens ten behoeve van D. Carlos zouden plaats hebben. De schrijver laat de waarheid van hetgeen omtrent die toerustingen gezegd wordt, in 'c midden maar betoogt, dat, al werden er in de daad door\vrienden van dien Infant hier te lande krijgsbehoeften aangekocht en geladen in de twee stoombootendienaar het voorgeven van het brit sche blad, uit Engeland herwaarts zouden gekomen zijn, zulks geenszins eene schending van het regt der volken, noch eehige reden tot gegronde klagt voor anderenèn wel het allerminst voor het britsche bewind, zou opleveren. Voor hec overige doec de schrijver, met aanhaling van hetgeen in October 1832 open lijk van regeringswege in de vergadering der Staten-Generaal verklaard is, opmerken, dat het hollandsche gouvernement, de werking van andere Staten.tot wijziging of verbetering hun ner instellingen met onpartijdigheid gadeslaande, in zijne bui- renlandsche betrekkingen, bestendig dien weg volgt, welken de billijkheid en het regt der volken, in verband met de midde len en den rang, dien de natuur aan hetzelve heeft aangewe zen in de groote maatschappij der europesche staren, voor schrijven. Voorts beantwoordt de schrijver op eene waardi ge wijze de lage beschimpingdie hes britsche blad zich bij deze gelegenheid ook veroorloofd heeft omtrent het embargo en de overweldiging van het kasteel van Antwerpen, Hij merkt aan dac die schandelijke rooverijen gestrekt hebben, om den roem van Holland en deszelfs Koning te verhoogen* Vorst Leopold met deszelfs gemalinzijn den 5 Augustus des namiddags ten 1 uurte Gent aangekomen deszelfs onthaal in de stad, moet volgens den Messager niet schitterend geweest zijn. 20 li 30 jonge lieden op huurpaarden gezeteneen derachement garde civique in blaauwe kielen gekleed, en hetwelk meest uit heden bestond die deze werkbeurt (corvée) voor loon waarnamen voor degenen welke daartoe waren verpligtmaakten hunne eere- wacht uit. Men merkte op dac de Vorstin doodelijk bleek en mager, in eenen lijdenden toestand scheen te zijn. Een voor- naam fabrikant, die men had doen verwittigen dac hec Vorste» lijk paar zijn fabriek zoude komen bezigcigen, is dadelijk naar zijn buitenverblijf vertrokkenen heefc al de sleutels zijner uit gebreide werkplaatsen medegenomen. Goes, den 10 Augustus. De leden welke op de algemeene vergadering van het provinciaal Utrechts Genootschap van Kun sten en Wetenschappen, in 1833 verkozen zijn, en die verkie zing hébben aangenomen zijn onder anderen A. J. Ëltzman Medic, doctor te Utrecht. J. Ie Jeunekapitein luitenant ter zee, ridder der Militaire Willems orde en van den Nederlandschen Leeuw, commande rende Zr. Ms, stoomschip Curagaogestationneerd te Bath. Op de algemeene vergadering in 1834, zijn onder anderen tot gewone leden verkozen ACalandte Zierikzee, Ingenieur der iste klasse van den Waterstaat, lid van den raad der stad Zierikzee, en van het Zeeuwsch Genootschap van Wetenschappen te Middelburg. J. ah Utrecht Dresselhuis predikant te Wolphaarcsdijkin Zuid-Beveland, lid van het Zeeuwsch Genootschap van Weten schappen en der Maatschappij van Nederlandsche Letterkunde, honorair lid der Maatschappij van Weldadigheid. Clbtjcrijenii^n. Ondertrouwd: Hk. w i l l e m s e Goes en den 9 Augustus 1834. P. A, B E N S E L. Vrienden en Begunstigersgelieve deze algemeene als bijzon dere kennisgeving aanteuemen. V De DIRECTIE van OOSTER- en MIDDEL-ZWA^ KE c a., in Zuid-BevelandProvincie Zeelandzullen be houdens de goedkeuring der bevoegde Authoriceic, op Woens dag den 20 Augustus 1834, des morgens om 10 ure, in de Herberg bewoond bij de Wed. P. de Broekertte V Graven polder trachten te BESTEDEN Het maken en leggen van Pene Nieuwe Eike Houte ZEE - SLUIS, in den Dijk van den Boone Polder, en het ma men van eenige daartoe betrekkelijke WERKEN. Die tot het Aannemen genegen zijn kunnen zich gedurende. acht dagen bevorenszoo tot het ontvangen van aanwijzing als tot onderzoek van het Bestekaanmelden by den Heer Hk LENSHOEK van Zwake. mi in 11 mil' 11 inn—with ui Te Goes* bij F, Kleeuwens, Stadsdrukker.

Goessche Courant | 1834 | | pagina 2