N°. 64. GOESSCHE COURAN •«rf-v - ji v~; s." Maandag 11 Augustus 1834. 3 BcsLit'ctt jeu ^bmmistratiett. DEPARTEMENT van FINANCIËN. IV AARSC HUIVING. De MINISTER van FINANCIËNin aanmerking nemende dacniettegenstaande het daaromtrent bij Zijner Majesteits Besluit van den 25 Julij 1834 (Staatsblad n.° 23), vastgesteld verbod, pogingen zouden kunnen worden aangewendtot het invoeren en in omloop brengen van im Belgie ingetrokken Nederlandsche Centen en Halve Centenwaarschuwd een iegelijk tegen het aan- koopen van die munten, en herinnerd bij deze aan de bepaling van artikel 18 der Wet tot regeling van het Nederlandsche Munt wezen, van den 28 September 1816 Staatsblad no. 50), dat niemand bij het, ontvangen van] eene betaling verpligt isdaar bij in koperen stukken, meer dan de waarde yan eenën gul den te ontvangen 's Gravenhageden 26 Julij 1834. De Minister voornoemd, van TETS van GOUDRIAAN. NIEUWSTIJDINGEN. Berlijn, den 1 AugustusEergisteren voor den middag, bij gelegenheid der oefeneningen van de artillerieis een gloeijende kogel, over het doel heengegaan zijnde, in de heide nabij deze stad neergekomen dezelve heeft het dorre gras en vervolgens eenig geboomte doen ontbrandenen deze brand heeft zich wel dra dermate aan hec overige bosch medegedeelddac men den- zelven, ondanks de medewerking der opgeroepene inwoners van de naburige dorpen, met de grootste moeite eerst gisterenmor gen is meester geworden. Frankfort, den 4 AugustusDen 26 Julij hebben de duit- sche vlugtelingendie zich in Zwitserland ophoudenin de na bijheid van Bern de te voren aangekondigde vergadering gehou den; men rekent, dat daarbij 200 personen cegenwoordig wa ren welke echter meest bestonden uit de leden van een zeker genoocschap van,duitsche handwerkslieden. De eigenlijke staat kundige vlugcelingen schijnen zich eenigzins op den achtergrond te hebben gehouden. Men heeft eene groote vlag met de zoo genaamde duitsche kleuren (zwart, rood en goudgeel) geplant, en een maaltijd gehoudènwaarop het luidruchtig is toegegaan doch waar by verder niets bijzonders schijnt voorgevallen te zijn. Volgens berigt uic St. Petersburg van 26 Julijis de stad Tula eene der grootste en volkrijkste in Ruslandden 11door een verschrikkelijken brand bezocht géworden, die binnen wei nige urenondanks alle aangewende pogingen670 bijzondere huizen, 9 kerken, de woningen van de talrijke werklieden der beroemde geweer-fabrijkde waag, de ijzer-en talk-magazijnen, de visch en vleeschhallen in de asch gelegd had. Eenige dui zenden ingezetenen waren daardoor tot den bedelstaf gebragt. Volgens berigten uit Syriëvan den iójunij, is aldaar een opstand onder de inwoners van den Libanon uitgebrokenwelke roet de Turken gemeene zaak tegen de Egyptenaren schijnen te maken: De insurgencen moeten de Egyptische troepen verrast en zich van een transport levensmiddelen meester gemaakt hebben. Vervolgens zijn dezelve naar Jerusalem opgeruktvan waar zij ech ter met verlies door de Egyptenaren zyn terug geslagen. In brieven uit Alexandria tot den 17 Julij, den 26 dierzelfde maand te Triest ontvangenworden de vermelde berigten volko men bevestigd. Er wordt bovendien nog bijgevoegddat geheel Syrië in opstand isen dat men zich op verscheidene punten vol strekt tegen het gezag van Ibrahim verzet heeft. Geheel Sama ria staat onder de wapenen, en de gemeenschap cusschen Jaffa en Naplus is geheel afgebroken. Niet ver van Damaskus zouden, volgens diezelfde brievenverscheidene afdeelingen gediscipli neerde troepen zich met de bewoners des lands vereenigd hebben zoodat Ibrahim genoodzaakt was geweestvan hec geschuc ge bruik te maken, om de muiterö te l^edwingen. Dit laatste moet hem echter niet dan met moeite gelukt zijn. Ook de geestgesteld heid der Arabische troepen moet, met uitzondering van de artil lerie en ruiterij, zeer bedenkelijk zijn, zoo zelfs, dat Ibrahim zien niet veilig rekende, bijaldien er niet spoedig versterking uic Egypte kwam opdagen Dien ten gevolge heeft deze veldheer dringerd aan zijnen vader om bijstand verzocht, en er waren ook reeds twee regementen tot dac einde uit Alexandrie vertrokken, welke spoedig door drie anderen zouden gevolgd worden. Me hemcd-Alï moet zeer over den opstand'in Syrië verbitterd zijn, en alles aanwenden, om denzelven met kracht van wapene| te dem pen. In Egypte klaagt men zeer over hec mislukken van déb oogst. Uit Scokholm schrijft men: Z. K. H. Prins Willen Pre» derik Hendrik der Nederlanden is heden voormiddag, omstreeks it ure, op zijne terugreis van Petersburg, in deze haven aan gekomen om bij Z. M. den Koning en de koninklijke familie een bezoek af te leggen Z K. H. werd reeds bij de vesting Waxholmen daarna, toen het Nederlandsche linieschip de Zeeuw op den stroom voor anker ging leggen, by Skepsholm met ko ninklijke salvo's begroet. De Prins werdc door den stations-be velhebber van Stokholmden Vice-Admiraal Coijetaan boord begroet, die Z. K H. met eene sloep tot de landingsplaats be geleidde, alwaar de Prins, namens den Koning, ontvangen werd door den Generaal-adjudant desKonings, door den Komrnandanc en den Stadhouder van Stokholm en door eenen Kamerheer vati den Kroonprins. De Koninklijke Nederlandsche Gezant aan ens hof, baron Crombrugghe van Loringhe was den Klein zoon van zijnen Koning insgelijks te gemoer gegaan. De jonge Prins die eenige appartementen in het Koninklijke slotwelke voor hem ge reed gemaakt warenheeft betrokkendenkt hier eenige dagen door te brengen. Londen, den 6 Augustus. Men heeft hier te lande tijdingen uit Brazilië, tot den 2aJunij, ontvangen. Daaruit blijkt-, onder anderen dat D, Pedro door de wetgevende vergadering voor eeuwig uit dat koningrijk verbannen is. Uit Ballinasloe (Ierland} schrijft men van den 23 Julij: Den 17 dezer is er in de gemeente Roscommon eene verschrik kelijke misdaad gepleegd Een jong landmanin die gemeente bij Thomastown wonende, was sedert eénigen tijd gehuwd. Bij hec voltrekken des huwelijkswas de vader der bruid met hem overeengekomen om de bruidschat zijner dochter eerstee geven bij de geboorte van het eerste kind. Na dac de jonge vrouw be vallen was, bragt de schoonvader de beloofde som, zijnde 20 guinjes, aan zijnen schoonzoon Des avonds waren zij naauwe- lijks te bed, of de deur wordt opengebroken en 5 zwart gemaakte gewapende mannen vertoonen zich voor hec bedrukken den jongen man ervan af, en bedreigen hem met den dood, indien hij hun het geld van zijnen schoonvader niet algeeft. De jonge pachter of landman geeft het geld, teneinde zijn leven te behou den. De roovers vertrekkendoch komen eenigen tijd daarna terug en vermoorden den jongen man uic vreezedat hij hen moge herkend hebben. Zij zoeken ook de jonge vrouwdoch. vinden haar niet, waarop zij uit kwadaardigheid haar kind in het vuur werpen. De ongelukkige moeder was door een vensrer ont vlucht en de policie gaan halen, als het ergsce van de roovers vreezende. Toen de policie verscheen waren de roovers voor de tweede maal reeds vertrokkenen zag men alleen de lijken en een vreemden hond die achter was gelaten. Een van de Officie ren der Policie deed denzelven een lang touw om den hals en liet hem dus ruimschoots loopen. Hij bleef bij een huis span, waarin men de 5 moordenaren nog bij elkander vondhunne zwart gertaakte aan gezigten en bebloede handen afwasschende, Alhoe wel zij geladen geweren bij zich haddenhebben zij op hun slagt offer niet willen schietenom geene opschudding te geven en de policie niet wakker te makenmaar hadden hem met dolken of messen vermoord. Men vond het geld bij een hunner. Aiie werden gevat en in de gevangenis van Roscommon opgesloten. J'Vfmktftjlc, Parijs, den 3 Augustus. De Moniteur meldt het navolgen- deomtrent de gebèurtenissen in Spanje De Fransche consul generaal te Bayonne en de vertegenwoor diger van den generaal Rodil in genoemde stad, hebben de na volgende mededeelingen ontvangen Vijf duizend opstandelingen onder bevel van Zumalaccar reguyUrangaCuebillas én anderen gebruik makende van het voordeelige hunner stellingen hebben mij heden, terwijl'ik naar Olazagarcia oprukte, in de flank aangetast; desniettemin zijn zij geslagen, op de vlugt gedreven en vervolgd door onze stoutmoe dige en dappere krijgsliedenaan wie men nimmer genoeg lof- tuigingen heeft toegezwaaid Hoofdkwartier Ciordiaden 27 Julij 1834, ten 11 ure des avonds. (get Don Jose Ramon de Rodil." Omtrent de jongste krijgsverrigcingen in Spanje deelt het mi nisteriele avondblad, hec Journal de Pariseenige nadere bij zonderheden medevan den navolgenden inhoud „De regering heeft heien met den postdepecbesontvangen,, '/V T- -

Goessche Courant | 1834 | | pagina 1