Sedert veertien dagen heefc de regering geheime bevelen gegeven, om de terugkomst van den heer Bourmont in Frankrijk te beletten. De dagbladen maken hieromtrent de circulaire van een' prefekt aan de onder prefekten openbaar, waarin, by het opgeven van het signalement van den maarschalkvolgehouden wordt, dat het hem, volgens art. 21 van het burgerlijk wetboek niet veroorloofd iszonder Koninklijke goedkeuringden voet op Franschen grond te zetten. Uit het bovenstaande bemerkt men reedsdat de regering het niet langer verheelt; dati). Qarlos zich in Spanje bevindt. Vol gens de Gazette de Francezou de onverwachte terugkomst van dien Vorst zijn toe te schrijven aan de, op het oogenbiik zijns vertreks uit Portugal bekomene antwoorden van de Noord sche hoven, op de door hem aan dezelve gedane officiële ken nisgeving zijner beklimming van den Spaansche troonovereen komstig de wetten van opvolging, sinds de regering van Phi lips V door alle Vorsten erkend en gewaarborgd. De verschil lende monarchen moeten op die kennisgeving geantwoord hebben dat zij zich verbonden, om, zoodra D. Carlos zich werkelijk in Spanje zou bevindenhem als Koning van dat land te erken «en, D Carlos heefc zich: na het bekomen van dit gunstig antwoord, naar die gewesten van Spanje begeven, welke sinds zoo veele eeuwen hunne getrouwheidin den zin gelijk hij der- zelve verlangt, hebben betoond. Men verwacht, dat deze terug komst door eenen algemeenen opstand zal worden gevolgden natuurlijk zien de Carlisten spoedig dé herrijzing der legitimiteit, gelijk zij die noemente gemoec Den u Julij moet D. Car los de Carlistische hoofden en aanvoerders bijeen geroepen heb ben en deze hem op eene plegtige wijs als hunnen Koning heb ben erkend en geroepen Hij heefc den graaf de Villemar tot minister van oorlogen Zumalacarregvy tot hoofd van den ge- neralen staf benoemd. Den 12 heefc D. Carlos een te Deum bijgewoond en vervolgens zijnen marsch aangevangen en Elison do verlaten. On ter de muren van Pampeluna moeten er tusschen de Carlisten cn de troepen der Koningin eenige schei mutselingen hebben plaats .gehad, welke niettemin tot geen gevolg hebben geleid. Zelfs verzekert men, dat de generaal Rodil daarbij de overhand heefc behoudenhetgeen echter nog betwijfeld worde daar men meentdat die generaal nog in die oorden niet kan zijn aangekomen v Regtsrreeksche" berigten uit Madrid ontvangen houden in dat El Pastor zich te St Sebastiaanzou hebben ingesloten, en de stad in staat van beleg verklaard. - Van Bordeaux meldt men van den 13 dezer: Onder onze oogen worden in deze stad alle voorwerpen van kleedinguit- rusting en ammunitie van oorlog, voor het leger van D. Car los gereed gemaakr. In de stad en omstreken van Ba.yonne zijn wapenmagazijnen aangelegd, voor rekening van den pretendent; onderstand in geld en wapens, gaan ongehinderd over de gren zen voor de party die zich tegen de Koningin heefc verklaard Zonderlinge zamerhang Het Fransche Gouvernement besluit om gewapenderhand de Regentes en Koningin te ondersteunen, ter wijl de Fransche Policie, openlijk toelaatdat alle middelen om het vuur van den Burger-oorlog re doen branden en de Konin gin te benadeelen, uit Fransche steden voortkomt. i^cbcvUnbcu. 's Gravenhage den 12 Julij, H, M. de Koningin van Bei- jeren heefc gisterenvergezeld van H. K. H. Prinses Frederik zich naar Leiden begevenen aldaar he: museurn bezigtig i. De Staats-Courant van heden deelt het volgende mede: Volgens ingekomen berigt uit Cronstadt van 2<5 Juny 11., be vond Z. K. H. Prins Willem Frederik Hendrik zich destijds nog te Pecershof bij het Keizerlijke gezin. Dezelve had van Zy ne Majesteit den Keizer een streelend bewijs van belangscelling ontvangen, doordien het Z. M. behaagd had aan den Prin-; de Orde van St. Andreas te schenken en hem het Kruis dier Orde te geven, hetwelk hoogdezelve in persoon gedragen had. De berigten getuigen overigens by voortduring van de hooge onder scheiding, welke aan Z. K. H. en aan de Nederlandsche vlag te beurc valt, gelijk ook de Officieren onzer schepen in hunne brieven niet genoeg kunnen roemen over het vereerend onthaal hetwelk zij allerwege ondervinden. Sedert 1830 heefc het getal der schependie den Sont door varen, trapsgewijze afgenomen. In 1830 bedroeg hetzelve 13,162, in 1831, 12,942; in 1832, 12,202 en in 1833, '0>-9^5« I" den loop des tegenwoordigen jaars zal het getal nog geringer zijn. De redenen, welke voor deze vermindering worden opgegeven, zijn i.° de onzekerheid der staatkundige gesteldheden over het algemeen; 2,° de vrees voor de Cholera; 3.0 het verminderde verbruik van jenever en korenbrandewijn hetgeen ten deele wordt veroorzaakt door de matigheidsgezelschappenten gevolge waar van de branderijen in Nederland, die de rogge en garsc uit de OostzeehaVens trekken, minderquantiteiten verwerken,* 4 het toenemende gebruik in Engeland van dennenhout uit Kanada, ei kenhout uit Dalmatie, hennep uit Nieuw Zeeland en talk uit Buenos Ayreswelke benoodigheden voorheen uit de landen aan de Oostzee werden ontboden. Behalve deze oorzaken werkte ook in 1833 vooral nadeelig; 5.® het op Hollandsche schepen ge legde embargo, en 6.° de goede uitslag der graan oogsten in Frankrijk en Engeland. Men zegt dat de abt de Lamennais ,zich met een nieuw voortbrengsel bezig houdt, hetwelk tot bijvoegsel van zijne Woorden eens geloovigen moet strekken. Hetzelve zou voorna melijk ten doel hebbende geschriftenwelke tegen zijn werk uitgekomen zijnte wederleggen Men had sinds lange aangekondigd, dat de zoogenaamde liberalen in Belgiehet ontwerp hadden gevormdomin navol gingof veeleer als tegenhanger van de Katholyke hoogeschool eene vrije, onafhankelijke, openbare, volledige en in kennis en in verlichting vooruitgaande hoogeschoolte Brusssel op te rig- ten. Het voorbeeld hun door Katholijken gegeven, niet vol gende hebben zij daarvan niets bekend gemaaktdan nu de in- schrijvingen te dien einde eene redelijke hoogte hebben bereikt, en men van eene bijeenroeping der inschrijvers tegen den 3 Au gustus heeft kunnen spreken. Thans vindt men in sommige dag bladen een' brief van den secretaris van het comité toroprigcing dezer vrije hoogeschoolden hoogleeraar Barondie daarin ver zekert, dat men niemand tracht te beletten, om aan deKatholijke universiteit deel te nemenmaar dat de vrienden van verlichcing en van onderwijs zich hebben vereenigdom, in het belang der vrijheid en van het Vaderland, tot de oprigcing van eene vrije universiteit de hand te leenen. De inschrijvingen te dien einde geopend, hebben verre de verwachting overtroffenen de intee- kenlysten zijn van talrijke en aanzienlijke handteekeningen voor zien. In de op den 3 Augustus aanstaande te houden algemeene bijeenkomst zal men tot de benoeming ven een voorloopig be stuur overgaanhetwelk met de zamenstelling van de hoogeschool zal belast zijn en de voorbereidende werkzaamheden daartoe zal aanvangen. Naar hetgeem uit dien brief blijkt, schijnt de stede lijke overheid van Brussel die ontwerp niet tegen te gaan, maar veeleer in de hand te werken. QlbvcvtcntUn. De Plaatselijke Kommissie van Geneeskundig Toevoor- zigt te Goesmaakt bij deze bekend; dat door hare daartoe bevoegde LedendeHeeren, J. W, HECKING, G. T. CAL- LENFËLS en T PIETERSE, tot het gratis Vaccineren van Minvermogenden zal worden gevaceerd in de Regenten ka mer van het Weeshuis, iederen Vrijdag, van twaalf zot. één uur, met dringende uitnoodiging, om van dit heilzaam en spe cifiek voorbehoedmiddel tegen de Kinderziektegebruik te maken. De Plaatselijke Kommissie voornoemd, J. W. HECKING, Vt. Ter ordonnantie van dezelve, T. PIETERSE Secretaris De ondergeteekenden zich zullende belasten met het verrigten van onderscheidene Binnenlandsche COMMISSIEN, zoo in Effecten als ar.derzints bevelen zich daartoe hunne Stad en Landgenooten gunstig aan Het Kantoor wordt ge houden in de Brouwerij de FortuinWijk B N.° 94 te Goes en zal geopend worden i.° Augustus aanstaande. Goesden 23 Julij 1834 BOSDIJKBURGER <5? COMP. Parijs, den 18 Junij. Eenige dagen geleden meldde men reeds, dat er in het ministerie oneenigheid wis ontstaan, en wel ter zake van het al dan niet militair bezetten van Algiers. Die verdeeldheid is toegenomen ten gevolge van hetzoo het schijnt thans zekere berigt van de terugkeering van Z). Carlosop spaansch grondgebied. De maarschalk Soult, die steeds met moeite zijnen oorlogzuchtigen geest bedwingt, moet, op den ontvangst van dit berigthet ministerie onmiddelijk tot eenen besüssenden stap hebben willen overhalenen hetzelve hebben aangeraden dadelijk In de Spaansche zaken tusschen beide te treden. Zijne medele den hebben zich daar tegen echter verzet, en verlangden dat er met beradenheid wierd gehandeld. Daarop moet de maarschalk Soult zijn ontslag hebben ingediend, en zou hetzelve, naar men verzekert, door den Koning zyn aangenomen. Het Voorzitter schap van het ministerie moet aan Prins de Talleyrand zijn aan geboden die zich nogtans daarmede niet wenschte belast te zien De Koning moet ten gevolge daarvan, den maarschalk Gérard tot president van het ministerie en minister van oorlog hebben benoemd Ter bevestiging hiervan, vermelden de hof berigcen, dat de maarschalk Gérard, bij den Koning zijnde ontboden, al daar plegtig is ontvangen. Niet onbelangrijk is hier de opmer king, in een der dagbladen voorkomendedat de maarschalk Soalt meenende dat zijn gevoelen betrekkelijk het militair beheeren van Algiers de bovenhand zou behoudenden maarschalk Gérard reeds had aangebodenzich daarbij aan het hoofd te stellen doch dat deze, de bedoeling dezer aanbieding inziende, zou hebben ge antwoord datwanneer hy nog eenige jaren zijn Vaderland kon dienen hy .geloofde, dit beter in Frankrijk dan in Afrika te kun- aien doen. Door het een en ander zijn de conferentien tusschen de ministers dezer dagen bijzonder veelvuldig, en hebben er, onder anderen-, bijeenkomsten bij den minister Thiers plaats ge had, die van de bekomene kneuzingen, ten gevolge van den val van zijn paard, geheel is hersteld, en zyne betrekking wederom heeft opgevat. Te Goes, bij F. Kleeuwens, Stadsdrukker,

Goessche Courant | 1834 | | pagina 2