GOESSCHE N\ 53. COUKA T. 'ki' v tr -.>! vv - if* v? i f *i-a V. Vrijdag 4 Julij 1834. .v Besturen en Qtbministrftticu. PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der stad Goes, ontvangen hebbende, eene kennisgeving van den Heer Arrondis- sements Ijker voor het 3e. District dezer Provinciedat een aan merlijk aantal Ingezetenen dezer Stadtot nog toe nalatig geble ven is in derzelver verpligting omtrent den herijk; herin neren bij deze de zoodanigen nog nader: dat zijlieden tot den 15 J°lij eerstkomende, gelegenheid hebben óm hunne Maten en Ge wigten tot den herijk aantebiedenen willen dezelven hebben vermaandom dien tijd niet te laten voorbijgaan zonder aan hunne verpligting in dezen te hebben voldaanwijl zij zich zeiven zullen te wijten hebbende onaangename gevolgen welke derzelver nalatigheid hebben zouden. Gedaan ten Stadhuize van Goes, den 28 Junij 1834. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. H. VERSCHOOR van Nisse, Vc. Ter ordonnantie van dezelve, De Stads Secretaris L. de FOUW, Jz. NIEUWSTIJDINGEN. ?3ntfscfxl«mb. Frankfort, den26Junij. De onlangs, op grond van be- rigten uit Smirna, van den 17 Mei medegedeelde tyding der on derwerping van geheel het eiland Sam os, aan de heerschappij des sultans blijkt, volgens thans ontvangen berigten uit Smirna van den 28 Mei, te voorbarig geweest te zijn. Intusschen lui- den die laatste berigten omtrent eenen vreedzamen afloop zeer gun stig De kommandant van het Turksche eskader hadvolgens dezelve, den 22 Mei in het vlek Vatby en langs de kust eene proclamatie aan de ingezetenen doen aanslaan welke overal was geëerbiedigd gewordenen dien zelfden dag was het bestuur des eilands in Vattby verschenen en had daar onderhandelingen aan gevangenonder bemiddeling van den Oostenrijkschen kapitein Brunettihet oorlogs-galjoot Sophiacommanderende en wel ke officier zich alle mogelijke moeite gaf om eene minnelijke overeenkomst tot stand te brengen. De kommandant van het Turksche eskader was daarop den 25 niet zijn fregat en eene brik in de haven van Vathy binnen geloopenuit welk vlek de kleine bezetting van 100 man des nachts te voren door het be stuur des eilands was teruggetrokkenen welk door eene uit in gezetenen van Vathy zamengestelde militie zou vervangen worden. Het bestuur des eilands had wijders nog vier dagen tijd verlangd om uit elk vlek eenige afgevaardigden op te roepen, die zich gezamenlijk aan boord van het fregat des Turkschen bevelheb bers begeven; en hem de hulde aller ingezetenen overbrengen zouden. In eenen brief Dit Napoli di Romani van den 30 Mei leest men In een gedeelte van Maina is een kleine opstand uitgebarsten. De regering heeft troepen daarheen gezondenen men gelooft dat de rust spoedig hersteld zal zijn. Dit gedeelte dier provin cie had zich nog nimmer aan eenige regering onderworpenen had ook geweigerd om de tegenwoordige regering te erkennen waartoe echter hoogstwaarschijnlijk inblazingen van andere onrust stokers hadden medegewerkt. De oproerige Mainoten hebben ten minste verklaard, dat zij alleen eenen door Rusland aan de Grie ken gegeven Koning kondei? erkennen, maar geenen, die door Beijeren of eenige andere Mogendheid gezonden waseen denk beeld zoo ongerijmd, dat hst zeker niet van zelf in de hersenen dezer lieden is opgekomen met wier overige geveolens en nei gingen het zoo lijnregt strijdig is." Uit Agram wordr van den 17 Junij gemeld: De Bosniersdie het in onze nabijheid gelegene Turksche crotie bewonen, en zich sedert langen tijd in staat van oproer tegen de Porte bevindenhebben sedert jaren menigvuldige in vallen en rooftogten op ons gebied gedaan. In den nacht van den 10 op den xx dezer hébben zij echter aan hunne misdrijven de kroon opgezet. Begunstigd door de duisternis en een zwaren mistzijn zijten getalle van verscheidene duizendenover de grenzen en tot aan de in het Szluiner regerings district gelegene grensvesting Czettin geslopen, roet oogmerk om die plaats bij verrassing in te nemen. Reeds hadden eenige Bosniers den hoogen wal met behulp van ladders beklommen, toen de bevelhebber der strekte kapitein Szilliakmet de bezetting toesnelde en hen terug dreef. Zij trokken daarop in groote overhaasting achter waarts, staken op hunnen weg in de grensdorpen verscheiden huizen in brand, en trachtten hunne sluiphoeken op Tnrksch grond gebied te bereikendoor onze grenssoldaten vervolgd wordende, die daarbij 2 dooden en verscheidene gekwetsten verloren. Ook de kapitein Szilliak had eene wonde bekomen. Het aantal der dooden en gekwetsten aan de zijde der Bosniers die dezelve bij zulke gelegenheden altijd getrouwelijk in veiligheid brengen, moec volgens verschillende berigten niet onaanzienlijk geweest zijn. Voor al had het geweervuur der bezetting en de van de borstwering op de aanranders neergeworpen steeneneen zeer goed gevolg gehad. De beide aanvoerders der Bosniers zijn zeer zwaar gekwetst. Berigten uit Konstantinopel, van den 6 dezer, met bui tengewone gelegenheid ontvangenmelden het volgende: Veel opzien baren de geruchten, dat tusschen de Engelsche en Fran- sche regeringen aan de andere zijde misverstand is ontstaan het welk hgtelijk in militaire demonstratien van de eene of andere mogendheid zoude kunnen ontaardendaarzegt meneen en- gelseh eskader last heeft ontvangen om de Dardanellen te nade ren, én daartoe de reede van Malta reeds verlaten heeft, terwijl aan den anderen kant de aankomst van verscheidene Russische oorlogschepen in den Bosphorus verwacht worde. Men weet niet juist de redenen op te geven, welke de bedoelde kabinetten te genwoordig hebben kunnen bewegenom eene oorlogzuchtige houding tegen eikanderen aan te nemendoch men is blijkbaar bekommerd en denkt er met angst aandat men toch nog met de ramp zou kunnen bezocht wordenwelker afwending in het vorige jaar zoo veel inspanning gekost heeft. De gansche diplo matie is in beweging gebragt, en in het hotel van de Engelsche en Fransche gezanten bespeurt men gtoote drukte. God verhoe de, dat het tot eene vredebreuk zou komen, en de Porte ge noodzaakt zou zijn, om zich voor de eene of andere mogend heid te verklarenwant de wonden der laatste bloedige jaren zijn nog niet genezen en de minste oorlogzuchtige bewegingen, waar toe men te Konstantinopel genoodzaakt mogt worden, zou on der alle omstandigheden een doodslag voor den Sultan wezen. Mogt het Engelsche kabinet uit ijverzucht tegen Rusland zich genoopt vindenom met geweld eenen J invloed te betwisten welken deze mogendheid door de meest vriendschappelijke han delwijze wist te verwerven, dan zou zulk een gedrag de staat kunde van Rusland niet dan bevoordeelen kunnen. Vertrouwen laat niet zich afdwingen. Alle inspanningwelke men doetom. de goede eendragt tusschen de Porte en Rusland te verstoren, zullen vrachteloos blijvenzoo lang eerstgemelde overtuigd blijft, dat Rusland haar in het hagchelijkst oogenblik hulp schonk, ter wijl Engeland haar in de steek liet. Aangenomen zelfs het kwam tot oorlog en de Russische marine ging daarbij te grondezou er'Engeland toch niets bij gewonnen hebben, dan eene vermeer dering van krijgsroem ter zeewelke echter bezwaarlijk zou op wegen tegen de nadeelen die de nijverheid en handel der En gelsche natie onvermijdelijk zouden te lijden hebben, zoodra men met Rusland denkt te oorlogen. Ook kan men niet inzien, hoe de Russisehe natie daardoor veel aan kracht zou kunnen verlie zen -en haar invloed zou kunnen tegengewerkc wordendaar zij bijna uitsluitend eene landmogendheid is, als zoodanig alleen be stemd schijnt om een rol te spelen, en aan zelfstandigheid win nen moet van den oogenblik af, dat zij alleen voor de landmagc zal te zorgen hebben, en van de bemoeijingen en uitgaven voor de marine ontslagen is, In die wordt waarlijk niet door de Russische zeemagt bedreigd. Het is hier de plaats niet om alle nadeelen op te tellenwelke voor Engeland uit eenen oorlog met Rusland moe ten voortvloeyenmaar zoo veel zij nog gezegd, dat de Porte niet het minste gewin voor zich en anderen belooftwanneer zij met geweld worde ontrukt aan eenen toestanddie uit de tijd omstandigheden en de ligging des lands is voortgevloeid. <£ttgelattb. Londen, den 28 Junij. Naar men verneemt, zal H. M. de Koningin den 5 Julij te Woolwich aan boord gaan van een ko ninklijk jagthetwelk hoogstdezelveop hare reis naar Meinin- gen, naar Hellevoetsluis zal overbrengen,-Het jagt zal door eenige stoombooten en het fregat Castor vergezeld worden. Tegen den 20 Augustus zoude H. M. alhier terugkomen. Dezer dagen heeft men alhier te lande weder hetonmen- schelijke schouwspel gezien van eene zoogenaamde boks-partij, waarbij een der beide kampvechters door den anderna een strijd van a uren is dood geslagen. Men zegt, dat die worsteling, waarbij volgens gewoontevele en groote weddingschappen zijn aangegaan is aangelegd door een lid vanher parlement, en dat onder de menigte aauschouwers (die op 10,000 personen bej V.; v- v -•

Goessche Courant | 1834 | | pagina 1