N°. 51. GOESSCHE COÜKA Vrijdag 21 Junij 1834. NIEUWSTIJDINGEN. ZBuitechltmb* Frankfort, den io Junij. Het Journal de Smyrne van i7 Mei berigt het volgende omtrent de blokkade van Samos: Ofschoon wij ons zeer nabij Samos bevindenis toch ons verkeer met dat eiland door de blokkade geheel en al gestremd en hebben wij gedurende verscheiden dagen niets van daar ver nomen. Heden echter hebben wij brieven uit Scala Nova van den 13 en 14 ontvangen. Die van den 13 houden in, dat met uitzondering van de stad Vathi en twee of drie dorpenwier in gezetenen talrijk genoeg zijnom aan de muiters het hoofd te bieden, alle de overige bewoners van het eiland weigeren zich aan de Ottomanische regering te onderwerpenniet zoo zeer om dat zij daartoe ongenegen zijnals wel omdat zij den gewapenden aanhang van Logotheti duchtentegen welken zij niet bestand zijn. Deze arme landlieden, die men op alle wijzen gekweld en mishandeld heeft, moeten dus gevoelens uiten die zij niet koes teren, en zich ten believe van weinige kwaadwilligenaan de grootste rampen bloot stellen. De dorpen Cartrovas en Maro- tocombo zijn het weerbarstigstvermits de volgelingen van Logot heti zich aldaar het meest vertoonen. Vathi heeft zich onder worpen en eenige andere dorpen schijnen dat v.oobeeld te wil len volgen. De onderwerping van Vathi is van groot belang daar die stad den meesten invloed op het eiland uitoefent. „De Ottomannische vloot heeft de blokkade zeer regelmatig daargestelden kruist met groote waakzaamheid voor de hoofd» punten des eilands, vooral aan de noordzijde De troepen, wel ke ten getale van omstreeks 2000 man uit Smyrna naar Scala Nova gezonden waren, hadden bevel ontvangen om zich in te schepenten einde eene landing op Samos te doen. Van den 14 wordt ons uit Scala Nova gemelddat het ge- heele eiland zich in massa onderworpen heeft; eene tijding die wij, ofschoon zij aan verscheiden konsuls door hunne agenten medegedeeld is, nog niét durven bevestigen." Volgens een brief uit Konstanrinopel van 27 Mei, hadden de feesten ter eere van het huwelijk der Prinses Salihavaex. Ha h p'acha den 24 een aanvang genomen. Te dien einde waren f de hoogten bij Beschiktasch en Dolmabagtsche eene ontelbare nigte tenten opgeslagen tot huisvesting voor de grooteh des jksdie aan de feesten deel namenen voor de troepenter- jlvoor den Sultan te Beschiktasch een allerprachtigst en geheel in den Europeschen trant ingerigt lusthof nieuw gebouwd was. De bonte kleuren der tentenzegt het berigt welke de schilderachtige heuvels van dat schoone gedeelte des Bosporus bedekkende veelkleurige gekleede volksmenigte van alle natiën en standen, de statig ten anker liggende, groote turksche oorlog- logschepen, het gewemel van kkine schuiten, die den Bosporus naar alle zijden doorkruisendit alles levert een onbeschrijfelijk fraai schouwspel op. De voor het wolk bestemde vermakelijk heden bestaan uit koorddansers-en goqchelaars-kunsten, vertoo ningen van duitsche paardrijders en dergelijke. Des avonds wor den altijd de beide oevers van den Bosporus verlicht, en duizen den van vuui pijlen en andere vuurwerken strekken* tot vermaak van de uit alle oorden des rijks zamengevloeide menigte. De gezantschaps gebouwen te Bujukdere en Therapia worden insge lijks stnaakvolk verlicht De feesten zullen 13 dagen duren. Tot nog toe is de orde volstrekt niet gestoord geworden," Van de lcaliaanscne grenzen meldt men, onder dagteeke- ning van den 10 dezer, het navolgende: Men schrijft uit Napels, dat er groote ontevredenheid bij het Napeische leger heerschc, daar de koning hetzelve onophoudelijk met kampementen en krijgsvérrigtingen plaagt. Het is natuurlijk dat de Napolicanen welke zeer vadzig van aard zijngeen groo ten smaak in dergelijke dingen vinden, en slechts met moeite kun- nm aangemoedigd worden, een' zwaren militairen dienst waar te nemen- Waarschijnlijk zal de koning iets van zijnen ijver, om zich een leger te scheppen, moeten opgeven. Incusschen zal hij spoedig leeren, dat men langzaam hervormen moet, willen die hervormingen nuttig, zonder gevaar en duurzaam zijn. Tot nog toe ging men een weinig te hevig tewerk, en tastte, zon iet* noodzakelijkheid, veeljarige gebruiken aan. Het is tijd, in te zienen het schijnt dat de koning hét doen wilten minste loopt hij niet meer zoo hoog met alle nieuwigheden weg, dat men gemakkelijker afbreken dan opbouwen kan. De groote in willigingenwaartoe de Spaansche Regentes zich genoodzaakt heeft gezienmoeten een sterken indruk op zijn jeugdig gemoed gemaakt hebben, en hem voor zijn eigen land bevreesd doen zijn wanneer een algemeen hervormingsstelsel gevestigd wierd. Men ngfnu-met geöcfit i zal hierdoor overtuigd zijndat de Napeische re groote behoedzaamheid handelen, en slechts daar invoeren wilwaar zij voor werkelijk noodzakeiy den. Het zal ook zeer te bezien staan, of het oh1 welijk tusschen eene Napeische Prinses en eene dochtcf-'-Van dewijk-Phïlips- nog tot stand korae, wanneer hetzelve niet plaats vindt, zal zulks echter geenszins aan staatkundige, maar alleen aan financiële oorzaken toe te schrijven zijn. De erkenning der Koningin van Spanje te weigeren, hierom trent zijn het alle Italiaansche hoven eensen .het kan lang du ren, eer zij daarin van denkbeeld veranderen, zelfs wanneer de bedreiging ten uitvoer gelegd wordt, dat het Madridsche hof al le betrekkingen met elke regering zou afbreken, wélke de Ko ningin niet erkent. Wie het meest bij zulke gebeurtenissen zal verliezen, zal de uitkomst leeren. Opmerkelijk is het incusschen dat de zich te Madrid bevindende delégaten niet in hun officieel karakter willen handelen, en toch in Spanje blijven. Men er kent daarin eene aan het hof van Rome eigene staatkundewel ke men zich beijvert op te heiderenen waarover bereids eene levendige briefwisseling ontstaan is. Londen den 21 JunijTer gelegenheid der verjaring van den slag bij Waterlooheeft de hertog van Wellington ten zij- nenc een groot feest gegeven, waarbij ook Z. M. de Koning, die aan tafel naast den veldheer zattegenwoordig is geweest. Naar alle zeehavens van dit rijk zijn bevelen gezonden om Prins Willem Frederik Hendrik der Nedeilanden, zoo hij rnec de Zeeuw daar aan moge komen, met alle eerbewijzingen aan zijnen rang verschuldigd te ontvangen. Donderdag ochtend werd de vrouw van den passementma ker Bensonin Great QueenstreetLincoln's Inn Field^, eens klaps ziek en wel zqo hevigdat zjj naar allen schijn den geest gaf. Toen men geene teekenen van leven meer bespeurdewerd z jzoo als het gebruik dit vordertbehoorlijk afgelegd en na de eerste oogen blikken van droefheid begon de wedtm-enaar, die altijd in het vermoeden verkeerd had, dat zijne afgestorvene eenige spaarneningen verborgen had, daarnaar te zoeken en vond ook wezenlijk in eene oude vogelskooiin den kelder, zeventig ponden sterl. in zilveren specie. Deze vonst kwam hemdacht hij, wel te stade bij de onvoorziene uitgave voorde kosten der deftige begrafeniswelke hijden volgenden avond met een aan spreker bezig was te regelencoen beide in dit werk gestoord werdep door de vrouw, die, na dertig uren in bezwijming ge legen te hebben, ontwaakt was.en in haar doodkleed de trappen 'afkwam. De vrouw heefc zoodanig van het gebeurde geschrikt, dat men thans in de daad voor haar leven bekommerd is. D- Carlosmet zijn gezin en gevolgis den 18 dezer van de Donegal te Portsmouth aan wal gegaan, en bij die gelegen heid door genoemd vaartuig en door de kust-batterij met een saluut van 21 kanon schoten begroer, Eene eere-wacht van mariniers heeit den vorst met muziek naar het door hem gehuurde verblijf vergezeld. Ofschoon aerhalve.de prins van wege ons gouverne ment met de eerbewijzen die gemeenlijk aan een vorstelijken per soon betoond wordenontvangen isheeft men echter opgemerkt dat, behalve den kapitein der eere-wacht, geen der aanwezige hooge milicaire bewindvoerders den prins heefc opgewachtdeze laatste heefc zich ook van een post rijtuig moeten bedienen, om naar zijn hotel te gaan, daar geen der bewindvoerders, zoo als anderzins gewoonlijk geschiedt, hem her zijné daartoe had aan geboden. De bewoners van Portsmouth daarentegen schijnen den prins blijken van belangstelling te hebben gegeven. Alvorens van boord te gaanheefc hij de officieren van de Donegal in het fransch Toegesprokenom hen te bedanken voor de kiesche en grootmoedige wijze, waarop zij hem en de zijnen hadden b;je» gend. Volgens het avondblad zoude Carlos verlangen zich in de nabijheid van Londen te vestigenom aldaar in scilte te leven. In het huis der lords heefr de markies Londonderry gisteren avond van den minister Grey inlichtingen gevraagd, omtrent de zending, van den ondersecretaris Backhouse nacr D* Carlosen de weinig voorkomende wijze, waarop deze laarste van wege het bestuur te Portsmouth ontvangen was. De minister heeft zich bepaald tot de aanmerkingdat de infant als een prins van het koninklijk geslacht van Spanje ontvangen was, maar hij heefc alle inlichting, omtrent het gerucht, a!s of ons gouvernement Z). Carlos had willen bewegenom afstand van den troon te doen herhaaldelijk gewigerd. Men verzekert dat de mhrkies van Palmella en de admiraal Napier zeer spoedig uit Portugal hier verwacht worden. ,.5v. TWaBfcawnr - j. 1

Goessche Courant | 1834 | | pagina 1