den (dat voor het overige als een voorstander van D. Pedro bé kend is) wordt medegedeeld, gemeld, dat genoemde vorston derligt zijnde van de misnoegdheid der ingezetenen over het on gehinderde vertrek van D. Miguel uit Portugal, in den avond van den 28als wanneer hij zich met zijn gezin in den schouwburg vertoonen zoude zorg heeft gedragendat de meeste plaatsen daar in door zijne aanhangers en vrienden bezet waren. Na het einde van het eerste bedrijf hebben eenige binnengeslopene personen met veel geschreeuw, geeischt, dat het orchest het constitutio nele lied van 1820, hetwelk inden zin der hevige democraten is opgesteldzoude aanheffen. Deze vordering heeft bij andere aanschouwers bijval gevonden en daarop zijn ook hevige kreten tegen D. Miguel aangeheven. De 'onruststokers willende totbo daren brengen, heeft D. Pedro zich tegen hen het woord van canaille laten ontvallenen zulks is beantwoord met het geroep van Weg met den dwingelanddie den overweldiger beschermt! weg met het ezelachtige ministerie Te midden van dit too- neel is de Keizerin in ftaauwce gevallen en heeft de jonge Ko .ningin, schreijende en ten hevigste verschrikt de loge verlaten. Het detachement vrijwilligersdat aau den schouwburg de wacht hieldis geroepenom aan de ongeregeldheden een einde te makendoch heeft geweigerd tusschen beide re treden., en de orde is dus niet hersteld, dan nadat de onruststokers zelveii verkozen zich stil te houden. Bij het verlaten van den schouw burg is' D. Pedro's minister Carvalho door het volk uitgejouwd en met slijk geworpen. Den volgenden dag, bij gelegenheid der processie op den sacraments-dag, zijn weder republikeinsche kree- tèn aangeheven, en hebben het klokkenspel,, en de benden -rou ziekanten onophoudelijk het constitutionele lied van 1820 gespeeld doch dien dag schijnt de rust niet verder gestoord te zijn gewor den. Het uit kooplieden zamengestelde corps vrijwilligers heeft geweigerd de wacht aan D. Pedros paleis te betrekken, JfVawfsvijfe. Parijs, den 15 Junij. Van de grenzen wordt gemeld, dat de tijding van bet besluit van D. Carlosom zich uit Portugal te verwijderen en naar Engeland in te schepen, den moed der Caiiisten in Navarre en in de Baskische provinciën nog niet schijnt te hebben doen wankelen. Zamalcaraguy doorkruiste steeds het land met eene vrij talrijke magten noodzaakte Quesedaom de meeste omzigcighcid in acht te nemenSagatibelza hield el Pastor in het oog. Volgens de laatste berigten hadden de Chris, tino's eenige versterking van troepen erlangd, en waren zij daar door in staat om hunne operatien tegen de CarHsren uittebrei- den. Het gevolg daarvan was geweest dar de junta der laatst genoemden welke zich sedert eenen gèruimen tyd veilig in de Vallei van Bascan had gewaandhet geraden had gevondenom 2ich van daar te verwijderen. Alhier loopt het gerucht, dat D. Carlos willens zoude zijn, om zich uit Engeland naar 'sGravenhage te begeven. In een der fransche dagbladen vindt men de navolgende bij zonderheden nopens den staat der onderhandelingen. Het slui ten van de quadruple-ailiantie heeft een zeer onaangenamen indruk in 't noorden gemaakten de drie hoven hebben terstond hunne ambassadeurs gelastbedenkingen daarentegen in't midden te bren gen. Deze bedenkingen hebben echtergelijk men te voren wel schijnt te hebben vermoedgeenen invloed gehaden de fran sche minister heeft dezelven beantwoord mejc de aanmerking, datdaar Frankrijk en Engeland waren uigesfoten geworden van de conferentien betrekkelijk Duitschlanddeze mogendheden zich ook ontslagen hadden gerekend van de verpligtïng, om de ver dere staten te raadplegen, ter zake haver betrekkingen met Por tugal en Spanje. Dit antwoord schijnt de drie mogendheden niet ongevallig te zijn1 geweest, en aanleiding te hebben gegeven tot de verklaring, dat, daar 'er alzoo een nieuw staatsregt in Europa werd gevormd, bij 't welk de kabinetten zonder elkander te ken nen, kouden te werk gaan, het aan elke mogendheid werd vrij gelaten, om voor zich zelve te zorgen, zonder zich om het al gemeen belang te bekommerendat Rusland alzoo zijne be langen in 'tOosten, Oostenrijk de zijne in Italië*, Pruissen de zijne in Duitschland naar welgevallen konde bevorderen Men voegt er bij, dat, sedert het wisselen van deze aanmer kingen, de ministers der drie mogendheden niet zoo vriendelijk worden bejegend als wel te voren. Hübedattbett. 'sGravenhage, den 81 Junij. Ter wederlegging van de on gegronde redeneringen, welke buitenlandschedagbladen zich om trent het op onze grenzen gehouden wordende toezigt op vreem delingen dagelijks veroorlovenkan naar men verneemtstrekken dat, blijkens eene naauwkeurige opgave, het aantal reizigers, die sedert 1 december tot aan het eind der maand maart laatscl. Nijmegen zijn doorgetrokken, honderd en zeven beloopt, waar van slechts zeven genoodzaakt geweest zijn hunne reis gedurende eenige dagen uit re stellen tot dat de bevelhebber der vesting ten hunnen opzigte nadere bevelen had ontvangenterwijl slechts twee personen, die men voor verdacht hieldzijn teruggewezen dat het getal fransche reizigers, hetwelk gedurende hetzelfde tijdvak over Rotterdam is aangekomen., tachtig beloopt, die alleonbe lemmerd hunne reis hebben kunnen voortzettenmet uiczondering van een eenige, die, in Belgie teruggekeerd zijnde van waar hij herwaarts gekomen wasook uit dat land weinigen tijd daarna, verbannen isdat eerst nadat de fransche regering goedgevonden hadiederen hollandschen reiziger aan de grenzen te doen ophoii'* den tot dat het bijzonder verlof, o;n Frankrijk te kunnen bin* ncnkomen doorhem van Parijs was ontvangen, h't 'sGravert- haagsche Kabinet zich gedrongen heeft gezien, om wederkee- riglijkeenen dergelijken maatregel voor te schrijven ten opzigte van iederen franschmandie zich naar Holland wilde begeven maar dat deze maatregel slechts gedurende weinig dagen in wer king geweest is, en van het oogenblik dat het fransche kabi net van den waren staat van zaken beter onderrigtaan onze billijke vertoogen regt heeft doen wedervaren, is ingetrokken. - Men verzekertdat binnen kort twee belangrijke werken te dezer stede het licht zullen ziendie beide evenzeer belang stelling en verwachting opwekken en doen koesteren. Het een is van den hertog Bernard van Saxsen Weimarluitenant-ge neraal in nederlandschen dienstbetrekkelijk de in i8ti op Java gevoerde veldcogtenen het ander van den baron de ICeyerberg nopens den toestand des Rijks, zoo wel van zijnen oorsprong en zijne ontwikkeling als ten aanzien zijner oogenblikkelijke om standigheden. Ter haringvisscherijvan dit jaar, zullen 116 schepen uitva ren als: van Vlaardingetj 78, van Maassluis 16, van Delfsha- ven rvan Zwartewaal 4, van Middelharnis 1van Enkhuizeti 4, van de Rijp 5, van Amsterdam 7, zijnde 12 meer dan ten jare 1833. De schepen van Amsterdam zijn 11. Maandag voorspoedig ver trokken. zijnde de volgende: de Volhardingschipper Corne lls de Grootde Vernieuwde Hoopschipper Jan Corland de Onderneming, schipper Jan de Groot, de Vèreenigingschip per Dirk de Groothet Vertrouwenschipper Jacob Roosde Dankbaarheidschipper Kornelis Kapteinvarende voor/, Wijsmas en Ida en Margaretheschipper Arj Versteegva rende voor Bultman en Comp. Volgens het Antwerpsch Handelsbladwerd er in Ant werpen gesproken van de vestiging aldaar, buiten het in diesrad reeds bestaande jesuiten-collegievan een klooster voor kapucy- ner monniken, waattoe een uitgestrekt gebouw reeds zou aange kocht zijn. Voor een paar dagen had men er een kapucyner- monnik, met een' zwaren baard en in zyne orde kleeding, in 't openbaar op straat opgemerkt. Wordt bij deze aan de belanghebbenden herinnerd, dat, voor de Jongelingen, die in 1835 moeten loten, voor de NA TIONALE MILITIE, en wonende in Gemeenten, beneden de duizend zielen als nog doch niet langer dan vóór den, iscen July aanstaande kan worden deel genomenin het Genootschap ter voorziening in het Plaatsvérvangen by gezegde Militie in dj Provincie Zeelandop de wijze bepaald bij het Reglement hetwelk by de Directie of een der Heeren Agenten te bekt men zijn is, als voor de Districten Goes en Hulstbij det Heer G Bujze te Goes. Zierikzeeden 20 Junij 1834, De Directeur van voornoemd Genootschap, J, T. BETHE, V Ten Kantore van van RENTERGEM de FOÜW en LIGNIAN, wordt van heden af aan, dagelijks gevaceerd ter overneming der OBLIGAT1EN van de 6 pCt. Leening, ten laste der Nederlanden van 1831, om de aflossing derzelve welke tegen 1.® Julij aanstaande bepaald is, te bewerkstelligen. Goesden 16 Junij 1834, V OPENBARE VERKOOPING van ROERENDE GOEDEREN. OP REGTERLIJK GEZAG. Op Vrijdag den zeven en twintigsten Junij Achttien honderd vier en dertigdes namiddags om drie urenzullen de Benefi ciaire Erfgenamen, ten Boedeleen Nalatenschap van BARTHO LOMEW KNIERIEM en van AARTJE KOOIJMAN, eersc- gemelden Bode van de Breede Wateringe bewesten IJersekef beide gewoont hebbende en te Goes overledenten Sterf huize aldaarop bekomen authorisatie van den Wel Edel Gestrenge Heep Voorzitter der Regtbank van Eersten Aanleg Zitting houdende te Goes voornoemdreu overstaan van den Notaris LEONAR- DUS LANKHORST te Goes voorschreven residerende, pu bliek en aan de meestbiedende presenteren te Verkoopen: een partij MEUBILAIRE GOEDEREN en HUISRAAD en wat er meerder zal worden opgeveild. Die tot koopen genegen zyn, komen op voorschreve dage, ure en plaatse voornoemd, aanhooren de Conditiën en doen voordeel. Nadere information zijn te bekomenten kantore van gemel- den Notaris Lank horst. ZEG HET VOORT! Alle de gene diegenegen mögten zyn, UIT de HAND te KOOPENeenen Bruinen Blessen HENGST, vervoegen zich by MARINUS ADRIAAN BRAAM, inde West-Kraai- jertbij het Nieuwe-Dorp. Te Goes, bij F. Kleeuwens, Stadsdrukker.

Goessche Courant | 1834 | | pagina 2