N°. 50. GOESSCHE COUR A Maandag 23 Juiiij 1834* NIEUWSTIJDINGEN» ZfruittscMnitb. Berlijn, 'den 15 Juni]De regerings-commissie van binnen- Iandsche zakente Warschauheeft de volgende bekendmaking afgevaardigdDe voormalige president van de Poolsche bank graaf Jelskïdie aan den opstand werkzaam deel nam zich ver volgens als zendeling der oproerlingen buiten 'slands begaf en, na herstelling der wettige orde, van de algemeene kwijtschel ding geen gebruik maakte en niet in het land terugkeerde, heeft te Parijs een handelshuis onder eigene firma, benevens compag nie opgerigt. en is bezig, zich met handelshuizen en bijzonde re persoonen in betrekking te stellen. Daar het aanknoopen van zoodanige betrekkingen mee vijandige oogmerken tegen de regt- matige regering is beproefd geworden, waarschuwt voornoem de regerings-commissie aan alle handelhuizenbankierskorrom allen zonder onderscheiddie zich met eenigen handei afgeven en in het algemeen alle ingezetenen des landsom zich met de bank van den graaf Jelski en Comp middelijk of onmiddelijk in geene betrekking in te laten, geen' wissel op hen te trekken, noch van hen te ontvangendaar zij alsdan n et alleen hunne kapitalen verliezen, maar zich ook aan de strengste verantwoor delijkheid zouden blootscellen. Frankfort, den 15 JunijIn eenen bijzonderen brief, den 7 uit Weenen geschreven leest men het volgende HH. MM. de Keizer en Keizerin zijn heden naar Persenburg vertrokken. Een Engelsche courier heeft dezen morgen het berigt der nieuwe zamenscelling van het Britsche ministerie mede gebragt. Dezelfde depeches vermelden ook dat D. Miguel Santarem ver laten heeften naar Elvas terugtrekken moest. Beide berigten hebben nadeelig op de fondsen gewerkt, vooral het eerstedaar zich nu een Whig's ministerie gevormd heeft, hetwelk geheel in den geest van Palmerston zal handelen en hêtna de er langde ondervindingenmoegelijk te bepalen zal zijnwaartoe zulks leiden moet. De verandering van het Engelsche ministerie 3kan, in de tegenwoordige oogenblikken niec alleen voor Enge land zelf, maar ook voor Frankrijk ernstige gevolgen hebben, daar reeds tot nu toe de vrijzinnige strekking van her Engelsche kabinet niet zonder terugwerking op het Parijser bleef, terwijl intusschen Lodewijk Philips veel moeite hadzijne radicalen in toom te houden. Daarbij komt nog de aanstaande bijeenroeping der Cortes in Madrid, welke, hoe gunstig derzelver leden ook mogen gezind zijn, er niet buiten zai kunnen, grooce verande ringen daar te stellen en het Schiereiland in vele opzigten ten onderste boven te keeren eene ondernemingwelke tot nog toe immer ondankbaar en gevaarlijk was. Z), Pedro zal van zijne zijde begrijpendat men hem slechts noodig had tot verdrijving zijns broeders, en dat hij nu overbodig is geworden. Men heefc be langrijke herinneringen voor zich over de bedoelingen van lord Palmerstonmét betrekking tot D. Pedro. Hij haat deze zoowel als D. Miguelen zal niet eerder rustenvoor dat D. Maria aan den heer Palmella of eenig anderen Engelschen agent in han den gegeven worde. In alle gevallen is het*zeker, dat, met de verwijdering der beide pretendentende rust niet verzekerd zal wezenmaar de strijd veeleer voortdurenja zich tot de grondvesten der maatschappij uitstrekken zaldaar de vrijzinnige partij niec de beide Vorste.nwelke de spits der tegenpartij uitmakenmaar deze laatste zelvemet al de oude instellin gen van het landten laatste zich zeiven aanvallen en zich onderling bestrijden zullen. Ditzelfde heefc men in Frankrijk ge zien, en men mag op nog meer hevige partijschap in Spanje gevat zijn. Welke stelling Frankrijk daarbij nemen zalhóe hetzelve het viervoudig verbond denkt na te komenzal nog al be langrijk zijn af te wachtem Volgens brieven uit Rome van 5 Junijsprak men daar steeds van het verleenen eener constitutie in Napelsdoch was met zekerheid daaromtrent mets bekendin bijzondere berigten uit Napels maakte men slechts gewag van eene aanstaande ver andering van het ministerie in een meer liberalen zin. Depaus- selijke regering moet bedacht zijn geweest op het bijeentrekken van troepen aan de napelsche grenzen, doch laatstelijk tor het besluit zijn gekomenom slechts eene afdeeling gendarmes en de vrijwilligers uit de naburige provinciën derwaarts te zenden. Voorts meldt de berigtgever, dat de reis van den franschen ge zant Latour Mauborg naar Napels ten doel heeft, ora aldaar te onderhandelen over den bruidschatwelken Koning Philips aan zijne dochter zoude geven in geval van een huwelijk met den napelsche prins. Men wilde te Rome weten, dat het napelsche Hof niet tevreden was met dien bruidschat, maar dat nu de ge noemde gezant gelast was, om het huwelijk tegen eiken prijs tot stand te helpen brengen, opdat men de vriendschap van Napels niet om een milioen franken mogt verliezen- Eindelijk heefc de Pausselijke Regeringin den nacht vat* den 31 laatstleden het wapen van D. Maria van het hotel doeri wegnemen, dat door haren Agent bewoond wordt. Reeds vroe ger bad de gezant van D. Miguel op het doen van dezen stap aangedrongendoch was het Bestuur daarvan teruggehouden door de uitvlugten, dat de toenmalige agent der Prinses de markies de Funchali die zelve lid van de famillie Braganza was, slechts zijn eigen geslachtwapen boven den ingang geplaatst haden na diens overlijden daardoor, dat zijne meubelen zich nog in hethotffl bevonden. Thans echter hebben de verregaande beledigingen den graaf van Curolipausselijken gezant te Lissabon, aange daan, deze wegneming ten gevolge gehad. In een onzer dagbladen leest men den navolgende brief, den 10 van hier geschreven: Her, wegens op den 2 Mei alhier voorgevallene, plaatsge had hebbend onderzoek schijnt zeer gewigtige uitkomsten op te leveren. In het laatst der vorige week hebben er, in den vroe gen morgenop onderscheidene plaatsen huisonderzoekingen plaats gehad en is er ook wederom een jongman in hechtenis genomen daarentegen zullen andere personenwelke vroeger gevat waren, op vrije voeten gesteld worden. De politie wordt voortdurend, met kracht gehandhaafden de geringste onrustige bewegingen welke zich hier en daar vertoondenschijnen daardoor geheel on derdrukt te zijn. Uit alle tot nog toe gemaakte ondervindingen blijkt het onloochenbaar, dat alle gebeurtenissen welke zoo veel stof gaven. Frankfort als de zetel eener matige, revolutionaire partij te beschouweninderdaad hier volstrekt geene deelneming vindenen dat er slechts eene ernstigevaste en consequente houding der overheden noodig is, om al die onlusten voor al tijd te doen eindigen. Door het onderzoek, dat tot nog toe plaats heefc gehadis het der overheid nu eerst eigenlijk moge lijk geworden, elke, vroeger in Duitschland onbekende misda dige handelwijs nader op het spoor te komenen de gevolgen welke eene krachtige houding en een wetciglijk handelen van de zijde der overheden, overal in gelijke mate, in Duitschland ge had hebben kunnen ons tot waarborgen strekken dat de on rustige bewegingenwelke tot nog toe op vele oorden des Va derlands geheerscht hebbenen welke zoo zeer in tegenstelling met de Duitscbe beradenheid staanspoedig geheel zullen op houden. De vreemdenwelke zich zeer wegens den geest van de grooce meerderheid van Duitschland vergist hebben hoopten dit land tot hunne plannen te dopn toetredendoch zij zullen ons wederom verlaten en wanneer ook Zwitserland naar het schijnt, moede wordt, hunne opneming te veroorloven aan gene zijde van den Oceaan hunne denkbeelden van omverstoocing van al het bestaande verspreiden. Het buitengemeen strenge opzigt, waar onder alle vreemdelingen staanmoet daarop gegrond zijn dat vele Polen onder valsche namen in Duitschland doorgedron gen zijn ook hier wordt de politie jegens de vreemde zeer streng in acht genomen. Londen den 18 Junij. Eergisteren mofgen hebben de Ne- derlandsche, Belgische, Fransche, Spaansche en Portugesche ministersbenevens Vorst Talleyrand op het bureau van buiten- Iandsohe zaken, een onderhoud met lord Palmerston gehad. De graaf Matuszewiceen van de leden der Conferentie, van de zyde van Ruslandmaakt toebereidselenom binnenkort, na een verblijf van vier jaren, naar Petersburg terug te keereti, De Spaansche gezant heefc eene mededeeling aan ons gou vernement gedaan, van de zijde van D. Carlosdie zich in de haven van Portsmouth bevindt. De aard dier mededeeling is niet bekend, men voorondersteltdat dezelve zijne komst hier te lande betreft. In Portsmouth is sinds twee dagen eene eerc- wacht onder de wapenenin geval de Infant landen moge. In Ierlandinzonderheid in het district van Connemara begint zich wederom hongersnood re openbaren De aard-ap pelen bijna het eenige voedsel van het grootst gedeelte der lan delijke bevolkingwaren reeds zeer duuren er bestond vrees voor het mislukken van het nieuwe gewasals wanneer de nood allerverschrikelijkst zou klimmen. Te Dublin waren eenige gees telijken aangekomen, om aan het bestuur den ongelukkigen toe stand der arme boeren bloot te leggen Omtrent de ongeregeldheden welke den 28 Mei te Lis sabon in den schouwburg hébben plaats gehad, wordt in een bijzonder berigt uit die stad hetwelk door een onzer nieuwsbla»

Goessche Courant | 1834 | | pagina 1